Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   547 / 965
(#) ezermester1 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Helló! A mérőóra után a tied. Úgy csinálod/csináltatod ahogy akarod.
(#) papo69 válasza ezermester1 hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Nem egészen. Vezérelt áramra csak fix kötés lehetséges, dugalj nem létesíthető.
(#) Atis41 válasza papo69 hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Tehát levágod a kábelt , és ezzel gondolom oda a garancia.
(#) Feri hozzászólása Okt 5, 2017 / 1
 
Sziasztok.
papo69 nek van igaza.(Vezérelt áramra csak fix kötés lehetséges, dugalj nem létesíthető)
Ha a készüléken dugvilla van azt szakszerűen el kell távolítani és a berendezést fixen kell bekötni.
Sőt van még egy szabály "vezérelt áramkörre csak fűtésre és meleg víz előállítására alkalmas készülékeket szabad kötni.
Hasonló a helyzet a "H" tarifás mérés esetén is.
(#) ezermester1 válasza papo69 hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Ki ellenőrzi ezt le? Én egy csomóval találkoztam már ami nem "fix" bekötésű volt. Kérdés: Miért nem lehet dugvillával megoldani? A "CSAK" és a "SZABVÁNY" miatt kifogást hagyuk el. Ésszerű meggyőző kifogást kérnék.
(#) lukacsp válasza ezermester1 hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Idézet:
„Ésszerű meggyőző kifogást kérnék.”

Olyat nem fogsz kapni.
(#) erbe válasza Wind-Storm hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Villanybojleren (tartályos hőtároló) még soha nem láttam villásdugót. Átfolyó vízmelegítőn (5-10 l) igen. "Vigyázz, a hölgy nem azonos!"
(#) ezermester1 válasza lukacsp hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Értem,tehát nincs meggyőző kifogás! Melyik szabvány írja elő,hogy CSAK fix bekötésű lehet egy villanybojler?
(#) ezermester1 válasza erbe hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Hogy te nem láttál villanybojlert villásdugóval bekötve az attól még létezhet. Egy villásdugó 16A-ra van méretezve. 16Ax230V=3680Watt. Egy 3KW-os fűtő betétet simán elbír. Akkor mi is a kifogás?
(#) erbe válasza ezermester1 hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Wind-storm írta, hogy gyárilag dugós kábellel adják. Ilyent még nem láttam.
Hogy utána ki mit csinál vele, az ő dolga.
Szabvány nem tiltja. A szolgáltató saját hatáskörében írja elő.
De ott sem azt, hogy nem dugaszolhatod a bojlert, hanem hogy vezérelt áramon nem lehet dugaszolt, csak fix bekötés. Ebben nem szerepel a kapcsoló tiltása. Régebben elvárták a bojler közelében a leválasztó kapcsolót. Ma már nem kérik.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2017
(#) ezermester1 válasza erbe hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
A szolgáltató hatásköre a mérőóráig terjed.A mérőóra után a felhasználóé,vagyis a tulajdonosé.Igen Wind-strom jól írta mert vannak gyártók akik valóban villásdugós kábellal árulják a villanybojlert. A fogyasztó teljesítménye (amper) számít és nem a tévhitek. A villanytűzhely már fix bekötésű.
(#) erbe válasza ezermester1 hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Én sem azt írtam, hogy nem létezik, csak hogy még nem láttam (az alatt a potom 47 év alatt, mióta villanyszerelő lettem).
A szolgáltatói előírásokban meg még vannak olyan tételek, amik a szolgáltatói kiskirályság korszakából származnak.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2017
(#) gyuszo hozzászólása Okt 5, 2017 / 1
 
Idézet:
„A szolgáltató hatásköre a mérőóráig terjed.”

Idézet:
„A mérőóra után a tied. Úgy csinálod/csináltatod ahogy akarod.”

Igen, ez egészen addig szép és jó, amíg valamelyik családtagot nem ér áramütés.
Utána jönnek a szabványok, előírások, amit jó lett volna betartani. A fix bekötésnél nemcsak a teljesítmény számít elsősorban, hanem a fix védőföldelés, EPH . Ráadásul vannak fázisérzékeny készülékek, aminél nem mindegy melyik a Nulla, melyik a fázis. Ezért nem helyes a villásdugó.
Azt, hogy ezt ki tartja be a saját és családtagjai testi épsége érdekében mindenki eldöntheti. Csak nehogy később megbánja, hogy hibásan döntött, amikor a baj már megtörtént.
(#) ezermester1 válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Villanybojleról volt szó. A villanyszerelés természetesen szakembert igényel és nem olyan személyt aki látott már villanyszerelőt. Osztom a véleményedet hogy vannak fázis érzékeny készülékek, de nem ez volt a téma tárgya.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2017
(#) Wind-Storm válasza erbe hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Láss csodát
Pár perce a dobozból kivétel után csinálhattam a fotót.

csoda.jpg
    
(#) erbe válasza Wind-Storm hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Hiszen ez nem bojler, hanem mosógép. A bojler falon szokott lógni.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2017
(#) Wind-Storm válasza erbe hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Rosszul látod!
Ez egy falra szerelhető mosogatógép!
(#) gyuszo válasza Wind-Storm hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Igen, mindkettőtöknek igaza van, nekem is ezzel pont az a meglátásom, hogy egy vízvezeték szerelő beköti, mint egy mosógépet ( jó a hasonlat, azon is van egy villásdugó ) talál egy jobb esetben konnektort, rosszabb esetben elosztót, hosszabbítóval a fürdőszobában bedugja és láss csodát, működik.
Villanyszerelő lehet nem is járt ott. Utána jöhetnek a problémák.
A villanybojlert én csak fixen kötöttem eddig be és ezután is csak így fogom, ha lehet toldás mentesen a fogyasztói kismegszakító elosztótáblától, illetve a kiépített vezérelt áramkörre.
(#) ötfelezős hozzászólása Okt 6, 2017 / 1
 
Hát az, hogy helyhezkötött villamos berendezést fixen kötnek be, az a villanyszerelő szakma alapelvei közé tartozik. Aki ezt megkérdőjelezi, jogosan kérheti vissza a tandíjat a képző intézményétől. A dugaszoló a változtathatóság jelképe, a falra szerelt forróvíztárolónál ez abszolute felesleges. Ráadásul a változtathatóság ára egy plusz érintkezési szükségesség, ami ebben a szakmában 100 éve egyenértékű a hibalehetőséggel. Pláne, ha az a berendezés az ampereket lelkesen veszi fel, nem úgy, mint egy íróasztali 40 W-os lámpa.
Mivel látom, hogy tilos a szabványt emlegetni, hát nem teszem, bár a villanyszerelés pont nem arról szól, hogy addig próbálgatom az összes variációt, amíg fogyasztás nem lesz a zárlat vagy a semmi helyett, hanem arról, hogy a halálos tapasztalatok alapján meghozott intézkedések miatt ne kelljen már másoknak megint meghalni.
(#) Wind-Storm hozzászólása Okt 6, 2017 /
 
Jogosak az érvelések!
Jelen esetben sokkal nagyobb bajtól félek, minthogy egy plafon közelében levő aljzatba fixen bedugott bojler huncutkodjon, amihez soha nem lesz nyúlva és oxidáció sem valószínű hogy fellép, életvédelmi relé is van már.
Régi, ócska a ház. Felmerült a gyanúm, hogy itt a szomszédok életvédelmi relé nélkül a ház csőhálózatának EPH hálózatát használják PE vezetőnek, életveszélyes. Már pár V feszültségeltérés tapasztalható áramtalanított állapotban a nullvezetőhöz képest.
Ettől az én saját ÉV relém sem véd meg fürdés közben, ha valahol ilyen kontár szerelésű helyen vagy helyeken valami testzárlatossá válik és nem old le a kismegszakító, de a zárlati áramok összegződnek. Jelenleg arra sincs mód, hogy a saját lakásom EPH hálózatát kiépítsem. A kádszifon és kádcsap talán a legveszélyesebb, nincs rákötve a PE, bontani kéne ahhoz. Villanyóránál is elvileg szimpla nullvezető van, nem PEN.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2017
(#) Feri válasza ezermester1 hozzászólására (») Okt 7, 2017 / 2
 
Senki ne higgye, hogy a szolgáltatónak nincs joga ellenőrizni a belső hálózatot.
Attól, hogy még nem találkozott ilyen esettel még előfordulhat.
A szolgáltatónak joga van a belső hálózat ellenőrzésére, ha üzembiztonságot veszélyeztetőn eset vagy szabálytalan vételezés gyanúja merül fel. Ilyen esetben akár a szolgáltatást is megszüntetheti.
(#) gyuszo válasza Feri hozzászólására (») Okt 7, 2017 / 1
 
Kiegészítve azzal, hogy a belső hálózaton elvégzett munkáról szerelési igazolást kér.
Bővítés, átalakítás esetén, kombi cirkó esetén EPH jegyzőkönyv.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2017
(#) vargham válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
> szerelési igazolás
Mi az a szerelési igazolás?
(#) gyuszo válasza vargham hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
A regisztrált villanyszerelő az elvégzett villamos szerelési munka befejezésével kivitelezői nyilatkozatot tesz arról, hogy az érvényben lévő létesítési, biztonsági szabványoknak és az előírt technológiának megfelelően végezte el.
(#) vargham válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Előtte belső hálózaton végzett munkáról rtál. Ahhoz miért kellene regisztrált szerelő?
(#) ezermester1 válasza Feri hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Idézet:
„A szolgáltatónak joga van a belső hálózat ellenőrzésére, ha üzembiztonságot veszélyeztetőn eset vagy szabálytalan vételezés gyanúja merül fel.”


A szolgáltató hogyan állapítja meg az általad írtakat? Be megy a házban és szétberhel mindent? Hogyan ellenőrzi az üzembiztonságot? Vagy a szabálytalan vételezést? Egyáltalán milyen infó alapján cselekszik? Ha tudod kérlek írd meg.
(#) ezermester1 válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Gyuszo ez igy csusztatás amit írtál. Az általad leírtak csak az új építésű házakra vonatkozik,ill. azokra az épületekre amelyekben az áramszolgáltató valami miatt kikapcsolta az áramot és a tulaj(a régi v.új) újra áram alá szeretné tenni.
(#) papo69 válasza vargham hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Minden villanyszerelési munka után kellene adni egy ilyen nyilatkozatot, hogy ki, hol, és milyen jellegű villanyszerelési munkát végzett. Ez független, hogy érinti-e a villanyórát, vagy sem. Cégeknél végzett munkánál szokták inkább megkövetelni, illetve e-naplós munkánál.
(#) vargham válasza papo69 hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Idézet:
„Minden villanyszerelési munka után kellene adni egy ilyen nyilatkozatot”

Egy átlagos, lakás célú ingatlan esetében melyik törvény írja ezt elő? Tiltja-e bármi, hogy az ingatlan tulajdonosa a mért hálózaton saját magának karbantartást, javítást, felújítást végezzen.

Nem az a kérdés, hogy ért-e hozzá, és az sem kérdés, hogy baj esetén ő lesz a felelős. A kérdés annyi, hogy tiltja-e ezt bármilyen törvény.
(#) pucuka válasza vargham hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Nem tudom, milyen törvényre gondolsz.
Az áramszolgáltató közszolgáltató. Ez azt jelenti, ha bejelented neki, hogy igénybe szeretnéd venni a szolgáltatásait, köteles veled szerződést kötni. A szerződésnek vannak feltételei, manapság ez egy sokoldalas ASzF, amit nem szokás elolvasni. Ebben rögzítve vannak a szolgáltató jogai is (többek között) És fel vannak sorolva a vonatkozó jogszabályok. Meglehetősen sok van. Ha kíváncsi vagy rá, böngészd végig, a hivatkozásokat is.
Ez teszi lehetővé a szolgáltató eljárását pl. a hálózatod ellenőrzésére, ha szerinte felmerül a gyanú szerződéstől eltérő vételezésre. Ha nem járulsz hozzá az ellenőrzéshez, jogában áll a szerződést felmondani, vagy/és bírósághoz fordulni.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2017
Következő: »»   547 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem