Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Sziasztok!
Már eddig is sok hasznos tippet kaptam, hátha most is így lesz Egy Orion AT-505-622 Duna tv-t javítgatok. Már sikerült az egyes fokozatokat feléleszteni, de nem tökéletes. Eleinte komoly vertikális linearitás problémák voltak, különösen a kép felső részén. Fekete vízszintes csíkok, majdnem a kép aljáig. A kép alja nyomott volt. A tápszűrő elkók egy része az idők során megadta magát és helyenként a 100µF kapacitásból csak közel 40pF maradt. Ezeket cseréltem. Ezáltal a kép függőleges hullámzása azonnal meg is szűnt. A vertikális linearitás problémák kb. 90%-a meg is szűnt a PCL85 (régebben PCL82, csak átalakították) katódkörében lévő 100µF/35V elkó cseréje után. Innentől a hátulra kivezetett linearitás feliratú potival már szabályozható lett a kép "folyamatossága". Ezen a ponton a fekete csíkok csak a kép felső 2-3 centijét foglalják el és a kép aljának a nyomottsága is megszűnt. Még hátra vannak a PCL85 (ex-82) körben a 22n, 47n stb értékű kondik cseréje. Kapacitásmérővel ezek jónak tűnnek, azonban azt tippelem, hogy nagyfeszültségen átvezethetnek, szivároghatnak és ettől marad meg a linearitási hiba. Várom a tippeket
Szia!
Először is, jók a videóid, gratulálok! Az öreg szénréteg ellenállásokat is érdemes lenne megmérni, mert hajlamosak a megnyúlásra, főleg a festéküket elvesztett, melegedett példányok. Valamint a tápfeszültségeket is ellenőrizd! A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
Köszönöm
A kapcsolási rajzot elmentettem, ez még nem volt meg. Bár az enyém újabb, másabb alkatrész értékekkel. A PCL82/85 körben lévő ellenállásokat végigmértem, mindegyik megfelel az eredeti értéknek, pici nyúlással (pár tíz Ohm). A 47k-s poti is jó, folyamatosan szabályoz 0-47k között, ahogyan szabályoznia kellene a vertikális felső linearitást. Az anódfesz a PCL85-ön 212-213 Volt. A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
Ha valamelyik potméter-végállásban javul a linearitás, akkor a potival sorba kötött ellenállás értékváltoztatása tovább javíthat a helyzeten. Sajnos a PCL85 munkaponti beállításai nem egyeznek a 82-esével. Egyébként nem lett átalakítva multivibrátorrá a blocking-oszcillátoros kapcsolás? Régi Rádiótechnikában volt egy jó leírás ezzel kapcsolatban és annak idején én is megcsináltam.
Határozottan nem lett átalakítva. A kapcsolási rajzzal minden egyezik, ezt már ellenőriztem. Csupán a PCL82-85 konverzióhoz lettek a megfelelő vezetékek áthelyezve az egyik lábról a másikra, és fordítva.
Sajnos a 47k-s poti csavargatására semmilyen módon képileg nem reagál a TV.
Ha nem reagál, akkor szakadás van a körben, nem változik az erősítő időállandója.
Mérve pedig minden jó. A poti is, ellenállások is, kapactásmérővel a kondik is. Veszek új kondikat, kicserélem (kezdve a 22n-es papírkondival, ami a poti "alatt" van), aztán folyt. köv.
Szia!
Mi a helyzet az anódköri ellenállásokkal?
Hidegen mérve jónak tűntek. Cserélem ezeket is. Lehet, hogy nagyfesz és vagy melegedés hatására másképp mutatkoznak. Cserélem azt a 47k potit is, biztos ami biztos.
Az alábbi kapcsolás áll legközelebb az én készülékemhez (beforgatni nem tudtam sajnos):
Ezt nem neked írtam, de te is jó úton haladsz, mert biztosan alkatrészhiba lesz a háttérben.
A PCL85 munkaponti beállításai valóban nem egyeznek a 82-esével. Én is ezzel szívtam a kékesben. A kondenzátorok értékváltoztatásaival rátalálsz a helyes értékre, amivel jó lesz! (A szurkos papír kondik, az aluházas epoxy-k is. Ennyi idő múltán átvezetnek, szivárognak.. Jól teszed ha mindegyiket cseréled. Én a 70-es évek beli striloflex bontottakat.. de akármelyik X2-es, vagy régi Videoton tévékből a fekete-sárga impulzus kocka kondi.. ami a kezed ügyébe akad.. nem korhű, de működik. Az igazi restaurátor kinyomogatja a papírhengerből a régi testet, és újratölti mai modern örök életűvel.. )
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
Nagyon szép a készülék a képen
Nem célom a restaurálás, csak az üzemképes állapot. Stiroflex kondijaim nincsenek, így hát 600V-os fóliakondenzátorokat vettem, megfelelnek erre a célra úgy gondolom. A PCL82/85 katódkörében két ellenállás is furcsa értékeket produkál: az egyik egy 1MOhmos, ezen csak 802 Ohmot mérek, a másik egy 3.3MOhmos, ezen pedig csak 1,6 Megaohmot mérek. Ezek mindenképpen cserések. A felső vertikális linaritást szabályozó poti körében minden ellenállás és kondi mérve jó, feszültség alá helyezve azonban a potin mérhető feszültség csökken, 213 Voltig, és nem szabályozható. A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
Mérve jónak tűnnek az ellenállások. Papírkondikat mind cseréltem. Okozhatja csőhiba is?
Ami még érdekes, hogy most találtam egy másik rajzot, ami ugyanez a kapcsolás, csak más az egyenirányító ill. a végfok cső. Azon a rajzon 50V értéket ir, és az már jobban közelít az általam mért 39V-hoz. Tegnap délután az összes kondit cseréltem az erősítő részben, viszont nagyobb hangerőnél most is torzít. Remélni merem, hogy nem rossz az EFM11 cső, mert nagyon drágán árulják.
Gondolkodás nélkül, forrassz újra mindent gondosan! Korrodált csatlakozás is lehet. Ha ez megvan, mérd meg a rajz szerinti feszültségeket, utána ha valami nem jó, írj ismét. Lehet csőhiba, de egyelőre jónak tekintjük mindet.
Természetesen nem változhat az egyenfeszültség a potméteren, hisz az kondenzátoron keresztül van csatolva.
Beforgattam. Látom hiába forgattam be, a HE visszaforgatta. Sajnálom.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2018
Az EFM pentóda anódon -szerintem- a logikus a 110V, a rajz szerint a segédrács cca. 30V.
PDF Architect programmal lehet, el kell menteni.
Elkezdtem az öreg AT505-622 elkóinak a cseréjét. Ezáltal a táprész sokkal jobban talpraállt, mint eddig, azonban ezzel párhuzamosan megjelentek a visszafutási csíkok.
Létezik, hogy megemelkedett kissé a nagyfesz? Hol lehet ebből visszatekerni?
Nem a nagyfesz lesz a gond, hanem meg kéne nézni, hogy eljut-e a képkioltójel a képcsőre.
Megváltozik minden egység munkapontja, az erősítőké is. A szakirodalom szakadt ellenállást, illetve meghibásodott csatolókondenzátort ír okként.
Az is lehet, hogy az elmászott feszültségek (a képcsőé is elmászott) miatt kevés a kioltójel nagysága a kioltáshoz. Mérni kell mindent. Szkóp, csővoltmérő (vagy olyan mai műszer, ami sok megohmos bemenő ellenállással rendelkezik és nem zavarják a tévé impulzusai).
Kell szereznem egy csővoltmérőt
A szakirodalom pedig erre gondolhat:
Érdekesség: az elkók cseréje után a vertikális felső linearitás felső szabályozó trimmer potija is életre kelt.
Körting táskarádió germánium tranzisztorokkal 1969 telyjesen működőképes,_a baja az,_hogy az URH csak 104 mhMHz-ig megy.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
Moderátor által szerkesztve
Nem teljes a siker mert az URH rész nagyon érzéketlen , Csak irgalmatlan nagy jelet képes érzékelni és az sem tiszta, Ha van valakinek rajza az ECC85 -ös részről megkérném hogy segítsen és tegye ide vagy küldje el mert már napok óta próbálom visszarajzolni de mindig összezavarodok , Az a baj hogy a kis rész panelon van csőkondenzátorokkal megoldva de egymás hegyén hátán vannak mintha nem is német gyártmány lenne. A készülék típusa LŐWEOPTA NORDLAND-STEREO TR.
Sziasztok. Hozzáfogtam egy orion 115a rádió fel újításához , az alkatrészek átvizsgálva kiderült,hogy az egyik tekercs sérült.A képen a piros színű.A tekercs adataira lenne szükségem,vagy ha valakinek volna egy roncsból kitermelt tekercs,meg köszönném. üdv szepi003
Itt van a teljes RF rajza
Ez a tekercs a középhullámú modulátor kiegészítő párhuzamos tekercse, és azért nem lehet rá adatot mondani mert "tájegységenként" változó, attól függ milyen helyi adóhoz, vagy melyik Petőfi- hez volt készítve. Leg egyszerűbb, ha letekered, megszámolod, és kézzel visszarakod. Nem túl kényes alkatrész, ha gondosan megtekercseled jó lesz. Csak kérdés, hogy melyik adóra, mert az már valószínűleg nincsen. Egyébként 60-80 menet szokott lenni.
Üdvözlöm. Köszönöm a választ most már csak ,vezetéket kell szereznem mert ezen 9 szál van összesodorva . Sajnos régit nem tudom vissza tekerni, mert az egért koma elintézte.Még azt kérdezném,hogy viaszt hol lehet beszerezni.üdv szepi003
|
Bejelentkezés
Hirdetés |