Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   162 / 221
(#) mikldesign válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Egyetértek Veled, bár a termikus kifáradás nem csak az erősítőkre igaz, a hobbista meg szeret mindent túlméretezni, kivéve a hűtést.
(#) reloop válasza Robin2 hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Szia! A végtranzisztor hőmérséklete, valamint az erősítő torzítása közötti összefüggés és az erre épülő megfigyelések azon egyszerű okból is származhatnak, hogy a választott tranzisztornak csak igen magas hőmérsékleten lesz elég magas a bétája az elfogadható működéshez. A tranzisztorok adatlapja többnyire grafikont használ ennek az ábrázolására, érdemes megnézni őket.
(#) Robin2 válasza reloop hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Szia, igen, hisz egyszerűen belátható, hogy magasabb hőmérséklet esetén jobban mozdíthatók az elektronok, vezérelhetőbbek. Úgy értelmeztem a kérdéses hozzászólást, hogy egy JLH-t is agyon kell hűteni, mint egy procit. Ami egy teljesen fals hasonlat, más a cél, mások az üzemeltetési körülmények. Itt még a termikus torzítás kiküszöbölése is cél.
Szóval szerintem pont a JLH az az erősítő, ahol nem a maximális hőelvezetés a cél, hanem inkább a megfelelő mértékű hőntartás. És ezzel előre a hobbista nem nagyon tud számolni, és jön az, hogy az adott bordához alkalmazza az általa jónak itélt feszültséget/áramot. Ehhez hozzáadódik az alkalmazott tranzisztorok "minősége". Sokismeretlenes az egyenlet, a vége, a rakjunk nagy-nagyobb bordát, mert az a jó. Nem olvastam a a hivatkozott úrak elmélkedéseit, a magyar fordításokat meg végképp nem, csak maximum nagyon régen, de emlékeim szerint senki nem foglalkozik a termikus részletek tervezésével.
Van néhány "sorolható" hütőbordám, érdekes kisérlet lenne, egyazon erősítőnél a hűtéssel játszani.
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Inkabb a homerseklet fuggo beta azon jellege hogy az epp aktualis hanganyag folyamatosan valtozo kivezerlese folyamatosan valtoztatja a lapka homersekletet, ezzel a betat is.
Eleve melegen tartva a lapkat jelentosen csokkentheto a jelenseg. Es ez nem csak az A osztalyra igaz.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Mint a kollégának, Neked is azt tudom ajánlani, nézd meg pár végtranzisztor adatlapját.
(#) mikldesign válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Hát pont egt mondtam múltkor neked, hogy a chip hőmérsékletváltozása akár mhz tartományokig képes követni a kivezérlést. Azt is mondtam, hogy A osztályban ez nem kimutatható.
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Szia! Mire gondolsz? Konnyen lehet hogy hibas az okfejtesem.
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Nézd meg mi történik mondjuk ennél a tranzisztornál.
(#) Cinema hozzászólása Szept 5, 2017 /
 
Nem értek egyet abban veletek, hogy forró legyen a hűtőborda, mert akkor szól szépen ez az erősítő.
Úgy tanultam, meg külföldön is erre felhívták a figyelmünket, hogy lehetőleg +60C fok fölé ne melegedjen egy végfok hűtőbordája, mert a félvezetők már károsodhatnak, ugyanis a tokon belül akár +100C-fok fölötti is lehet a hőmérséklet, ami a félvezetőkre nézve már nem biztonságos működési terület. A hőmegfutás ellen pedig nincs hatásos védelem, kivéve, ha nem hagyjuk elmelegedni, hanem ha kell, akkor forszírozott hűtést is bevetünk(ventilátor).

Üdv!
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Aha, azt hiszem értem, mire gondolsz.
Puding próbája az evés alapon, ki fogom próbálni nagy bordával. Ha sikerül 1.5A-el járatnom úgy hogy relatív hidegen maradjon, akkor kiderül egy pár meghallgatás után. A fő gondom az, hogy most visszavéve a nyugalmi áramot, valami nem kerek.Talán úgy lehetne fogalmazni, hogy forrón 1.5A-el eddig nem tudtam hol a hangszóró, most meg tudom.
Mivel visszavettem a nyugalmit, a hőfejlődés is csökkent, minden hidegebb. Szóval tanácstalan vagyok:
VAGY a nyugalmi csökkenés
VAGY a tranzisztor csere
VAGY a hőmérséklet csökkenés a ludas.
(Viszont, a 2N3055 az kalandos lesz, ott 1A környékén is másfélszeresére változik az erősítés.)
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2017
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Nem kell feltétlen nagyobb borda, hűtheted ventilátorral, vagy csökkentheted a tápfeszültséget.
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
A jelenlegi 38V tapfesszel 1.5A arammal 9.4w-ot tudott.
38.8V-ra emelkedett a tapfesz 1.2A arammal, a teljesitmeny pedig lecsokkent 7w@1%THD.
Ettol lejjebb nem akarok menni teljesitmenyben.
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Annak örülök, hogy felismered a nyugalmi áram a kivezérelhetőség kulcsa.
Már csak annyi a feladat, hogy redukáld a tápfeszültség azon részét, mellyel csupán fűtesz és egyáltalán nem kell a kivezérléshez.
(#) mikldesign válasza reloop hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Ezt kifejtenéd, mert nem értem?
(#) Naszrai válasza mikldesign hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
A lényeg röviden az, hogy abból kellene kiindulni, hogy P=10W, R=8ohm,
ehhez hozzá kéne adni 2x0.6V-ot, ami esik a végtranzisztorokon, tehát, 27V már elég lehet a 10W-hoz.
Nekem meg van 38.
Tehát a további 11V*1,2...1,5A az csak fűtésre megy el.
Vagy a 38V-hoz tovább kéne emelni az áramot és akkor tudna 15-20W-ot. Meg - járulékként-* nem bírnám hűteni.
Tervezni meg úgy kellene, hogy 17W eldisszipált hő/tranzisztor. Nekem meg közel 28-30W ezzel a tápfesszel és árammal.

Az eredeti leírás:

"When these calculations have been made, the peak-to-peak voltage swing for 10 watts power into a 15-
Ohm load is found to be 34.8 volts. Since the two output transistors bottom at about 0.6 volts each, the
power supply must provide a minimum of 36 volts in order to allow this output. For loads of 8 and 3
ohms, the minimum h.t. line voltage must be 27V and 17 volts respectively. The necessary minimum
currents are 0.9, 1.2 and 2.0 amps. Suggested component values for operation with these load
impedances are shown in Table 1. C3 and C1 together influence the voltage and power roll-off at low
audio frequencies. These can be increased in value if a better low-frequency performance is desired
than that shown in Figs. 4 - 6. "
(#) tothbela válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Én panelban lakom, a meleg víz csövön jön, a pénz meg a számlámról digitálisan a távhő felé. Ha villannyal fűteném a vizet, akkor annak egy részét átvehetné egy JLH. Nem kellene spórolni sem a nyugalmi árammal, sem a tápfeszültséggel. A konkrét megvalósítást mindenki maga oldja meg, viszont személy szerint nem engednék 3-6 Bar nyomású vizet a nappaliba. Inkább egy hőcserélő, aminek a primer vízköre néhány mBar nyomáson keringene egy réztömbön keresztül, amin a tranzisztorok pihennek. Passzív hűtőbordával már 50W elfűtésével is a hajam téptem. Ez az egyetlen indok, amiért nem, vagy csak alkalmi jelleggel használok "A" osztályt.
(#) Orbán József válasza tothbela hozzászólására (») Szept 6, 2017 / 2
 
Részemről: Hetente 3-4 órát van/lesz időm érdemben, odafigyelve zenét hallgatni, háttérzenének nem kell csúcs-hifi... De legyen 20 óra (sosem lesz) Mennyi is az villanyszámlában?
Van aki dohányzik, iszik (nőzik), na az mennyibe is van?
Nehogy már olyan éhanhalott legyek, aki ezen kell spóroljon, akkor majd játszok fésűn-papíron.
Mindig elámulok az "A" osztály vs. garaskodáson...Venni kell használt cimbalmot, bármit, az elmegy zsíroskenyérrel is.
(#) tothbela válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 6, 2017 / 1
 
Nem a villanyszámla, hanem a hűtőborda méret a gond. A ventilátortól meg ideges vagyok. Egyébként igazad van a garasoskodást illetően. A számítógép is fűt, meg a páka is. Az ón olvadáshője, na meg a sok félre sikerült nyák ára... de ebbe most nem megyek bele. Nem dohányzok, viszont iszok. Nem sokat, de szerintem többet mint a villanyszámla. Nőzést kerülöm, mert az asszony rossz néven veszi.

Tényleg a hűtéssel vagyok megáldva. Pedig a nejem folyton nyaggat, hogy olyat szeretne, mint amikor a Klimo Kent szólt itthon. Csövezésre volt nálam, utána meg két hétig azt hallgattuk. Az is fűtött rendesen. Csak az anódokon 100VA, a többit nem számolom.
(#) Orbán József válasza tothbela hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Őszintén szólva, én is idegenkedtem első hallásra-látásra anno az "A" osztálytól, pontosan a villanyszámla, másodsorban a hő miatt. Aztán ezekhez képest hol van a csöves technika? 6C33-akkal netán?
Aztán utánaszámoltam és rájöttem, ennyi csak jár nekünk és igazán kibírható.
Bármelyik hobbi nem kevés pénzbe van, a hangrendszer puszta üzemeltetése se nulla és megis elviselhető szerintem.
(#) mikldesign válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Egyet értek Veled! Gondolom Te is olvastál olyan hozzászólást, ahol bohom toroidbol 2, pufferekből márkás 10-20 db, lett beépítve, NYÁK gyárilag gyartva, aztán spórolás hűtésen, fogcsikorgatás a fogyasztás miatt. Ez nevetséges, és. Szánalmas.
(#) mikldesign válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Értem. Köszönöm.
(#) Robin2 válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Rég volt, de emlékeim szerint a tranzisztorok, Ucesat feszültsége 1.25V környékén van, (nem 0.6V, az az Ube). Persze nem az az összesen 1.3V különbség fog számítani, ami a két számítás között van. De valaki dobjon rám egy követ, ha nem így van.
(#) jethro válasza mikldesign hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Megtaláltam az állítási lehetőséget,csak ha nagyra választom összeérnek az IC-lábak.

via.JPG
    
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Olyan lehetőségem van, hogy 22V ac trafó lenne, üresjáratban 26V ac,
tehát mondjuk 24V ac-val lehetne számolni 3A folyamatos felvétele során.
levéve az egyenirányítás és a kapacitás sokszorozó nyitófeszültségeit, kb 31V DC menne az erősítőre.
38 helyett.
A Terv így: 31V 1.5A.
Ez jó lehet?
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Kényelmesen leadja majd a 10 W-ot.
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Mernem multimeterrel a 2N3055 tranzisztorokat. De nem tudom. 2-3-4-5 ertekeket merek. Gyenge lenne a multimeter hozza? A Bd249-et meg tudja merni.
Dioda modban megvan a ket atmenet 511 es 540mV.
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
A multiméter vizsgáló árama túl kevés. Az 1,5 A kollektoráramhoz tartozó bázisáramot keressük.
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Ezt ertem. De ennyire nem tudja meghajtani?
(#) mikldesign válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Nekem ennyivel megy az erősítő, bár a nyugalmit en 1,3 ra állítottam. Meg vagyok vele elégedve. A melegedés tökéletesen kezben tartható, a hang kifogástalan.
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
A multiméter vizsgáló áramánál ennyi a tranzisztor erősítése. Nincs ebben semmi rendkívüli, illetve ez az eredmény számunkra teljesen közömbös, mert nem ezen az áramon fogjuk járatni.
Következő: »»   162 / 221
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem