Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   336 / 370
(#) Vacok hozzászólása Feb 26, 2021 /
 
Sziasztok!
Az megfelelő, hogy egy kb. 100VA-es hiperszil trafó üresjárati árama 60mA?
(#) ferci válasza Vacok hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Szia!
Szerintem igen.
(#) granpa válasza ferci hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
100 VA-nél ~14 W üres-járásban? Hypersilnél!
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2021
(#) tdi75 hozzászólása Feb 26, 2021 /
 
Sziasztok!
Már egy jó ideje keresgélek a neten, de nem sok sikerrel.
Magyarországon hol lehet transzformátor lemezelt vasat venni?
Kimenőnek meg hálózatinak. Eddig csak Kínai gyártót találtam ami nem túl drága, de mindnél van egy minimális vásárlási mennyiség. Ez 1és 5 tonna között változik, kevesebbet nem szállítanak.
Akkor most hogyan tovább?
Porvasmagból annyit lehet találni mint a fene, de lemezeltet, vagy hiperszilt szinte sehol.
Van valami tippetek hogy mégis merre kéne szimatolni tovább?
(#) ferci válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Ki tudja, hol tekerték..
(#) Vacok válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Igen, e miatt kérdeztem én is. Nem szoktam rutinszerűen trafókat készíteni, így nem tudom mi az, ami még belefér. Ez egy Reszursz-1 töltőből származó hiperszil mag. A vas vágási felületéről lepergett valami festék és a vágási felület elég egyenetlen. Ez okozhat gondot? Amúgy a tekercseket a kapcsolási rajzon látható paraméterek szerint készítettem el.
(#) jani1987 válasza tdi75 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Erre gondoltál? Mennyi kell?
(#) rectamas válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2021 / 1
 
Az 14VA, nagyobbrészt meddő, nem veszteség...
(#) ferci válasza Vacok hozzászólására (») Feb 26, 2021 / 1
 
Erre IS gondoltam leginkább: "... a vágási felület elég egyenetlen.."
Látatlanban?
(#) granpa válasza rectamas hozzászólására (») Feb 26, 2021 1 /
 
Ezt a szakaszát tanulmányoznám még a transzformátor tananyagnak.
(#) granpa válasza ferci hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Vacok 12:50, újraolvasás?
Van ott baj ezek szerint. Macerás az összecsiszolása.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2021
(#) ferci válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Szerintem azzal már együtt kell élni Vacoknak.. a fele mindenképpen jogos lenne gyári trafónál is, a többi meg elmegy a majdani 70-80 watt mellett..
(#) granpa válasza Vacok hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Ha van síkköszörűs ismerősöd, javíthat a dolgon. Kézzel elég türelemjáték összecsiszolni, de nem lehetetlen. Azt megpróbálhatod (ha van hely), hogy tekersz még hozzá kb. 5-10 %-nyi menetet, hogy kisebb legyen a gerjesztés.
(#) Ge Lee válasza Vacok hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Teljesen jó, több oka is van hogy annyi. Az egyik, hogy ezek közel addig el vannak gerjesztve mint egy toroid, a másik, hogy légrés van benne, a levegőnek meg közel sincsenek olyan jó mágneses tulajdonságai mint a vasnak, a harmadik, hogy néha nem csak a vasak illesztése miatt van légrés, hanem össze is szokták ragasztani valami fekete gumiszerű trutymóval, az meg még növel a légrésen. Nekem van olyan hiperszilem (700VA körüli) aminek majdnem 200mA a nyugalmija, de olyan is van amelyiknek 2A, ez utóbbi egy Co hegesztő trafója.
(#) Ge Lee válasza tdi75 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Itthon egyetlen cég sem gyárt lemezt, bár nem vagyok benne biztos. Toroidot készítenek itthon több cég is, de hogy honnan veszik hozzá a szalagot azt tőlük kéne megkérdezni. A csehek és a lengyelek is gyártanak trafókat, hálózatit is meg kimenőt is, de nem gondolom hogy adnak el bárkinek külön csak lemezt. A németek nagyon jó minőségű, kimenőnek való lemezt gyártanak, hőkezelik is, szinte lapjára lehet hajtogatni mint a palacsintát, és addig gerjeszthető mint egy toroid, nem is drága, de magánemberként tőlük sem tudsz venni csak cégen keresztül.
(#) jani1987 válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Esetleg megérdeklódi az európai kolegáknál.
(#) erbe válasza tdi75 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Legegyszerűbb lenne MÉH telepen vagy lomtalanításkor. Esetleg elektronikai hulladék gyűjtéskor. De meg lehet nézni itt is az apróhirdetéséket.
(#) ferci válasza compozit hozzászólására (») Feb 27, 2021 / 2
 
Vacok már biztos csiszolja is, mert azóta nem jelentkezett.
(#) hegman válasza tdi75 hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Tudok hipersil beszerzési forrást, múltkor kértem árajánlatot. Gondolkodom beszerzésen de kellene még partner mert 1-2 db.-al nem foglalkoznak.
Van nagyfrekvenciára készített hipersil mag is!
Az ára az döbbenetes…
Egyszer kell megvenni, de létezik!
(#) compozit válasza hegman hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Kb. 30 évvel ezelőtt Tolnán gyártottak vágott vasmagot. Ha jól mondták, akkor a Vacuumschmelze licence alapján. Legalábbis a méretek ugyanazok voltak, mint az SU sorozat. Valamiért nem sikerült olyan jóra, mert nem bírt ki akkora fluxust, mint az eredeti. Egy piros festékpötty volt a vasmagon, erről ismertük meg, hogy tolnai. De azért jók voltak. A Vacuumschmelze gyártányokon meg voltak a lapjukon fehér csíkok, azok mutatták meg, hogy melyik a vasnak a teteje, alja, illeszkedniük kellett.

Volt a Vacuumschmelznek 0,05 mm-es lemezből készült vasmagja is. Egy SU114b akkoriban 150 ezerbe került... gondolom, egy ilyen most is méregdrága.
(#) rectamas válasza compozit hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Öt éve kértem az exi..de-től árajánlatot, akkor:
Német gyártású 0,1mm-es SE130a 180,- EUR/db +külföldi szállítás+Áfa
2db. trafóra való vasat is szállítottak volna.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2021
(#) compozit válasza rectamas hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Hát ez potomság...

Mi lett volna belőle?
(#) rectamas válasza compozit hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
GM70 kimenő
(#) jani1987 válasza compozit hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Engem granpa tanított a trafós dolgokra. Azóta tekertem már táp trafót is sőt most már kimenőt is. Igaz a rétegelt még nem tökéletes de az osztás meg van. Majd más áramkörrel is tesztelem.
(#) hegman válasza compozit hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Waasner.de
50Hz és 400Hz-es anyagra kértem. Az 50Hz egy mag kb. tízen párezer. A 400Hz-es harminc párezer.
Van nekik 2000Hz-es mag is de erre ajánlatot nem kértem. Csak hallottam, hogy kicsivel drágább mint a 400-as.
Van nekik vágott lemez mag is, de ott tényleg kell mennyiség. Viszont olyat tudok szerezni itt Magyarországon is. EI150-est kb. 300kg-ot. Van még kisebb nagyobb. némelyikhez cséve is.
SM102a nekem is van eladó. 0km-es.
(#) Vacok válasza ferci hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Valóban elkezdtem csiszolni. Most úgy áll a dolog, hogy a korábbi 60-ból lementem 38mA-re és a hangja is jelentősen mérséklődött.
A vágási felület széleinél vannak még pontatlanságok, de ahhoz már nagyon sokat kellene lecsiszolni, az elég macerás lenne kézzel. Így is egy egész nap volt, mire idáig eljutottam.
(#) compozit válasza hegman hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Nagyon sokféle anyagból gyártanak magokat. Nekem az amorf tetszik a legjobban. Japánban komolyabb erőátviteli trafókat is gyártanak belőle, hiába méregdrága. Azt mondják rá, hogy mivel kisebbek a veszteségei hosszú távon kifizetődő. Meg a nanokristály. Még 50 kHz-en telítéstől telítésig vezérelve is türhető a melegedése.
(#) compozit válasza Vacok hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Hát, küzdelmes, az biztos...
(#) compozit válasza rectamas hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Kimenőkhöz nem értek. Legalábbis a mechanikai kivitelükhöz. Kiszámolni ki tudom a menetszámot, az az URH trafótól kezdve az erőátvitelig, meg a kimenőkig ugyanaz. Meg is tekerem ha kell, de nekem sokkal egyszerűbb hálózati komplett trafót rendelni szigetelésvizsgálattal, stb.
(#) compozit válasza Vacok hozzászólására (») Feb 27, 2021 /
 
Sajnos, nagyon sokat számít ilyen szempontból a vas pontossága. Már az is nagy probléma lehet, ha leejtették.
Következő: »»   336 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem