Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   564 / 968
(#) katzen válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Értem. Köszi az infókat!
(#) Dudus válasza katzen hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Ha megszakad a nulla az ismételt összekötés előtt az összes földelt fogyasztó burkolata fázisfeszültségre kerül!
(#) Dudus válasza golem hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Erre ennyiből nem lehet válaszolni. Lehet hiba azon a szakaszon ahol nem veri le dugyanúgy lehet ott is ahol leveri. Sajnos bontanod és mérned kell!
(#) elektroncso válasza Dudus hozzászólására (») Jan 3, 2018 / 1
 
Ez így nem igaz. Ha a második összekötés előtt a nulla megszakad nem kerül fázis a fémvázra. Maximum az ÁVK old le, mivel a földelésen kezd az üzemi áram visszafolyni a bejövő főkábel PEN-je felé. Az általad jelzett hiba csak akkor áll fent, ha a PEN szakad meg.
(#) Dudus válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Az AVK a lakáselosztó utáni részt védi az nem fog ettől leoldani.

A másikban igazad van, kialakul egy két párhuzamos vezetőből álló PEN aminek csak az egyik fele szakad el. Nem gondoltam át, kösz a javítást!
(#) Zosi hozzászólása Jan 3, 2018 /
 
Sziasztok. Olyan kérdésem lenne adott két ház egyikben fel van téve földelt dugalj de nincs bekötve a földelés már a lakáselosztótól nincs kihúzva. Namost láttam olyat ahol a villanyszerelőnek nem volt kedve ideje megrendelőnek pénze vagy nem tudom de úgy oldotta meg hogy minden egyes dugalj előtt lévő kötődoboznál a nulla sorkapocsból húzott még egy szálat és így lett a földelés bekötve a dugaljba. Ha jól tudom ez így nem szabályos mert szétválasztott pen vezetőt újra közösíteni tilos, márpedig it ugye ez történik mert a gerincen mindig pen megy és a leágazásoknál a dugalj előtt szétválasztva. A kérdésem az lenne ez jobb megoldás vagy akkor inkább ne legyen a dugalj földelésére kötve semmi? Ja és FI-relé nincs.
(#) Bakman válasza Zosi hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
A semmi ezerszer jobb, mint a nulla földelésként való alkalmazása. A Fi-relé bizonyos védelmet ad akkor is, ha nincs földelés kialakítva a lakásban.
(#) elektroncso válasza Dudus hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Ez is igaz. Ha meg a második összekötés az ÁVK után van a terhelés bekapcsolásakor azonnal le fog oldani.
(#) Zosi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Milyen baj adódhat ha mégis így lenne használva?
(#) gyuszo válasza Zosi hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Nulla lazulás esetén a fázis rákerül például a számítógép fém házára. Gondolom ezt nem szeretnéd.
(#) Bakman válasza Zosi hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Éppen az, amiről folyik a diskurzus. Olvass vissza kb. 15 hozzászólást.
(#) elektroncso válasza Zosi hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
De jobb lenne, ha szereznél földeletlen konnektorokat, ugyanis egy földelő érintkezős konnektor amiben nincs bekötve a földelés komoly gondokat okozhat. Valaki aki nem ismeri a helyet földeltnek nézi és balesetet szenved. Jobb lenne, ha nyilvánvaló lenne az, hogy nincs földelés. ÁVK-t mindenképp tegyél fel, az akkor is védeni fog valamennyire ha nincs földelés a konnektorban. De az ÁVK NEM helyettesíti a jól telepített védőföldelést. A legjobb megoldás az lenne, ha kiépítenétek a védőföldelést.
És eszedbe ne jusson, vízcsövet, gázcsövet, fűtéscsövet stb. használni védőföldelésnek mint ahogy azt sokan csinálják!!! Ma már egyre több helyen használnak műanyag szerelvényeket a csőhálózatokban akkor pedig mindenre alkalmas a csőhálózat csak földelésnek NEM! Ha társasházban laktok még a "szomszédot" is megölhetitek vele!
(#) Zosi hozzászólása Jan 3, 2018 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) llax válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Vagy nem old le. Néhány hónappal ezelőtt itt ki lett tárgyalva a dolog. Én akkor ezt ki is próbáltam és javasoltam a próbát mindazoknak, akik nem hiszik el. Amikor a Fi előtt és utána is össze van kötve a PE és az N, terhelés alatt nem lehet felkapcsolni a Fi relét, de terheletlenül felkapcsolva, majd utána megterhelve kisebb terhelésekre és a teszt gombjára sem reagál a Fi relé.
(A Fi áramváltójának egyik tekercsét kívülről rövidre zárod, a rövidre zárt transzformátor már nem egészen úgy működik, mint rövidre zárás előtt. Minél közelebb van egymáshoz a két összekötés, minél kisebb a kialakult hurok ellenállása, annál nagyobb hibaáram kell a Fi leoldásához és itt már nem x*10mA, hanem akár A nagyságrendű hibaáramokról van szó. Persze ezt egy nagyobb fogyasztó is létrehozhatja és így kiderül a hiba, de addig a Fi csak dísznek van ott.)
(#) golem válasza Dudus hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Máma volt egy másik villany szerelő fel tett egy másik fi relét és a gép megyen az új helyen is
(#) gyuszo válasza golem hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Ha a FI-relét kiveszi és semmit nem tesz be, akkor is menne a gép.
De ettől még nem lesz jó. A hibát kell megkeresni.
A FI-relének az a dolga, hogy lekapcsoljon és védjen.
(#) Dudus válasza golem hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Látni kellene, hogy valóban ott van vagy csak odarakta. Ha bekötötte akkor az is lehet, hogy az előző csak félre volt kötve és nem kelltt volna cserélni.

Köss be egy 100W-os izzót az egyik fázis és a föld közé, ha ettől leold megnyugodhatsz!

-szerintem!-
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2018
(#) golem válasza Dudus hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Majd meglesem hogy mijet tett be.
De a ami bent volt ki vette ami ugye új.
(#) sany hozzászólása Jan 4, 2018 /
 
Egy villanymotor adattábláján szereplő adatokból ki lehet számolni, hogy mennyi egy motor indulásakor felvett árama?
(#) Atis57 válasza sany hozzászólására (») Jan 5, 2018 /
 
Szia!
Igen azért van rajta ...... ha ideteszed a fényképet ,"pontosan saccolunk"
Igy elméletileg ---szeretek snóblizni .....
(#) sany válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 5, 2018 /
 
Csak elméletben lehet?
Fényképet nem tudok, de üzemi feszültsége: 230V, felvett árama: 11A, cosfi:0,85. Egyfázisú üzemmel. Ennyire emlékszem.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2018
(#) sámli válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Az induláskor felvett áram nagy mértékben függ a terhelésétől, így nehéz meghatározni. Igaz ez az üzemi áramfelvételre is.
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2018 / 1
 
Üresen is a névlegesnek kb. 8 szorosa, de ez nem egészen pontos mert analóg műszerrel mértem. Egy söntöt kellene betenni az egyik ágba, tárolós szkóppal rögzíteni azt az 1-2 másodpercet és utána kiértékelni.
(#) vladcepes hozzászólása Jan 6, 2018 /
 
Sziasztok! Ehez a dimmerhez kell Fázis ,meg Nulla is?
Úgy látom ott van L is meg N is.
Válaszokat köszönöm.
(#) Gafly válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Linkelt kép szerint a nulla az a terheléshez kell.
(#) vladcepes válasza Gafly hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Be tudom kötni simán kapcsoló helyére?

Az L-re jön a Fázis,és a Load meg megy föl az égőhöz? Jól értelmezem?
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
(#) gyuszo válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Be tudod kötni, de ez attól függ, milyen izzó ( terhelés ) van a végén.
Ez egy elég lényeges, amit nem írtál.
Például egy 10 W LED fényforráshoz, pláne ami nem szabályozható, ahhoz nem.
Sima normál 60 W-os izzóhoz igen.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
(#) vladcepes válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Ja bocsi! 3 db 12W-os szabályozható led izzó van fent.
(#) gyuszo válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Igen, akkor menni fog. L = bejövő fázis . LOAD = kimenet a terhelésekre, LED-re.
Onnan tovább a Nullára.
(#) vladcepes válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Köszönöm!
Következő: »»   564 / 968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem