Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3326 / 3975
(#) Bakman válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Továbbá ritka eset az, hogy egy kondenzátorral ne kapcsolódna valami más is párhuzamosan.
(#) nagym6 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Még egy megemlítés, ellenállásmérésnél lehet, hogy egy nagyobb kapacitású kondit töltünk fel lassan, hibás folyamatosan mászó értéket ad.
(#) granpa válasza Hegesztő hozzászólására (») Jún 1, 2019 / 1
 
Két témába is beírtad a kérdést, -ami tilos-, de van saját témája-amit nem találtál meg (kerested?): 3~ú motor üzemeltetése 1~ról. A képek keresése (jobbra fent kis nyílra kattintva)első 3 rajza erről szól. Mivel csökken a teljesítmény (~1/2--2/3) kisebb kondenzátor kell, az üzemi áramhoz; 80-100 µF-dal jó lesz.
(#) Gafly válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Nem véletlenül van benne a leírásban, meg lehet kapni LCM-hez külön is PIC-et
(#) Hegesztő válasza granpa hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Bocsánat nem találtam,és nagyon szépen köszönöm a segítséget!
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jún 1, 2019 /
 
Egy tönkrement LEDes égőt szétszedtem, a panelt letakarítottam (csak a LEDek maradtak). Eredetileg 18 LED volt sorosan, ebből kettő megdöglött amiknek helyét áthidaltam, így maradt 16 sorosan. Rácsatlakoztam a "LED karikára", viszont egyesével mérve összes LED jó, de mindet nem bírom egyszerre világításra bírni. (Most már van két drót amire tudok feszültséget adni.)
Gyári állapotban hány voltot kapnak a LEDek egy égőben?
(#) pucuka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 1, 2019 / 1
 
Már többször, több helyen elmondtuk, a LED -nek nem feszültséget kell kapnia, hanem biztosítani kell a megfelelő áramot. Áramgenerátorral. Ha a megfelelő áram folyik a sorbakapcsolt ledeken, akkor majd mindegyiken ki fog alakulni a megfelelő feszültség, korántsem biztos, hogy mindegyiken ugyanannyi. Eredetileg is az lehetett a probléma, hogy az áramgenerátor (ami a legegyszerűbb esetben egy ellenállás) nem állt a helyzet magaslatán, és nem biztosította a LED -ek számára a stabil áramot, így a leggyengébb "eldisszipálta" magát. Sohasem érdemes a LED -eket a maximális áramra igénybevenni, a hasonló esetek elkerülése miatt. Ha több LED van sorbakapcsolva, akkor a legkisebb áramú fogja meghatározni a megengedett legnagyobb áramot. Akkora feszültséget kell a LED sorra kapcsolni, ami a LED -ek nyító feszültségének összege, plusz az áramgenerátoron eső feszültség.
Csakhát olcsó húsnak híg a leve.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2019
(#) Epu2 válasza Hegesztő hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Akkorát, hogy a segédfázis árama, a motor üresjáratában, ne legyen nagyobb, mint a megengedhető maximális áram.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Jún 1, 2019 /
 
Sziasztok!

Két ilyen diódát keresek:
Bővebben: Link

Két darab zárlatos lett, ez egy lcd tv külső tápjában található, az istenért nem találok itthon ilyent, smd lenne a legjobb a helyhiány miatt, vagy max 4-5 mm átmérő.
(#) Udvari Zsombor válasza pucuka hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Tulajdonképpen abban az égőben az egyik kondenzátor robbant fel, ami 2 LEDet is kinyírt (a többi mind jó). Eredetileg 2 kondenzátor, két ellenállás és egy egyenirányító (4db alkatrész) volt a panelen. A kérdésem az hogy a LEDekre nagyjából hány volt mehetett eredetileg? 12V-ot próbáltam a soros LEDekre adni amiről éppen csak elég halványan parázslanak...
(#) (Felhasználó 116638) válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
A sima "fehér" ledeknek általában 3-3,5V körüli a nyitófeszültségük.
(Típusfüggő is.)
(#) Tomi111 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Valami nem passzol! Azt írtad 16db LED-ed van most sorosan. ( kettőt áthidaltál a 18-ból) A 16db soros LED kizárt, hogy világít 12V-ról. Még halványan sem! Az átlagos fehér LED-ek 3-3,5V körül működnek, így a 16db-nak min.48V kell, de inkább több. Egyébként az áram a lényeg, meg kell nézni, hány wattos a lámpa, azt elosztva kb megvan, hány wattosak a LED-ek. Ebből számítható az áram.
(#) mate886 hozzászólása Jún 1, 2019 /
 
Sziasztok!

Elakadtam tervezés közben. Kellene csinálnom egy olyan 'számlálót' TTL ic felhasználásával, ami 12 ig számol. 12 led lenne, amiket órajelenként kapcsolna egymás után. Hasonlóan mint a 4017-es, csak az ugye 10 ledet tud, nekem meg 12 kéne Pontosabban a hónapokat jelölné egy-egy led, tehát 12. után az 1. világítana. Hogy kössek, mit kössek, valószínűleg tök egyszerű a megoldás, csak én bonyolítom túl.. Köszi előre is
(#) nedudgi válasza mate886 hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
(#) nagym6 válasza mate886 hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
A 4017 -es úgy tudom kaszkádba is köthető, tehát két 4017 egymás után. Neten Cd4017 cascade szóval keress rá.
(#) nagym6 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 1, 2019 / 1
 
A CD4040 bináris számláló, nem olyan mint a 4017 ami dekádikus.
(#) pucuka válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Oopsz. 12 fokozatú, bináris számláló, de nem 12 -ig számol, hanem 2 12 -ig. Ahhoz még kéne dekóder is.

Mate886:
Négy flip flopból 16 ig számláló láncot lehet készíteni, ehhez kell egy bináris dekóder, és egy kapu rendszer, ami 12 -nél megállítja, és reseteli a számlálót.
Pl 4029, (ennél binárisan beállíthatod, hogy meddíg számoljon), és egy dekóder 4514, ennek a 16 kimenete közül az első 12 -őt használod.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2019
(#) pucuka válasza nagym6 hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Szerintem az meg azért nem a legjobb megoldás, mert azt is meg kell állítani 12 -nél, amit ki kell kapuzni.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
a 4017 adatlapján rajta van a kaszkád kapcsolás is. Hibásan mondtam, a resetelést 12 -nél megoldja a 12. láb is, külön erre a célra nem kell kapuzni.
(#) Udvari Zsombor válasza Tomi111 hozzászólására (») Jún 1, 2019 /
 
Pedig de! Persze csak akkor dereng ha rajta van a 12V és megmarkolom! Ha elengedem akkor már nem... Tulajdonképpen csak akkor dereng ha fogom a panelt plusz rá van kapcsolva a táp! Nem értem hogyan lehetek képes befolyásolni...

IMG_4557.JPG
    
(#) ferci válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
UF5406....5408, 4.8 mm átmérő, ha befér.
(#) nedudgi válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Jujj, ezt benéztem. Bocsánat.
(#) bitmixer válasza mate886 hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Miért követelmény a TTL? Akár egy 14 lábú PIC-kel is meg lehet csinálni (mátrixban). Ha akarod, meg is csinálom neked, mert imádom az ilyen feladatokat
(#) Epu2 válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Üdv! Ez a feladat nem is TTL. CMOS. Pl. 7492 és 74154.
(#) bitmixer válasza Epu2 hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Samu legyek, ha értem, hogy ezt miért írtad nekem...
Én az induló bejegyzésre válaszoltam.
(#) Sanyesz5 válasza ferci hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Szia, köszi, már meg is rendeltem!
(#) G-man hozzászólása Jún 2, 2019 /
 
Sziasztok!
Bár lehet, hogy nem kezdő szint a kérdés, de nem tudtam, hol kérdezzem meg.
Adott egy Starlight FBWB-60W típusú ventilátor. Szeretném "távirányítóssá" alakítani. Valaki próbálkozott már ilyesmivel?

Elképzelésem: Arduino-val sokat foglalkoztam már, ahhoz kötnék egy IR érzékelőt. A távirányító gombnyomására az Arduino kapcsolná relékkel a 4db gombot amit most kézzel kell benyomni értelemszerűen. A 4 gomb: be/kikapcsolás, 1-es fokozat, 2-es fokozat, 3-as fokozat.
Egyelőre ez az elképzelés, de a 3-as fokozat leviszi a fejemet, néha az 1-es is sok, ezért ha a PWM vezérlés is beleférne, boldog lennék.

Van esetleg ilyen projekt ami már létezik? Vagy honnan kaphatnék ehhez segítséget? Neadjisten van erre kit? Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2019
(#) Bakman válasza G-man hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Aszinkron motort nem lehet PWM-mel hajtani, az nem fog beleférni. "arduino remote" keresésre van egy csomó találat.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Szerintem ezt a csodát szeretné távirányítani:
Idézet:
„Star-Light FBWB-60W álló ventilátor, 60W, 40 cm átmérő, 3 sebesség, Oszcilláló mozgás, Állítható magasságú állvány, Forgó talp, Fehér/Fekete”

Négy gombja van, azt nyomkodja az Arduino.
Meg egy frekvenciaváltót is, mert ahogy mondád, szerintem is aszinkron...
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2019
(#) mate886 válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Egy régi felépítésű órát szeretnék építeni, dátum kijelzéssel, ami a hónapokat betűvel írja ki. lényeg, hogy ne legyenek benne mikrokontrollerek, hanem csak a "régi technika"

Utánanézek ezeknek az említett dolgoknak, köszönöm szépen mindenkinek!
Következő: »»   3326 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem