Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   562 / 965
(#) Wind-Storm válasza vision61 hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Köszi a tapasztalatod leírását.
Erről egy jó nagy thumbdown a véleményem.
Mondjuk embere válogatja.. ez van.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2017
(#) habazutty válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 30, 2017 / 3
 
Maradjunk abban, hogy nem embere válogatja, hanem tilos nekik ilyen munkát csinálni. Pláne csúszópénzért.
Az új regisztrált szerelői rendszerből kizárták az áramszolgáltató és közvetlen alvállalkozóik alkalmazottait a "visszaélések" és a regisztrált szerelők kárára végzett munkák miatt.
Lehet maszírozni, aki kimegy, de szerintem fölösleges.

Továbbra is az az álláspontom, hogy 25 évente egy fogyasztásmérő, illetve lakás villamos berendezése megérdemel némi anyagi ráfordítást, hogy újabb 25 évig menjen.
Az okostelefonokat 2 évnél nem igen lehet tovább használni, ha másért nem, hát a támogatás megszünése miatt, mégis megveszik az emberek.

Mielőtt még bárki megvádolna, már nem vagyok regisztrált szerelő, az új rendszerbe nem jelentkeztem, viszont anno áramszolgáltatós óracserélgetők után voltam olyan mérőszekrényt rendbetenni, ahol a csere során tövig betört 2,5 mm2 alu mért fővezetéket megtoldotta egy darab 4mm2-es kék dróttal meg egy sorkapoccsal (természetesen 25 A szolgáltatói kismgeszakítóval) , az meg egy év után összeégett. Az óra táblája alatt még MKH - MCU sodrás is volt.
Persze, ha, amikor eltörik neki, akkor azt mondja, hogy a mérőhely alkalmatlansága miatt nem szereli fel az új mérőt, menten fejbe lövik.

Szerintem.
(#) cupika97 hozzászólása Nov 30, 2017 /
 
Sziasztok! Csak egy gyors kérdés. Ezt így szabad?
(#) teglascs válasza cupika97 hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
A földelésre/dugalj helyére/dugvillás megtáplálásra gondolsz?
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Nem a legjobb megoldás a dugó, de sajnos vannak gyártók akik azzal szerelve szállítanak és a garancia csak akkor érvényes ha nincs megbontva a készülék. Ha pedig levágod a dugót akkor már nem érvényes. Mink amikor vettük a bojlerünket (tatramat) azt is kábellel együtt szállították, de nem volt a végén dugó.
(#) maszek0005 válasza cupika97 hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Ha a jobboldali csavarnál nincs megszakítva a zöld-sárga vezeték, és úgy átkötve a baloldalira akkor igen!
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2017
(#) Bakman válasza cupika97 hozzászólására (») Nov 30, 2017 / 1
 
Előre elnézést a nyers kifelyezésért, de ez igen ocsmány szerelés, ha jó ha nem jó. Ez kb. a szakma gyalázása. Ráadásul, ha jól látom, mindez egy fűrdőszobában.
(#) zsoltee0001 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Nincs valami minimális magasság előírva a dug aljzatot illetően a fürdőszobába?
Szerintem csak ideiglenesen gondolta.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2017
(#) Kovidivi hozzászólása Nov 30, 2017 /
 
Sziasztok!
Gipaszkarton falban van néhány 73mm átmérőjű lyuk. Hol tudnék bele dobozt szerezni? Ezeknek is azonos a lyuktávolsága, tehát simán lehet szerelvényezni?
Köszi.
(#) Gafly válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Nem egyféle osztás van, mielőtt vásárolsz, mérjél...
(#) cupika97 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Csak WC. A dugaljra gondoltam amúgy.
(#) Kovidivi válasza Gafly hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Úgy tudom, nem könnyű beszerezni, obi nem is tart. Igaz ez? Kellene 10db sajnos.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2017
(#) cupika97 hozzászólása Nov 30, 2017 /
 
Földelésről ilyen képem van csak.
(#) Wind-Storm válasza habazutty hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Undorító ez az egész...
(#) sámli válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
(#) Kovidivi válasza sámli hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
Köszi. A lyuktávolság lenne a gond. Találtam ennél olcsóbban is. Valószínűleg rá kell kérdeznem.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2017
(#) ABU hozzászólása Dec 2, 2017 /
 
Sziasztok!

Lakáselosztóba beraktam egy fi relét, a csatol kép szerinti módon. Lehet amatőr kérdés, de ha a bojler feszültség alá kapcsolódik a vezérelt óráról, akkor a fi relé nem-e fog leoldani? Képről véletlenül lemaradt az ÁVK bejövő fázist megszakító része.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017

kep.JPG
    
(#) maszek0005 válasza ABU hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Ez nagyon érdekes kérdés! A rajz szerint NEM! Csak akkor, ha szivárgásod van. Ja és az N sínen. csak a bojler van.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) ABU válasza maszek0005 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Hát pont most derült ki, hogy mégis. Mivel az N gerinc vezetőn és a fi relén keresztül ugye folyik vissza az üzemi áram, de csak a 24h fázis van rajta átvezetve. Így amikor a bojler is rákapcsolódik, akkor a 24 fázis vezetőn nem megy át a vezérelt árama, de a nulla vezetőn már a bojler üzemi árama is visszajön. Így borult az egész rendszer. Szerintem. Vagy akkor valami más gond lehet?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) Bakman válasza ABU hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Idézet:
„Képről véletlenül lemaradt az ÁVK bejövő fázist megszakító része.”
Hogyan van bekötve a Fi-relébe az állandó és a vezérelt fázis? Ez éppen nincs a képen, ezért nem lehet a kérdésre válaszolni.
(#) ABU válasza Bakman hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Fi relén nincs átvezetve a vezérelt fázis, csak az állandó.
(#) Bakman válasza ABU hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Akkor ezért old le.
(#) ABU hozzászólása Dec 2, 2017 /
 
Akkor kell még egy fi relé? Vagy hozzak létre egy külön sínt a vezérelt PEN vezetőnek és az menjen függetlenül?
(#) gyuszo válasza ABU hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Igen 2 db FI-relé szükséges, egyik az állandóra, a másik a vezéreltre.
A két Nulla sínnek függetlennek kell lennie.
Mivel 2 db mérő van a PEN szétválasztásnak a mérőhelyen a mérők előtt kell megtörténnie.
A mérőhelytől 2 külön csőben kell mennie az állandó és a vezérelt vezetéknek is.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) Bakman válasza ABU hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Elvileg a PEN - PE, N szétválasztó sínhez hozzá sem férsz, te PE-t és N-t kapsz, nem? Egyébként ahogy gyuszo írja.
(#) maszek0005 válasza maszek0005 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
[quote A rajz szerint NEM!Csak akkor, ha szivárgásod van. Ja és az N sínen. csak a bojler van. 0[/quote] Az állandó N nem lehet rákötve, csak a vezérelt.
(#) maszek0005 válasza maszek0005 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Egyébbként gyuszo megfogalmazása a helyes!
(#) ABU válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
A mérőhely tavaly lett állítólag szabványosítva. Amennyire belátok az óraszekrénybe, én ott nem találok szétválasztó sínt. Egy csőben jön az elosztóba a 2db kék és 2db fekete 6-os vezeték. Az óra alatt leütött szonda zöld-sárga vezetéke egyből jön fel az elosztó PE sínjére, megkerülve az óraszekrényt. Ebből gondoltam én, hogy PEN vezeték jön az óra után. Amikor az ÉMÁSZ ellenőrizte és órát cserélt, nem mondott rá semmit.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) gyuszo válasza ABU hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Már a felhasznált vezeték sem felel meg a szabványnak.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) ABU hozzászólása Dec 7, 2017 /
 
Egyébként megengedett 2 darab fázis vezeték elhelyezése egyszerre pl kismegszakító vagy fi relé betáp ágán?
Következő: »»   562 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem