Fórum témák
» Több friss téma |
Szerintem ha megengeded a windows-nak, hogy csak bátran keressen frissítéseket, előbb-utóbb úgyis megtalálja azokat ő maga. Nálam pl. folyton talált egyet egyet itt-ott.
Csak nézem, hogy a Microsoft már állítólag nem frissíti a W7-et, aztán a vége az lett belőle, hogy - mintha mégis. Viszont néha felbukkan egy egy frissítés a Windows XP-nél is (sok nagy cég és országos bank ugyanis még mindig azt használja).
Garanciával egy 1TB-os SATA vinyó már 8800 forinttól megkapható.
PC-Max üzlet, Budapest 7. Rottenbiller u. 4/B (a Baross térnél) A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2020
Üdv!
Kaptam két régebbi maxtor sata 80 gigás hdd-t, egyforma típusok. Az az érdekes, hogy egyiken nem működik a SMART, a bios ki is írja üzenetben. A másikon rendben megvan, HD Sentinel olvassa. Egyébként mindkettő működik, a felület teszt hibátlan. Mi lehet ennek az oka?
"Kaptam két régebbi maxtor sata 80 gigás hdd-t, egyforma típusok. Az az érdekes, hogy egyiken nem működik a SMART, a bios ki is írja üzenetben. A másikon rendben megvan ... Mi lehet ennek az oka? "
NEM egyformák. Maxtorék ebben nagyok voltak, de a maiak is simán eljátsszák, hogy (majdnem) azonos típusjelzéssel, de belülről más diszkeket hoznak forgalomba. Amúgy mi a terved velük? Régiek is, lassúak is, kicsik is. A BIOS mit ír ki? Mert emlékeim szerint az, hogy a HDD nem támogatja a SMART-ot nemnagyon szokták.
Úgy is lehetséges, hogy nem egyformák, hogy a firmware verzió is ugyanaz rajtuk a címke tanulsága szerint?
Retró gépbe tenném bele, semmi komoly felhasználás. Nem láttam még olyat, hogy csak a SMART funkció pusztult volna meg. Azt írja a bios, hogy "Smart command initialization failed".
Az SA területen lévő modul hibás vagy sérült, amelyik a SMART adatokat tárolja.
(mivel ez túlcsordulásnál szokott bekövetkezni, talán jobb is ha nem látod!)
Abban a korszakban futottam bele rendszeresen abba a hibaüzenetbe (még a boot alatt, a BIOS üzengetett), hogy:
"A SMART támogatva, de nincs bekapcsolva" Természetesen nem volt hol bekapcsolni és lekérdezni se lehetett semmivel. Amúgy van egy Maxtor Diamondmax Plus 8 ATA/IDE portos 40 gigás a fiókomban, ha valaki erre vágyik
Sziasztok, Ádám vagyok, új tag és a segítségetekre/tippetekre/tanácsotokra lenne szükségem!
Adott egy SATA3-as 160 GB-os Samsung HDD (3,5'-es) és egyik napról a másikra nem indult el. Semmi jelét nem mutatta, hogy baja lenne. Körülbelül 2-3 hete néztem utoljára az állapotát Sentinellel, 100/100-as volt. Mi lehet a hiba? Csatlakozókat néztem, másik vinyó működik rajtuk, de ez egyszerűen el se indul, mintha nem kapna áramot, pedig a kábelben van. Van valakinek valami ötlete?
Ha fel sem pörög, akkor két eset lehetséges:
1, tönkrement a vezérlőelektronika. 2, beállt a lemeztányér csapágya. Én mindenesetre azzal kezdenék, hogy megmérem az áramfelvételt mind az 5, mind a 12V-on.
Pontos típust kéne írnod, és a nyákot lefotóznod. Keress rá a HDD TVS diode-ra, és mérd ki azokat, és az előtte lévő biztiket. Ha van elvágható pl sata molex átalakítód, azzal tudsz áramot mérni, ha van áram, akkor a a többit ne is nézd.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2020
sajnos laikus vagyok az ilyen jellegű műszeres kimérésekhez és az ilyen elektronikához
Nem kell szégyelljed, ebben a témában majdnem mindenki laikus. A kérdés az, hogy javítani akarod-e a merevlemezt és tovább használni, vagy az adatok fontosak amik rajta vannak, és kellenének.
Mert megmondom mi a helyzet - Magyarországon bármelyik szaküzletbe, szervizbe beviszed javításra, sehol sem fogják vállalni (ők sem értenek hozzá), hanem azt fogják tanácsolni vidd el adatmentő céghez. Ami ugye egészen más árkategória mint a javítás.
Amennyiben egyszerűen lenne javítható (például csak az alján lévő nyomtatott áramkört kicserélném egy másikra, ami működik) akkor legszívesebben a saját magam általi javítást preferálnám és ebben az esetben tovább is használnám.
De természetesen az adatok lennének a lényegesek, viszont nem szívesen vinném el, vagy adnám oda másnak, mert kényes adatok vannak rajta. Idézet: „(például csak az alján lévő nyomtatott áramkört kicserélném egy másikra, ami működik)” Ez sajnos nem ennyire egyszerű feladat.
Ha kicsit is visszaolvasol, láthatod hogy én nagyon ellene vagyok mindenféle elektronika csereberének. A legvalószínűbb, szinte 100% hogy nem fog vele működni (legfeljebb pörög, és csapkodja a fejet). Viszont pont a Samsung-nál fellép egy olyan probléma is, hogy ezek a merevlemezek minden leállásnál újragenerálják a „translator” modult. Ha ezt egy eltérő firmware verziót tartalmazó elektronika alatt teszik meg, az eredményt elképzelheted...
Tehát nagyobb kárt is lehet vele okozni, mint ami már van. Nekem az a filozófiám, hogy az az elektronika a tuti ami rajta van - hiszen a gyártó azzal szerelte, ezért ha hibátlan, működnie kell vele. Tehát bármi áron meg kell, és meg is lehet az eredeti elektronikát javítani. A „nagy” adatmentő cégek is mind így csinálják. Idézet: „Ez sajnos nem ennyire egyszerű feladat.” Én már 2x megcsináltam, hogy CSAKIS hasonló paraméterekkel rendelkező vinyók elektronikái esetében. Mind a 2 esetben működik a "klónozott". Én hallottam már olyasmiről, hogy a vinyó lemezhibáit maga a vezérlő elektronika a saját memóriájába menti el, de néha néha (lehet, hogy a S.M.AR.T. programja révén) újra és újra ellenőrizni szokta. Ha meg szépen ki van cserélve a dolog, akkor első kőrben egyből az új vinyó adatait rögzíti. - Szerintem. Ha azonban mindez nem így van - akkor tévedtem.
A hasonló paraméterek alatt mit értesz?
Sajnos valószínűleg ez az egyetlen esélyem, hogy valaha is működésre bírjam.
Feltételezem, hogy az adatmentő cégek is úgy ellenőrzik a munkájuk eredményét, hogy megtekintik a fájlok olvashatóságát, tehát gyakorlatilag megnyitják a fájlokat.
Ezt jól gondolom? Amennyiben ez így van, sajnos ez számomra nem járható út. egyébként valaki még felvetette, hogy a csapágy szorulhatott meg, az már biztos hogy nem, mert ha a tengelye körül megforgatom a házat, hallatszik a bennelevő lemez szokásos hangja, igaz csak addig a fél fordulat erejéig, amíg tudom tekerni Idézet: „A hasonló paraméterek alatt mit értesz?” Azt értem, hogy - pl. egy Maxtor 80GB-os vinyó elektronikáját SOHASEM fogom összehozni egy Samsung 160GB-os vinyóéval! Vagy bármi máséval sem. Csakis az azonos gyártó, azonos lemezméret, minden azonos kaliber, stb. Már maga a SATA rendszerű vinyó se teljesen csereszabatos (szerintem) a régi 80 pólusú és némiképpen "régebbivel" (pl. ATA) - a mindenféle kapacitás-méretektől teljesen függetlenül. (bááár - az a nagy igazság - azt én még SOHASEM próbáltam!!!)
találtam egy használt, ugyanilyen típusú lemezt neten. mi a menete az elektronika cseréjének? ebben tudnál segíteni?
Mielőtt megvennéd (és esetleg feleslegesen kidobnád az ablakon a pénzedet), tedd fel annak a merevlemeznek is a fényképét.
Idézet: „Feltételezem, hogy az adatmentő cégek is úgy ellenőrzik a munkájuk eredményét, hogy megtekintik a fájlok olvashatóságát, tehát gyakorlatilag megnyitják a fájlokat. Ezt jól gondolom? Amennyiben ez így van, sajnos ez számomra nem járható út.” Aláírnak veled egy titoktartási nyilatkozatot, amiben szerepel, hogy nem fogják a te cuccaidat tovább kezelni, mint szükséges. Ha meg annyira kényes adat, akkor bizony rossz helyen tárolod és nem elég példányban... Ahhoz pedig, hogy eldöntsék visszajött-e az adatod, nem kell megnyitniuk, a visszaszerzés folyamata alatt lehet sejteni, hogy sérült lesz-e, vagy sem egy adott fájl (pl. fájlleírókon végigugrálva lehet ellenőrizni, hogy mennyiségileg rendben van-e).
Ne tudd meg, néha miket lehet találni az ilyen mentésre hozott merevlemezeken.
(jobb helyeken többszáz évet adnának érte) - dehát a titoktartási kötelezettség...
Sajnos tudom De igen, a titoktartási pont ezért van kitalálva... Szerencsére én nem ilyennel foglalkozom, csak került hozzám merevlemez "kezdjek vele valamit" felkiáltással. Annak azért örültem, hogy legalább gyerekpornó nem volt rajta.
Fogsz egy kis csavarhúzót (a mai vinyókon általában torx-fejesek a rögzítőcsavarok), és lecsavarod a vinyóról az elektronikáját (5 vagy 6 db.). Aztán szépen átteszed arra, amit majd tovább akarsz használni. Beleteszed egy számítógépbe s bekapcsolod.
Aztán - vagy felismeri, vagy nem. Ha igen, csinálsz a lemezzel egy format C-t, majd örülsz. Ha meg tudod nézni Hard Disk Sentinel-lel, az azért elég sokat kiad a lemez tudományából. Én csupán 2x csináltam, de mindkét vinyóm működik. (Persze ezek 80GB-os Maxtorok. Lehet, hogy más gyártók lemezeit azért "nem eszik olyan forrón" - mindezt sajna nem tudom!) De próba - cseresznye ... Egy rossz vinyó esetében mit veszíthetsz vele? Semmit! Ha meg lesz egy jó vinyód - az öröm. Persze ilyen "buherált" vinyót rendszerlemeznek én már nem igazán használnék, de bármi féle más adattárolásra - és ha nem túl fontosak az adatok - még évekig elmehet.
Muszáj format C-zni? Már csak azért kérdezem, mert másik 2 vinyóval együtt volt berakva ez ami tönkrement és nem emlékszem, hogy melyik partíción hogyan álltak a dolgok.
Nem volt rajta már op. rendszer, mert csak adattárolásra használtam.
„...Muszáj format C-zni?”
Formázni? Aztán minek? Nem értem ezt a kérdésedet... Ha szerencséd van, és találsz rá 100%-osan passzoló elektronikát (valamint nincs mondjuk Preamp zárlat, vagy egyéb belső hiba - mert ebben az esetben a cserepanel is azonnal, szó nélkül megpusztul), akkor a merevlemezt a rendszer látni, és kezelni fogja ugyanúgy mint eddig - akár használhatod is tovább. Bár ezt nem igazán tanácsolom, ezeknek az öreg merevlemezeknek a jelentős része már csak szívességből működik. Ja, látom - írták a formázást.. Én meg azt javaslom, ha az a merevlemez beindul, akkor formázás helyett inkább azonnal mentsed át a fontosabb dolgokat egy új merevlemezre - mert formázás után ez érdekes dolog volna... Ezután ha akarod, leformázhatod - bár szerintem semmi jelentősége nincs, sem jobb sem megbízhatóbb nem lesz tőle.
Mielőtt ilyesmikről elmélkedsz, igazán megnézhetnéd, amit írtam. Pár mérés, és lehet ingyen megjavítod.
Én a helyedben hallgatnék pitttire, tudja, miről beszél. Cserélgetéssel sok gondot tudsz okozni magadnak. Ha csak olyan adat van rajta, amit bosszantó pótolni, csináld, de pótolhatatlannál nem próbálkoznék a helyedben. Rakj fel egy éles képet a nyákról, és bejelöljük, mit mérj rajta.
Teszek én fel neked, és a legvalószínűbb hibaokokat is bejelöltem.
Ha minden rendben van, akkor az 5K052 (motorvezérlő), vagy a Marvel CPU a hibás.
Sziasztok!
Tegnap előtt feladta a harcot egy küldő merevlemezem (WD Elements 4TB, WD Blue van benne). Mivel láttam, hogy itt nagyon jól tájékozott szakik vannak, gondoltam, teszek egy próbát, hátha közelebb jutok a megoldáshoz. Mellékletben feltöltöttem, hogy mit látnak a különböző programok a HDD-ből. Lényegében semmit. Ha rádugom a gépre, akkor felpörög, majd olyan hangot ad, mintha próbálná a kezdő szekotorokat megtalálni. Nem kattog, ugrál a fej, nem sípol, csak párszor rápróbál az adatok olvasására. Máshogy nem tudom leírni. A BIOS is csak annyit lát, hogy létezik a meghajtó, de méretet nem tud kiolvasni, még a SMART adatokat se. Kivettem a házából is, rákötöttem a gépre belsőként, természetesen ugyanez az eredmény. A Windows azt írja, hogy nincs inicializálva a meghajtó. Szóval a kérdésem több részből áll: 1. Ha inicializálom Windows alatt, akkor az egy új partíciót hoz létre, tehát törli a régit. Van esély, hogy vissza tudom állítani a régi partíciót? Bár szerintem az inicializálással se érek el semmit... 2. Mi lehet a hiba? Esetleg a vezérlő elektronika ment tönkre? Ahogy olvastam, cserével sokat nem érnék, viszont mi van akkor, hogy ha van egy ugyan ilyen merevlemezem (mert van...). Érdemes megpróbálni az elektronika cserét, vagy az tényleg csak ront a dolgon? 3. Mit tanácsoltok, hogy tudnék annyi időre életet lehelni a meghajtóba, hogy az adatokat lementsem? A különböző cégek 1000-1500 eurós ajánlata kicsit húzós, bár végső esetben vállalható. A segítségetek előre is köszönöm! |
Bejelentkezés
Hirdetés |