Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Herkules, avagy a TTL videójel
Lapozás: OK   1 / 2
(#) pomek hozzászólása Jún 29, 2010 /
 
Sziasztok!

gyakran szembesülök olyan esettel, hogy ősöreg de még munkaképes CNC gépep monokróm monitort használnak.
Ezeknek valamilyen TTL videojeles (herkules v. vmi sját)
vezérlésük van.
Tudtok-e olyan elektronikáról amely képes a digitális video+Hsync+Vsync jelekből analóg bemenetű monitor meghajtására képes jeleket előállítani?
Esetleg a herkules szabvány szerinti jelalakokat ismeri-e valaki?

előre is köszi
(#) didyman válasza pomek hozzászólására (») Jún 29, 2010 /
 
Hogy mit? Akkor most DVI-t, vagy VGA-t akarsz rákötni? vagy mi a digitális? A herc az analóg, egyszem monokróm jele és intenzitásjele van a h és v sync mellett. tehát mi is van ezeken a CNC gépeken? MDA, vagy VGA csati, DSUB 9, vagy DSUB15?
(#) pomek válasza didyman hozzászólására (») Jún 29, 2010 /
 
dsub 9 vagy csak simán össze van drótozva a saját gyártású integrált videokártyával.
herkulest már mókoltam rá, de ugye már az sem beszerezhető. Ebből következőleg MDA
A már nem beszerezhető herkules helyett szertnék valami mást..... Van TTL videojelem és Vsync+ Hsync néha még egy drót is amely a fényerőt teszi kissebbre (inten) de ez nem érdekes.
(#) kadarist válasza pomek hozzászólására (») Jún 29, 2010 /
 
Szia!
A TTL to VGA/Analog szekcióban találsz egy egyszerű megoldást a problémára.
(#) pomek válasza kadarist hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Ez így túl egyszerűnek tűnik, és szerintem nem járható...
ha valaki pontosan felvilágosítana a Herkules monitorok bemeneti jelelakjairól azt szívesem venném...
A szinkronjeleket 74xx-ekkel kezelik le a monitor oldalon, tehát biztosan TTL szintűek
dydymn írja hogy a herkules analóg jelekkel dolgozik. Valszínűleg igaza van és a video az analóg....
Összegezve: Hogyan lehet herkules helyére vmi mást kötni?

(#) Stadi válasza pomek hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Nem, a Hercules (HGC) és az MDA is TTL szintű, minden jelében. Legalábbis a nálam fellelhető szakirodalom mellett, a linkeken pedig az eredeti kártyák nagyméretű fotóin látszik, hogy az összes IC TTL.

Ahogy én elképzelem a vezérlőkártya kimenetét, VSync impulzus, HSync impulzus, 720 pixel kimegy a Video és az Intensity lábakon, HSync, újabb 720 pixel, ... és így tovább a 350-edik sorig, aztán kezdődik az egész elölről. A vízszintes és függőleges frekvencia a HGC linkjén olvasható.

Szerintem aki tud mikrokontrollert programozni, annak nem lehet gond írni egy programot, ami ilyen bemenetre kirajzolja a képet egy grafikus TFT-n. Kérdés, hogy mennyibe kerülne egy megfelelő TFT kijelző, minthogy a felbontás elég nagy. VGA-ra konvertálni (ha feltesszük, hogy a fent linkelt ellenállásos megoldás nem működik) nem lenne egyszerű, eleve SVGA monitor (és felbontás) kell hozzá, mert a sima VGA szabvány ugye 640x480-as felbontásra lett kitalálva. Szóval ide már sima uC talán nem is elég, komolyabb számítási teljesítmény kellhet. Esetleg egy Parallax Propellerrel meg lehetne oldani a feladatot.

De az utóbbi 2 bekezdés csak egy eszmefuttatás, várjuk meg, mit mondanak a "szakik".

Szerk.: Elvileg a sima VGA szabvány is tudott már egy 720x400-as felbontású szöveges üzemmódot.
(#) didyman válasza pomek hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Marhaságot írtam, nem analóg a kimenet, elnézést kérek érte. A konverzió viszont nem bonyolult dolog, a TTL 5V-os tartomány, a video pedig 0,7V, egy egyszerű súlyozásos összegzés+szintillesztés (ellenállás-osztó) alkalmas lehet: Egy DA konverter sem csinálna mást, csak abban van egy-egy műveleti erősítő a szintek pontos tartása és a magas bemeneti, alacsony kimeneti impedancia elérése érdekében. De ne hitetlenkedj, csak próbáld ki .
(#) Hp41C válasza pomek hozzászólására (») Jún 30, 2010 / 4
 
Szia!

- Az MDA és a Hecules kártya kimenetén TTL szintű video és intenzitás valamint függőleges és vízszintes szinkron jel jelenik meg. A video és az intenzitás jelet összegezd egy - egy 262 ohm -os ellenállással, és - hogy a kimenet impedanciája és a szintje is jó legyen - az összegzett video jel kimenet és a föld közé köss egy 175 ohm -os ellenállást. Erre a pontra kösd rá az R, G , B jeleket. A szinkron jelek közvetlenül mehetnek egy multiszinkronos VGA monitorra. Ezek a monitorok képesek fogadni a CGA, MDA és jó esetben a Hecules kártyák video jeleit is

- Ha a kimeneten 0 - 0.7 V összetett video jel jelenik meg: Általában ezeket a video jeleket egy video bemenettel rendelkező TV-n meg lehet jeleníteni. Ha megviszgálod a kártyát, a kimenetén egy ellenállásos összegzőt találsz, ami a video indormációt és a szinkron jelet összegzi a kompozit jellé. Ha még tovább mész a szinkron ágon, akkor megtalálod az összetett szinkront előállítő xor kaput is. Ha ez mind megvan, akkor a video ágat vidd el minden szinjelre 0 - 0.7V közé illesztve. A szinkron xor kapu két bemenetét vidd a H-sync és V-sync szinkron vonalakra. Előfordulhat, hogy a szinkron jeleket (vagy csak az egyiket) negálni kell, erre egy 74LS86 -ot ajánlok, amivel egy- egy vezérelhető invertet lehet az ágakba illeszteni, a másik bemeneteket alacsony vagy magas szintre kötve állítható lesz a szinkron jelek negálása...
(#) kadarist válasza pomek hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Egy kicsit bonyolultabb, a lap alján: TTL-VGA
Kapus szinkronösszegzés: VGA to RGB + composite sync -converter
(#) pomek válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Köszönöm a sok okosságot!

a VGA multiszinkronos monitorok fogják szeretni a 18,4 KHz-es visszintes szinkronjelet is ? Általában azok magasabb frekin járnak.....
de aztért összeütök vmi szinkronjeleket összegző cuccot.
(#) Hp41C válasza pomek hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Szia!

Nem a mai, hanem a kb 10 éves katódsugárcsöves, multiszinkronos monitorok között keresgélnék....
(#) kadarist válasza pomek hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Vagy egy videomonitor is jó lehet erre a célra.
(#) Ted válasza kadarist hozzászólására (») Aug 4, 2010 /
 

Ezt a kapus szinkronösszegzést én is megcsináltam anno, remekül működik.
A VGA simán összejön bármely RBG-s SCART-os tévével csak PowerStrip kell hozzá.
(#) szikorapéter hozzászólása Dec 7, 2018 /
 
Sziasztok. Winbond W86855AF vezérlő ic-vel megáldott 64kb ramos Hercules kártyából kéne vagy kompozit videójelet kivennem vagy valahogy VGA-ra átalakítani. Nem gond ha egyszínű vagy valami, vagy kisebb a kép mint a monitor csak látható legyen. Bármi megoldás amit el tudnék itthon is készíteni érdekelne. Válaszokat előre is köszönöm.
(#) uniman válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Hello! Ez így elsőre "felejtős"...de léteztek átkapcsolható MDA/CGA kártyák. Némely CGA kártyán előfordult videokimeneti jel: (RCA-NTSC).
Második lehetőség: sok pénzért vasárolható megfelelő átalakító "kütyü"...
Az edddigi hozzászólások elolvasását is "melegen"ajánlom !
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2018
(#) szikorapéter válasza uniman hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Sajnos nekem csak két ilyen "hercules" klónom van, ezeken csak a "lightpen" portot találtam még na meg a printer portot.
Semmi lehetőség akkor hogy esetleg kompozit vagy VGA bármilyen módon meghajtható legyen? (Úgy mondom hogy itthoni egyszerűbb módszerrel)
(#) uniman válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Idézet:
„"Digital, TTL
Resolution 720 H × 350 V
H-freq 18.432 kHz
V-freq 50 Hz"”

Az én szerény tudásom szerint nem oldható meg: http://www.vcfed.org/forum/archive/index.php/t-50815.html

Viszont, ezzel az eszközzel sima ügy...
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2018
(#) szikorapéter válasza uniman hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Akkor jobban járok ha keresek egy hercules monitort.
Azért köszönöm.
(#) uniman válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Az nem olyan biztos... Bővebben: Link
(#) szikorapéter válasza uniman hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Erről az emberről (eladó) nem írok semmit nincs jó hírneve a retrósok között...
Egy ilyen monitor piacon 1-2E ft....
(#) S-WATT hozzászólása Jan 7, 2019 /
 
Sziasztok!
Engem is érdekelne, hogy egy cnc gépen hogy tudnám kiváltani a meghibásodott monochrome monitort valami vga-ra? Vsync, Hsync, DataClock, Data odd és Data even jelek vannak ezekből mit lehet használni?
Előre is köszönöm ha létezik megoldás!
(#) Hp41C válasza S-WATT hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Milyen alapon készült az a CNC gép? Jó régi PC alaplap, ISA busszal, MDA vagy Hercules kártyával és printer porttal?
(#) S-WATT válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Nem, ez egy német gép, teljesen saját fejlesztésük, nem PC-alapú, egy Sharp LJ640U32 monochrome display van benne. Ez ment tönkre. De a kijelző vezérlője és a gép CPU-ja soros porton kommunikálnak. Ezt az RXD-t lehet egy mikrokontrollerrel képpé alakítani? Vagy létezik olyan monitor, ami képes lenne megjeleníteni a display vezérlőjéről a Vsync és a Hsync-ből előállított kompozit jelet? Melyikkel próbálkozzak?
(#) Lucifer válasza S-WATT hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Milyen baudon megy az UART?
Ha valami emberi baud akkor Raspberry PI + HDMI monitor + valami random program/szkript ami feldolgozza az adatokat és kiírja a képernyőre megoldást tudnám javasolni.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2019
(#) Bakman válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Valószínűleg valamilyen kezdetleges HMI szerű monitorról van szó. Már "csak" az adatfolyamot kell visszafejteni...
(#) S-WATT válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Ha jól tudom akkor vagy 2400 vagy 9600. A Raspberryre kellene raknom egy RS232 terminal programot és az ki tudná nekem írni a szövegeket, vagy nekem kellene valami programot írni hozzá?
(#) Bakman válasza S-WATT hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
eBay és társai oldalon ezt keresd: cga to vga (lásd melléklet).

Több ilyet beépítettem már (játékgép), pár tudnivaló: Aktív hűtést igényel, különben gyorsan feldobja a talpát. A felső oldalra fújni kell a levegőt egy normál ventilátorral. Alapból kínai nyelvre van beállítva. A menürendszer egyszerű, valamelyikben át lehet állítani angolra. Nem tudom, hogy azzal a géppel műgödne-e vagy sem. VGA kimenete van.
(#) Bakman válasza S-WATT hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Elöször is látni kellene az adatfolyamot, hogy mi jön ki a gépből. Könnyen lehet, sőt, sokkal valószínűbb, hogy emberi szemmel nézve csak zagyvaságot fogsz látni. Nem tartom valószínűnek, hogy az RS232-es vonalon ilyesmit lehet látni:
  1. x=3245, y=2234
Persze nincs kizárva, néha a kapanyél is elsül.
(#) S-WATT válasza Bakman hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Hasonlókat már én is nézegettem az ebay-en, de az a baj, hogy nincs RGB-jel, csak VSync, HSync meg valami digitális jel órajellel. Vagy van még a vezérlő előtti RX/TX. Ezekből kellene valamit kihozni. A fórum elején van egy 8 évvel ezelőtti bejegyzés, hogy valami egyszerű ellenállásosztóval csináltak kompozit jelet. Az működik? csak kérdés, hogy az a frekvencia egyezik-e a most kapható LCD monitorokéval?
(#) uniman válasza S-WATT hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Nekem ez PanelLink ipari monitorok szabványának tűnik (Főleg, hogy most már megnevezted a Sharp monitort is) .
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem