Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   4 / 370
(#) dilan válasza Thom hozzászólására (») Ápr 3, 2006 /
 
A trafókról tudni kell, hogy a veszteség elfogadható mértéke 3-6W/kg. A Te esetedben 230V*2,5A=575W a veszteség. Ehhez a trafónak közel 100kgnak kéne lennie...
A lemezelt vasmagot eredetileg az örvényáramú veszteség csökkentése miatt találták ki. a Lényeg, hogy a vasmagot minél kisebb mágneses ellenállású, de ugyanakkor minél nagyobb elektromos ellenállású anyagból kell csinálni.
Erre fogják a lemezezekből gondosan elkészített jó minőségű vasmagot, és összehegesztik - mert ők jobban tudják. (ahhoz tudnám hasonlítani, amikor a hangerőszabályzónak lineáris potit raknak. pl. a windows mixerje. Sírni tudnék amikor ilyet látok - de ez egy másik sztori) Sajna láttam már én is ilyet, az is majndem ennyit zabált üresen. :no:
(#) _JANI_ válasza dilan hozzászólására (») Ápr 3, 2006 /
 
Igen a / az nem * !!! :yes: (Hogy nemvettem észre? )
(#) Resident válasza Topi hozzászólására (») Ápr 7, 2006 /
 
Srácok! Felébredt bennem egy gondolat, hogy áttekercseltetem a "nagy" trafómat, vagy valami ilyesmi. (jókor..)
Aki tud Pécsen, vagy Pécstől nem messze ilyen műhelyt, boltot, ahol ez a műveletet elvégzik az szóljon! Kösz!
(#) Gigant hozzászólása Ápr 15, 2006 / 1
 
Üdv!

Ezt a témát azért hoztam létre hogy tudjunk segíteni egymásnak trafó építésben, kérdezzetek ha nem tudtok valamit! Én is trafót szeretnék építeni!
(#) eSDi válasza Gigant hozzászólására (») Ápr 15, 2006 /
 
Üdv!

Ha toroidtrafó méretezéséhez lenne valami infód akkor azt megköszönném.
(#) vegyészmérnök válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 15, 2006 /
 
Talán ezen az oldalon érdemes körülnézni: [link=http://transzformator.lap.hu]http://transzformator.lap.hu[/link]
(#) eSDi válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Ápr 15, 2006 /
 
Oh! Van ilyen is!!!!

Kösz!
(#) Gigant válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 16, 2006 /
 
Hello!
Itt a trafóméretező képlet!

TRAFÓ MÉRETEZÉS

Voltonkénti menetszám: (ezt a primernél csökkenteni, a szekundernél növelni kell 3-5%-kal a vas és a rézvesztesétől függően, néhény kísérlet kell, ha pontos akarsz lenni)

N=1 / 4,44 x f x B x A

ahol

N = menetszám (Voltonként) ezt szorozni kell a fszültséggel
f = frekvencia Hz ez 50 nálunk
B= max indukció T (Tesla) ez 0,8-1,4 (vas-hiperszil)
A = vas keresztmetszet m2 (négyzetméter)

Vezetékátmérő: (vörösréz esetén)

D = 1,13 x négyzetgyök I / J

ahol

D = vezetékátmérő mm (valós, lakk nélküli)
I = áramsürüség A (ennyi áram folyik a vezetékben)
J = legnagyobb áramsürüség A / mm2 (belső tekercsrésznél 2-2,5 külső, jobban hűlő résznél 3-3,5)

Vaskeresztmetszet: (tiszta méret)

A = k x négyzetgyök P

ahol

P = primer teljesítménny W
k = vastényező (1,2-1,4 50W-ig, 1,4-1,6 50W felett, 0,8-1 1000W felett)
A kapott tiszta méretet még osztani kell a kitöltési tényezővel, ami hiperszilnél 0,98, 0,5mm-es lemeznél 0.94, 0,35mm-esnél0,92, 0,15mm-esnél 0,83.

Igyekeztem pontosan leírni.

Ha jól tudom ez a képlet EI-trafókra vonatkozik!

A toroid trafónál annyi, hogy valamivel nagyobb gerjesztéssel lehet számolni. A menetszám, és minden egyéb ugyanaz. De hogy akarod megtekerni? Láttál már ilyen gépet? Kézzel nem lesz egyszerű. Szinte biztos, hogy elbaxod.
(#) eSDi válasza Gigant hozzászólására (») Ápr 16, 2006 /
 
Nem akarok baromi nagy toroid trafót csinálni. Kapcsolóüzemű tápba akarok trafót. Ott ugyebár sokkal kisebb is elég meg nem 50Hz-ről hanem kb 100KHz-ről megy.
(#) zaik válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 16, 2006 /
 
egy szőke kérdés: sufniban talált toroid trafóra (12V, 50VAes) az van ráírva, h for lamps only, az jelenthet vmit? Baj, ha galád módon másra használom?
(#) eSDi válasza zaik hozzászólására (») Ápr 16, 2006 /
 
Nem tudom mért lenne probléma ha másra lenne használva és nem csak lámpákhoz. Szerintem nyugodtan használd amire akarod.
(#) Sebi válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 17, 2006 /
 
Meg kell nézni, hogy 50Hz-es vasas trafóról (nehéz,kb1k),vagy elektronikus halogénlámpa-tápról (könnyebb) van szó? Ez utóbbinál kb 100...200kHz-es négyszög a kimenet, ami csak ohmos terhelésnél jelent 12V effektívet! Persze lehet egyenirányítani schottky diódával, szűrni, stb, de valszeg kell neki folyamatos - kb 40% - terhelés hogy biztonsággal induljon.
(#) eSDi válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 17, 2006 /
 
Idézet:
„sufniban talált toroid trafóra (12V, 50VAes)”


Ha egyszer toroid trafó! Akkor én nem hiszem hogy kapcs táp lenne. Azok csak kis fehér dobozkák és kész, és azokat tényleg nem nagyon lehet másra használni.
(#) szabi83 válasza (Felhasználó 518) hozzászólására (») Ápr 19, 2006 /
 
van egy trafó 2*9V -os szeretném egyenirányíttani, de csak szimplán(9*1.41) kellene, de az össz teljesítménnyel.


hogyan is ??
(#) tszaboo válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Ha nem terheled a trafó másik tekercsét akkor akár el is hanyagolhatod, mert azon nem megy áram. Tehát az egész teljesítmény a trafó eggyik tekercsén jön le. Tehát egyszerűen semmit kell csinálnod.
(#) szabi83 válasza tszaboo hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
már kaptam választ...
:nezze:

trafó.JPG
    
(#) isamisa válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Na és mi a válasz, mert én most nem tudom elképzelni hirtelen?
(#) Tom Lord válasza tszaboo hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Jól beszél a colega!
Csak azt hagyja figyelmen kívül, hogy a tekercselés a névleges áramra van méretezve:yes:
Azaz: a fél tekercs csak fél teljesítményt visel el:yes:
Nem méretezik túl a tekercseket, mert a nagyobb teljesítmény nagyobb keresztmetszetű huzalt eredményez, az meg nagyobb vasmagot, az meg ........:yes:
És mivel ezt nem vette figyelembe, a trafójának a szekunder tekercse füstöt ereget
Mint tudjuk: a proci is füstel müxik, ha kijön .......
Vagyis jó amit mond, de a szekunder tekercsek terhelésére figyelni kell!!:yes:
(#) Tom Lord válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
A megoldás ebben az esetben az, ha párhuzamosan kötöd a két tekercset (persz csak teljesen egyforma tekercs esetén) :yes:
Hogy csinálod?
A szekunder tekecsek egyik végét összekötöd, és a másik kettő között feszültséget mérsz.
Ha sorba sikerült kötni, akkor kétszeres feszt tudsz mérni, ha párhuzamosan akkor 0 V-ot, és összeköthető!
És már ki is használjuk az autópályát mindkét sávon!
(Ha nem teljessen 0 V, akkor nem lehet összekötni, mert ez a fesz áramot fog hajtani a tekercsfelek között, és ez csak fűt!):yes:
Mindenképpen mérj rá a párhuzamos kötésre, mert a legkissebb asszimetria is tönkreteszi a trafódat!
Az új kiöntött biztonsági trf-ok már úgy készülnek, hogy erre alkalmasak legyenek, de az ördög szeme mint tudjuk, karikás ......:yes:
(#) szabi83 válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
ott a "#20206" hsz-ban a kép, úgy nem de?, nekem így mondták..
(#) Tom Lord válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Ja!:yes:
Nem figyeltem a képre (meg nem neked ment a válasz )
Annyi a soros (első a rajzon) kötésnél 25,4V-ot tudsz mérni.:yes:
Vigyázat ! Ez csúcsfeszültség!
Akkor méred, ha egy kondit is ráakasztassz!
(#) csonthulye hozzászólása Ápr 28, 2006 /
 
Hello! Hogy lehet megállapitani, hogy mekkora teljesitmenyű a trafó, ha csak annyit tudok hogy +-9,2V-ad. Amatőr vagyok!!!
(#) dilan válasza csonthulye hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
Le tudod mérni a vasmag keresztmetszetét ill. a huzalok keresztmetszetét?
(#) csonthulye válasza dilan hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
Vasmag:
31 mm x 37mm
Huzalokat nem tudom közvetlenül lemérni.
(#) dilan válasza csonthulye hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
Milyen tipusú a vasmag? (hypersil, régi fajta EI vas, toroid)
Hálózati trafóról van szó?
(#) csonthulye válasza dilan hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
Ez egy rádióból kiszerelt trafó, és EI vasmag. Nem kell pontosan a teljesitménye, csak az kellene, hogy kb 12VA-t birjon 12V-nál. De nemtudom menni-e fog Mindenesetre a rádió hátulján nincs semmi adat.
(#) szabi83 válasza dilan hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
nekem van egy ilyen:
2*33VAC vagy 40VAC
huzal: 1mm
55 mm * 35 mm

PIC_0015.JPG
    
(#) deguss válasza csonthulye hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
Mérd meg pontosan a szekunder oldali tekercs belső ellenállását (kikapcsolt állapotban). Abból ki lehet számítani mindent.

Üdv.
(#) dilan válasza csonthulye hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
Van erről egy könyvem, ha hazaértem megtom mondani. :yes:
(#) csonthulye válasza dilan hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
6,7 ohm szekundéronként.
Következő: »»   4 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem