Hamarosan egy rövid szerver karbantartás lesz. Ha nem töltődne be az oldal, kérjük várj türelemmel! Köszönjük!
(Addig biztosan van olyan fiók, amiben pont most van idő rendet rakni :D)
(Addig biztosan van olyan fiók, amiben pont most van idő rendet rakni :D)
Fórum témák
» Több friss téma |
Amit írtam az a többi mágnestalpashoz hasonlítva igaz !
Kicseréltem a mágnestalp kínai-hajlékony kábelét egy Németre, egyből beállt 1.2 -re az SWR! Érdekes módon, a keményebbel nem volt ilyen gond.
"Jó Pap holtig tanul!" megpróbálom megemészteni!
Egy antenna hatásfoka (mint általában a hatásfok) a betáplált, és lesugárzott teljesítmény viszonya. Ezt lehet mérni pl. szabvány szerint a reflexió mentes környezetben 30 m távolságban.
Amire gondolsz azt nevezhetnénk hatékonyságnak, ami tartalmazza az antenna nyereségét, levonva belőle a veszteségét. Sajnos egy mágnestalpas antennának jelentős vesztesége van egy dipólhoz képest, a betáplálási problémái miatt. Ezzel együtt kell sajnos élni. Ráadásul ez a veszteség frekvencia (hullámhossz) függő.
Lehet, hogy csak sérült volt a kábel, a koaxok nemigen szoktak hajlékonyak lenni, ugyanis a hullámimpedanciája, és a geometriája között szoros összefüggés van. Ha ez a geometria pl egy rövid szakaszon, mondjuk kis ívben történő hajlításnál megváltozik, azon a ponton megváltozik a hullámimpedancia is, reflexió keletkezik. A koax szigetelő anyaga nagyon lágy, hogy a dielektromos állandója minél inkább megközelítse a levegőét (alacsony csillapítás), habosított, aminek a mechanikai ellenállósága alacsony, könnyen deformálódik. TV adók antennáinál pl a koax külső és belső "ere" egy cső, és a kettő között a távolságot egy műanyag spirál tartja, tehát levegő szigetelésű, alacsony csillapítású. Hogy nedvesség ne tudjon behatolni, túlnyomás alatt tartják, aminek csökkenése jelzi a meghibásodást is.
Így már értem, hogy a jó minőségű szatelit kábeleknek miért műanyag rácsszerkezet a dielektrikuma.
Szükséges az alacsony csillapítás, tekintve, hogy a műholdvevők "KF" frekvenciájának felső gatára 1 - 2 GHz, a sok TV csatorna miatt.
Sziasztok.
Elkezdtem építeni az SSB adómat. Persze a "könnyebbik" végén fogtam meg a munkát. De számomra így tűnt logikusnak. A héten elkészült a mikrofon előerősítő, a hozzá tartozó limiter és egy LED-es kivezérlés jelző, hogy vizuális visszajelzésem is legyen a moduláló jel erősségéről (a képen ebben a sorrendben balról jobbra). A modulátor fokozat MC1496-al lesz felépítve a tervek szerint. Ez lesz a következő. Mikrofonnak dinamikus mikrofont használok, a típusa TESLA AMD-100L. A végleges konstrukcióban a kivezérlés jelzőt majd ki lehet kapcsolni, ezzel energiát spórolok akkumulátoros üzemben.
Az oldalsáv szűrő mi lesz?
Elvileg válogatott kvarcszűrő. A tervek szerint veszek egy zacskó kvarcot és abból kitotózom. Durva mérést itthon is meg tudok csinálni (saját vobbulátor, zajgenerátor- spektrumanalizátor) a finom mérést meg lesz lehetőségem vagy az NMHH laborjában vagy a műegyetemen lévő RohdeSchwarz laborban elvégezi. Legalábbis a múltkor ígéretet kaptam rá.
Múltkor a Puskás börzén láttam SSB szűrőt, rá is kérdeztem az árára, de gyorsan rájöttem, hogy bizony nem veszem meg (valami 200€ fölötti árat kaptam rá).
Amúgy modulátornak a mellékelt adatlapi részletet választottam. Most tanulmányozom és fordítom az adatlapot.
Az érdekelne, hogy szerintetek elmenne ez max +14,4V-ról? Vagy inkább stabilizáljam a tápfeszültségét egy LDO-val? A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2018
Szia, Szerintem nem. Mivel a 12V a 6. lábra megy ellenálláson keresztül, így elhúzná a kimenetet. A tápfesze a 14. -en, az adatlap szerint -8V, Figure 5. Carrier Rejection and Suppression - 8. -ig.
És ha esetleg feszültségosztóval oldanád meg a tápellátását 14,4 V -on? Úgy lehet nem húzná el a kimenetet.
A végfokok kivételével minden stabilizált feszültségről járjon, sőt, több stabilizátorról. A fokozatok kellő szétválasztását is biztosítja. (pl. vezéroszc, előfok 9 V, a többi 12 V, végfokot a teljes tápfesz.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2018
Köszönöm! Hasonlóra gondoltam én is. A mikrofon előfok és a kiv. jelző most is +9V-ról jár (7809), akkor a többi rész is kap saját stabilizátort (nézek valami általános LDO-t).
Nem hiszem, hogy megfelelne. Mivel ólomakku volna a táp kitelepülésnél, annak pedig a feszültsége elég széles tartományban mozog. Plusz adáskor is biztos, hogy esni fog a tápfeszültség.
Köszönöm! A -8V-ra normál üzemben nincs szüksége. Ha jól vettem ki az adatlapból tegnap este akkor csak DC csatolt üzemmódban kell.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2018
Független táp kell neki, mert elhúzza egyik a másikat. Ezen nem érdemes spórolni.
Valamikor régen van vagy 30 éve én is begerjedtem erre az IC-re de nem voltam vele megelégedve mert a lokál jelből mindig átment rajta valamennyi. Háromszor is megépítettem különböző kivitelekben mert azt hittem hogy rossz a vezetékelés de nem az volt a baj hanem maga az IC ilyen. Aztán össze dobtam egy balnasz keverőt(DBM) és a probléma egyből megoldódott. Ha valaki nem hiszi akkor próbálkozzon de valahogy építsen utána egy szűrő tagot ha nem akarja hogy a lokál jel a későbbi fokozatokban zavart keltsen.
Mai otthoni kitelepülés
Jó idő, jó terjedés és szép rádió
Kellemes is a szabadban. Nekem is volt hasonló (R4-es)
Nekem is most kint áll az asztalon az R-311. Tavaly lőttem még itt apróban, azóta szépen teszi dolgát.
Az enyém egy R3110. Nagyon ritka.
R4 és 311 nekem is van a gyűjteményemben régóta, ez kisebb és könnyebb mind a kettőnél szerencsére és 30 MHz-ig is elmegy, tudja az LSB, USB, CW, AM üzemmódot, s ami a legjobb benne, hogy normál 12V DC 1A is elég a táplálásához Ez szintén egy jó kis RH vevő, 20 MHz, beépített táp és hangszóró
Idézet: „azóta szépen teszi dolgát.” Örülök, hogy jó helyre került.
Bár egy hiba van vele 2,4V-os belevaló vibracsövet nem találtam ami benne volt annak nem sikerült a kitakarítása, így kapott egy toroidot amiről minden feszültséget megkap ami csak kell neki. Még most akarom rábeszélni a vezéremet arra hogy az udvarra hagy kerülhessen ki az antenna kábel.
Idézet: „Bár egy hiba van vele 2,4V-os belevaló vibracsövet nem találtam ami benne volt annak nem sikerült a kitakarítása” Miért kellene venni. Javítsd meg. Azért nem "agysebészet" és el is mondtuk páran, hogy hogyan kell. A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2018
Sziasztok. Gyerkőcnek vettem egy ilyen kütyüt.
Ithhon használható ez? Engedély nélkül? Elvileg ezt tudja. USA 462MHZ 22CHS EU 446MHZ 8CHS Link Köszi A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2018
Ha az EU változatú (vagy azt állítod be) akkor nem fogsz kilógni a többiek közül.
Elvileg ilyeneket akkor lehet használni, ha a forgalmazó rendelkezik Európára vonatkozó típusengedéllyel. Ha van ilyen, akkor bárki megveheti, használhatja a harmonizált EU frekvenciákon (446 MHz, 8 csatorna), az EU tagállamaiban, külön rádióengedély nélkül. Ha nem kaptál hozzá nyilatkozatot, hogy megfelel az EU előírásainak, akkor elvileg nem használhatnád, de eléggé egyformák ezek, valószínűleg nem lesz belőle gond (remélhetőleg nem sugároz más frekvenciákon nagyon, ahol összeakadhatnál valamilyen rádiós szolgálattal... ) Nyilván más lenne a helyzet, ha mondjuk 10W-tal tudna sugározni, akkor rizikósabb lenne a használata. Ha átkapcsolható a 462 MHz-re is, ott semmiképpen ne használd!! A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2018
|
Bejelentkezés
Hirdetés |