Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Szia!
Megmértem, átlagban 15.5K-s értékeket mutatott a műszer.
R5 és R6 bemenetéről veszi a sub a jelet. Mivel a sub jó ( korábban említette, de még egyszer rákérdeztem), így a potméter után kell legyen a hiba...
A tápfesz megvan, mert arról megy a sub is. Ezért írtam, hogy az ic-k lábán kéne a tápfeszt ellenőrizni, mivel a potin túl a jelútban csak egy c5/c6 van, és valószínűtlen, hogy azok ennyire egyszerre menjenek tönkre. Illete az ic-k kimenetén is kéne ellenőrizni a jelet, hátha egy félig leszakadt kimeneti test kábel szórakozik csak.
Sziasztok!
Van nálam egy Lax MA2400 erősítő. Stereo módban az egyik csatorna nem működik. Híd módban igen. A működő csatornán 240 W kimenő teljesítményt mértem, hídban 490W-ot. A gond valahol a bemenetnél van. A neten sehol nem találtam kapcsolási rajzot hozzá. TOSHIBA 2SC5200 + 2SA1943 van benne. A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2019
A bejáratnál a jelet beküldöd, megnézed oszcilloszkóppal hol veszik el a beadott jel (lehet szinusz is), sztereó módban, a fázisfordító műveleti ic (És vagy tranzisztor ha azzal van megoldva) környékén van valami gubanc..
Próbáltam, de nem jött össze. Van egy egyszerű DSO138-am, de nem tudtam vele követni a jelet.
A panelen van két MC330780, egy JRC082D, egy HA17339. Gondolom hogy a JRC a fázisfordító.
LJM L7
Sziasztok! Ebből a végfokból szeretnék egy 7.1 csatornás házimozi végfokot építeni. Az elképzelés, hogy 2 toroidról (1300W összesen a kettő) egyenirányítás után +/- 60VDC-ről járatnám őket. Ugye a leírásban látható tesztfeszültség +/- 56V DC. Az a kérdésem hogy +/- 60VDC-től nem lesz baja? Mert a FET-ek adatlapján ez a feszültség meg se kottyan neki. Köszönöm a válaszokat!
Szia!
Egy nem megbízható forrásból származó (aliexpress) leírást bemásolok. Parameters: Output power of 150W 8R DC + - 56V 300W 4R DC + - 56V 350W 2R DC +-45V Frequency range 4HZ-3DB, 350K HZ-3DB THD <0.01% 100W 1K HZ SR = 38V/US SNR> 99DB Input sensitivity: 1.8V Complementary feedback input stage using CFP. Single-ended voltage amplification. CLASS AB class work. PCB size = 78 * 63 MM Output stage features Germany VISHAY IRFP240, IRFP9240 FET output Use advanced MKP coupling capacitors. Use floating MOSFET driver, designed by LJM. PCB identification number on a detailed, user-friendly installation. Only need to install the corresponding parts on related positions.. Please note that the insulation must be installed under transistor IRF610, must use insulating films, insulating particles. power requirement: < ±65V DC diyAudio-n viszont a 4ohmos terhelésen 300W-ot nem igazán ajánlják. A 2ohmos terhelést pedig pláne nem. De ha nem hajtod agyon és nem túl alacsony impedanciát akarsz elvileg nem lesz baj.
Szia!
Köszönöm a hozzászólást! Semmiféleképpen nem akarok 6 ohm alá menni vele. Ugyanezt írták eBay-en is. Tervek szerint igyekszek nem túl terhelni őket. Remélem a hangja elfogadható lesz.
Sziasztok!
Meg lett a hiba! A másik táp nélkül nem kiegyenlített a feszültség. Hihetetlen, hogy egy dual-mono felépítésű erősítőt így oldottak meg. Ha az egyik oldal kismegszakítója leold, akkor nem megy a másik oldal sem?! Köszönöm a segítsége. A másik oldalba még várok egy tranzisztort, aztán összeépítem.
Szia!
Talán azért nem foglalkoztak vele, mert elriadtak a csatornánként független tápegységtől. Na meg ha belegondolunk a kimeneten van szinte az egész erősítő. Viszont nem kell szigetelés a végtranzisztorok alá, aminek van néhány pozitív hozadéka. Nekem is tetszik egyébként az elrendezés, mivel laterális fetekkel szándékoztam építeni így erősítől. Ezeknek a feteknek a source kivezetése van a tokozáson. Adta magát, hogy a meghajtás alacsony tápról mehetne, nagyon kedvező tulajdonságokkal. Csak hát a transzformátor primer/szekunder kapacitása mérve is 500-700 pF, amin keresztül a kimenetre szivároghat a hálózati zavar. Kellene tekernem egy árnyékolt primerű trafót, hogy ezt kivédjem.
Ez lenne az a bizonyos párhuzamos fetes megoldás ahol a gate kapacitás nem adódik össze? És csak az első pár fet tranyót elég beválogatni u-ds re?
A lateriális fetekhez kell valami extra meghajtás is?
Nem. Ez egyszerűen egy komplementer fetből áll, ahol a source-k a gnd-n vannak, a tpközp a kimenet. A a két gate meghajtója egy opa is lehet, de inkább lerajzolom PC-n.
Szia! A trafó miatt nem aggódnék. Az 1 nF reaktanciája 100 kHz-en 1,6k, a végerősítő mΩ nagyságrendű kimeneti impedanciája megnyugtató mértékű csillapítást ad (szerintem).
Ez az elmélet. Persze kellenek kiegészítők, mint minden erősítőhöz.
A laterális feteknek van előnyös, és hátrányos tulajdonsága is. Hátrányos a viszonylag magas RDSon. Ez 1 Ohm körül van egy 2SK1058-nál. Kicsi a meredeksége, 1V/A körül van. Viszont előnye, hogy 100mA körüli áramnál hőmérsékletfüggetlen az UGS. Ez azt jelenti, hogy nem kell hőkompenzáció. Kicsit drága. Hogy extra meghajtás? Nagy sávszélességhez, hifire nyílván, de az IRFP240-nek is kell. Hangszerhez, vagy énekre nem kell.
Szia!
Igazad van. Esetleg egy zavarszűrő a primer körbe, bár az minden topológiához jól jön. Karesz is biztatott hogy ne tartsak tőle.
Üdvözlet! Egy kb. 10 éves, dB Pa-Amplifier MUP 12.4 keverőerősítő két mikrofon csatornája nem működik (a harmadik igen) egyébként minden rendben rajta. Még nem vettem le a burkolatát, először Service Manualt szeretnék hozzá. Nincsen meg véletlenül valakinek? Igen köszönném.
Sziasztok!
Július 3.-án kérdeztem itt egy Opera 605D aktív ládával kapcsolatban, (Bár nem is ebben a topicban taglaltuk utána részletesebben, de azt a tipicot már nem is találom). Ez volt a kiindulási helyzet: "Javításra hozzták hozzám a fent nevezett csodát. Ennek az aktív hangfalnak a kapcsolási rajza fent van itt a tanyán is Digipro 600B néven. A sasszé PST417C. A hibajelenség, a magassugárzó sípol a mély nem szól. Az AEB DIP nevű félhídmeghajtókat kicserétem IRS90257-re valamint az U5-öt (MC33078), a tápban a 2db 470u/100V-os kondikra tettem oda megfelelő egy-egy 220u/100V-os kondit mert a kapacitásuk 380-390u körül volt. Ezek után persze alaposan átmértem a környező diódákat, tranzisztorokat és ellenállásokat. Ezek után beindult, halk sistergés hallható főleg a magasnál hallatszik jobban, zenét rákötve szól eddig jó is, de szimplán magára hagyva azt vettem észre hogy felmelegedett az egész, nem forróra de úgy 40-45 fokra jel nélkül rövidrezárt bemenettel. Oszcilószkóppal nézve a magassugárzó felső oldali FET drainjén gerjedést láttam. Szerintem ez a gerjedés a fő oka a melegedésnek csak nem tudom merre induljak el. A következő méréseket AC állásban Normal triggereléssel 1X-es mérőcsúccsal követtem el. Ezekben a d-osztályú erősítőkben nem vagyok jártas ezért kérem a hozzáértők segítségét." Most jutott a barátom odáig, -bonyolultság, meg időhiány, stb miatt-.hogy szól a szerkezet, bár nem meri teljes biztonsággal azt mondani, hogy így a tuti, ez okból jöttem megint ide. Ezt írja: Tehát a kérdés az lenne, hogy a MOS3 jelű FET drainjén mekkora amplitúdójú jelnek szabad lennie. A jelenség az, hogy a melegszik a MOS3 és a MOS4 valamint a meghajtó ic-k nem AEB DIP-k vannak benne hanem IRS20957S-ek. Szekunder tápszűrő kondik cserélve, 78M12 cserélve, U6, U8 kicserélve. A kimeneten a vivőmaradék szinusz mérhető amelyen nem látni számottevő zavart. Hát, ha van ötletetek, elgondolásotok, kérlek ne tartsátok magatokban. Köszönettel!
Sziasztok!
Szeretnék egy kis teljesítményű erősítőt építeni (8-10W) ami viszonylag kis helyen elfér, egyszerű, tranzisztoros és elfogadható minőséget produkál. Egy elpusztult erősítő dobozába szeretném beépíteni. A rendelkezésre álló tápfeszültség: DC +/- 20V. A táp 35-40W terhelhetőségű. Keresgéléseim során a csatolt Sinclair-Z30-ra akadtam, de nem nagyon tudok róla semmit (mennyire stabil, megbízható, stb.). Tudom, egy kicsit „erős” a rendelkezésre álló táphoz képest, de ez nem gond, úgy se kívánunk tőle 2x8Wattnál többet, magyarán nem lesz „hajtva”. Várnám véleményeitek, vagy javaslataitok akár egy másik, hasonlóan egyszerű, megbízható kapcsolás tekintetében. UI: Esetleg a csatolt Texas? Vagy van a kapcsolásnak jobb verziója is?
A 2n-es tranyós az szép hangú. A texas kissé ridegebb és kényesebb az építése (nekem ritka volt ha nem gerjedt valamiért).
Felejtős mindkettő, építs inkább HTA-t, azt is be lehet állítani akkora tápfeszre, biztosan szebb hangú mint amazok, plusz alapból lesz koppanásgátlód és hangszóróvédelmed is, így azt sem kell még külön csinálni hozzá.
Szia! Ezek szerint megépítetted a Sinclair-t.
Volt probléma vele vagy indult szépen?
Tudnál küldeni egy hivatkozást, linket?
Nem zárkózóm el ez elől sem.
Az a Sinclair nagyon jó minőségű és egyszerű felépítésű végfok.
Az R4-helyett inkább 100Ohm-os heli-trimmerpotenciómétert kell beépíteni, ezzel beállítható a kis jelű keresztezési torzítás-minimuma, vagyis a nyugalmi áram állítható. Úgy legyen benn a trimmer, hogy a teljes 100Ohm mérhető legyen, és lefelé kell szabályozni. Ha nagyon sokat kell leszabályozni, akkor kicsi a tranzisztorok erősítése, nagyobb erősítésű tranzisztorok kellenek. Nagyon sokat megépítettem belőle, jóval nagyobb teljesítményekre és táppal is természetesen, jó végfok. A bemenetre jobb a 10(22)µF-os csatolókondenzátor és a visszacsatolásba is elkel a 100uF, a 47µF-helyett, ezzel igen dögös, akár szubbasszushoz való végfok is lehet belőle. Üdv!
Üdv! Az R4 trimmerre cserélésének nem vagyok ellensége, de tudnia kell a kérdezőnek, hogy 70 Ω alatti értéknél egymásra nyitnak a végtranyók és gyenge hűtés esetén megszalad az áramuk.
A tervező nem is számolt a végtranzisztorok nyugalmi áramával, azok csak dumper módban üzemelnek, a Q6-Q7 viszi a nullátmenetet - talán így helyes.
Sziasztok.Egykis segítséget szeretnék kérni,egy HOHNER BKV120 bass combo javításában.A probléma magával a végfokozat részével van.Pontosabban az a probléma vele,hogy működni működik,de elég erőtlenül,és torzan szól.Kapcsolási rajzot sehol nemtaláltam róla sajnos.Maga a végfok +-55 V tápfeszről jár,amik rendben is vannak.A végfok tranzisztorok 2x BD249,BD250 páros.Forrasztások jók,szemmel látható égett,púpos alkatrészt nemlátni.A hangszín szabályzót kiiktatva is ugyanez a jelenség.
Köszönöm, hogy megosztottad a tapasztalataid, és Reloop-nak is a figyelmeztetését!
Tuti megépítem, már csak azért is, hogy kipróbáljam, meghallgassam. Minden alkatrész rendelkezésemre áll hozzá.
Szia!
Első körben mérj feszültséget pár helyen. Ezek a végtranzisztorok kollektorai (tokozás), valamint a közpen lévő két nagy ellenállás végei. Értelem szerűen a gnd-hez képest. Az ellenállások lábain bőven 1V alatt kellene mérni, a kollektorokon nagyjából a következőket: -55V -27V +27V +55V Ha ezekről nagyon eltér (10-15V-tal), akkor a végtranzisztorok minden lábán mérj, és ha lehet egy paint programmal a képre írd a mért értéket. Így könnyebb lesz a hibát behatárolni. Ja, és piros pont a jó képekért. Nem a telefon érdeme, hanem a tiéd. Szerintem ez a minimum hogy lássuk a kapcsolást. A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2019
|
Bejelentkezés
Hirdetés |