Fórum témák
» Több friss téma |
helótok
van nekem egy ultrahang adóm ce nem tudom hogy hogy kell használni kell hozzá egy kapcsolás vagy csak áramra kell kapcsolni ha tudtok segíteni irjatok köszi
Szia!
-Típusa -Fénykép róla -Honnan származik ilyenek.
T4016 =UST 40 T ULTRAHANG.ADO
ez volot kiirva a h.e strore-ba vettem
Az adóhoz szükséges egy vevő: Bővebben: Link
Ezer dologra lehet használni, de távolságmérésre a legegyszerűbb. Adóval küldesz egy impulzus sorozatot, majd figyeled a visszaverődő vevő által összegyűjtött jelet. Maga a visszaverődés idejéből tudsz következtetni az adó-vevő párossal szemben lévő tárgy távolságára.
40 kHz-et kér, max. 20 volt RMS.
tehát ha áramra kapcsolom akkor impulzusokat ad ha jól értem de hány voltot lehet neki adni
Nem. Impulzusokat kell adnod.
40KHz-es vivő frekvenciával. Ezt a 40KHz-et lazán elő lehet állítani pl. NE555-el.
Vagy egy PIC-el. Viccet félretéve, valamivel mérni is kell az időt, így kellhet egy komolyabb eszköz.
fel tudsz nekem rakni egy 555-ös kapcsolást?
En regebben epitettem PIC-el egy UH-s tavolsagmerot. Az aramkor egy MAX232-t hasznalt fel hogy nagyobb feszultseggel lehessen meghajtani az adot. Igy +-7V-ra sikerult feltornaszni a feszultseget a +-2.5V helyett.
A futasido merest egy PIC vegezte. 40 kHz-en kiadott par impuzust (max 10), majd varta a vevo oldalon a jelet, amit egy egyeniranyitos komparator allitott elo. A kiadott jelet erdemes a vevo oldalon szkoppal figyelni es csucsra hangolni a freki valtoztatasaval. Gyakorlatilag az eszkoz ebben a formaban 20cm es 60cm kozott volt uzemkepes. Ennel kifinomultabbat is lehet csinalni persze. A szuk keresztmetszet a komparator volt. Illetve a vevo resz nem volt elektronikusan allithato erositesu. Jó helyen érdeklődsz! Van a fórum tetején két "luk" meg egy "gomb" a kereséshez. No,oda én beírnám az 555 számot. Nomost: nem biztos,hogy mindjárt a megfelelő amplitúdójú és frekvenciájú jelet adó kapcsolás fog megjelenni,de az nem baj..
Sziasztok, Nekem is hasonló problémám lenne. A vevore 400SR van írva az adón csak egy T betu van. Valaki tudna kuldeni, egy bekotést, amivel megtudnám hajtani? Tehát 40kHz-t kellene generálnom neki. Az elozo hozzászólásokból nem derult ki, milyen áramkorrel lehetne. Csak annyi, hogy 555-el. De pontosan milyen bekotést kell használni?
Kozben rajottem a valaszra. van egy aramkorom, ebben az oszcit kicserelem 40KHz-re ha van ilyen. Vagy hagyom a 10 MHz-t ugyanis az ultrahang intervalluma: Nagyobb mint 20KHz. De javítsatok ki ha tevednek. Persze a 74LS390-et le kell venni a rajzról
Sziasztok! Találtam a neten egy oldalat, ami ezt az angol szöveget tartalmazta. Sajnos nem értek angolul, de azt hiszem, a fentebb említett ultrahang adómat, illetve vevőt, ezekkel az áramkörökkel kellene meghajtanom, n em pedig azzal amelyiket az előbb feltettem, az ic7400-val. És a vevőn levő tekercsben tudtok segíteni, hogy hogyan kellene elkészítenem? Azért írogatok ennyit, mert bizonytalan vagyok, és megigazolásra van szükségem Tehát a szöveg:
Ultra sound echo locator The echo locator used for object detection is a rotating stereo ultra-sound transmitter/receiver, using Murata 400ST / 400SR pairs. The locator is controlled by the 386. The transmitter is operated by a NE555 square-generator, controlled by a CPU. This generator produces short bursts of 39kHz, duration of a burst is about 1 ms, duration between two bursts is about 20ms. The receiver signal is amplified by a band-selective amplifier, rectified, and then input to a threshold detector. The detected output signal is input to the CPU that calculates the delay time between transmitter pulse and received echo-pulse. Resolution of measured distance is about 1 cm, objects of about 2-3 cm diameter can be detected, and the range is up to 2 meters. See Figure 1. Rotation of the heads is somewhat less than 180 degrees, and it will take several seconds to make this turn. The time needed depends on the speed of sound, the maximum range of detection, and the number of samples per step. The US transmitter/receivers are rotated towards the location where an echo was detected. By this mechanism the detector remains focused to the detected object as long as possible. Turning towards an object is possible since two receivers are used, and location is estimated from the time-difference between the two detection signals.
A kérdéses tekercset fazékmagra célszerű tekerni.
Jól látom a frekvencia 99kHz? Ha igen erre a frekvenciára kell párhuzamos rezgőkört számolni (a 2.2nF) kapacitással és a kapott eredményt a fazékmag Al értékének függvényében át kell menetszámra alakitani.
Bocsi, nem látni rendesen. 39-KHz, nem 99. Mi az, hogy fazékmag? És hogy számolom át?
A fazékmag hengeres ferrit, két félből áll közrefogja a tekercset. A közepe lukas,ide lehet még ferrit hangolómagot is tenni ezzel pontosan belőni a frekit.
Később kiszámolom neked az induktivitásértéket,és ezután eldöntheted milyen vasmaggal tudnád megvalósitani.
A tekercs induktivitása 2.2nF és 39kHz esetén:7.55mH
Attól függően,hogy milyen fazékmagot tudsz szerezni kell a menetszámokat kiszámolni. Itt egy példa:
Megadott Al érték esetén n=négyzetgyök L/Al
Az L-t nanohenry-ben kell beirni.
Az általam tegnap feltett locator cimű képen, muszáj használnom a reciever nevű áramkört? Nem lehet egyszerűbben megoldani a vevő részt? Jó, tudom, nem egy processzor bekötése, és megcsinálom ha kell, csak keresem az egyszerűbb megoldást. Nem működhet véletlenül ez úgy mint egy kapcsoló????? Vevő című ábrán közlöm az elképzelésem
Na neee. A kapcsoló ilyen formában életképtelen.
Amúgy meg a vevőnek a vett jel nagymértékű erősitésén kivül más feladata is van. Jelesül:kiszűri a nem megfelelő frekvenciájú jeleket,impulzusokat (mint például egy becsapott ajtó rezgése),magyarul szelektiv vételt biztosit ,kihegyezve a 39kHz frekvenciára. Pont ezért kell az induktivitás is.
Na ezt nem tudtam . Akkor megépítem egy az egyben. Még egy utolsó kérdésem lenne. A képletben az Al érték az konstans? Vagy a vasmagtól függ?
Al=AL
Gondolom az irásmód zavart meg. Az AL pedig mindig az adott vasmagra vonatkozik,álltalában rá van irva (ahogy a korábban feltett képeken is látszik).Itt is olvashatsz róla az oldal közepe felé,a vasmagok felett
Cseppet komplikálom a dolgokat. Nem egészen az eddig feltett ábrákat használom. Az adóhoz a ''40kiloherz!!!!'' nevű bekötéssel generálom a frekvenciát, a vevőnél pedig használom az előző oldalon feltett locator nevű képen levő bekötést, annyi változtatással, hogy kihagytam a tekercset, és a C1-es kondenzátort. Még nem volt időm a tekercsel foglalkozni, és ugy gondoltam, hogy kihagyható, mert ugyis csak egy próbát szerettem volna, hogy működik e az elképzelésem. Ugyanígy kihagytam a C4-et, és atz u1-et, mert nem tudtam beszerezni. Ugy gondoltam elhanyagolhatóak a működés minimális szintjén. De sajnos, nemjött be, mert a kimeneten nem észlelhető feszültségváltozás, akkor sem, ha az adót ki-be kapcsolgatm, csak a D1 led világít halványan. Ja, és 12V helyett 4,5V-ról tudom táplálni a vevőt. Ugyanígy az adót is. Bíztam benne, hogy ezek a változások még elfogadhatóak. De nem megy....
Ha a D1 nem led akkor ez a halvány világitás érdekes jelenség.
Ha viszont ledet tettél be ebbe a pozicióba,akkor sürgősen cseréld ki pl.1N 4148-ra. Ha ez sem jön be akkor talán vissza kellene térni az eredeti rajzhoz. A tápot azért növelni kellene legalább 9V-ra.
Kipróbálom, aztán holnap-holnapután jelentkezek mi lett a vége. Köszi a segítséget. Minden jót
|
Bejelentkezés
Hirdetés |