Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Sziasztok!
Van egy 3 fázisú Fi-relém, aminek jelenleg csak az egyik ágát használom 1 fázissal. A Fi-relé 40A-es a fő biztosíték 32A-es. Időnként lemegy a Fi-relé látszólag ok nélkül. A minap egy ilyen után lekapcsoltam néhány fogyasztót és akkor nem ment le. Lehetséges, hogy túlterhelem a FI-relét? A 40A terhelést egy ágon is kell hogy bírja?
Igen, igazad lehet, mert mikor ez a rendszer ki lett építve, szó volt róla, hogy majd cserélve lesz a garázs légvezetéke is földkábelre.
Eddig mérgelődtem a szakira, hogy a légkábel földkábelre cseréléséhez is EON.os emberke kell, mert csak az óránál lévő kismegszakítóval tudom azt lekapcsolni tehát ott van rákötve, de akkor a belső kiselosztóról (FI relé aljáról) megy oda ki. Amúgy ha a wago is tűzveszélyes és a FI relébe kettő vezetéket is beerőszakolni, akkor mi lehet a megoldás a FI relé kijövői megosztására? Csoki szerű sorkapocs?
Föld nulla zárlatra/átvezetésre szokott ilyet csinálni. Szerintem az áram csak az érintkezők terhelhetőségére utal. Esetleg sok zavarszűrős szerkezet van a hálózaton, és a kapacitások összeadódása miatt old le.
Igen áganként 40 A igy.semmi gond
Meg kell keresni melyik fogyasztó okozza a leoldást. Föld és nulla a fi relé után nem találkozhat semmi módon . Valahol.valamelyik fogyasztónál itt össze megy a kettő zavarszürő vagy hasonló.
Dupla érvéghüvely?
Fi mostani elmenő (pár 10cm tömör, kidobálod, újakat teszel), a régi irány és az új elmenő irány egy hüvelybe megnyomva (természetesen sodrott erekkel) szerintem megteszi.
Az udvari tolókapum elektromos működtetésű. PLC vezérlés, 3 fázisú motorral. Betettem egy 3 fázisú FI relét a védelemnek. Kb. egy hónapig működött, (nagy ritkán az áram alá helyezéskor leoldott). Egyik napról a másikra nem tudom felkapcsolni a FI relét mért rögtön leold. (először felkapcsolom a FI relét, majd a 3 fázisú automatát, de fordítva sem megy) Megkerestem a vezérlésbe beépített Omron 24 VDC kapcsolóüzemű táp veri le. A tápot kiszerelve minden rendben van. (föld felé a kondik kiforrasztva, föld felé a szivárgó áram kb. 100 micro amper,) Műanyag tartóval van a sínre rögzítve, tehát le sincs földelve. A táp a műhelyben, FI relére kapcsolva azt nem veri le.
Kicseréltem a 3 fázisú FI relét egy másikra. Azonnal jó volt, 1 hétig. Azóta azt sem tudom felkapcsolni. Tudom, hogy logikátlan de ez van. Esetleg valakinek ötlete, hogy miért van ez?
Akkor lehetséges ha a nulla és a védővezető valahol találkozik.
Ez irányban kell keresni .gondolom 5.eres vezeték megy oda a kapuhoz ha a vezérlés.simán 230 volt rol megy ? A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2018
Kint a kapunál nézd meg, beázhatott, ez is okozhatja.
Olyankor is leold a FI-relé, ha egyik konnektorban fel van cserélve a föld és a nulla, a konnektorokat le kell ellenőrizni egy sima izzóval.
Kérdés, hogy a tápegység veri le valóban, vagy csak áramot ad olyan fogyasztónak, ami a tényleges leoldást okozza.
Talán sikerült kitapasztalni, hogy mikor old le a Fi-relé, de továbbra se tudom mitől!
Ha megy valamelyik klíma, akkor nem tudjuk használni az indukciós lapokat, mert időnként lenyomja a Fi-relét. Ha kikapcsoljuk a klímákat, 1-2 percre rá már nem nyomja le.
A felderítéshez kelleni fog egy ÉV műszer vagy sok türelem és keresgélés. Nagy valószínűséggel valahol a nulla és a földelés összeér. Pl. lámpatest, dugalj alatt becsípett vezeték, beázott és/vagy sérült szerelvény/kábel. Hibás klíma kültérivel is találkoztam már...
Bizony, volt már ilyen esetem. Két napig kerestük a hibát egy kollégával, közben csodálkozva, hogy mindent lekötve is még mindig 50-300mA csordogál a földelő szoda felé. Persze ez tévút volt, mert ez az áram, az "oszloptól" jött. Két nap után elárulta a tulaj, hogy mielőtt az ismeretlen okból bekövetkező és megmagyarázhatalan véletlenszerű Fi relé leoldások kezdődtek volna, egy villanyszerelő felszerelt a napplaijába egy falikart. Ez után öt perc volt a javítás. (enniy idő kellett a becsípett nulla vezető kiszabadításához)
Legutóbb én egy gipszkartonba tekert csavart találtam, ami pont belefúródott egy világításhoz menő vezetékbe, de csak néha oldott le. Egy pár napig okozott fejtörést, de meg lett találva.
Akkor szükült a kör .
A klimát nézném meg a kültéri egységet nem e azik benne valami .
Még tovább szűkítettem a kört, konkrétan az egyik klíma, és a főzőlap nem mehet együtt.
Egyelőre úgy tűnik minden más kombináció működőképes. Hétvégén ránézek a klímára. Addig próbálom agyban összerakni, hogy miért pont ez a két fogyasztó.
Így emelkedik meg a zárlatos (földelés és nulla zárlat) pont feszültságe annyira, hogy a Fi-relé érzékelési áramát elérje a szivárgás mértéke.
Sziasztok.Fi relének van valami tesztelési módja a gombon kívül?
Gondolok olyanra,h bizonyos fogyasztót kötni , érinteni földre, fázisra.
Ha összeérinted a nullát és a védővetetőt, leold.
Egy 40 W normál izzót a fázis és a védővezető közé teszed, leold.
Ha beírnád egy keresőbe, pl. hogy "életvédelmi relé teszter", akkor látnád, hogy 10 ezertől fél milláig bármilyen van. Az otthoni működéspróbához elég a saját teszt gobja.
Kell némi magabiztosság a villanykodás terén, mert például, ha szerelési munka alkalmával a dugaszolóaljzatban elcserélődik a fázis és a védővezető, akkor a 40 W-os izzós próbánál megfelelően fog működni, és valakit mégis kellemetlen élmény fog érni.
Az áram-védőkapcsoló tesztereknek is kinevezett kétpólusú feszültségjelzők meg általában a nagyobb kioldóáramúakat nem verik le, mert azokban csak egy fix ellenállás van.
Igen. A korszerűbb ÉV műszerek tudják ezt a funkciót, mérik a kioldási áramot és a kioldási időt is.
A régiek csak a kioldási áramot tudták mérni, de igen nagy hibaszázalékkal, ezt tapasztalatból írom. Megkérsz valakit a környezetedből, aki rendelkezik ilyen eszközzel, és ő teszteli az eszközt.
Elég, ha a konnektorban a 0 és a védőföld fel van cserélve, akkor is leold!
Idézet: Általában de nem feltétlen. „Ha összeérinted a nullát és a védővetetőt, leold.”
Ha fel van cserélve a 0 és a védőföld, bedugsz a konnektorba egy fogyasztót leold!!! elhiheted, egy sima izzólámpával lehet így ellenőrizni a rendszert: konnektor egyik kivezetése és a védőföldhöz kapcsolni az izzót (Murphy törvénye szerint elsőre 0-védőföld és nem történik semmi, majd a konnektor másik kivezetése és a védőföldhöz kapcsolni az izzót, FI-relé leold. Ki lehet próbálni minden veszély nélkül. - persze csak akkor, ha egy kicsit jártas a villanyszerelésben, valamint nem tisztázódtak a vezeték színei alapján a bekötés az adott helyen.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2019
Ezzel nem is vitatkozott senki, ugyanakkor köszönő viszonyban sincs azzal, amit én írtam.
Annyit hozzátennék az írásodhoz, hogy korrekt módon ÉV műszerrel lehet ellenőrizni a Fi-relét, pláne ha nem hagyományos AC típusú.
Azt nem is vitatja senki, csak a köszönő viszony... Én arról írtam, hogy van, ami látszatra jót mutat, közben meg közvetlenül életveszélyes. Be nem kapcsolt, de bedugott készülék megérintése, vagy egyszerűen a védőérintkező megérintése jár (ha a FI-relé 30 mA vagy kisebb kioldóáramú, akkor rövid idejű) áramütéssel.
Bocs, én kissé másképp látom.
Ha fel van cserélve a nulla és a védővezető, akkor a védőérintkező és az üzemi pólusok között a következők lehetnek: 1. nulla-védővezető > leoldás általában igen, de nem feltétlenül, írja Bakman (jól írja) 2. nulla-fázisvezető > leoldás nincs
Ha csak az aljzatban van felcserélve a nullavezető-védővezető, és meghaladjuk a kioldási áramát a FI relének, akkor mi az az eset amikor nembiztos, hogy leold?
Amikor hibás a FI-relé.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |