Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   5 / 246
(#) proli007 válasza huba hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Hello!

- Ha egy nagyfesz dióda több sorba kapcsolt diódából áll, biztos, hogy nem tudod a multiméterrel kimérni dióda állásban. Az, kb. 1mA hatására létrejött nyitófeszültséget méri. Ha az, 2V felett van, akkor már is kakukk van. (pld egy zöld Led-et sem tudsz megmérni)
- Viszont, ha egy korlátozó ellenálláson keresztül ráadsz feszültséget (pld. 12V/10kohm) akkor a műszereddel a diódán már méthető a nyitó feszültsége.
- A sokszorozót, úgy mérném meg, hogy építenék ideiglenesen egy kis oszcillátort nyáktrafóval, és azt kapcsolnám rá. Így biztonságosan meg lehetne nézni mi jön ki belőle. (persze ha tudod, hogy hol megy be és hol jön ki belőle valami.)

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Helló!

Rátettem 14V-os trafóra a sokszorozót, de nem jön ki belőle semmi. Valószínű hogy ez lesz a rossz, így csinálnom kell helyette.
(#) djusee hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
Hello . En is vegig neztem a nagyfesz reszt,ugy tunik hogy jo ,de kep sehol.Kezd felidegesiteni ez a vacak,mar regota kuszkodok vele.Lehet hogy inkabb lenyirom a fuvet,relaxalok
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Hello!

Valószinűleg ez a hiba, de figyelmeztetésül:

A freki nem mindegy! A sokszorozóban, kis kondik vannak. Az 50Hz mire a végére ér, nem terhelhető semmivel. Ezér írtam oszcit.

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Holnap lehet épitek egyet, 555-ös IC-vel. Freki mennyi legyen akkor? Bemenetét tudom melyik, a nagyfesz trafó sem vaslemezes, szval lehet az 50Hz nem elég akkor.


Köszi a segítséget.
(#) proli007 válasza djusee hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Hello!

Egy szkópnál, a nagyfesz hiányán kívül, még számos okból nem lehet kép.

Csak néhány példa:
- Fókusz feszültség (v. asztigmatizmus) nincs meg.
- A pont kívül van valahol. (A vizszintes, vagy függőleges erősítő munkapontja felborult.
- Indított (v. single) üzemmódban van, de nincs szinkron jel. Vagy a szinkron komparálási szintje nem jó.
- Sweep generátor nem megy, így a pont ki van oltva.
- X tízszeres nyújtás be van kapcsolva, és kicsi a fényerő.
- Rossz a cső rácsfeszültsége, a cső le van zárva.
- Rossz a képkioltó áramkör, a cső le van zárva.
- Z modulációs üzemmódban van, vagy az áramkör hibás.
- Képcső alá van fűtve, ezért emisszió hiányos.

Tárolós szkópnál még számtalan csapda van.
Lehetne a képcső emisszió hibája is, de az elég ritka, akárcsak maga a képcső hibája.
Esetleg próbáld meg sötétben kikapcsoláskor megnézni, hátha mégis elő jön a pont.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Hello!

Én minimum 5kHz-et használnék. (Azt a nyáktrafó még átviszi.)

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
És ha megmérném hogy megy-e feszültség a sokszorozóra? Vagy túl megas a freki a multimeternek?

Hogy tudok feszültség osztót csinálni, kb 1500V megy bele. 3db 10Mohm-os? És akkor 500V lenne az egyik ellenálláson.
(#) Libus válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Nekem egy régi szólás jut ilyenkor az eszembe :
kis szikra - kisfeszültség
nagy szikra - nagyfeszültség
de ha csak a füstöllgő csavarhúzónyél marad a kezedben, akkor ott már áramnak is kell lennie...

Szerintem egy fáziskereső csavarhúzóval is meg lehet nézni, hogy van-e ott 1500 volt, csak ne fogd meg a végét, a glimmlámpa anélkül is világít egy ilyen nagyfeszű trafó kimenetén, mert terheletlenül jóval nagyobb tüskék szaladnak ki....
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Szia!

Lehet feszültségosztó előtétet készíteni ellenállásokból, de
- Ha csak 3db 10Mohm-ot használsz, annak elég "testesnek" kell lenni, mert az ellenállásoknál nem csak a teljesítmény számít, hanem a ráadható feszültség is.
- Vannak gyári előtétek is multiméterhez, de azok 10Mohm-os bemenő ellenállású kéziműszerhez valók. A gyári osztó, egy plexi csőben van elhelyezve.
- Én "maszekba" úgy készítenék előosztót, hogy tényleg osztót készítenék (tehát nem úgy, hogy az osztó alsó tagja a műszer belsőellenállása), azt fixen ráforrasztanám a feszültségre, és úgy mérnék.
- Tök mindegy az osztás aránya, majd a mért értéket utólag ki lehet számolni. Tehát a 3db 10Mohm-mal sorbakötnék egy 100kohm-ot és ezen mérném a 15V feszültséget. (persze a 100kohm van a testen)

(Ha a multiméternek csak egyik lábát érinted a nagyfeszhez, már az is kinyírhatja! Nem fikció, tapasztalat.)

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Helló!

Le tudnád rajzolni skiccben?

Köszi!
(#) MKneo hozzászólása Máj 3, 2008 /
 
Sziasztok! SOS segítségre lenne szükségem!
Van egy Dagatron 5201c-típusú szkópom,de sajna hiányzik a hálózati trafója. Szükségem volna egy kapcs.rajzra. Nagyon sokat segítenétek vele.
Előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Hello!

Hát most komoly probléma elé állítottál!

üdv! proli007

OSZTO.jpg
    
(#) Erick hozzászólása Máj 4, 2008 /
 
Helló!
A kérdésem nem teljesen ide tartozik sztem,de szeretnék venni egy jó használt szkópot és lenne egy jelöltem is (link),de az a baja hogy a fénycsík a srác szerint a legjobb fókusznál is vastag picit(kb 1.5 mm)
És a kérdésem az lenne hogy ez nagy baj?
Vagy esetleg lehet javítani?Oszcilloszkóp

Köszi szépen a segítséget!
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Szia!

A szkóp árában nem vagyok büfé, de a vonal vastagsága, lehet rossz fókuszfeszültség, helytelen asztigmatizmus beállítása is. (Amatőr szkópoknál mágneses zavar is) Ez általában belül újra beállítható.
A képcső öregedésével is összefügg a probléma, de sokszor csak a túlzott fényerő ráadása okozza.

Viszont a mérőkábelek hiánya, elég aggasztó, mert egy jó kábel, ára ezzel a szkóp árával összevethető. Viszont, ha nincs 1/10 osztású mérőfej, az nagyban korlátozza a szkóp alkalmazhatóságát.

üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Akkor most jó lenne ez a szkóp vagy nem?
Keresek egy mérővezetéket is hozzá mindjárt!Hátha van!
De ha lesz akkor egyébként jó lenne ebben az árban?
Ha tudsz másikat javasolni azt is elfogadom!

Szerk:
Van is itt egy,belinkelem,ez 6000FT,uj és két db!Mérőfej
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Hello!

Mint említettem, az árában nem tudok nyilatkozni.
Hogy a szkóp jó-nemjó, az felhasználás és igény kérdése. Amatőr mérésekre szerintem teljesen megfelelő. (Hangfrekvenciás és kis kapcsolóüzemű cuccokhoz, mindenképpen.)

Ha érdekel a dolog, akkor kicsit kutakodj a Terminál fórum Elektro részében van oszcilloszkóp vásárlással foglalkozó rovat.

üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Köszi szépen!
(#) Erick hozzászólása Máj 9, 2008 /
 
A kérdésem témája nem igazán tartozik ide,de azért felteszem4
Vettem egy oszcilloszkópot,és mérővezetéket keresek hozzá!
És láttam hogy van egy olyan tulajdonsága a mérővezetéknek amit mindenhol feltüntetnek,mégpedig az hogy 1/1-es vagy 1/10-es osztású!
Azt szeretném megtudni hogy ezek a számok mit jelentenek pontosan?
(#) mex válasza Erick hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Az 1/1 osztású a mérendő jelet teljes egészében továbbitja a szkóp bemenetére,itt szabvány szerint 1Mohm bemenő ellenállás és20-25pF párhuzamos(a szerelésből)adódó kapacitás terheli. A szkóp legnagyobb osztása egyúttal meghatározza a mérhető jel legnagyobb értékét is. Ennél a tipusnál a fő gond a mérőkábel saját kapacitása ami tipikusan 150pF. Emiatt nagyobb frekvenciák mérésekor a párhuzamos kapacitás miatt jeltorzulás lép fel (lekerekedik a gyors négyszögjel sarka). Erre is megoldás az 1/10 osztású mérőkábel alkalmazása,ha egyébként a jelszint megfelelően nagy a tizes osztás után is. A mérőfejben, (vagy a szkópcsatlakozás előtt)van egy 9Mohm-os ellenállás és egy trimmerkondi. A tizes osztás miatt a kábelkapacitásnak is csak a tized része érvényesül,igy nagyobb frekvenciánál is helyes ernyőképet kapunk. A kábel átvitelét előzőleg be kell állitani. A szkóp erre szolgáló kivezetésére csatlakoztatva a mérőfejet, a fejben található trimmerkondival beállitható a túllövés,és lekerekités nélküli négyszögjel (amit a szkóp generál,általában 1kHz 0.5V értékű).
A mérőkábelek nagy része kapcsolóval a két osztásarány között átkapcsolható.
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2008 /
 
Helló!

Mostanra tudtam beszerezni az osztóhoz ellenállásokat.
Megcsináltam ahogy rajzoltad. De én ezt az impulzus trafón akarom mérni(az 1500V-ot). Itt nincs egyenirányítva még mert egyből megy a sokszorozóba a feszültség.

Na most itt hogy kellene mérnem feszt? Mert AC és DC állásban is 0V van a multimeterem szerint. Fázisceruza világít.

Köszi!
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 10, 2008 /
 
Hello!

Arra nem gondoltam, hogy a váltót akarod mérni.
Bizony a multi ezen a frekin lehet már semmit nem mutat. (A 10Mohm-ok induktivitásáról nem is beszélve.)

Viszont, ha tudsz beszerezni egy 2kV-os 10nF-os kondit, és egy nagyfesz diódát (régi TV), azt simán az osztó elé kötheted. Saccométernek tuti jó lesz. Aztán ezt összehasonlíthatod a sokszorozón mérttel.

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2008 /
 
Megmértem a többi nagyfeszt ami a képcső végére megy.

3 van plussz a fűtés ami innét megy. Fűtés OK, mértem egy -2V-ot és 2db 3V körülit. Ezek egyenirányítottak, de nem vagyok biztos hogy helyes értékek, ezzel az osztóval. Ezek a feszültségek is a sokszorozó bemenetére kötött feszből állítódnak elő.


Ha jól értelmeztem ennek a csőnek a karakterisztikája(feszültségei) megegyeznek az enyémmel(csak a betükben tér el). Ő az

Köszönöm a segítséget!

(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 10, 2008 /
 
Hello!

A katalógusban, az értékeket, általában a katódhoz viszonyítva adják meg.

Tekintve, hogy az eltérítő eletródák a differenciál meghajtók kollektorában vannak, ahol legfeljebb 50-200V van, a képcső feszültségei ehhez a feszültséghez igazodnak.

Tehát a katód (fűtés is) jókora minusz feszültségen van, termézsetesen a vénelt henger is, csak az még negatívabb. A G2 rácsfeszültsége viszont már pozitív, és természetesen a gyorsító elektróda is már jókora pozitív feszültségen van.

Ha az osztód 1:100 osztású, akkor ezek a mért feszültségek, nem valami hatalmasak.
(De ha a csöved nem, ez a típus, akkor azért jelentős eltérések is lehetnek a feszültségekben, természetesen nem nagyságrendi.)

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 11, 2008 /
 
Helló!

És akkor mi lehet a gond? A nagyfesz trafó után minden alkatrészt jónak mértem(bár csak kondik és diódák vannak, meg pár ellenállás)
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 11, 2008 /
 
Hello!

Hát, eléggé a trafó szaga van a dolognak. De azért meg kellene nézni a meghajtást, a végrtanyót, tápot....
Ha a teljesítmény bemegy, de nem jön ki, valahol melegedésnek illene lenni, kivétel, ha szakadt valami.

üdv! proli007
(#) Malfox hozzászólása Máj 16, 2008 /
 
Sziasztok!TV-miniscope-hoz keresek (TR-4351/H002) kapcsolási rajzot.A Hiba az egyik szkópnál(2 van ),hogy a fénycsíkot nem lehet vízszintesen középre kalibrálni.A másiknak egyáltalán nincs fénye,csőfűtés van.üdv
(#) proli007 válasza Malfox hozzászólására (») Máj 16, 2008 /
 
Hello!

Tessék

üdv! proli007
(#) Malfox válasza proli007 hozzászólására (») Máj 16, 2008 /
 
Wow!Nagyon köszönöm!
(#) bbalint hozzászólása Máj 19, 2008 /
 
Helló!

Kaptam/szereztem egy Tektronix T912-es régi amerikai oszcilloszkópot. El van benne füstölve két ellenállás, és hiányzik egy 220V/0.5A-es biztosíték. Az a legnagyobb baj, hogy nincs hozzá kapcsrajz, semi doksi. Még vezeték sem. Esetleg valakinek kapcsrajz van hozzá? Anélkül esélytelennek tűnik.

Köszi
BB
Következő: »»   5 / 246
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem