Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Ethernet koax extendert szeretnék csinálni, tehát LAN-t szeretnék koaxkábelen. Tud valaki adni hozzá kapcsolási rajzot? A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
Szerintem ilyesmit szeretne, csak nem megvenni, hanem építeni.
Viszont kevesebb kábel kell hozzá, példa a képen (nem kapcsolás).
Mindenhol kötegekben húzzák egymás mellett az UTP kábelt, mert minden géphez külön kell kábel a switch-től. Mennyivel jobb lenne egy számítógép teremben ha minden gépnél csak egy T elosztót kellene betenni, nem kellene külön kábel minden géphez. A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
Az ARCnet...az olyan volt! 1977-ben...
Csak mára már elfelejtődött (lassúvá vált, a mai kor követelményeihez képest)...talán nem véletlen! Azonban 50 ohmos koax kellett hozzá... A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
Miért felejtődött el? Biztonsági okok miatt?
De amit én építenék az 75 Ohmos TV koaxon menne. Nem kéne otthon külön kábel a TV-hez meg az internethez. A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
Igen, vagy építeni egy olcsó CMTS egységet, ami DOCSIS szabványt használ. Vettem is volna CMTS-t de nagyon drága (több mint 100 ezer ft) és nekem csak pár géphez kell.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
és koax-on nem valósítható meg ugyanaz a sebesség ami UTP-n?
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
Nem. Ráadásul a zavarérzékenysége is rosszabb mint az UTP-nek. De gigabithez már FTP/STP kábel kell, mert már a CAT5-ös UTP nem jó rá.
Az pedig, hogy egy koaxon viszel hagyományos tévé és LAN jelet nem megoldható épeszű körülmények között. Egy fizikai vonalon egy időben csak egy kommunikáció folyhat.
Nem egészen igaz ez a rész...:
Idézet: „De gigabithez már FTP/STP kábel kell, mert már a CAT5-ös UTP nem jó rá.” De lehet rosszul tanítják, meg van a szakirodalomba is. Wiki CAT5e, CAT6 - 1000 Mbit/s átviteli sebesség.
De működik, hiszen a kábeltv-n keresztül kötötték be az internetet, egyszerre jön a TV is meg az internet ugyanazon a koax kábelen.
CAT5 kábelről írtam, nem CAT5e-ről. Kicsit más. Ráadásul az ott írt értékek maximumok. Ahhoz, hogy stabil kapcsolatot létesíts nem határadatokon kell egy hálózatot üzemeltetni. Ha bármelyik határadatot 75-80%-ban megközelíted akkor egyel magasabb szintre kell átlépned. Így biztosan lesz biztonsági tartalék a rendszerben. És mez mindenhol igaz, legyen szó energetikáról, kommunikációról stb. Biztonságkritikus rendszereknél még a 75% is sok, ott max 55-60% körül van megengedve.
Ja és amit nem nagyon látni az az, hogy a LAN kábeleken belül az egyes érpároknak más a sodrása, nem véletlenül.
Vissza a 80 -as évek technológiájához.
Idézet: „Ráadásul a zavarérzékenysége is rosszabb mint az UTP-nek.” Egy teljesen árnyékolt koaxiális vezetéknek miért is lenne rosszabb a zavartűrése, mint egy sodrott érpárnak? Inkább az volt a baj, hogy a felfűzött egységek közül valamelyik meghibásodásakor az egész vonalon megszűnt az adatforgalom. 10base T Ethernet üzemelt koax hálózatokon 10 Mbit/s sebességgel. Mivel az Ethernet jel 10 MHz -es, a koaxon nagyobb frekvencián át lehetett vinni rádió és TV antennajelet is. Régebbi lakóháztömbök belső antenna hálózatán üzemelt is.
Akkor jobb lenne optikai kábelen a LAN. Ahhoz tudtok kapcsolást?
Egy atlag lakasban nincs szukseg 150 meternel hosszabb nyomvonalra.
Utpvel 10100 1000 sebességű lan épitheto najo 1000 hez kicsit jobb kabel kell szigorubb szerelesi metodusok. Ennek a koaxos hosszabíto mediakonverternek más a szerepe, nem arra szánták amire te gondolnád hasznalni. Koax felett aljárt az idő ... Colloison alapvetően csomag ütközések miatt lassú is hiába 10 Mb/s effektivben sokkal kevesebb emiatt.
Attól még UTP amire írtad, hogy
Idézet: „UTP nem jó rá.” Pedig jó. Amúgy CAT5ön is megy a gigabit, csak rossz lesz az átvitel, tele hibás csomaggal, stb. Az meg, hogy mennyi tartalék van benne más kérdés. Ha nem csutkán használod ki a gigabites hálózatot (kétlem hogy te folyamatosan 100%on használnád a hálózatot), akkor meg is van a tartalékod. Az olyan rendszereknek meg amiknek stabilnak kell lenniük, nem fognak sima CAT5 és társai kábeleket használni határértéken. Arra ott az optika. Vagy egyéb.
Ott trükk van a rendszerben. Például az elterjedt megoldás a frekvencia osztásos módszer.
Távközlő hálózatok és szolgáltatások IP hálózatok elérése távközlő ...atokon
Köszönöm.
Olyat lehet optikai kábellel mint ahogy a koaxon van, hogy minden frekvencián más TV csatorna fogható. Tehát az optikai kábelen szeretnék több TV csatornát fogni? A koaxban ez a jó hogy tulajdonképpen akárhány TV csatorna elfér benne. Az optikai kábelen is?
Media konverterhez ugyis kene villany ...
Jó neked az utp szeretni fogod !
Érdekes, hogy nálam a 2ft-os Tescos kábellal is ment a gigabites net.
A koax árnyékolása csak külső elektromágneses zavarok ellen véd. A csavart érpár köszönhetően a szimmetrikus kialakításnak, közös módusú zajelnyomással működik, így szinte minden zavart "kiszűr". A legjobb az árnyékolt csavart érpár. Nem véletlenül használják minden komoly helyen ezt (profi-busz, can, ipari-485, ipari-ethernet stb.)
Gyakorlatilag a hagyományos koax már mindenhonnan kiszorul lassan, átveszi a helyét a csavart érpár és az üvegszál.
Gabó írta feljebb:
Idézet: „Amúgy CAT5ön is megy a gigabit, csak rossz lesz az átvitel, tele hibás csomaggal, stb.” És teljességgel igaza van, de számomra ez elfogadhatatlan. Sajnálom, én az iparban tevékenykedem, itt a határadatok 80%-át sem közelíthetjük meg.
Azzal az enyhe különbséggel, hogy a koax hálozat sok kilométeres is lehet, mig a LAN pár 100 m felett bedöglik. Ha jol emlékszem a gigabitet csak 100 m-ig garantálják CAT kábelen.
Persze ettöl függetlenül a LAN hálozatot nem igen lehet simán átvinni a koaxra, ahhoz egy csomo feltételt kellene teljesiteni. Hajdanán ( vagy 25-30 éve) még PC hálozat is koaxon ment ( ha jol emlékszem 10 Mbps-ig) nemrégen találtam még ilyen hálozati kártyákat....és vittem a szemétbe.
Mit gondolsz hogyan kerül a koax hálozatba az a rengeteg TV csatorna ( természetesen üvegszálon). De azt otthon aligha érdemes barkácsolni.......
Ha nagyon kell az ebayon stb találsz kiszuperált régebbi koax fejegységeket....utánna már csak modem kell a PChez... A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
Ezt a badarságot egyszer a France telekom müszaki igazgatoja is elmesélte. Vettem a kalapom és azota nem találkoztunk......
Idézet: „Az pedig, hogy egy koaxon viszel hagyományos tévé és LAN jelet nem megoldható épeszű körülmények között. Egy fizikai vonalon egy időben csak egy kommunikáció folyhat.” Na ezt kitöl hallottad. A kábelTV koaxon egyszere megy néhány 100 digitális TV program az internet és ha nagyon kell akkor IPTV is.... és házon lakáson belül csak egy passziv koax hálozat van....és minden rákapcsolt készüléken mást nézhetsz és máshol szörfölhetsz...
Csatornaosztásos módon lehet, megmondom ki milyen vivőfrekvencián dolgozik és akkor elvileg nem zavarják egymást. De ezt otthon megbütykölni nem kis kihívás.
Kicsit idiótán fogalmaztam. |
Bejelentkezés
Hirdetés |