Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2250 / 2505
(#) pucuka válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Én is. Szépen lehet dolgozni vele. Csak mint mindent, ezt sem szabad túlzásba vinni.
(#) Karesz 50 válasza mapetek hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Ha hibát keresek, kiforrasztom a rossz alkatrészt és beforrasztom az újat. Nem szoktam ki-beforrasztgatni az alkatrészeket. Használt alkatrészeket soha nem használok - elvből.
(10 év múlva én már 71 éves leszek, akkor már biztosan nem fogok új dolgokat kipróbálni ).
(#) Karesz 50 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Köszönöm ezt rövid kis gyorstalpaló tanfolyamot... megint sokat tanultam tőled .
(#) pucuka válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 13, 2020 2 /
 
Nem vitatkoznod kellene, hanem ismerni a forrasztás technológiáját.
Az alkatrészek lábai a könnyebb forraszthatóság érdekében ónozva vannak. Hosszú tárolás után, a bevonat felületén elég rideg ón, és ólom oxid keletkezik (ezért az oxidokat kifejezés). A gyanta, az új forraszanyag a hő hatására mintegy befolyik a felületi oxidréteg alá, biztosítva a jóminőségű forrasztást. Csakhogy közben a felesleges gyanta, a felületről letöredezett réteget összegyűjti, és ez a szennyezett gyanta, már többé kevésbé vezeti az áramot. Ez az ami a gondot okozza, nem a gyanta önmagában. De ezt is leírtam, csak nem méltóztattál elolvasni, vagy érteni.
Azt is leírtam, hogy kapargatással is meg lehet oldani, de akkor is lesznek a felületen oxid maradékok.
Itt, és most a kézi, egyedi felhasználásokról beszélünk, nem keverendő ide a sorozatgyártási technológiák, ahol létezik/létezett az alkatrészek előkészítése, vagy épp a gyárból kikerült alkatrészek azonnali felhasználása.
De erről a témáról könyvet lehet írni, (meg is írták) és mindíg lesz kötekedni való. Karesz50 meg a 40 év alatt elég sok nyákot ültethetett be, ahogy én is az elmúlt 60 év alatt. Volt, hogy ez a tevékenység volt a kiegészítő jövedelmem, az akkori hatalmas fizetések mellett.
(#) soos csaba válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Szia!

Itt van a KISO-nak a kapcsolási rajza, és egy kép róla.
Amúgy ez egy fel tuningolt QUAD 405-os lenne.
Nekem ennek az erősítőnek az eredeti panel tervei kellenének, mivel ezen a panelon rajta van a védelem áramköre is, és a CLIP áramkor vezérlése is.
Arra is kíváncsi lennék hogy ezek a KISO erősítők mennyi feszültségről járnak?, a QUAD 405-os +-50V-ről működik de a KISO PA400Q, és a PA600Q végfokai szerintem már olyan +-60V-ról üzemelhet a magasabb teljesítmény miatt is gondolom ezt.
(#) Ge Lee válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 13, 2020 / 1
 
És mi van azokkal a lábakkal amelyek nincsenek ónozva? Csak mert nekem még ilyenek is vannak valahol a fiókban. Meg mi van azzal a nyákkal, amelyik 40 éves, se lötstop semmilyen védelem nincs a fólián, és olyan helyen kellene rajta forrasztani ahol konkrétan barna az oxidtól réz?
Neked sem vitatkozni kellene, mert hogy azt nem forrasztod meg a mezei gyantával az olyan biztos ahogy itt ülök. Én sem ma vettem először pákát a kezembe...
Mutatok egy kábelt meg egy nyák fóliadarabot, sok ilyennel találkoztam javítások alkalmával. Forraszd meg gyantával...
(#) pucuka válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 13, 2020 1 /
 
Megint félrebeszélsz.
A rézoxidot biztos nem oldja a gyanta, (nem is erről volt szó) azt forrasztás előtt fémtisztává kell varázsolni, amin aztán a gyanta hatására vidáman fut a forraszanyag.
Ugyanez vonatkozik a gyárilag rézoxidos sodrott vezetékekre, először mechanikai tisztítás, már amennyire lehetséges, utána a megfelelő folyatószer használata. Nem biztos, hogy erre a fenyőgyanta a megoldás.
Idézet:
„És mi van azokkal a lábakkal amelyek nincsenek ónozva?”

Lehet nem ónozva, de felületkezelve biztosan vannak. Nyers alkatrész lábat nem igen láttam, de találkoztam silány minőségű kikészítéssel.
Ha pedig egyáltalán nem védett fólián kell forrasztanod, tisztítsd meg igen finom kapargatással, csiszolással, akkor mér gyantával, fluxxal forraszthatod.
De mért tőlem kérded? Ha oly rég forrasztasz, akkor tudnod kéne. Megint csak kötözködsz.
Most felhozod életed összes kudarcát, hogy mit szólunk hozzá?
És ez az egész meglehetősen OFF, nem folytatom, mert még ki leszek penderítve, és azt nem szeretném.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2020
(#) tothbela válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Sajnálom hogy vitát váltott ki a forrasztóolajos izé. Valójában egy két alkalom után megutáltam, maradtam a gyantás ónnál. Vagyis alkoholban oldott gyantát használok a nyáklemez előónozása előtt.

Az ipari forrasztó olaj előnye (most kérdeztem attól akitől kaptam), hogy gyanta mentes ónnal lehet forrasztani segítségével. Ez még nem lenne indok, de a forrasztás után ioncserélt vízzel lehet tisztítani a panelt. Ez nem kis előny.
(#) pucuka válasza tothbela hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Nem kéne vitát kiváltani, ha az alkalomhoz a megfelelő kegyszert használod. (bádogosok a sósavat például) Egy elektronikai panelt nyilván nem fogsz 10 mm átmérőjű forrasztó rúddal, és sósavval forrasztani, de egy réz hűtőhöz kiváló megoldás.
(#) Ge Lee válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Én beszélek félre? Ti próbáljátok megmagyarázni, hogy a mezei gyantás ón a forrasztás piros hetese, mindenre jó. Csak a tiszta, oxidmentes felületekre jó, sehova máshova (az alkatrészláb nem oxidos, ahogy a frissen ónozott nyák se).
Hol olvastál életem kudarcairól? Mutattam a sok közül két képet, amit ugyanúgy meg kell tudni forrasztani! Meg is szoktam, nekem ez legkevésbé sem kudarc...
(#) tothbela válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Sajnos nincs minden felmerülő forrasztási művelethez egyedi recept. Javításkor gyakran kisérletezni kell. De vékony alumínium lemezhez se lehet vezetéket forrasztani segédanyag nélkül. Pedig transzformátor árnyékoló rétegéhez azt használok.
(#) alita hozzászólása Ápr 13, 2020 /
 
Szép napot !

Pár oldallal előrébb segítséget kértem,hogy szükségem lenne a Reflex -500 végerősítő beültetési rajzára.Kapcsolási rajzom van,de nem szeretnék legózni,mert sok hiba
forrása van és lassú.Megismétlem kérésem hátha most valaki olvassa és tud segíteni.
Sajnos itt a fórumon nem találtam.

Előre is köszönöm.
(#) mapetek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Az enyém csak szubjektív vélemény . Mindíg kell az ellenpélda is . Vigyázz magadra:
(#) Karesz 50 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Ugye "mapetek" készített egy vadi új oxidmentes nyákot, amibe beledugdosott szintén oxidmenetes új alkatrészeket. A nyákot azon "melegibe" leónozta, mint a képeken látható. Ezután hirtelen felindulásból és szerintem teljesen feleslegesen jól "befolyasztószerezte" az egészet, ami miatt napokig szivatta magát és reloop-ot.
Ezután bátorkodtam feltenni a költői kérdést, hogy ugyan mondja már meg valaki mire jó ez a folyasztóizé. Saját magunk bosszantására?
(#) deebo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 13, 2020 / 1
 
A folyatószer egy nagyon hasznos dolog, pláne ha SMD-vel dolgozol, sőt igazából nem is lehet folyatószer nélkül SMD alkatrészeket fel, vagy leforrasztani (a pákás kézi forrasztást most hagyjuk).

De, ahogy a motorolaj egy belsőégésű motorban kifejezetten hasznos ugye, úgy káros is lehet, ha az utastérbe locsolod, vagy a pörköltbe.

A folyatószert ónozás előtt kellett volna alkalmazni, majd forrasztás után letisztítani például.
(#) mapetek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Rosz lett a maratás (alámart) ezért elősször folyatószerrel lekentem, majd ónoztam.
A rossz nyákot most vizsgálom, egy szivárgást találtam amit szikével durván megkapargattam .
Megszünt a szivárgás (szerintem egy kis maratási hiba)
Bekentem folyósitó szerrel forraszgattam, és nem szivárog.
Az pedig hogy nem mostam le elősször az én bűnöm nem a folyatószeré.
Az ipar használja , pedig ott mindennek oka van.
(#) mapetek hozzászólása Ápr 13, 2020 /
 
Már úgy is mindenki ismeri az erősítőmet. Szépen szól, és nem szeretném elrontani.
Tudnátok ajánlani előerősítős hangszínszabájzót.
(#) mapetek hozzászólása Ápr 13, 2020 /
 
Elég nagy jel kell neki . Csak egy végfokkal birtam kihajtani. Számítógép jele, és az itthon lévő előerősítők nagyon kevés neki.
(#) Karesz 50 válasza mapetek hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Akkor ott valami egyéb gond is lehet ha nem hajtja ki rendesen semmi. 65-szörösen erősít, ami azt jelenti, hogy 43 mV bemeneti feszültségnél ad le 1 W-ot 8 Ohmon. Ellenőrizd a visszacsatolásban, hogy 10k/150R van-e benne.
(#) mapetek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Igen, rámértem 10k és 150 Ohm.
Ha jól számoltam 10 szeres az erősítésem.
(#) mapetek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Bocs vak riasztás megszünt a hiba (nagy a kupi össze kell pakolnom)
(#) Pázmány hozzászólása Ápr 13, 2020 /
 
Sziasztok. Van egy videoton ra 6363 S erösitöm ès ha hozzá èrek pár gombjához elhalgat mi lehet a hiba köszi.
(#) Ge Lee válasza Pázmány hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Az a hiba, hogy nem olvastad el a felhasználói kézikönyvét. Egyéb hibája nincs, tökéletesen működik rajta a némító funkció (szándékosan hallgat el ha hozzáérsz).
(#) Pázmány hozzászólása Ápr 13, 2020 /
 
Ok köszönöm ☺️
(#) soos csaba válasza alita hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Szia!

Várj egy kicsit elő kajtatom neked....
(#) soos csaba válasza alita hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Ezt a panelt tervet valaki vissza rajzolta, így van meg nekem is.
Amúgy én is át néztem a panel tervet és jónak tűnik mindenhol, az alkatrészek helyezkedését át vizsgáltam az is oké.
Telefonnal csináltam egy képet a beültetési rajzról, ahol már én javítottam át pixel, hogy jobban látszódjanak az értékei az alkatrészeknek.
(#) soos csaba hozzászólása Ápr 13, 2020 /
 
Valaki tudna nekem is segíteni az ITT említett hozzászólásomra?.
(#) szaka hozzászólása Ápr 14, 2020 /
 
Jó reggelt mindenkinek!

Egy Yorkville AP3000-res végfokot élesztek ( Az egyik oldalon cserélve lettek a végtranzisztorok).
Kérdésem az lenne, hogy első indításkor izzókat szeretnék forrasztani a +-táppal sorban.
Ugye ez H-osztályú és van -+55V és +-100V bemeneti tápfeszültsége.
Jó lehet ha csak az 55V-os táppal kötöm sorba az izzókat, a 100V-os részt pedig be se kötöm?
Vagy Ti hogyan kezdenétek?
(#) alita válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 14, 2020 /
 
Szervusz !

Nagyon köszönöm a segítséged.Igen erről a nyák.beültetéséről van szó.

Üdv:Attila
(#) honnerdavid4 hozzászólása Ápr 14, 2020 /
 
Üdvözlök mindenkit. Az lenne a kérdésem, hogy mi a véleményetek eről a kapcsolásról. Nagyon régi erősítő eredeti kapcsolási rajza. 70-es 80-as évek minőségi német gyártmánya. Mai viszonylatban mennyire tűnik jó kapcsolásnak? Az erősítő egyik oldalát reprodukálni kellett, de a végtranzisztorokat MJ15003, 04-re cseréltem mert ez volt itthon, az 0.56ohm ellenállást pedig 0.47ohmra cserélte szintén csak ez volt itthon. A másik kérdésem pedig, hogy ezek a változások hogy befojásolják az erősítő nyugalmi áramát és töbi tulajdonságát. Amit észre vettem, hogy az az oldal amit újra gyártottam 0.47ohm-os ellenállások mért fesz 190mv alá nem tudom le vinni és sokkal hűvösebb marad az az oldal menet közben is. Nem tudom, hogy jó e ez így.
Következő: »»   2250 / 2505
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem