Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3325 / 3975
(#) nedudgi válasza tbarath hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Azt az ellenállást tituláltam áramkorlátozónak.
(#) Firefighter1 válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Köszönöm a javaslatot.
Védődióda berakva (párhuzamosan a tekercsel)
Áramkorlátozóra valóban láttam javaslatot... de csak PIC es témaba találtam... ott 1-4,7k tesznek a PIC és a FET közé.... az gondolom itt is jó lesz.
De a kisütő ellenállással kapcsolatba tanácstalan vagyok... értem hogy azon keresztül "sül ki" de nem tudom hova kéne kössem...
Drain és GND közé?
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2019
(#) nedudgi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 30, 2019 / 1
 
Nem, a gate és a föld közé kell.
(#) vargham válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Gate és föld közé.
Másnéven lehúzó ellenállás. Ne kapcsolgasson ki/be a FET, amíg resetben van az MCU, és lebeg az a láb.
(#) tbarath válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 30, 2019 / 1
 
Bocsánat, ezen valahogy átsiklottam.
(#) Firefighter1 válasza vargham hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
De ha a Gate és a föld közé rakom akkor az nem jelent gondot hogy kb 2 centivel hamarabb pedig egy felhúzó ellenállás van?
Pont azért hogy az esp lába ne lebegjen....

Vagy akkor most nem értem..... 2 ellenálláson keresztűl rövidrezárom az áramkört?
(#) bbalazs_ válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
A kettő együtt nem kell. De nem lenne az sem baj, minden áramkör úgy működik. A kérdés az áram. Ha az ellenállás nagyon kicsi, sok áram folyik. Itt a felhúzó 4.7k, vagyis 5V esetén kb. 1mA folyik, ez 5mW teljesítmény, meg sem langyosítja az ellenállást.
(#) morgo válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Fel(vagy le)húzóellenállás bemenetre kell, hogy ne lebegjen. Kimeneten nem igazán van értelme.
(#) Firefighter1 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Köszönöm.. akkor azt kihagyom!
Erről amugy nem is tudtam ( meg még sok mindenről nem is tudok ) hogy kellene a kisütő a FET elé,, van egy próbakapcsolásom... LED-et vezérel egy FET-en keresztül egy NodeMCU, ott sincs és már 3 hónapja megy szépen...
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2019
(#) Firefighter1 válasza morgo hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Itt az ESP indulása miatt kell a felhúzó ellenállás
amig nem használtam addig volt cifraság hol indult hol nem
de legutoljára Johnycorp
Idézet:
„- GPIO 2 magas szinten legyen (4,7 k ellenálláson át VCC-re)
- GPIO 0 magas szinten legyen (4,7 k ellenálláson át VCC-re)
- CH_PD magas szinten legyen (4,7 k ellenálláson át VCC-re)
- REST magas szinten legyen (4,7 k ellenálláson át VCC-re)
- GPIO 16 bekötése nem kell igazán
- GPIO 15 alacsony szinten legyen (1k ellenálláson át GND-re)”

fórumtárs fejtette ki részletesen. Csak ebből az indittatásból van ott.
(#) pipi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Hali!
Én nem erőltetném az esp01 használatát, valami nagyobb modult inkább aminek több lába van, pl mini d1 nem szimpatikus?
Az a baj hogy bekapcskor gpio2-nek H-ban kell lenni, amit a fehúzóellenállás biztosít, viszont emiatt a vezérlésed aktív lesz, világítani fog a lámpa, míg a szoftver odáig el nem jut...
(#) Al-sulaymaniyah hozzászólása Máj 30, 2019 /
 
Remélem jó helyre írok. sziasztok! Érdekes problémával szembesültünk ma, egy reléállomást vezetékeltünk be és több száz ha nem ezer szálat kell behúzni egy 60-70nm-es helyiségben sok-sok relé közt. Amikor végeztünk egyenként minden szálat le kell ellenőrizni, jó helyre van-e húzva, amit ugye multiméter szakadásvizsgálóval csinálunk. A távolság miatt a mérőzsinórokat meg kellett hosszabítani, ami viszont a rengeteg járkálás miatt gubancolódik, elakad, szakad, stb. Arra gondoltam, megoldható lenne ez vezeték nélkül is. Pl. egy kütyü amiben van egy adó, a másikban a vevője. És fordítva is. Amikor érzékelik egymást, kiváltják a multiméter egyik mérővezetékét, a másik pedig a mérendő vezeték lenne. Elméletben tökéletes, viszont ehhez szükségem lenne egy kvarcos adóra és egy ugyanilyen vevőre, két különböző frekvencián. A lehető legegyszerűbb adó és vevő kellene, a méretek miatt. Ötletek? Elég a rajz, a többit már megoldom.
(#) Epu2 válasza Al-sulaymaniyah hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Egy zárlat tűrő kis impedanciás jelgenerátort kötsz a vizsgálandó vezeték és a föld közé. A vezeték másik végét fülhallgatóval, kis hangszóróval keresheted ki, szintén a földhöz képest. Akár ketten.hárman is kereshettek egyszerre, ha jól megkülönböztethető frekvenciájú jelet használsz.
(#) Firefighter1 válasza pipi hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Én se eröltetném.. csak ami a baj az az hogy mindennek egy 7x7 centis panelra kell ráférni, mégpedig ugy hogy a panel közepén egy vezéreletlen konnektornak is helyet kell hagyni.

Az hogy világit a lámpa az annyira nem tragédia mert remélhetőleg egyszer lessz beüzemelve aztán utánna futni fog ha havonta egyszer vagy kétszer "ujraindul" az még nem zavaró.

Legalább van visszajelzésem hogy az esp ujraindult chekinget ugyse terveztem a programba irni!

Mondjuk most igy elnézve lehet hogy rámegy a d1... kiprószálom!
(#) Al-sulaymaniyah válasza Epu2 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Ez se rossz ötlet...
(#) pipi válasza Al-sulaymaniyah hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Hali!
Elvben jó, de sántít a dolog... A rádión nem megy át az "áram", mit detektálsz?
A multiméter feszültséget/áramot biztosít, de ugye csak zárt áramkört tud detektálni.
Ha az egyik vezetéket lecseréled rádióra, nem folyik áram a maradék egyszem madzagban, nincs mit detektálni, a rádió nem tudja megkülönböztetni hogy az egyszem drót szakadt vagy jó, ha nem folyik rajta áram, ill nincs potenciálkülönbség...
Szóval lényeges a "mihez képest", használhatsz egy már előzőleg kimért vezetéket...
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2019
(#) nedudgi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 30, 2019 / 1
 
Talán a legegyszerűbb lenne az RX lábat használni kimenetként, akkor a fix potenciálra húzás nem jelent gondot. A másik lehetőség, hogy N csatornás FET helyett P csatornásat alkalmazol.
(#) Epu2 válasza pipi hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Hangfrekvenciánál nincsenek ilyen problémák. A rádió csak gondot okoz.
(#) pancser1960 hozzászólása Máj 31, 2019 /
 
Volna esetleg valakinek táblázata, vagy valamilyen leírása a régi szovjet, orosz ellenállásokról?
Elsősorban teljesítményről és tűrésről.

Köszönöm.
(#) (Felhasználó 116638) válasza pancser1960 hozzászólására (») Máj 31, 2019 / 2
 
Itt szinte mindent megtalálsz:

Orosz alkatrészek
(#) pancser1960 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Köszönöm szépen a segítséget.
(#) pancser1960 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Olyan adatokban reménykedtem, hogy az ellenállás méretéből megtudom a teljesítményét. A betűjelzésből, meg a tűrést.
(#) jani1987 hozzászólása Máj 31, 2019 /
 
Ennek a képernyő típusnak szeretném a magyarított verzióját tudni mert a ciril betűkhöz sík izé vagyok.
(#) bitmixer válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Ha betűkre gondolsz, akkor 31LK4B. Ha a képcső helyettesítő magyar típusára, akkor szerintem nemigen van olyan...
(#) jani1987 válasza bitmixer hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Szpasziva. Írtam a megfelelő fórumba hogy milyen gondok vannak eddig. Nem egy kondin ellenállást mértem.
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2019
(#) (Felhasználó 116638) válasza pancser1960 hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Ha rámész az ellenállás jelre az oldalon, ott típus alapján hozza az alapadatokat.
(Pl:MLT-025 stb)
(#) pancser1960 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Köszönöm szépen.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Az ellenállás mérésnél vigyázni kell. A multiméterek ellenállásmérés módban feszültséget mérnek, mégpedig úgy, hogy ismert áramot folyatnak át a a mérendő ellenálláson, és azon mérik az ellenállással arányos feszültséget.
Ha nagyértékű kondenzátort mérsz, akkor annak a töltőáramából származó feszültségét méred, ami arányos a kondenzátor pillanatnyi feszültségével.
Ennek megfelelően egy folyamatosan növekvő ellenállást fogsz mérni, látni. Akkor jó a kondi, ha végül is kis idő múlva végtelen ellenállást mérsz, azaz a kijelző túlcsordul.
(#) nedudgi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Megemlíteném még, hogy a kondenzátorokat (ellenállás)mérés előtt ajánlatos kisütni, mert maradhat benne töltés, ami elintézi a műszert.
(#) Hegesztő hozzászólása Jún 1, 2019 /
 
Sziasztok! Kérdésem lenne mégpedig:Mekkora üzemi kondit tehetek 2,2 Kw háromfázisu motorra ,hogy 220 ról 1 fázisról működjön és ne legyen baja a motornak?
Következő: »»   3325 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem