Fórum témák
» Több friss téma |
Köszi még egyszer, de lenne egy gyors kérdésem. Az áramkörben egyetlen BC548 npn tranzisztor van, ami ha jól látom kapcsolja a 13V-ot. Nekem itthon csak N csatornás logikai MOSFET-em van, arra gondoltam azzal helyettesítem. Elég gyors lehet erre a feladatra?
Szerintem jónak kell lennie. FET esetén a 4.7k ellenállást csökkentsd le, vagy hagyd ki!
Ok, köszi!
Holnap összekalapálom bredboard-on, ha megy összerakom próba nyákon is, készen beteszem egy dobozba is. Ha kész, jelentkezem. Lehet belefogok később abba is, hogy a konzolos programot egy win programmá átalakítom, könnyebb kezelni. De az kicsivel később.
Építesz egy programozót, írsz egy programot, olyan programokat használsz amiket nem igazán ismersz, építesz egy PIC-es áramkört, mindenféle trükközéssel megpróbálod felprogramozni a PIC-et ... aztán, ha nem működik a PIC-es áramkör akkor lehet keresni a hibát ... Na én is végigjártam ezt az utat, párhuzamos portos programozóval ... Aztán gyorsan rendeltem Kínápol egy PICKIT-et!
Szerintem, ha akarsz még PIC-et programozni máskor is, akkor szerezz be pl. egy PICKIT-3-at. Ha csak egyedi eset, akkor kérj meg valakit, hogy programozza fel Neked!
Idézet: „a konzolos programot egy win programmá átalakítom” Van már ilyen program, csak nem használtam. Az eredeti honlap már nem található, de a GitHubon megtalálható: makerprojects, benne: ProgramPic - az Arduino firmware PicProgTerm - gondolom, ez a konzolos letöltő program ArdPicProgHost - ez pedig a GUI verzió
Igen, sejtem, hogy ilyesmi lesz, de nem adom fel! Sajnos nincs a környezetemben akinek lenne ilyenje, és azt sem tudom, hogy később fogok-e PIC-et programozni. De valóban lehet ez lesz, ha nem sikerül. Az Arduino-t ha sikerül felprogramozni hogy tudja ezt a dolgot, akkor egy kis doboz, kis áramkör, és hátha... Amúgy VB.Net-ben nem adnak el, sőt, azaz ha megértem lassan lassan mi miért van, akkor leprogramozom. Azt vallom, csak azt érted meg, amit le is tudsz programozni. Attól függetlenül lehet tényleg nagy fába vágom a fejszém és marad a veszek egyet inkább! Volt nem egyszer erre példa, de makacs vagyok!
Köszi!!
Pont ilyesmire gondoltam! Megpróbálom VB.Net-ben magam is megírni. Az egyetemi projektet leadtam, remélem értékelhető lett, most nekiállok összerakni.
Ha elárulod a "környezetedet", szerintem akad itt valaki a közeledben (pl én Kispesten pickit3/4-el) aki meghív egy pic sütögetésre, ha meg szalonnát is hozol...
Köszi.
Olyan lehetséges, valahol beállítani hogy ezt a picet csak ez a programozó írhatja? A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2021
Választható opciók:
- Kiolvasás védelem - minden típuson. Törölni tudni fogja bármilyen programozó. - Inhibit ICSP -ICSP Programozás végleges letiltása - csak egyes típusokon.
Szia (sztok)!
Alakul a kis programozó, nem abban az ütemben mint gondoltam, de haladok vele. Egy kis gondom akadt. Itthon PIC16F690-em van, át kell írnom a programot mert a feladat 16F887-re íródott, de nem gond. A linken a lábak nem egyeznek meg ezzel, mindegyiket be tudtam azonosítani, de az RB4/PGM lábat nem. Ezen is van RB4 PIC16F690 , de gondolom az RB4/SDI/SDA megegyezik a kapcsolási rajzon (Rajz) az RB4/PGM lábbal. Jól gondolom? Amúgy Győr-Moson-Sopron megyében vagyok. Győrtől 30km.
Nem, nem egyezik, lásd melléklet.
A 16F88x -en a PGM funkció az RB3/AN9/PGM/C12IN2- lábom van.
A 16F690 -en nincs PGM funkció. A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2021
Fúúú!
Köszönöm! De jó, hogy megkérdeztem! Most azon agyalok, hogy csak az JP2 ICSP Header-félét építem tovább. Gondolom jó lesz egyszer azzal is, mert ugyanazok vannak kivezetve rá. Holnap meglesz Breadboard-on, rákötöm az Arduino-t is. Bár még nézem, hogy az én PIC-em lábai pontosan hova mennek, nehogy elkössek valamit. A Táp, meg a JP2 be van kötve, szóval remélem menni fog. Köszi!
Idézet: „Amúgy Győr-Moson-Sopron megyében vagyok. Győrtől 30km.” Na akkor már leszűkítettük a területet 500-600 négyzetkilométerre! A távolságot meg 0-60km-re...
Idézet: „Bár még nézem, hogy az én PIC-em lábai pontosan hova mennek, nehogy elkössek valamit.” Már ajánlottam ezt az előadásvázlatot. A 41. ill. 44. lapon látható a bekötés.
Igen, azt használom, igen jó előadás! Kellett volna a vizsgámhoz... A lényeg, hogy építem, ha minden jól meg ma kipróbálom.
Jelentem megy!
Kisebb döccenőkkel, de sikerült megoldani a segítségetekkel! Köszönöm! A videóban elmondom, hogy most a rendes forrasztással megoldott verzió jön, de az csak később. A rendetlenségért elnézést!!!
A videó nem megy fel, mert 153 MByte. Annyi, hogy két PIC-em van, az elsőre beégettem a Blink programot a window-s feltöltővel, és a másik panelon összeraktam.
Valaki tudna esetleg információt adni olyanról, hogy a PIC kontroller képes mért adatot tárolni (akár egyet is)? Egy precíziós hőmérséklet szabályozási feladatot csak hőmérséklet gradiens változás alapján lehetne megoldani, ehhez lenne szükség költséghatékony szabályzóra. Tulajdonképpen mérni kell szabályos időközönként (azért 15-20 másodpercnél nem gyakrabban) egy hőmérsékletet, és ha a változás pl. az 5°C/perc értéket meghaladja, ennek függvényében beavatkozni.
(Kérem a válaszadót, ha olyasmit írna, hogy "gradiens alapján szabályozni semmi szükség mert... (PID, stb.)", azt ne tegye: ezen a kérdésen már túl vagyunk ugyanis.) A válaszokat előre is köszönöm.
Persze. A programterület is írható (18F és fölötte), de vannak kisebb PIC-ek kifejezetten erre a célra készült EEPROMMAL, ahol az írás lehetséges darabszáma nagyságrenddel nagyobb, mint a programmemóriáé.
Ha nem szükséges, hogy áramszünet idején is megmaradjon az érték akkor bármelyik PIC jó lesz!
Ha áramszünet után is tudni kell hogy mennyi volt előtte a mért érték, akkor tudni kell azt is mikor volt az utolsó mérés ... Akkor kell egy RTC is ... Akkor jöhet pl egy óra modul, EEPROM-mal ( pl DS1307 + AT24C32 )
Nagyon köszönöm mind a két választ
Az áramszünet kérdés szerencsére itt nem játszik (az már tényleg "vis maior"). Viszont lenne olyan, másik felhasználás, ahol meg regisztrálni kell hőmérsékleteket (előjel + 2 szám): ez az AT24C32-es megoldás a 32 kbit tárolókapacitással hány értéket jelent? (Jól gondolom, hogy egy karakter 1 Byte, és akkor 1333db érték regisztrálható?) A másik probléma, hogy hogyan lehet a regisztrált adatokat egyszerűen kiolvasni és PC-s környezetbe áttenni? (Valamilyen buszos interface kell hozzá, gondolom.)
AT24C32 = 32K (4096 x 8) azaz 4096db 8 bites adatot tud letárolni.
RS232 vagy USB kapcsolattal át lehet küldeni az adatokat. Programozás szempontjából talán az RS232 az egyszerűbb, viszont hardwer oldalon kell még egy pl MAX232, meg egy soros/usb konverter. De az USB kommunikációt is össze lehet hozni elég könnyen, több PIC-ben is (pl. PIC18F4550) van USB modul.
Egy byte-on egy darab előjeles egész szám tárolható. (pl.: -128...+127)
Vagy használhatsz tömörített BCD formátumot pl. egy tizedessel, két byte-on. (-99.9...+99.9) A lehetőségek korlátlanok. Sok PIC-ben van EEPROM terület adatok tárolására, némelyikben valós idejű naptár/óra (RTC) is. Az adatokat legegyszerűbben soros porton (pl. soros/USB átalakítóval) tudod átvinni PIC-ről PC-re.
Pontosítás:
Egy USB-UART(TTL) átalakítóval közvetlenül tud kommunikálni egymással a PIC és a PC. Ezt lehet kapni készen modulként (USB csatival), vagy kábelként.
Az USB - HID kapcsolatot sem nehéz megcsinálni.
Én ha lehet inkább azt részesítem előnyben, mert nem kell a PC re drivert telepíteni, kapcsolódásnál nem kell COM portot kiválasztani. Sajnos egyes felhasználóknál ez technikai nehézséget okoz. A driver telepítés pedig egyes céges környezetben jogosultságok miatt körülményes lehet. Gondolok itt a bürokrácia részére. A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2021
Ha a mért értékeket folyamatosan mented pl. µSD kártyára, kellenei fog jó pár év, mire az tele lesz. Ezt keresD: OpenLog. Ha a kártyára eleve táblázatszerűen mented, akkor a kiolvasás is gyerekjáték igaz, ehhez a kártyát ki kell venni a készülékből. Megoldható az is, hogy RS232-es kapcsolaton átküldöd az adatokat a kkártyáról a számítógépre. Sőt, ha nagyon ultra módon akarod megoldani, akkor felhőbe is lehet menteni az adatokat pl. a ThingSpeak-re.
Érdekes lehet még az EERAM használata is.
Sziasztok! Nagyon köszönöm a válaszokat. Az AT24C32-re a hestore ír 32kbit-et, ez tévesztett meg:
https://www.hestore.hu/prod_10038042.html Egyelőre morfondírozás van, több szempont miatt. |
Bejelentkezés
Hirdetés |