Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Köszi urak de csak régi tizedes tólómércém van.
Az arra meg mint tudjuk nem alkalmas. Más kérdések a vasalásos nyák készítésről. Láttam a neten olyat ahol vaskloridban maratta a vasalt nyákot. Működhet? Másik kérdés mennyire fontos a papír grammja, nem csak a tinta számít rajta? Harmadrészt pontosan milyen hígságú sósav illetve hidrogén per oxíd kell? Milyen arányban keverve? Bocsi a sok kérdésért de most probálkoznék a dologgal először......
Első kérdés, igen
Második kérdés 90gr a legjobb...120gr-ig. Harmadik kérdés 40ml sósav, 40ml hidrogén, 100ml viz De mindenkinek meg van a maga aránya, papírja, anyaga amire esküszik. Én inkább a dry fóliát ajánlanám, konstansabb az anyag, mennyiség, idő. A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2020
Ha jól értelek akkor nyugodtan tehettem vaskloridba is a vasalt nyákot nem lesz vele gond?
Akkor miért mindenhol a sósav hidrogén per oxidot mondják ehhez a módszerhez? Vagy ez csak két marató anyag, amit lehet használni akár vasalunk akár fotózunk? Erről a dry fóliáról van valami olvasni valód? Ez érdekelne.
A maratóanyagok kezelésében, használatában vannak különbségek, a végeredmény elméletileg azonos.
Vas-klorid, sósav és hidrogén-peroxid kombó, nátrium-perszulfát.
Akár Pozitív 20, akár fólia, akár vasalásos techológia, minden esetben lehet a három közül bármelyik maratást használni.
1. Sósav+Hidrogén peroxid+Viz 2. Vasklorid vizes oldata 3. Nátrium-perszulfát (Na2S2O8)+ víz A sorrend sebesség/veszélyesség szerinti. A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2020
Idézet: „1. Sósav+Hidrogén peroxid+Viz” Vigyázz, mert itt a sorrendet elrontottam !!! A helyes sorrend : Víz + Sósav + Hidrogén peroxid A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2020
Idézet: „Harmadrészt pontosan milyen hígságú sósav illetve hidrogén per oxíd kell?” Már vagy másfél évtizede úgy maratom a nyákot, hogy löttyintek rá annyi háztartási sósavat, ami ellepi és dobok rá 3... szem hidrogén peroxid tablettát. A tabletták száma attól függ mennyi a a réz. Ha nem elég az oxigén a réz nem mattul be. Ha kicsi a panel, kb két...három gyufásdoboznyi 4-5 szem. Azért részesítik előnyben a savas maratást, mert sokkal tisztább.
Tévedés. A sebessége miatt részesítik előnyben.
Mit nevezel tisztának? Bármelyik anyag rácsöppen ruhára annak annyi. Fémeket tlalán a nátrium-peroxid károsítja kevésbé, és annak van a legminimálisabb szaga. A Vaskloridot pedig azért szeretik, mert regenerálható, sokáig használható egy kevés is. Idézet: „Fémeket tlalán a nátrium-peroxid károsítja kevésbé” Ez ugye Nátrium perszulfát akart lenni. Idézet: „Ha kicsi a panel, kb két...három gyufásdoboznyi 4-5 szem.” Ezt kifejtenéd pontosabban ?
Ha kicsi a panel /mérete/, kb. két-három gyufásdoboznyi, négy-öt szem /tabletta/.
Gondolom én.
Köszi Urak a kimerítő válaszokat.
Amúgy a sósavas maratás az marógázokban veszélyesebb-e mint a vaskloridos? Illetve ezt a vasklorid regenerálást, hogy kell csinálni? Hányszor használható újra a vasklorid? A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2020
Idézet: „Amúgy a sósavas maratás az marógázokban veszélyesebb-e mint a vaskloridos?” Igen sokkal veszélyesebb, viszont rendkívül gyors. Erre céloztam itt : A sorrend sebesség/veszélyesség szerinti.
Erre a vas-klorid regenerálásra én is kíváncsi lennék mert eddig csak nem működő elméleteket láttam. Egy helyen olvastam elektrolízishez hasonlító regenerálást de még nem tudtam kipróbálni, viszont több helyen is megemlítik, nem éri meg a vacakolás.
A vas-klorid marató kb. korlátlan ideig eltartható, a másik kettő nem (nátrium perszulfát por alakban igen, illetve a sósav + hidrogén peroxid is, bekeverés előtt), azok gyakorlatilag egyszer használatosak bekeverés után. Az enyém (vas-klorid) perpillanat már olyan, mint a fekete tinta de még működik, kb. 40 °C-ra melegítve, tehát sokszor használható. Ha jól szellőztetett helyen használod, nem lehet baj. A sósav és hidrogén-peroxid kombinációnál klór szabadulhat fel helytelen arány mellett, ráadásul észnél kell lenni, mert nagyon gyors is tud lenni. janigel leírta a helyes sorrendet amit be kell tartani ha nem akarod túlhevíteni bekeveréskor az egészet. A vas-klorid lassabb, mint a sósavas de a nátrium-perszulfát állapotos anyatetű a vas-kloridhoz képest, még melegítve is. Vas-kloriddal a maratási idő kb. nyolc-tíz perc de ez mérettől függően lehet több és kevesebb is. Amire a vas-klorid rácsöppen, az barna marad örökre, kb. minden általános, a műhelyben megtalálható fémet megtámad. A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2020
Értem akkor marad a vasklorid azt már sokszor használtam.
Szabad levegőn nincs vele gond. Gondolom a sósavas maratásnál a gyorssága miatt észnél kell lenni mert könnyen alá marhat a rajznak? Idézet: Én kint a szabadban maratok, javaslom mindenkinek, semmi ártalom. „minden általános, a műhelyben megtalálható fémet megtámad.”
Mindig van alámarás (csak a mérték a kérdés) de a gyors módszernél nagyon kell figyelni.
Az én szobámban borult fel a vasklorid. Soha nem lehet eltüntetni. Egyébként a vasklorid is nagyon gyors tud lenni, de a gyors, az melegszik és lekapja a bevonatot. A sósav- peroxid gőzét huzat miatt belélegeztem. Nem kívánom senkinek, Úgy éreztem kiég a tüdőm és ráadásul napokig. A nátrium perszulfátot nem ismerem.
Ki lehet tapasztalni könnyen. Víz, bele a sósav (nem fordítva!!!) majd ebbe kevés (kiskanálnyi/kupaknyi) hidrogén-peroxid. Ha 5-10 perc után nem langyosodik fel a maratófolyadékod, és nem látsz se buborékot, se semmi változást, akkor mehet bele még sósav és vagy hidrogén-peroxid. A maratás pár percig tart csak. Ezután ki kell venni a panelt a folyadékból. Egymás után tudsz több panelt is maratna, 2-t. 3-at, de utána semlegesíteni kell a maratót (felhígítani amennyire lehet) és kiönteni. Van, aki a wc-be önti. Én már régóta nem használom. Jól működött. Más technológiát nem is próbáltam. A folyadékok külön-külön sokáig elállnak, és olcsók.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2020
Nem tudom mennyire működik a regenerálás, én is csak olvastam. Nem használok vas-kloridot. Perszulfátos vagyok.
Urak ma kiakartam próbálni a vasalást de voltak gondok mint utólag kiderült.
Az csak egy dolog, hogy nem inverzben nyomtattam ki a boltban. (fotózáshoz vagyok szokva) Ettől függetlenül az igazi gond az volt, hogy a nyomat nem ment át a nyákra, amit nem tudom miért. Azt mondta a nyomtatós, hogy 120 grammos papírra nyomtatta a rajzot. Ami valósznűleg igaz is lehet mert elég síkos a papír felülete és vastagságán is érezhető. Ráillesztettem a nyomatot a panelre és lapos aljú vasalóval maxi gázon egy-két percig mozgatva vasaltam óvatosan oda nyomva. Mikor viszont elvettem a vasalót a papír elvált a paneltől amin némi nyomatott hagyott a réz felületén. Szerintetek mi lehetett a gond?
Műnyomó papír? A nyák jól megvolt tisztítva?
Kevés festék, rossz papír. Lehetőség szerint fényes felületű papírt használj, a jobb minőség érdekében pedig állítsd át a nyomtatódat hogy ne spóroljon a tonerporral, ez látszik a papíron hogy a teli felületek mégsem annyira telik.
Azt nem tudom műnyomó volt-e a papír.
Passz. A nyákot cif-el, dőrzsi szivaccsal meg utána jar-al folyó víz alatt folyamatosan jól leöblítve takarítottam meg........
Nem én nyomtattam mint írtam, nyomtatósnál voltam.
A fotón már vasalás utáni állapot látszik. A festék némi része a rézen a maradék a papíron.
Vannak tonerfesték anyagok, amelyekkel nem lehet ezt megcsinálni, vagy csak nagyon belőve kitapasztalva a dolgokat. Én visszatértem a fotózáshoz, az a biztos.
Próbáld ki a sárga transzfer papírt. Jól használható.
https://www.ebay.com/itm/A4-Sheets-Heat-Toner-Transfer-Paper-For-DI....l2649
Szerintem sima papir volt. Tisztításhoz én 200as csiszolószivacsot használok víz alatt csiszolva.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |