Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Szia. Az “ellenállàs jóhangúságáról” csak annyit fűznék a dologhoz hozzà, mivel már kezdek lecsillapodni, hogy pont az ellenàllás végett voltam mérges tegnap. Ugyanis annyi mindent hallottam már arról, hogy minőségi szénréteg ellenállás micsoda jót tesz a hanggal, meg így- megúgy, hogy kénytelen voltam kipróbálni. Tegnap előtt meg is érkezett az a hat darab amit be is építettem. Először a 300b rácsa elé, majd r. lvezetönek is, végül a meghajtásba is. Valamint vegyített m ezeket az addigi Dale típusúval. Az eredmény a következő. Az ég egy adott világon semmi jót nem tett a dologgal, hogy be lett építve bárhová. Akár egy, akár mind. Nemhogy jobb lett volna, mégrosszabb lett tőle az erősítő hangja. Én meg azt hittem, hogy valami csodát tesz . Olyan mérges lettem, azt hittem szét verem az egész cuccot, mert iszonyatos drága ellenàllások voltak. Fogtam magam és szépen bevàgtam mind a hat ellenállást s kazánba. Nekem sose lesz többé szénnek semmilyen fajtája ellenállásként az biztos. Köthetnék én a csövem elé Berentei darabot, tojásszenet, akár gyöngybrikettet, soha nem fog tetszeni a hangja. És biztos vagyok benne, ha még egyszer valaki nekem erről egy szót mond megetetem vele a hamuját. Úgyhogy maradok a jól bevált Dale, Ohmite márkánál.
Tudom, hogy sokmindenkinek nem fog tetszeni amit írtam, de sajnálom. Vègre kiderűlt egy újabb marhaságról, hogy nem igaz. Gyorsan el fogom felejteni a szénellenállásos próbálkozást. A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
Megint mellébeszélsz. Nézd meg újra azt a videót, abban én nem látok bifiláris tekerést, látok viszont csévét ami szerinted nincs benne, meg látok fóliát is ami mások szerint eretnekség. Na épp ezért csatoltam azt a videót, hogy lássa mindenki hogy hogyan készül...
Remélem megtalálom azt a videót amiben éppen ők tekernek hálózatit, na arra mondjál majd valamit... Aztán utána jöhetsz a hozzáértéseddel...
MLT ellenállást próbáltad már? Nekem most az lesz benne első körben mert az van a fiókban. Majd cserélni fogom később. Ez most akkor fémréteg ha jól tudom?
Én végig az eredeti bifiláris/trifiláris McIntosh kimenőkről írtam....az, hogy ma ki mit buherál az nem érdekel.
TJ.
Mutass róluk képet, nem tudom. Most hirtelen nem ugrik be nekem.
Nem azok az orosz barna 2W-os ellenállások? A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
Ezek azok. Van többféle teljesítményben.
Kisebbek vannak nekem, a nagy 2W-osokat már rég rlhasználtam ide-oda. Nem rosz ellenállások ezek. Ha ilyenekkel építesz valamilyen végfokot teljesen jó lesz. Ha jól csinálod az áramkör kialakítását senki meg nem mondja neked hogy ezek vannak benne.
Jó minőségűek, bárhova használhatók, aztán aki csere-berélgeti, annak meg mindegy, hogy ki mit javasol.
Én minden pozícióban azonos minőségűeket használok, nyilván ahova 5W-os kell oda azt, ahol pedig a kis zaj, stabil erősítés a lényeg, ott 1%-os 1W-os Beyschlag, vagy Vishay, de akkor mindet egy gyártótól. Csöves erősítőben nem jók a miniatűr ellenállások, hiába 0,6W-os, meg 1%-os, a feszültség-tűrésük nem felel meg ide. Üdv!
Jelenleg majdnem az összes ellenállás ilyen. A meghajtó cső anódellenállása 20K 2W a többi ellenállás 0,5W MLT. A végcső katódellenállása egyenlőre még 2db 1,5K 5W Remix R615 párhuzamosan.
Ezért gondoltam a 0,5W MLT-re mert az viszonylag nagy, akkora mint egy mostani 2W fémréteg ellenállás.
A csatoló kondit már írtam. A katódhidegítő kondik pedig ilyenek.
Pozitívan csalódtam ebben a kapcsolásban. Tiszta hangkép szép magasak és erőteljes pontos mélyek. ECF80 Siemens használtam.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
Ezt nem ismerem. Én Low esr kondikat használok
Ki kell próbálni. Bár úgysem fogod hallani ha más fajtát teszel is oda. Ha igen akkor más baj is van A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
Low ESR kondikat valaki nem ajánlotta csövesbe.
Én meg ajánlom. Tápjába, ha csöves akkor meg pláne. Hidd el most tesztelgettem meg egy jókora cipősdobozra való nehányat.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
Esetleg a katódhidegítőre párhuzamosan köss egy ilyesmi pár száz nanó olajpapír kondit. De a tápelkókra is köthetsz, de a fedzültségét nézzed. Ez csak illusztrációként mutatom. Jelenleg ilyet kötöttem a 300b katódhidegítő elkójával párhuzamosan.
Pedig reméltem, hogy a McIntosh mérnökeit szakmai szempontok vezérelték a csatolókondik kiválasztásánál, nem pedig piszkos anyagiak. Így eggyel kevesebb támpont, hogy jóminőségű alkatrészek közé helyezzem a WIMA kondik minőségét. Ezért marad (és ez sem rossz) az általad használt "erősen közepes szintű alkatrész" besorolás.
Nicsak, ez engem is érdekelne. Megépítettem ennek a triódás változatát(mindkét cső trióda), ezzel a változattal Te már kisérleteztél? Ha igen valamit írnál a kettő közötti különbségről?
Idézet: [/quote]„[quote]Saját káromon tanultam meg a hogy a kondenzátorok párhuzamos kapcsolása nagyságrendek javítja a kapott hangot .” Biztosan? Mit jelent a nagyságrendekkel?? És hogy kapcsolódik egy csöves a hangváltókhoz??
Ez egy dc csatolt fázisfordító (katodinnal). A szokásostól pont abban tér el, hogy az első fokozat pentóda, ami nem szokványos bekötésű (ide nem jó trióda, azzal változik a működés elve az első fokozatban (természetesen jól működik triódával is, de másként)). Itt a pentóda katódjáról pozitív csatolás (vezérlés) van a segédrácsra, negatív visszacsatolás a vezérlőrácsra (ez miatt nem kell katód hidegítő kondi sem). Valószínűleg ez a megoldás javítja a dinamikus viselkedést, cserébe kényes a beállításra.
Megépítettem. Nincs szükség negatív visszacsatolásra. Nem volt nehéz a beállítása. A 10 p kondit kihagytam és a pentóda trióda közzé tettem egy 100n csatolót. A trióda rácsát 300k óhmal kötöttem a földponthoz. Másképpen szól mint a szokványos triódások. Szebbek a magasak és a mélyek is erősebbek. Igazi hifi hangzás.
[quote]Szebbek a magasak és a mélyek is erősebbek. Igazi hifi hangzás.[/quote
Szerintem csak MO-on, az utóbbi 20 évben, ezt a hozzászólást legalább 1.000-szer elsütötték már...
Azert elrakhattad volna. Enni nem ker es sosem tudni hol jon jol.
Ha masra nem is jo, legalabb azt tudod *magadnak* bizonyitani, hogy nem jo avagy egyenesen rossz a hatasa.
Van negatív visszacsatolás mindkét fokozatnál, hiszen nincsenek hidegítve a katódok (ez a rácsra negatív visszacsatolást eredményez, a triódánál 100 %-os, annak erősítése 1-szeres az eredeti kapcsolásban). A 10 pF magas frekin kompenzál, gerjedést gátol. A két rész elválasztása kondival, aztán 300 K rácslevezető nem jó megoldás (és értelmetlen is, ha ennyi a változtatás), a trióda rácselőfesze durván megváltozik, az egész nem képes az eredeti funkcióját ellátni.
Már én is kacérkodtam vele, hogy ezt(pentódás) a változatot megépítem, de nem jutottam odáig, ezért is kérdeztelek. Nekem ECC83/ 82 vel van, de nagyon meg vagyok vele elégedve. Bár ennek a párosnak a DC csatolását elég nehéz jól beállítani.
Biztosan kérlek szépen . A dobozaimat után építette egy srác ,és panaszkodott hogy 10 percnél
Tovább képtelenség hallgatni őket annyira fárasztó a hangjuk , az enyémeket viszont egész nap lehetett .Elhozta őket . Az összes különbség annyi volt hogy az ő váltójában a magassal soros kondenzátor 1 db C219-es volt , az enyémben ugyan az az érték 5-6db-ból lett összeállítva , szintén C219-ből . "És hogy kapcsolódik egy csöves a hangváltókhoz?? " Hangfalkábellel . A nagyságrendekkel azt jelenti hogy egy sokkal jobb kondenzátor a a párhuzamos kapcsolás eredménye . Próbáld ki . A csatoló rendelésekor beszélgettem erről Bozó Balázzsal ,és ezzel teljesen egyetértett . Sőt az ellenállások sorba kötését sem javasolta , ha nincs az adott érték akkor két nagyobbat kössek párhuzamosan . Amit még említett , katódhidegítőnek érdemes a sima elkó mellett a bipolárist is kipróbálni . Javasolta még a katódhidegítő elkót áthidalni 100-220n -val . Ja és még egy , ha tudok szerezni fólia kondenzátort katódhidegítőnek azt is érdemes meghallgatni A csatoló polaritásáról is beszélt ,de azt most nincs kedvem leírni . A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
Annyival egyszerubb lenne mindannyiotok elete, ha az elerheto es lehetseges kondenzatorokat es ellenallasokat vegigprobalnatok ugyanazon kapcsolasban, ugyanazon pozicion, szintetikus modon, csak azt az egy dolgot cserelve. Nem olyan marha nehez dolog ez. A lowesr/nem lowesr szarsagtol fikarcnyit sem mulik a hangja pl. Kulonbozo gyartok kulonbozo termekei kozott teljesen eltero hang tapasztalhato hiaba lowesr mindegyik.
Tunermannak eppenseggel teljesen igaza van, a mostani wima joindulattal nevezheto kozepszerunek. Még az mkp10 is. Addig is egy kis ihlet: Úgy a minimum amit meg kéne kapnia egy hifi erősítőnek az csatoloban az ero mkp1841 kék kocka vagy esetleg egy parc audio sárgakocka(eBay). Elkóban pedig legalább egy Samwha HE/HC/RD. Ezek olcsok, barki altal konnyeden beszerezhetok. A szokasos atlag claritycap/jantzen/mundorf szarokat lazán nevetsegesse teszik, ahogyan a samwha emlitett sorozatai a mostani gyartasu nichicon/elna/nippon szarokat. Ennél van följebb is nyilván (sokkal), de annyikat ritkan szeretnek kolteni emberek. Az mlt pedig nem lenne rossz, csak epp a zeneiseg nem erossege. Mechanikus, mint egy mákdaráló. Viszonyitasi alap nelkul persze minden elfogadhato. Hope this helps. |
Bejelentkezés
Hirdetés |