Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   3 / 371
(#) (Felhasználó 1306) válasza kripower hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Hát nem látom pontosan, azt kellene megnézned, hogy van-e benne valamilyen szénkefe.
(#) (Felhasználó 1306) válasza kripower hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
A kondi olyan 1-20 mikró közötti. Ez általában motoronként változik, legtöbbször fel van tüntetve a motoron valahol.
(#) (Felhasználó 1306) válasza (Felhasználó 1306) hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Itt nézz körül. A kép is innen van.
link
(#) kripower válasza (Felhasználó 1306) hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Nagyon kösz! Nézek ezerrel
(#) Sebi válasza kripower hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Ehhez a motortípushoz nem kell kondi. Viszont nem tudom miért van 3 lába, talán 120/220-as. A legnagyobb ellenállású vezetékpárra ráadhatod a delejt, mennie kell.
(#) kripower válasza Sebi hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Nem szénkefés,valszeg aszinkron lesz,nemlátszik jól a képen,de ahova a p-sz bemegy,az egy tekercs,ami körbeöleli az állórészt valahogy félig.
Na hétfőn folyt. THX!
(#) Tom Lord válasza kripower hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Szentem is Sebi-nek van igaza, egy rövid próbát ki kell bírjon a motor, ha nem indul el akkor próbáld a kondenzátoros megoldást. De az 1-10µF ehhez a motorhoz túl sok lesz!
Inkább 100nF-1µF közöttit próbálj!
Ha megméred a kondis, ill kondenzátor nélküli tekercs áramfelvételét, közel azonosnak kell lenni.
(#) _JANI_ válasza kripower hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
A transzformátoroknál és a motoroknál is igaz az, hogy a kisseb (OHM-os ellenálláshoz) menetszámhoz kisseb feszültség tartozik!

Ha fájdalommentesen akarod próbálni a motort, köss a legnagyobb ohmétékű tekercsel sorba egy (ellenállást) hagyományos izzót. Az izzó teljesítménye először 40W legyen, majd 60- 100- 150W, és közben mérni kellene az átfolyó áramot, valamint a motor kapocsfeszültségét -esetleg a tekercs melegedését is, nehogy az indiánok beleköltözzenek -. Ismeretlen motor esetén a zománchuzal méretéből lehet következtetni a rajta átereszthető „legnagyobb” áramerősségre. De ezt tartósan nem fogja kibírni a tekercs. Minél nagyobb teljesítményű a sorosan kapcsolt izzó teljesítménye, annál nagyobb lesz a rajta átfolyó áram erőssége, és a motor kapocsfeszültsége… Elvileg ezzel a módszerrel bármely kismotor beazonosítható. Próba során figyelembe kell venni azt a tényt, hogy a terheletlen motornak az áramigénye sokkal kisseb. A motor méretezésekor a névleges teljesítményt veszik figyelembe!

Az izzó fényerejéből sok-sok dologra lehet következtetni. PLD: kedődő menetzárlat, kontakthiba : vilódzik az izzó; vagy rosszulkötött tekercsvégek : névleges áramon nincs nyomaték...
Közvetlen hálózati fesszel csak akkor próbáld, ha 100%-osan tisztába vagy a motor paramétereivel!!!
Mindenképpen alkalmazz a próbák során biztosítékot!

Sok sikert...
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 24, 2006 / 4
 
Dekár, hogy a motor tipusa a fényképen nemlátszik.
060324_103239.jpg

Típust a google-ba és hátha kidob valami hasznos infót .

Utóirat: Fekete - Szürke.
(#) Kefeúr válasza (Felhasználó 1306) hozzászólására (») Márc 25, 2006 /
 
Halio
A segédfázis is kissebb ellenállású a főfázis tekercsénél !
A trafóknál a nagyobb ellenállású a nagyobb feszültségű !
Majd később még leszek. Csövi.
(#) kripower válasza Kefeúr hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
A szürke - fekete beött tényleg! Csak rossz fele forog... Hétfő..
(#) kripower válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Rákerestem, semmit sem találtam róla.Kösz a hozzászólásokat!
(#) kripower válasza kripower hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Ilyen szétszedve,tehát kefe nincs, a lapátokat fordítom meg és akkor talán sikeres leszek Haláli csendes kis jószág. Aztán ha belegondolok, a harmadik kivezetés a 120V lehet tényleg, hamárcsak az arányokat is nézzük. Nagyon kösz még1x a tippeket!
(#) Tom Lord válasza kripower hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Ha, elsőre feltetted volna a képet, hamarabb kaptál volna pontos választ!
A motorod 1értelműen asszinkron, csak 1 irányba forgómorgó (az állórészen levő réz rövidrezáró gyűrűk határozzák meg a forg irányt). Ne próbáld machinálni, ha megszakad, a motorod tönkremegy! Nagyon nehéz házi körülmények között javítani.
220V-ra a két tekercset együtt, sorba kösd be, nem kell indítókondi!! (azt a célt szolgálja a rövidzár).
:yes:
(#) Tom Lord válasza kripower hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Úgy tudod ellenkező forgásirányra bíri, hogy a forgórészt fordítva szereled be - vagyis az ellenkező oldali tengelycsonkot használod kihajtásnak.
Ez is segédfázisos motor, csak a rövidrezáró gyűrű a sf.:yes:
(#) kripower válasza Tom Lord hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Kezdek tisztában lenni a dolgokkal, meg még sokan mások is gondolom. Siettem, azért nem szereltem szét korábban,mindegy,mert időnk van Kösz skacok.
(#) _JANI_ válasza Tom Lord hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Vagyis a tekercsen fordítassz 180Fokot. / :circling: /
(#) Resident hozzászólása Márc 30, 2006 / 1
 
Szevasztok! Ráakadtam egy rossz mikróra, azonnal megnéztem benne a transzformátort.
GAL 700E
[link=http://4ourhouse.co.uk/cgi-bin/product.pl?PID=588840§ion=8770](szóval ez)[/link]
Mit lehet megtudni erről a transzformátorról?
kis segítség jól jönne
(#) (Felhasználó 1634) válasza Resident hozzászólására (») Márc 30, 2006 /
 
olyan 700 800W korul kell lennie enyit tudok rola de lehet h nagy marhasag!!!
(#) Sebi válasza (Felhasználó 1634) hozzászólására (») Márc 30, 2006 /
 
Általában 2,5..3V 20A fűtőtekercs és 800...1200V talán100mA nagyfesz van rajta.
(#) Resident válasza Sebi hozzászólására (») Márc 31, 2006 /
 
Akkor az nem annyira rossz . Végül is kicsivel kevesebb mint 5 kiló (4,9).
Egy Nile mikróból származik, a hátoldalán 800W leadott teljesítmény van feltüntetve.
Szerintetek lehet valamire használni? Vagy túl nagy?
-Sokan írogatták, hogy ha mondjuk erősítőt akarsz építeni, akkor először is trafó beszerzéssel kezdd, (mondjuk ez egy jó nagy trafó akkor lehetséges, hogy lehet belőle építeni nem kis teljesítményű erősítőt?)
-Labortáphoz megfelelő? Tápegység része már készen van, csak trafó hiányzik, 2A tud egy tranzisztorral, +tranzisztor beültetésével további 2A-t összesen 4A.
Üdvözlet.
(#) Tom Lord válasza Resident hozzászólására (») Márc 31, 2006 /
 
Ha áttekercseled, nagy valószinüséggel.
Ehhez ezért némi gyakorlat, szerszámok, hely és anyag is szükségeltetik.:yes:
Kezdőnek nem igen ajánlom, bár nem ördöngősség.:no:
(#) Topi válasza Resident hozzászólására (») Márc 31, 2006 /
 
Hát ha azt veszed, hogy 700W-os, és te mondjuk egy 0-30V közötti tépot akarsz belőle építeni, akkor megkapod, hogy pl 30V, 700W, vagyis
700=30*I => 23,3A.
Szóval egy 23A-es tápot lehetne belőle csinálni. De viszont a kimenő feszekkel baj van. A 3V-os oké hogy 20A, de azzal sokra nem mész... A 800-1200V-os kimenete meg sok feszben és kevés áramban...

Leginkább mikrót lehetne belőle építeni
Egyébként vidd el egy szervízve, és ha látják hogy jó állapotú, még adnak is érte pár ezer forintot...
Bár lehet hogy egy egyenáramú hegesztőt lehetne belőle készíteni, de ahhoz meg azért 20A lehet hogy "vékonyka"
Én csak áttekercselésre tartanám meg...

Üdv. Topi
(#) Thom válasza Topi hozzászólására (») Márc 31, 2006 /
 
Én mondjuk nem használnék mikrótrafót erősítőbe(áttekercselve), van egy 1000W körülim, ami terhelés nélkül is majdnem 2,5A-t vesz föl 230V-ról. Drágább lenne a leves mint a hús!
(#) dilan válasza Thom hozzászólására (») Márc 31, 2006 /
 
2,5 A terhelés nélkül? Biztos minden oké azzal a trafóval?
Mire használod?
(#) Resident válasza Topi hozzászólására (») Márc 31, 2006 /
 
Szerintem áttekercselni nehéz lesz, mivel össze van hegesztve a vasmag. De, ha mégis megoldható, biztos, hogy nem fogom áttekerni...

Mikró kilőve, az nem kell
Nem tudom, de az ilyen nagy trafókhoz, (mondjuk erősítőbe, nekem azt mondták, -igaz ,hogy toroid trafóról volt szó-, de azt mondták, hogy 300VA-felett ún. finomindítás szügségeltetik. (vagy hidegindítás )
De akkor ezekszerint áttekersé után lesz csak arra használható.
Szerintem 2 választásom maradt. Vagy elviszem, tekerni, vagy elviszem egy szervízbe, és otthagyom azért a néhányezer forintért.
(#) Thom válasza dilan hozzászólására (») Ápr 1, 2006 /
 
A trafóval minden ok! Jelenleg csak a szekrényemben porosodik:no: . A szekunderén 2000V feletti fesz van. Áttekercselni sajna nem lehet mert az egész impregnálva van + a magot végig hegesztették a négy sarkánál.
(#) KeserűCukor válasza Thom hozzászólására (») Ápr 2, 2006 /
 
Hali!
Nekem erősítőhöz kellene tarfó, de hülye vagyok hozzá, nem tudok semmit róluk
Nekem most még csak egy tda2030-ba kellene, de lehet később lesz még egy Quad is...
Ma voltam piacon, láttam egyet: 24V 0,8A 100VA
Ezek most mit jelentenek? Mit kell nézni, mikor veszek? Rozsda?
Ha erősítőhpz kell, akkor mit kell avval csinálni még? Egyenirányítás?
Kössz!
---ZoLee---
(#) _JANI_ válasza KeserűCukor hozzászólására (») Ápr 2, 2006 /
 
A biztonsági transzformátor adatlapján a legfontosabb adatok:

Primér feszültség.
Ez azt adja meg, hogy mekkora az üzemi fezültség (feszültségek) amellyel meg lehet táplálni a transzformátort. Jelölése általában Up, és ehhez tartozik egy vagy több érték. PLD: 240V; vagy 120/240/400V; de lehet csak simán 400V is.

Primer áramerősség.
Névleges primerköri áramerősség. Jelölése ált.: Ip
(Esetleg javasolt biztosíték értéke.)

Szekunderfeszültség (feszültségek).
Az a feszültségérték, amit a tranzformátor le tud adni. Jel: Usz
PLD: 12V; 24V; 42V; vagy többkivezetéses (megcsapolásos) kialakítás esetén 3/6/9/12/24V.
(CSAK MEGJEGYEZNÉM, Hogy PLD a 12/24Voltos trafó felfogható úgy is, mint 2*12V!

Szekunder áramerősség.
Névleges szekunder áramerősség. Jelölése ált. Isz Ezzel az áramerősséggel terhelheted le tartósan, károsodás nélkül a trafót.
(Esetleg javasolt biztosíték értéke.)

Transzformátor teljesítménye.
Ez a tranzformátorf névleges teljesítményadata. Jelölése: V/A = Volt/amper (relatív). De a Watt is elfogadott...

Igen! A szekunder feszültséget egyenirányítani, szűrni (pufferelni) mindenképpen kell...
A tápegységekről a fórumban is találhatsz témát PLD: KERESÉS fülbe írd trafó; transzformátor; tápegység, és máris ömlik az infó... Vagy a cikkek között, az Egyenirányítók - tápegységek-et is merem ajánlani. :yes: :yes: :yes:

:felkialtas: Csak hibátlan és épp csévéjű trafót vásároljatok piacon! :felkialtas:
:felkialtas: De az üzembiztonságára még ekkor sincs garancia!!! :felkialtas:
(#) dilan válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 3, 2006 /
 
a 2×12es trafóból lehet 12/24et csinálni, fordítva viszont nem biztos...
V/A=ohm, W=V*A (vagy csak egyszerűen VA - ha nem vesszük figyelembe a reaktív összetevőt)
Következő: »»   3 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem