Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni:
Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel.
Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek.
Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Sziasztok!
Az megfelelő, hogy egy kb. 100VA-es hiperszil trafó üresjárati árama 60mA?
100 VA-nél ~14 W üres-járásban? Hypersilnél!
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2021
Sziasztok!
Már egy jó ideje keresgélek a neten, de nem sok sikerrel. Magyarországon hol lehet transzformátor lemezelt vasat venni? Kimenőnek meg hálózatinak. Eddig csak Kínai gyártót találtam ami nem túl drága, de mindnél van egy minimális vásárlási mennyiség. Ez 1és 5 tonna között változik, kevesebbet nem szállítanak. Akkor most hogyan tovább? Porvasmagból annyit lehet találni mint a fene, de lemezeltet, vagy hiperszilt szinte sehol. Van valami tippetek hogy mégis merre kéne szimatolni tovább?
Igen, e miatt kérdeztem én is. Nem szoktam rutinszerűen trafókat készíteni, így nem tudom mi az, ami még belefér. Ez egy Reszursz-1 töltőből származó hiperszil mag. A vas vágási felületéről lepergett valami festék és a vágási felület elég egyenetlen. Ez okozhat gondot? Amúgy a tekercseket a kapcsolási rajzon látható paraméterek szerint készítettem el.
Erre gondoltál? Mennyi kell?
Az 14VA, nagyobbrészt meddő, nem veszteség...
Erre IS gondoltam leginkább: "... a vágási felület elég egyenetlen.."
Látatlanban?
Ezt a szakaszát tanulmányoznám még a transzformátor tananyagnak.
Vacok 12:50, újraolvasás?
Van ott baj ezek szerint. Macerás az összecsiszolása. A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2021
Szerintem azzal már együtt kell élni Vacoknak.. a fele mindenképpen jogos lenne gyári trafónál is, a többi meg elmegy a majdani 70-80 watt mellett..
Ha van síkköszörűs ismerősöd, javíthat a dolgon. Kézzel elég türelemjáték összecsiszolni, de nem lehetetlen. Azt megpróbálhatod (ha van hely), hogy tekersz még hozzá kb. 5-10 %-nyi menetet, hogy kisebb legyen a gerjesztés.
Teljesen jó, több oka is van hogy annyi. Az egyik, hogy ezek közel addig el vannak gerjesztve mint egy toroid, a másik, hogy légrés van benne, a levegőnek meg közel sincsenek olyan jó mágneses tulajdonságai mint a vasnak, a harmadik, hogy néha nem csak a vasak illesztése miatt van légrés, hanem össze is szokták ragasztani valami fekete gumiszerű trutymóval, az meg még növel a légrésen. Nekem van olyan hiperszilem (700VA körüli) aminek majdnem 200mA a nyugalmija, de olyan is van amelyiknek 2A, ez utóbbi egy Co hegesztő trafója.
Itthon egyetlen cég sem gyárt lemezt, bár nem vagyok benne biztos. Toroidot készítenek itthon több cég is, de hogy honnan veszik hozzá a szalagot azt tőlük kéne megkérdezni. A csehek és a lengyelek is gyártanak trafókat, hálózatit is meg kimenőt is, de nem gondolom hogy adnak el bárkinek külön csak lemezt. A németek nagyon jó minőségű, kimenőnek való lemezt gyártanak, hőkezelik is, szinte lapjára lehet hajtogatni mint a palacsintát, és addig gerjeszthető mint egy toroid, nem is drága, de magánemberként tőlük sem tudsz venni csak cégen keresztül.
Esetleg megérdeklódi az európai kolegáknál.
Legegyszerűbb lenne MÉH telepen vagy lomtalanításkor. Esetleg elektronikai hulladék gyűjtéskor. De meg lehet nézni itt is az apróhirdetéséket.
Vacok már biztos csiszolja is, mert azóta nem jelentkezett.
Tudok hipersil beszerzési forrást, múltkor kértem árajánlatot. Gondolkodom beszerzésen de kellene még partner mert 1-2 db.-al nem foglalkoznak.
Van nagyfrekvenciára készített hipersil mag is! Az ára az döbbenetes… Egyszer kell megvenni, de létezik!
Kb. 30 évvel ezelőtt Tolnán gyártottak vágott vasmagot. Ha jól mondták, akkor a Vacuumschmelze licence alapján. Legalábbis a méretek ugyanazok voltak, mint az SU sorozat. Valamiért nem sikerült olyan jóra, mert nem bírt ki akkora fluxust, mint az eredeti. Egy piros festékpötty volt a vasmagon, erről ismertük meg, hogy tolnai. De azért jók voltak. A Vacuumschmelze gyártányokon meg voltak a lapjukon fehér csíkok, azok mutatták meg, hogy melyik a vasnak a teteje, alja, illeszkedniük kellett.
Volt a Vacuumschmelznek 0,05 mm-es lemezből készült vasmagja is. Egy SU114b akkoriban 150 ezerbe került... gondolom, egy ilyen most is méregdrága.
Öt éve kértem az exi..de-től árajánlatot, akkor:
Német gyártású 0,1mm-es SE130a 180,- EUR/db +külföldi szállítás+Áfa 2db. trafóra való vasat is szállítottak volna. A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2021
Hát ez potomság...
Mi lett volna belőle?
Engem granpa tanított a trafós dolgokra. Azóta tekertem már táp trafót is sőt most már kimenőt is. Igaz a rétegelt még nem tökéletes de az osztás meg van. Majd más áramkörrel is tesztelem.
Waasner.de
50Hz és 400Hz-es anyagra kértem. Az 50Hz egy mag kb. tízen párezer. A 400Hz-es harminc párezer. Van nekik 2000Hz-es mag is de erre ajánlatot nem kértem. Csak hallottam, hogy kicsivel drágább mint a 400-as. Van nekik vágott lemez mag is, de ott tényleg kell mennyiség. Viszont olyat tudok szerezni itt Magyarországon is. EI150-est kb. 300kg-ot. Van még kisebb nagyobb. némelyikhez cséve is. SM102a nekem is van eladó. 0km-es.
Valóban elkezdtem csiszolni. Most úgy áll a dolog, hogy a korábbi 60-ból lementem 38mA-re és a hangja is jelentősen mérséklődött.
A vágási felület széleinél vannak még pontatlanságok, de ahhoz már nagyon sokat kellene lecsiszolni, az elég macerás lenne kézzel. Így is egy egész nap volt, mire idáig eljutottam.
Nagyon sokféle anyagból gyártanak magokat. Nekem az amorf tetszik a legjobban. Japánban komolyabb erőátviteli trafókat is gyártanak belőle, hiába méregdrága. Azt mondják rá, hogy mivel kisebbek a veszteségei hosszú távon kifizetődő. Meg a nanokristály. Még 50 kHz-en telítéstől telítésig vezérelve is türhető a melegedése.
Kimenőkhöz nem értek. Legalábbis a mechanikai kivitelükhöz. Kiszámolni ki tudom a menetszámot, az az URH trafótól kezdve az erőátvitelig, meg a kimenőkig ugyanaz. Meg is tekerem ha kell, de nekem sokkal egyszerűbb hálózati komplett trafót rendelni szigetelésvizsgálattal, stb.
Sajnos, nagyon sokat számít ilyen szempontból a vas pontossága. Már az is nagy probléma lehet, ha leejtették.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |