Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1288 / 1385
(#) Bakman válasza niedziela hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Azt azért tegyük hozzá, hogy a mérethelyes nyomtatásnak is van egy-két buktatója, nem feltétlen a nyomtató vagy a fólia a hibás. A nyomtatónak meg kell külön mondani, milyen papír van benne, a NYÁK készítő programnak szintén meg kell adni milyen méretű papírra dolgozol és ha külön programból nyomtatsz, akkor ott is.

Komolyan mondom, meglepődtem pár hozzászóláson, hogy ilyen lehet.
(#) Ge Lee válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2018 / 1
 
Most komolyan azt feltételezed hogy ne tudnánk beállítani egy nyamvadt nyomtatást?
(#) Bakman válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 27, 2018 1 /
 
Volt már rá példa, miért éppen te lennél kivétel?
(#) niedziela válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Ez még a mérethelyes nyomtatással sem függ össze.
Teljesen prózai a dolog, ha két ábrát egymás alá nyomtatok, azokat egymásra teszem, és az alsó hosszabb mint a felső. A4 méret felétől már kb 1mm a nyúlás.
Ha tudsz olyan nyomtatóbeállítást ami ezt megszünteti, akkor jó
(#) janigel hozzászólása Dec 27, 2018 /
 
Összefoglalva.
A nyomtató felmelegíti a papírt.
Ekkor a papír valamennyit tágul X,Y méretben (nyomtatója válogatja).
A nyomtatás valóban 1:1 méretarányban történik meg.
Kikerül a rajzolat, és ekkor a papír ami kissé tágult volt a nyomtatásnál, újra összehúzódik a közel eredeti méretre. Erre még rájön egy kis geometriai torzítás.
Igen ám, de ekkor már ennyivel kisebb lesz a rajzolat mérete, mivel a nyomtatás 1:1 volt.
Ez kikerülhetetlen ha csak nincs olyan hordozó, aminek mérete a hő hatására nem változik.
Ezen kívül ez is igaz "én nyomtatóm hosszában torzít, valaki más nyomtatója minden irányban torzít, és van aki nyomtatója semelyik irányba sem torzít".
Hiábavaló azt hinni, hogy van megoldás.
Megoldást csak a filmkészítés ad.
Vasalásosnál ennek nincs jelentősége.
Feleslegesen vitáztok.
(#) niedziela válasza janigel hozzászólására (») Dec 27, 2018 / 1
 
Két dolgot gondolsz rosszul, a meleg papír nem tágul hanem összemegy.
Megoldás a filmre egyéni, nyomtatótól függ. Van akitud egymás alá, mellé egyformát nyomtatni és van aki nem. Aki nem az kétszer nyomtat külön lapra. Ennyi.
(#) Bakman válasza niedziela hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Volt szerencsém sok nyomtatóval találkozni de hogy ugyanazon dokumentumot kétszer kinyomtatva a nyomatok eltérő méretűek legyenek, számomra igen furán hat.

Nem állítom, hogy ilyen nem létehet, egyszerűen én még ilyenbe nem futottam bele.
(#) nedudgi válasza niedziela hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
"meleg papír nem tágul hanem összemegy." Ez érdekes, folytasd!
Ráadásul jelen esetben a fóliára történő nyomtatásról van szó. Ezeket még az alapján is meg kell különböztetni, hogy színes, vagy fekete nyomtatásra alkalmasak.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
(#) Ge Lee válasza niedziela hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Nekem minden új nyomtatómnál az a legelső dolog, hogy az összes papírtípust, fóliát kipróbálom a beállításainál. Néha van is apró eltérés, de a méret torzításához semmi köze. Annak ahhoz van köze, hogy mennyire nyújtja a nyomtató mechanikája, meg a hő a papírt, meg milyen minőségű a papír. Ahány annyiféle.
Ha megfeszültem sem volt egyforma a két rajzolat, egymásra téve egy homály volt az egész, mert volt ahol egy két vonal stimmelt, de volt ahol meg 1-2 tized is volt benne, használhatatlan volt az egész. A műnyomónál pl. látszik is amikor jön ki, hogy a tológörgők nyomvonalában is más a nyúlás mértéke.
A tuti megoldás a nyáknyomtató lenne, a CD-DVD lemez nyomtatásának mintájára. Betenné az ember az A4-es nyákot, a maratásálló tintával töltött patront, aztán már csak maratni kellene. Kell rendelni a kínaitól 5000db ilyen nyomtatót és akkor legyártja.
(#) Ge Lee válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Örülj neki. Én meg olyanba nem futottam bele, hogy azonos méretűek lettek volna.
(#) nedudgi válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Idézet:
„Kell rendelni a kínaitól 5000db ilyen nyomtatót és akkor legyártja.”

Neked csak megtervezni kell.
Egyébként a normál toner is maratásálló. Ezen alapul a hidegtranszfer eljárás. (Aceton és alkohol)
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
(#) Ge Lee válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Nem tudok nyomtatót tervezni.
(#) janigel válasza niedziela hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Szerintem ez fizika.
Hő hatására az anyag kitágul, és nem fordítva.
(#) rolie válasza janigel hozzászólására (») Dec 27, 2018 / 1
 
Zsugorcsövet használtál már?
(#) janigel válasza rolie hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Most azt hiszed megfogtál?
Ez egy erre kifejlesztett spec. anyag.
Ez nem ide tartozik.
(#) dokidoki válasza janigel hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Pedig tapasztaltam én is, laminálva 2x24 tüskesor hosszban 0.7mm-el rövidebb lett. Kinyomtatva és odapróbálva jónak tűnt. Igaz én sütőben előmelegítettem és úgy eresztettem át a laminálón...
(#) rolie válasza janigel hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Nem megfogásról van szó, de nem csak hőtágulás van a világon. Akár szándékosan, akár szükségből lehet olyan a gyártástechnológia, hogy megnyúlik az anyag és az eredeti méretét hő hatására nyeri vissza.
(#) niedziela válasza janigel hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Papír rostjaiban nedvesség van, ha ezt szárítod a nedvesség távozik a rostok kiszáradnak, a papír összemegy. Egy 10x12cm- es panelre egy ugyanakkora papírt ráteszel és megmelegíted 170-180 fokra. jó 2-2.5mm lesz kisebb. Én ezt tapasztaltam, mást nem tudok mondani. (120g műnyomó, nem sima másolópapír)
De mivel magyaráznád a hőre tágulást ?
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
(#) niedziela válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Idézet:
„Ráadásul jelen esetben a fóliára történő nyomtatásról van szó.”


Idézet:
„Összefoglalva.
A nyomtató felmelegíti a papírt.
Ekkor a papír valamennyit tágul X,Y méretben (nyomtatója válogatja).”


Olvasgasd a fórumot !
(#) bbatka válasza janigel hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
A papír zsugorodhat mivel a nedvességtartalma csökken.

A lézerfóliák pedig sajnos össze-vissza nyúlnak. Leggyakrabban mikrovezérlőkhöz készítek panelt, sok esetben kétoldalast. Több nyomatból kell összeválogatnom a méretben összeilleszthetőket. Gyakran 3-4 A4-es fólia felhasználását jelenti. A huzalvastagság 0,25mm.
A nyomtató Samsung ML-1640. Egy nagy vacak! Sajnos nagyon toner takarékos. Inkább a munkahelyemen az ipari fénymásolón szoktam ezért nyomtatni. Sötétebb nyomatot ad.
Emlékszem a 90-es évek közepén a HP nyomtatók, azok bizony jó sötét nyomatokat csináltak.
Keresgéltem a Samsunghoz is hacker programot, de még nem sikerült találnom. A hardverhez pedig inkább nem nyúlok.
(#) janigel válasza rolie hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Egész más amiről te beszélsz, nem a téma problémáinak a megoldásáról szól.
Itt a természetes fizikai törvényszerű változások a mérvadóak.
(#) nedudgi válasza niedziela hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
(#) janigel hozzászólása Dec 27, 2018 /
 
Nincs akkora fűthető vaslapom, de szívesen kipróbálnám néhány különböző féle A4-esen a tágulás / zsugorodást.
Megmérni hidegen, utána melegen a vaslapon, majd úja kihűlve.
Lehet, hogy három különböző méretet kapnánk ?
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
(#) attika válasza janigel hozzászólására (») Dec 27, 2018 / 1
 
Sőt ha alágyújtasz a papírnak akkor zsugorodik csak igazán
(#) Tambi hozzászólása Dec 27, 2018 /
 
Ismét kivívtátok minden tiszteletemet (de komolyan!). Olyasmikről vitáztok, amit én észre sem veszek az egyoldalas, 50-100 mm nyákjaimon... Pontosan félévszázada festették (szó szerint; ecset, nitro festék) velünk az első nyákokat szépemlékű középiskolámban. Tudatalattim azóta is összekapcsolja a nitrohígítót a nyákgyártással. Kétségkívül rendkívül ocsmány volt a maiakhoz képest, de működött.

Ellenben mit szóltok ehhez: https://www.youtube.com/watch?v=5FWUul62irY

Mint a téma szakértőitől kérdezem:
- lehetséges-e lézernyomtatóval alumínium hordozójú réz nyáklemezre nyomtatni?
- a bemutatóban "száraz" kézzel elmaszatolja a festék(por)t. Az aceton gőze mit csinál "vele", hogy maratásálló lesz?
- az elektronyikát is kellően átalakítja (kissé disszonáns, hogy pont egy panelnyomtató segédpanelje próbanyákra készült), de az általam ismert összes magyar nyelven erről nem szól egy szót sem. Ti nyilván értitek, hogy mit cselekedett?

Előre is köszönöm szépen.

És addig is; BUÉK!
(#) nagym6 válasza attika hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Most megnéztem dobozát, 3M fólia, ez valami jobb minőség. Lehet, hogy mások nyúlnak hőre, de ez nem. Akkor mértem teljes A4 méretét, kerestem a geometriai torzítás okát. Arra jutottam, valószinűleg a továbbító görgőknél lehet némi csúszás, ami sosem egyforma. De vízszintes irányban is voltak eltérések két egymás utáni külön fóliára azonos pozícióba nyomtatás esetén. Talán a lézer forgótükör forgásban lehet valami jitter.
(#) nagym6 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Idézet:
„egyszerűen én még ilyenbe nem futottam bele.”
Vagy nem vetted észre, nem figyeltél ilyenre. Én ahánnyal találkoztam, mindnél volt kisebb nagyobb torzítás, aminek mértéke eltérő a lap különböző pozícióiban.
Nekem olyan esetek is voltak nem tudom már milyen nyomtatónál, hogy a hosszú 40 lábú tüskesor a furatos nyákba nem ment bele, akkora mérethiba volt. Képfáljba kellett alakítani, hogy át tudjam kis mértékben méretezni.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
(#) Bakman válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Megesett már többször is, hogy a vágási, fúrási terveket kinyomtattam és ráragasztottam sík felületre, mindig jó volt.
(#) janigel válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Nyomtass 2 db, A4-es lap négy sarkára 10 mil-es szálkereszteket pl. pauszra.
Illeszd össze.
Írd meg az eredményt.
Ha tökéletes, akkor örülhetsz, de akkor te kivételesen szerencsés vagy.
(#) nedudgi válasza Tambi hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Lehetséges, a célra valószínűleg a legobb egy CD nyomtatásra alkalmas nyomtató - bár ilyesmit én még nem láttam, de ez nem zárja ki, hogy gyártnak ilyent.
A bemutató filmen egy kiherélt nyomtató van, ami mellőzi a lézernyomtstás végső fázisát, a festékpor ráolvasztását a hordozóra. Az aceton oldja a festéket, és így tapad a rézfelületre.
Huszonéve létezett a termo-transzfer technológia, ami az írógép festékszalagjához hasonló karbonszalaggal nyomtatott. Ezzel talán lehetne nyákot is gyártani.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
Következő: »»   1288 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem