Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3045 / 3971
(#) Bakman válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Ezt keresd: solder mask repair.
(#) mhl hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Sziasztok!

Vásároltam egy kínai TDA7492P Bluetooth-os panelt. Az első problémám, hogy a 2.1 interfésznek írt hálózati bekötés melyik lába a negatív és melyik a pozitív. A másik, hogy 4 ohm-os hangszórót szeretnék rákötni de a gyártói pdf szerint ez a panel LC szűrő 8 ohm-osra van összerakva.
Bővebben: Link
A választ előre is köszönöm!
(#) tbarath válasza mhl hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Keresd a forrást!
Ebay/ali/stb. oldalakon írd be kulcsszóként ezt: TDA7492P CSR8635
Szerintem megtalálod a megoldást.
(Tippelek, szóval ne vedd biztosra: ma szinte minden center-positive, azaz a középső ér a pozitív, de nyák képe is sokat segíthet a megfejtésben. Illetve jellemzően nem szokott problémát okozni a 8 Ohm-os erősítőknek a 4 Ohm-os hangfal)
(#) mhl válasza tbarath hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Találtam egy videót, amin szintén a közép a piros és gondolom a pozitív.
Ennél én sem tudok jobb képet készíteni:
Kösz a segítséget, megpróbálom 12 volttal egyenlőre.
(#) tbarath válasza mhl hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Jut eszembe: a táp pólusai és a kimenetek negatív ágai közötti ellenállás is segíthet.
Nyáknál pedig inkább a másik oldal lehet hasznos, a majdnem mindent beterítő föld.
Illetve a chip-ek negatív táblába is GND-n lehet szerintem
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
(#) Wind-Storm válasza Bakman hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Köszi!
(#) Fidel hozzászólása Aug 30, 2017 /
 
Sziasztok!

Senkinek semmi ötlete nincs erre a problémára?

Van egy régi 2009-es laptopom, ami mostanában azt csinálja, hogy két három alkalommal indulás után lekapcsol. Az aksija már bekrepált, cellákat bányásztam bele, és működik a gép vele, de táppal, és nélküle is ugyanezt csinálja. Nemrég cseréltem benne procit, de úgy emlékszem, hogy előtte is volt már ilyen probléma vele, csak nem ilyen sűrűn.

Milyen alkatrész lehet, ami ilyet csinálhat, esetleg valami bemelegszik, és utána jó?
Kondi esetleg?

Annyit kipróbáltam, hogy egy másik merevlemezzel más oprendszer alatt mi a helyzet, de nem változott.
(#) RoliNyh válasza Fidel hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Akkor nem sok minden maradhat, kizárásos alapon, valószínűleg az alaplapon lehet valami hiba, kontakthiba, alkatrészelhasználódás a táp áramkörben. 10 éves laptopnál ez már benne van...
De ezt egyébként nem a számítógép hiba topikba kellett volna beírnod?
(#) Fidel válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Jó de mi csinálhat ilyen hibát, ami két-három újraindulást csinál indulás után, aztán ha nincs kikapcsolva a gép, akkor többet nem indul újra, első két három percben jön a hiba.
A tipikus kondi elhalás tapasztalataim szerint akármikor kikapcsol.
Esetleg még valami bga forrasztás a hőtől összeér? De ez is esetleges lenne, nem hinném, hogy az ilyen konzekvensen csinálná!?
(#) mhl válasza tbarath hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Kipróbáltam, működik 12 volttal, és 4,6,8 ohm-os hangszóróval. A 4 ohmosnál van valami zavaró a hangjában, a 8 ohmos a legjobb bár így jóval halkabb.
Az igazság, nem teljesen értem amit írtál.
(#) gyoran válasza Fidel hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Szia
Jó a tipped, elko-ra utal ez a hiba.
Szerencsére legtöbbször a hibás kondenzátor fel is púposodik, de nem mindíg. Volt olyan, amit csak úgy tudtam kiszűrni, hogy stabil, működő helyzetben hűtöttem (ezesetben levegő spray-jel), egyből magába is roskadt.
(#) gernerakos hozzászólása Aug 31, 2017 /
 
Üdv!
Az bajt jelent, he egy kondenzátor ennyire kiáll a panelből?
Olyan ez mint a púposodás, csak lefele?
(#) tbarath válasza mhl hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Amire gondoltam:

"a táp pólusai és a kimenetek negatív ágai közötti ellenállás is segíthet." - sok esetben a hangszórókimenetek negatív pólusa és a táp GND között galvanikus kapcsolat van.

"Nyáknál pedig inkább a másik oldal lehet hasznos, a majdnem mindent beterítő föld." - sok esetben jól látható, hogy a nyák szinte teli GND.

"Illetve a chip-ek negatív táblába is GND-n lehet szerintem" - a chip adatlapját megkeresed, a lábkiosztást megnézed. Jó esetben kis ellenállást mérhetsz a chip GND (vagy negatív táp) pin-je és a tápcsati negatív pin-je között, hasonlóan a VCC és a tápcsati pozitív pin-je között is.

De ha már működik, akkor mindez tárgytalan
(#) Bakman válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Általában nem jelent jót. Az alumínium henger erősebb a kelleténél, a nyomás a gumi záródugót tolja kifelé.
(#) mhl válasza tbarath hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Kösz a türelmet és a részletes magyarázatot!
Igen, működik! 6-ohmos hangfallal jól szól a méretéhez képest.
Zenehallgatáshoz még határeset, de úgymond "konyhai" hifinek pont jó.
(#) soldy hozzászólása Aug 31, 2017 /
 
Szép estét!
Tudnátok segíteni? Higanygőz lámpám minden elektronikája 70 wattra szól. A régi 70 wattos égő a végét járja és már csak 80 wattosat lehet kapni. Meghajtja - gyújtja - a régi szett az új égőt, vagy nem érdemes próbálkozni?

Kösssz
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 31, 2017 /
 
Sziasztok!
Csaek elvi síkon kèrdezem.... főképpen akik ismerik a Delphi programnyelvet
Vannak különböző DDE kliensek, én főképpen azokra gondolok ami műholdkövetéshez illetve rádiovezérléshez küldi ki az infokat!
Mint például a My DDE Client vagy DDE Tracking Client.

Tudja valaki hogy milyen formában küldi ki a jeleket? Hogyan lehetne azt értelmezni egy PIC-el?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2017
(#) Fidel válasza gyoran hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Azt mondod, hogy ha bemelegszik, akkor megjavul, ha elkezded hűteni, akkor meg elkezdi a hibát produkálni?
Olyan kondik vannak rajta, amik az új asztali gépek alaplapjain is van a hagyományos elko helyett, a kiszáradás mentes, vagy csak egyszerű smd három darab.
(#) reloop válasza tbarath hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Úgy látom nincs a véletlenre bízva

Dióda.png
    
(#) tbarath válasza reloop hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Hát igen...
(#) bugyi680 hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Üdv!
Ötletet szeretnék kérni.Hogyan tudnám azt megoldani ,hogy egy tartályba vizet engedek és egy bizonyos vízszint elérése után kigyullad egy lámpa.Az áramkör 12V-os autó akkumulátorról lenne üzemeltetve.A víznek a vezetőképességét kilehet esetleg úgy használni,hogy két "elektródát" helyezek el egymás mellé kb.1cm távolságra az adott vízszinthez és akkor zárja az áramkört.
(#) ferci válasza bugyi680 hozzászólására (») Szept 1, 2017 / 1
 
Szia!
Van ilyen topik, ott nézz körül:
Vízszint kapcsoló
Egyébként 3 elektróda jobb, az alsó a gnd például, a felső elektródánál bekapcsoltatsz, a középsőnél ki és akkor van egy természetes hiszterézis.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) bugyi680 válasza ferci hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Köszi.
(#) Firefighter1 hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Akkor máshogy közelítem meg a kérdést!

Tudnátok ajánlani olyan "Bus Monitort" Amin tudom figyelni hogy mikor milyen informáciot küld ki a program a portra?
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne hogy to220-as tokozású fetek, diódák lesznek nekem egy hűtőrácson, melyik jobb a gyári gumi szigetelés, vagy a csillámlemez? Illetőleg a csillámhoz kell már hővezető paszta!? Bár az a gyanúm igen.
(#) ferci válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Szia!
Jobb lenne, ha letesztelnéd inkább. A "gyári gumiban" is van többféle fajta, a csillámok se egyforma vastagságúak.
Megmelegítesz egy fetet egy kapcsolásban, aztán pl. 5 perc múlva hőfokmérés.
Pasztát tegyél a csillámnál is, leginkább a borda felülete miatt.
(#) Pafi válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
A csillám tipikusan sokkal vékonyabb, ennek köszönhetően kisebb a hőellenállása, viszont mivel merev, kell a paszta.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat, összeraktam gumival nem volt időm tesztelni, előtte is azzal ment csak mivel elég fontos ezen a részen hogy elektromosan szigetelve legyen azért vetődött fel bennem a csillám ötlete. Gondoltam mivel merev, ezért biztonságosabb, sajnos a múlthéten addig matattam a labortápban menet közben míg rövidre zártam ezt a részt, két fet, egy didóda 4 ellenálás kuka, meg a csavarhúzóm végének a fele eltűnt...

Hálisten ennyivel megúsztam, újra jó.
(#) bancsi15 hozzászólása Szept 2, 2017 /
 
Sziasztok!

Adott egy analóg mutatós műszer. Sajnos nem ismerem a végkitéréshez tartozó áramerősséget.
Kimértem a műszer ellenállását, ez 580 Ohm.

Azt szeretném, ha 1,2V-on lenne a maximális végkitérése.

Csináltam egy kis feszültségosztót egy 1,5V-os elemből és egy 10kOhm-os potméterből.
Az elemre forrasztottam a potméter két végét és a középső kivezetést a műszer potitívra. Ide és a negatív közé kötöttem a multimétert 2000mV-os állásban.
Ezzel a módszerrel mértem ki, hogy 300mV-nál van a maximális kitérés.

A kérdés az lenne, hogy mekkora előtét ellenállást kellene rakni a műszer elé, amin ugye akkor 900mV-nak kellene esni. Számolgattam és nekem 1740 Ohm jött ki. Szerintetek ez így jó?

Köszi szépen a segítséget!
(#) Pafi válasza bancsi15 hozzászólására (») Szept 2, 2017 /
 
Igen, jól számoltál!
Következő: »»   3045 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem