Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   530 / 969
(#) ötfelezős válasza taurus hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Jól értelmezem, hogy azt kifogásolod, hogy földelési hurokellenállás mérés címén a szondára lépett rá, amihez éppen nem volt kötve a vízvezetékcső és a többi, EPH-ba kötött fémszerkezet?
A földelési hurokellenállás mérés az úgyis egy saccográf.
Remélem nem tudom rosszul, hogy ÁVK esetén nem előírás a földelő szonda.
Bocs, de ezt rosszul tudod.
(#) taurus válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Akkor ezt hogyan értelmezzem:

"2.4.4. Áram-védőkapcsolót csak a mért fogyasztói hálózatban szabad alkalmazni.
2.4.5. TN-rendszer esetén minden betápláló vezeték épületbe való becsatlakozása közelében a védőovezetőt egy önmagában is számottevő mesterséges vagy természetes földelőhöz vagy épületalapföldelőhöz kell csatlakoztatni. Elhagyható ez a földelés azoknál az épületeknél, melyek 30 mA érzékenységű áramvédőkapcsolóval védett, mért fogyasztói hálózatról kapják ellátásukat."
(#) taurus válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Folytatás ....
Lehet, hogy rosszul fogalmaztam, és félreérthető volt, akkor leírom másképp:

1./ az egyik mérővezeték csatlakoztatás pontja az ÁVK bemenő oldalán lévő fázis.

2./ a másik mérővezeték csatlakozási pontja a PEN sin.

Mérés eredménye: 0.7 Ohm

Megj: PEN sinre csatlakozik az N,PE (szétválasztás), EPH sin/EPH (gázcső-vízcső-helyi földelés)

Egyszerű a kérdésem, megismétlem, így mérve ez földelési hurok, vagy nullázási hurok?
(#) Kovidivi válasza taurus hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Magyarországról van szó?
(#) ötfelezős válasza taurus hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Légy szíves úgy értelmezni, hogy ha van egy házad, ahová bemegy az áramszolgáltató csatlakozás, oda kell egy ÁVK - és persze földelés, és ha onnan átviszed a villanyt a kert végében álló műhelyedbe, ott nem kell külön földelés.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2017
(#) ötfelezős válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Ha egy (már érvénytelen) magyar szabványt idéz, csak nem Fokvárosban lakik.
(#) Ge Lee válasza taurus hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
A fázis és a PEN önmagában nem lehet hurok, a hurkot a terhelés adja, vagy a drót ha összekötöd a kettőt. Itt a 0,7 ohm az rengeteg. Gondolj bele, ha folyik ott mondjuk 10A, akkor azon fog esni 7V, ami 70W disszipáció! Ha ez mondjuk egy kötés, akkor az úgy fog kinézni mint amit épp ma láttam a szomszédnál. A dobozban össze voltak folyva a csokik meg némi szigetelés egy műanyag tömbbé, nem értették miért oldott le az automata, meg miért jöttek előtte szikrák a kötődobozból. Szakképzett villanyszerelő szerelgette már azt a szakaszt éveken keresztül, és az egész ház elektromos ellátása (mikró, mosógép és egyebek) 1 szál 1,5-es alukábelen folyt...
(#) ötfelezős válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Hát, bocs, a hurokellenállás az más fogalom.
0,6 Ohm a hálózatnak még nem is a végén, csak a közepén, az "elmegy" érték - nem jó, csak természetes. 50-es vezetéknél 500 méter nyomvonalhossz lenne, de ugye transzformátor, kötések, mind hozzátesznek egy keveset.
(#) ötfelezős válasza taurus hozzászólására (») Júl 12, 2017 / 1
 
Ha PEN-re lépett, akkor ez nullázási hurok.
(#) gyuszo válasza taurus hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Idézet:
„hogy szabványos földelőszonda nincs”

Akkor kell egy új földelőszondát is leütni. Legalább 2 m hosszú keresztföldelő legyen. ( megjegyzem, volt ahol többet is kellet, hogy megfelelő legyen ). Ezt is bekötni 16 mm2 sodrott réz vezetékkel a PEN kapocsba. Utána lehet ismét mérni. Valószínű jobb lesz az eredmény.
(#) taurus válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Akkor nullázási hurok, aminek a mérési eredménye 0.7 Ohm. Ezt a választ vártam.
Mi kapcsolat van ennek a méréshez a gázvezeték EPH ellenőrzéséhez?
Szerintem az EPH sin és a gázcső közötti vezeték szakadása (be nem kötése) esetén is azon a mérési pontokon is 0.7 Ohm lenne, mert a hurok megvan nélküle is, nem?
A lényeg a jegyzőkönyvben: gázvezeték mért 0.7 Ohm Szükséges:2. Megfelel.
Ezt a jegyzőkönyvet adom át a gázos felülvizsgálóknak.
(#) Busz hozzászólása Júl 13, 2017 /
 
A földszondám nem tudom hogy hova van bekötve, mért oldalon nem látszik sehol, illetve azt sem tudom hogy jó-e.
De viszont a föld sínre nem a FI elől ágaztatnék le, hanem a másik (éjszakai) villanyóra kék vezetékét kötném? Mert az semmire nincs használva, csak ott áll árván.
Mert a földszonda vastag vezetéke nincs ott, vagy nem megfelelő keresztmetszetű, vagy az óráknál van összekötve.

Mondván így nulla szakadás ellen többszörösen biztosítva lennék. A FI előtt nem kellene kötést alkalmazni a nullára, egy hibával kevesebb, nomeg ha az óránál lazul ki a nulla, akkor a föld sínre akkor sem kerülhet áram mert az éjszakai nem használt nullát használnám.
(#) taurus válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Utólagos engedélyeddel rajzodat felhasználva elvégeztem rajta azokat a módosításokat, ahogy most a rendszer ki van építve. Tudom, és tisztában vagyok vele, a mai érvényes szabványt figyelembe véve a földelőszonda hiánya a gond.
Első eredeti kérdésemben csak arra voltam kiváncsi, hogy a mérési pontokon mit mért a villanyszerelő. Megkaptam a választ: nullázási hurok.
Tévedek, ha a rajzon feltüntetett másik mérési ponton történik a vizsgálat?

EPH.jpg
    
(#) ötfelezős válasza taurus hozzászólására (») Júl 13, 2017 / 1
 
A gázosok értelmetlenek ezzel az EPH-val, ezt a villamos szakemberek már 20 éve tudják, de amúgy ami mintákat én nézek a neten, egyikben sem találok ilyent, hogy 2 Ohm szükséges.
(#) taurus válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Remélem a gázosok elfogadják, ha bőven a határérték alatt van a jegyzőkönyv szerint. Ez az egész herce-hurca amiatt van, hogy van a rendszerben egy kombi gáztűzhely (felül gázrózsa, alul vill. sütő), tehát van olyan gázos berendezés, ami kapcsolatban van a vill. hálózattal. Megjegyzem, gyárilag szerelt földelt villásdugóval. Ezért kell a gázvezetéket az EPH-ba bekötni.Ezen kívül fűtésre konvektorok és egy átfolyós rendszerű vízmelegítő van, ha nem lenne a kombi gáztűzhely, az EPH-val nem is foglalkoznának.
Egyébként mi a véleményed az előbbi hsz.-ban az EPH.jpg rajzon feltüntetett megjegyzésemmel?
(#) gyuszo válasza taurus hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Idézet:
„Gáz mérőóra cserével kapcsolatban utólag a gázcsöveket az EPH hálózatba be kell kötni”

Már tegnap is akartam írni, nem gázmérő cseréjekor hanem olyan gázkészülék, amely elektromos elemet is tartalmaz, ( gázcirkó, kombitűzhely). Ekkor kérik az EPH-t.
De saját érdekedben egy gázszivárgás érzékelőt Bővebben: Link
is érdemes felszerelni. A sütőt is különös gondossággal bekötni a védőföldelésbe, EPH-ba.
Zárlat esetén, ha a gázcső felé megy a zárlati áram, szivárgás van megnyomod a szikragyújtót és bumm, szervusz, és repül minden.
A gázosok csak az EPH jegyzőkönyv meglétével foglalkoznak a felelősség miatt.
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2017
(#) taurus válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Az óracserénél a gázosoktól, valamint az EPH-t ellenőrző villanyszerelőtől is megkérdeztem, a sütőt is bekössem az EPH-ba? Mindketten azt válaszolták, hogy nem kell, elég a villásdugós összekötés. Ennyit a szakemberekről. Tényleg, saját érdekemben bekötöm.
(#) Remci hozzászólása Júl 13, 2017 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem,hogy létezik olyan süllyesztett kapcsoló, aminek két billentyűje van és az egyik alternatívként beköthető, a másik pedig csak szimpla? Ha igen, akkor milyen néven kell keresni?
(#) elektroncso válasza Remci hozzászólására (») Júl 13, 2017 / 1
 
Dupla alternatív, aminek az egyik oldalát szimplának kötöd.
(#) Remci válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Áá, igazad van Nagyon köszi.
(#) elektroncso válasza Remci hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Szívesen.
(#) taurus válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 17, 2017 / 1
 
Nem a téma folytatásaként, ugyanis az eredeti kérdésemre megkaptam a választ, csupán közzé teszem az én általam az óránál most mért hurokellenállás értékeket.

Fázis és helyi földelés (nem szabvány föld. rúd) között = 3.80 ohm
Fázis és PEN között = 0.45 ohm
Fázis és EPH (PEN és helyi föld csatlakozás) között = 0.40 ohm
(#) Busz válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
Hozzáláttam a Fi beépítéséhez.
Lefényképeztem, jól megjegyeztem mi hova volt kötve. Utánna szétbontottam, nos volt sima réz-alu összetekerés stb.
Az új elosztótáblában már mindent oda kötöttem ahol előzőleg is volt. Tehát a földeket a földhöz, a nullákat a nullához, aztán úgy ahogy régen a nulla-föld összekötve.
Így néz ki most, persze még nem 100, csak rám sötétedett és muszáj volt villanyt csinálni. Egész délután ráment, mostmár megértem miért kérnek a villanyászok egy vagyont ilyesmiért.
A bekötés a következő módon:
Az óra felől csak két kábel jön, kék, fekete.
A kéket ( 10mm2) bekötöttem egy HLAK-ba, majd onnan a föld sínre, és mindkét FI-be végződik.
A fekete órától jövő is HLAK-ba megy, majd a két fi-be.

A két fi azért kell mert a házat ketté akartam választani, hogyha az egyik lemegy ne legyen mindenhol sötét. Nomeg az egyikre rá lesz kötve a melléképület is. Hiába csengettem ki, valami nem stimmel.
Bizonyos villanykapcsolók csak az egyik, meg van egy kapcsoló amely mindkettő FI-t leveri ha felkapcsolom.

De mivelhogy rám sötétedett így az omniózus kört lekapcsoltam, így ha kapcsolgatom a villanykapcsolót igaz fény sem lesz de a fi sem megy le. Csak egy kapcsoló maradt, lépcsővilágítás, de az mindent visz így is. Ahhoz nem nyúlunk.

De amúgy a FI fennmarad, tévé, hűtő, pc megy róla.

Ha kijavítottam a hibákat holnap, akkor jön a teszt, mosógép, daráló, az ilyen kérdéses dolgok.

Bár a melléképület rákötése még nagy falat lesz...

A kérdéseim:
szerintetek jól csináltam-e?

A földszondát továbbra sem tudom melyik, egyetlen egy kábel volt amelyre a multiméter sípolt, sőt fura berregő hangot adott, mikor az órától bejövő nulla és a piros kábel közé raktam.

Az a piros kábel ( sípol a műszer ha közéjük érintem) sípol a gázcsőre, vízvezetékre, illetve a pincében lévő konnektorok földjére, továbbá a fürdőkád lefolyója között nem sípol, csak számokat ír.

Gyanítom az lehet a szonda, legalábbis ez az egyetlen egy kábel amelyik között kapcsolatot mutatott a bejövő nulla között a multiméter. De a földek közé volt kötve, én is a föld sínre kötöttem.
(#) sámli válasza Busz hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
A képről úgy tűnik elrontottad*. A két kör nulláit nem választottad ketté. Így állandóan le fog oldani.

*Teljesen felesleges, nem vagy menőbb vele.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2017
(#) Gabó válasza Busz hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
Az pont nem látszik mi merre, megy, így nehéz megítélni. A leoldás lehet attól is, hogy az egyik fin a fázis megy, a másik fin meg a nulla... Meg a keszekusazság, kis elosztó, nekem nagyon nagyon nem teszik ez a "munka" .
Na meg a takony kismegek, könyörgöm... Jó hogy nem xbs vagy stilo. Ha már Schneider fi van benne, akkor a többi is lehetne az. A Fi-k szétosztása is kérdéses.
Hol van kialakítva a védőföld elosztás? Vagy azzok az MM fal kábelek a bekötésnél... És még sorolhatnám :/
(#) Busz válasza Gabó hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
Életem első főelosztó szerelése, esztétikára nem nagyon tudtam gondolni, örültem hogy befér. Kicsi a hely, 300 mm, nagyobb elosztó nem is fért be.
Leoldásnak holnap majd utánnajárok hátha sikerül kigobozni.

Kismegszakító márka? Nem tudom mi a jó márka, én kértem, ezt adták. Az összes kör egybe volt sodorva és az óra előtti megszakító védett mindent. Ahhoz képest ez előrelépés akármilyen übergagyi is az elosztó.

Védőföld elosztás? A legalsó sín, oda van bekötve minden ami védőföld címszó.
Az hogy réc, alu, tömör, sodrott stb vegyesen jön arról nem tehetek sajnos. Most legalább nem egybe van sodorva mind.

De sorold, hátha van amin tudok javítani.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2017
(#) sámli válasza Busz hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
Csak akkor fog megfelelően működni, ha az egyes Fi relékhez tartozó körök nulláit is külön választod egymástól.
(#) Gabó válasza Busz hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
Akkor hol a két finek a két nulla elosztása??
A boltba mindig a legrosszabbat sózzák rád, ha nem konkrét tervvel mész.
Nem ártana akkor alupaszta az alus csatlakozásokhoz.
Mi az a 2 vastag nulla? Másik hova megy??
Azért a C25 höz milyen vezeték megy?
C16 osokat is soknak tartom pár helyre. Na meg inkább B-s karakterisztikát használj.
És ha az első, ha nem? Azért valami esztétikát lehet faragni.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2017
(#) Busz válasza Gabó hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
A Fi reléket felülről tápláltam meg, elvileg úgy mutatja a rajz rajta.

Az élén sötétkék legalul az a bejövő nulla az órától. Az belemegy a bal oldali HLAK-ba, onnan epdig felül megy tovább a koszos és halványkék vezetékeken.
Az alsó fí-be rögtön egy jobb kanyarral megy a nulla, a felső fi-be pedig a tesztgomb fölötti a betáp nulla.


A felső FI-ből ami kijön alul nulla az meg megy a nullasínre. ( bal felső becsatlakozás). Ez a két kábel fedi egymást így nehéz követni.

Tehát a nulla sínre a FI-ből ami kijön azt kötöttem nullát, a föld sínre is kötöttem nullát de még mindkét FI előtt.

Az alsó fí-ből nem a nullasínre jön ki a nulla, hanem rögtön a két kábel van belekötve ( majdani melléképület meg az épület egy része. Szerintem ez zavar be.
A boltba csak mondtam hogy hány amperos kell aztán hozták. A Fi-nél kérdezték milyen, mondtam a legolcsóbbat. Kérdeztem hogy mennyire villámálló-e, mármint közeli villámtól lekapcsol-e, de elkezdtek kioktatni hogy nem túlfeszvédelmi eszköz. Nem értették hogy nem villám ellen akarom, hanem pont hogy nem akarom hogy villámtól leoldjon. Ezt hozták mint legolcsóbb cucc.
Alupaszta csak a réz-alu kötéshez kell. Ilyen egy darab sincs a képen így nem is használtam. De vettem, csak majd a melléképületbe kell majd.
A HLAK. belseje nem réz, az FKA sínjei sem réz így elvileg nincs közvetlen réz-alu kapcsolat.
Örültem hogy ez így felfért, esztétika meg majd lesz ha rátudom tuszkolni a tetejét.

De holnap még nekiesek, csak kérlek szóljatok ha valami súlyos hibát láttok rajta.
Köszi mindenkinek!
(#) sámli válasza Busz hozzászólására (») Júl 18, 2017 / 1
 
"Az alsó fí-ből nem a nullasínre jön ki a nulla, hanem rögtön a két kábel van belekötve ( majdani melléképület meg az épület egy része. Szerintem ez zavar be."

Valószínűleg a nullák egyike, vagy mindkettő valahol össze van kötve a másik Fi reléhez tartozó nullák egyikével, általában valamelyik kötődobozban.
Következő: »»   530 / 969
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem