Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3025 / 3963
(#) antikzsolt válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Én már láttam olyant hogy téli/nyári állása is volt. A téli állásban kb a fele fényerőt produkálta. De viszont reggel 5 ig folyamat világított decemberben is.
Nem lehetne ugyan ezt megcsinálni valahogy? Sajna nem bonthattam meg a ledet
(#) Wind-Storm válasza antikzsolt hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Gyanítom, hogy lítium alapú akkumulátoros lámpánál találkozhattál ilyen megoldással. Annál szimplán előtét ellenállást kapcsolgatsz ki- és be azzal a téli/nyári módváltó kapcsolóval.
(#) RoliNyh válasza Imi18 hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Érdekes bekötés, és valószínűleg működik is, de szerintem nem a legoptimálisabb a kijelzők bekötése.
Először is, az áramkorlátozó ellenállásokat nem a közös ki/bemenetekre kell tenni, hanem minden szegmensre külön külön. Ha így marad, akkor lehet, hogy a fényerő változni fog különböző számú szegmens világításánál. Magyarul a közös bemeneten beállított áram jut csak két LED -re, ha mondjuk az "1" érték világít, és akkor is, ha a "8" érték világít. Első esetben két LED -re jut x áram, második esetben 8 LED -re jut ugyanannyi x áram, ami fényerőkülönbséget okoz. Ha belegondolsz, ez így olyan, mintha egy áramkorlátozó ellenállással kötnél be kettő, vagy nyolc LED -et párhuzamosan, és mint ismeretes, LED -ek párhuzamos kötése nem a legoptimálisabb megoldás. Minden LED -nek külön kell korlátozó ellenállás.

A második ami nem tetszik nekem, hogy elméletileg a közös kimenetet nem közvetlenül a prcoci kimenetével kéne meghajtani, hanem beiktatni egy tranzisztoros, vagy logikai FET-es illesztést. Az illesztés nélkül gyakorlatilag az áramot a processzor lábai biztosítják, ami nem biztos, hogy bír x mA -t, és fölöslegesen melegszik is...
(#) kaposznyak válasza Wind-Storm hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Kösz a részletes magyarázatot.

Így jobban átgondolva az a gond, hogy max. nyáron lenne meg a 8 óra töltés, mivel persze északi oldalon vannak a lámpák. Kb. 3x ekkora napelem kéne, az meg nem mutatna jól a lámpatesten.

Szóval hiába a széles kínálat, meg a napelemek fejlődése, mégse lehet igazán jó, kisméretű napelemes lámpát venni?
(#) kaposznyak válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Ez a megoldás csak nekem tűnik rossznak?

Így, ha árnyékban van a lámpa, akkor is világít. Nem csoda, hogy nem bírja ki az éjszakát.
(#) nedudgi válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
A jó termék manapság csak igen szűk vásárlóréteget érdekel. Fontosabb az alacsony ár, és a dizájn, gyártói oldalról pedig az olcsó gyártás, nagy haszon.
Mutasd meg, milyen lámpa az, ami tetszik az asszonykának, és talán találunk egy megfelelőbb topikot. Elméletileg lehetséges megoldást találni, ha a pénz, és a befektetett idő nem számít.
(#) kaposznyak válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Az túlzás, hogy nem számít, de valamennyit megér.

3 db:
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2017
(#) nedudgi válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
A helyzet így már egészen más. Ha a többi is ilyen közel van a kövekhez, akkor a föld alatt simán el lehet vezetni vezetéket a lámpákhoz egy biztonságos helyről, felesleges a napelem. Innen már csak egy lépés, hogy egy leválasztó transzformátorrla hálózati, vagy egy 6V/7Ah akkumulátorról járasd.
(#) kaposznyak válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Ugye a lámpa pozíciója ízlés dolga, ilyen kérdésekben az asszony véleménye számít, ami szerint ma itt van a lámpa, de holnap meg már máshol nézne ki jól.

Ezért fontos a mobilitás.
(#) nedudgi válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Az, hogy az asszonynak mi a jó, azt Ti tudjátok. Én meg azt tudom, hogy az elektronikának mi a jó. Ekkora méretben csak a világítás intenzitásával és idejével lehet operálni. Például egy egyszerű időzítő, ami a fény adott szint alá csökkenésekor csak pár órára kapcsol be. Ilyenkor a nappali szakaszban nem teljesen kimerült akkumulátort kell töltenie a napelemnek. Ráadásul, amikor máshova dugjátok, lehet adni neki egy teljes töltést.
(#) kaposznyak válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Teljesen igazad van, csak abból indultam ki, hogy leszúrom a földbe és a Nap intézi a többit.

Ehhez képest sokat bonyolódott az ügy.
(#) diamik válasza bozsika003 hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Érdekesen néz ki (jó értelemben)
(#) Stewe válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Nem tudom, hogy hol jutottál hozzá, de sok a gyenge konstrukció. A beépített meghajtóáramkört kell átalakítani, hogy csak egész kis külső fényerő esetén kapcsoljon át töltésről világítás-kisütésre. Visszarajzolható a kapcsolás?
(#) szemmelver hozzászólása Júl 4, 2017 /
 
Sziasztok!

Az mitől lehet, hogy ha rákötök egy kondenzátort a motor áramkörére, akkor az addig mért 7-8v alapjáraton, felugrik 15-16v-ra. 16v 4700uF, de próbáltam másikkal is, ott is ugyan ez.

Köszi!
(#) diamik válasza szemmelver hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Hova is pontosan? (motor kapcsaira, stb) Illetve milyen motorról is beszélünk? DC, AC, szinkron, aszinkron...

Így ez még kicsit kevés adat a megoldáshoz
(#) szemmelver válasza diamik hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Rieju MRT a motor. Rendeltem egy átalakítót, hogy legyen egyenáramom, mert eddig csak váltó volt. Feszültség szabályzó után kötöttem az átalakítót, most van egyenáramom, viszont pár volt váltóáram is, ezért kötöttem rá a kondit,(az átalakító után.) így teljesen megszűnt a váltóáram, viszont az egyen az egekben van.
(#) Pafi válasza szemmelver hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Ha egy elektronikai fórumban azt írod hogy motor, akkor számíts rá, hogy nem közlekedési eszközre fognak gondolni, ha semmi mást nem írsz róla.

Amúgy meg teljesen normális a jelenség, csúcsegyenirányításnak nevezik. A kondi a váltakozó feszültség csúcsaira töltődik, ami sokkal magasabb, mint az átlagérték. Rossz hír hogy még ennél nagyobb feszültség is előfordulhat nagyobb fordulatszámon.
(#) ftirius válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Szia! Mivel nincs közvetlenül egybeépítve a napelem a "gombócegységgel", nem lehet másik hasonló napeleme(ke)t melléapplikálni? Még nem is lenne csúnya
Elnézést, ha már felmerült sz ötlet.
(#) kaposznyak válasza ftirius hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Ha találnék pont ilyen házban lévő napelemet, még talán működhetne is.

De eddig nem találtam.
(#) kaposznyak válasza Stewe hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Üdv.

ALDI-ban vettem. 3 év gari van rá, bármikor visszavihetem, de a feleségnek nagyon bejött a búra, nehezen mond le róla.

Túrtam a netet, hátha találok ugyanilyen kialakításút más fejjel...

De már nem vagyok biztos benne, hogy az jól működne.

Ügyetlen ujjaim, meg siralmas pákakezelési képességeim meg nem tesznek alkalmassá precíziós forrasztásra
(#) kapu48 válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Én vennék még 1 készletet.

Le fűrészelném a szárát, a 2 szál drótot átvezetném a másikba.
És mellé (mögé) szúrnám. Mindjárt megvan, a 2 szer akkora nap ellem, nagyobb teljesítményel.
És még össze is illenek.
(#) kaposznyak válasza kapu48 hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Természetesen idénytermék, már nem kapható
(#) kapu48 válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Akkor nincsen megoldás a problémádra!
(Cserélgetheted bennük az akut.)
(#) mahinátor hozzászólása Júl 4, 2017 /
 
Sziasztok!

Nekem egy olyan problémám akadt, hogy van egy videokártya, (Gigabyte HD5770 1gb GR5 rev.2.0) amelyről gyönyörűen"letört" valahogy egy S11 PGB98B IC (SOT23-8). Az interneten ezeken neveken fut pl: up6262m8, up6262 s11. Ráadásként kiszaggatta az alatta lévő forrasztási pontokat és nincs meg az IC, hogy ne legyen egyszerű a dolog.

A forrasztási pontokat nagy és hosszadalmas "kínok" közepette pótoltam. Az megnevezett IC-t beszereztem Kínából. Azonban az adatlapját olvasgatva, már amennyire az angol tudásom engedte, azt szűrtem ki, hogy ez egy programozható csip. Van neki saját "agyacskája". Most ott tartok, hogy nem tudom, hogy fel merjem a forrasztani vagy sem. Mivel ha egyedileg programozott volt az eredeti, akkor nem tudni, hogy mi fog történni (vagy KISÜLNI) bekapcsoláskor.
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2017
(#) kapu48 válasza mahinátor hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Az "agyacskája" nélkül?
Agy halott lessz!
(#) Kovidivi válasza kaposznyak hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Belerakni két db. 18650-es akksit, vagyis 2x2400mAh-t, szuper fényes LED-ekkel, amik már 1mA-re is óriási fényt adnak, és máris kaptunk 175 napnyi folyamatos fényt. 2mA-re 87 nap. Tölteni is lehet a cellákat. Amit kiszámoltam, ott nincs éjszakai szünet sem!
(#) Stewe válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Azért arra az 1mA-es áramfelvételű szuperfényes LED-re én is befizetnék....
(#) Kovidivi válasza Stewe hozzászólására (») Júl 4, 2017 /
 
Keresni kell, tesztelni. Legyen 2mA, az pedig a névleges 20mA-nek a 10%-a. Szerintem nem olyan különleges dolog.
(#) Gafly válasza mahinátor hozzászólására (») Júl 4, 2017 / 1
 
Adatlap szerint nincsen agya. 3 DA konverter van benne, és I2C buszon keresztül kapja meg kívülről a kiadandó analóg értékeket. Azaz nem kell felprogramozni, a kívánt értékekt bekacsolás után tölti le rá a kártya processzora. Nyugodtan felforraszthatod, ha nem lesz jó a kártya, akkor az nem emiatt lesz.
(#) jani1987 válasza bozsika003 hozzászólására (») Júl 4, 2017 / 1
 
Következő: »»   3025 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem