Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Analóg frekvenciaosztó
Témaindító: KadettDani, idő: Máj 19, 2006
Témakörök:
Sziasztok!
Nem igazán értek az elektronikához, és szükségem lenne a következőre: Autóban, a fordulatszámmérő jelét a generátor adja. A szinuszos váltakozó feszültség frekvenciájából képzi a fordulatszám jelet. Betettem egy új műszert a kocsiba, és 6szorosát mutatja a valós értéknek. Ehhez kellene nekem egy olyan frekvencia osztó, amelyik az analóg jel frekvenciáját, a hatodrészére osztja. Tud valaki segíteni? Nagyon megköszönném! Üdv: Dani
Analóg / digitális műszered van ?
műszer tipusa ? esetleg vmi kép róla hogy nézki ? Ha digitális akkor a műszeren nincs semmi tekerhető amivel "hitelesíteni" lehetne? ... esetleg a burkolata alatt ?
Digitális, LCD, szétszedtem, és semmi.
Azt mondták a szakemberek, hogy csak szoftveresen lehetne átkalibrálni. Egyszerűbb lenne egy ilyen frekvenciaosztó cucc szerintem.
Persze, de nem analóg frekiosztó kell, hanem simán egy számlálóval tudsz építeni digitális előosztót.
Sztem benzineshez való a műszer, akkor mutat kb ennyivel többet, mert a generátor olyan 400Hz körül nyomja (átlag).
Szerintem kösd egy 4016 bemenetére és a számoltasd el 6 kimenetig és a 7. kimenetet tedd a NULLLÁ-zóra.Tedd as mérőt bármeik kimenetre,Így minden 6. jel jut csak a mérődre
és adott idő vallumon belül így 6/od rész lesz a freki. Lehet elé kéne tenni egy 555 öst ami a szinuszból négyszöget csinál mert azt szereti a cd4016 os. Bocsi a megfogalmazásért.
Köszönöm a segítséget!
Le tudod írni az IC-k opontos típusát, és egy kapcsolási rajzot? Sajna nem igazán értek hosszá. Ha tudom mit hova, akkor menni fog az összerakás, de így nem annyira! Köszi!
Hali!
Szeretnék csinálni a multiméteremhez egy frekvencia osztót, hogy Mhz-es nagyságrendű értékeket is lehessen vele mérni. Az osztási tényező 10000:1 kellene hogy legyen, tud valaki segíteni? Az se gond, ha PIC van a dologban. Előre is köszi!
Nem nehéz: a bemenetre csinálsz egy szintillesztőt, aminek kimenete CMOS kompatibilis, és utána kötsz 4db 4017-es decimális számlálót.
A szintillesztőre van kapcsolás itt a HE-n a kapcsolások között: a PIC-es frekvenciaszámláló illesztőét is használhatod (bár ez TTL illesztő), a többit pedig értelemszerűen össze lehet rakni.
Köszi!
Jó, megpróbálom, ha nem sikerül akkor majd egy kis útbaigazítás fog kelleni
Háát az elég jó saccoló lesz frekiméréshez de ha megfelel a pontossága akkor semmi gond!
A multiméterek általában 20kHz/200kHz közt 3-4 digites felbontásban dolgoznak. 20kHz-n 4 digit esetén 10Hzeket mérhetsz. 1digit n*10Khz n=0,1,(2 lehetne de csak 1,999 általában mert 3és fél vagy 4 és fél digites kijelzők vannak és analóg feszmérésre van visszavezetve a bejövő jel). Frek/fesz konverteren keresztül nem valós digitális számlánc dolgozik általában a multiméterekben nem véletlen a 1999 kijelzés utáni "túlcsordulás" állapot kijelzés, mivel az alap 200 milivoltos feszmérőre épül ez is.) (ezért van rajta majdnem az összes méréshatár 2el) 2.digit n*1KHz 3.digit n*100Hz 4.digit n*10Hz n=0-9 számok 200Khz esetén: 1digit n*100Khz n=0,1,(2 lehetne de csak 1,999 általában) 2.digit n*10KHz 3.digit n*1kHz 4.digit n*100Hz n=0-9 számok pl.: 2 megáig 4 digiten kiloherzes pontosággal mérhetsz majd a 20Khz méréshatárban 1 db százas osztóval 2db 4017 vagy 1db 74390es ICvel ezt érheted el : 1digit n*1MHz n=0,1,(2 lehetne de csak 1,999 általában) 2.digit n*100KHz 3.digit n*10kHz 4.digit n*1kHz n=0-9 számok 200kHzesben meg 20 megáig mérhetsz 10khz pontosággal: 1digit n*10Mhz n=0,1,(2 lehetne de csak 1,999 általában) 2.digit n*1MHz 3.digit n*100kHz 4.digit n*10kHz De ez azért már kicsit pontatlan lesz. Igaz ezres osztóval már 100 megát is mérhetsz 100khz pontosággal ... no ilyet találsz az összes FM rádión is . n=0-9 számok A 74390es 5V tápnál jóval gyorsabb mint a 4017 15 voltos esetén és kevesebb is kell mert 2db 10es számláló van benne. Emlékeim szerint 2es 5ös 2es 5ös osztókból épül fel. De adatlapja megmondja majd!
Üdv
Osztóáramkörökröl érdeklődnék Tőlletek.Úgy általába milyen IC-vannak erre a célra.Konkrétan most egy 32MHz-s kvarcot akarok tizedére azaz 3,2Mhz-ra osztani.De érdekelne a megoldás pl,:5-ös 10-es 100-as osztásokra is.Hogyan lehet ezeket megoldani???
egyszerű
4017 ez egy 10 állapotú sz.ámláló vagyis ha adsz neki egy órajelet aakor a kimenete tovább lép és ha mondjuk adsz 10khz jelet az órajel bementre és mondjuk a 10 kimenetre ami általában q9 (mert 0-val kezdik számozni a kimenetet) aqkkor egy 1kHz fogsz mérni ha pl kell egy 6os osztó akkor elszámoltatsz 6os kimenetig és a 7es kimenetre rákötöd a törlő lábat vagy ami lenulláza és kezdi előlről. ennyi nem bonyolult dolog apic es dolgokhoz nem értek a ttl és cmos nem egy mai konstrukció de szerintem rengeteg minden megoldható egyszerűen. Frekvencia osztóknak jó a legtöbb számláló vagy vannak direkt freki sztó ic-k is
4017 nem jó, 15Vos tápfesz mellet is csak 30Mhz a sáv szélje.
üdv
Akkor tulajdonképpen berezgetem a kristályt aztán meg a 4017-el mahinálom a frekit.Valami ilyen van a soha el nem készülő nixie csöves órámba is ott 4013 meg 4060 van benne.Csak azért tettem fel a kérdést gondoltam hátha van más megoldás is.
Köszi Azért még várom az 5leteket.
szerintem felesleges akkora kavicsot tenni bele. a karórákban 1Mhz alati persze nem minegyik de szerintem egy 1Mhz kavis is elég vagy a legjoban jársz ha pl egy comondor 64 paneljából kitermled a oszcillátor mert ennek csak 5V adsz és potosanrezeg de nemcsak ebben van ilyen oszcillátor. A nixi csővel kapcsolatba láttam olyan váltzatot is ahol a hálózati 50Hz osztja. ez nemtom szerintem ettől lényegesen pontosabb lesz a 1Mhz kavicsos megoldás.
valaki félreértheti a 4017 valóban csak max 30Mhz jelet kezel de azt már nem is szereti én ezt csak páldának szántam
Hi!
Hogyan lehetne építeni nagyfrekire osztót, mondjuk 150Mhz-et kéne leosztani 20Mhz-re duván. Ezt hgyan lehetne megoldani? Ant
Pl.: 74S196 74F196 ez emlékeim szerint 10es osztó.
Ekkor kb .: 15 megát kapsz . Tehát bármilyen TTL osztó jó ami 10 es számláló és elég gyors a 150 megás jel osztásához. No de elé kell rakni 1 TTL szintemelőt !!! De van pl.: MB501 igaz ez 64/63as vagy 128/127 es előosztó és legalább 1gigáig is osztó képes . És nem kell elé rakni semmit se. Frekimérő bemeneteket találsz a 2007es Rádió technika évkönyben kb 6 -7 féle verziót. Szint emelőt négyszögesítőt elősztókat ..stb .. Külön cikket írtak róla .
Van egy opel digitális kilométer óra ami át lett szerelve egy másik kocsiba.Sajnos kb a dupláját méri a valós értéknek.A kilométer adó test és +12 volt között adja a jelet ( gondolom négyszögjel).Rajzoltam egy kettes osztót .Légyszi nézzétek meg hogy igy felezi -e az impulzusokat.Másik kérdés, ha nem egész értékkel kell osztani akkor hogyan lehet megoldani? Pl: 1:1.8 áttétel.
Igen, ez így felez.
1:1.8-as osztás aligha fog menni ilyen egyszerű megoldással. Oda már kellene egy kontroller, ami méri a periódusidőt, átskálázza, és az utolsó mért értéktől függően ad kimenetet.
Felez, csak az első bekapcsoláskor csinál hülyeséget.
Az 1:1.8 osztásra nekem sincs jobb ötletem, mint koboldnak. Esetleg szorozni 10-zel (PLL) és osztani 18-cal... De ez nem valószínű, hogy működik olyan széles tartományban, mint ahol a sebességjel lehet. Biztosan a frekvencia hordozza az infót? Nem lehet, hogy a kitöltési tényező?
Általában a freki a jel, sosem a kitöltés. Amit eddig láttam, jellemzően 50 %-on ment, kivéve ha fogaskerék fejköréről vettek jelet (a difiből), ott egész keskeny impulzusok voltak, de ugyancsak a frekvencia számított.
OK, elhiszem. Sosem foglalkoztam vele, csak egy ötlet volt, hátha rossz irányba indultunk...
Köszi,akkor megépitem aztán próba!Egyenlőre a felezés is tökéletes lesz csak az elmélete miatt kérdeztem hogyan lehetne nem egész számmal osztani.Amúgy az adó egy fordulat alatt 36 imulzust ad (rá van irva) de nem tudom végsebességen mekkora a fordulatszáma és igy mennyi a max freki.
Sajnos a kocsiban nem működik csak otthon a frekivencia felező.Kiprobáltam úgy is hogy nyomogombal adtam a bemenő jelet és a knight rider kapcsolásban szereplő egykapus oszcillátorral is. szépen felezi a bemenő frekvenciát.Viszont a másik kérdésem az hogy először egy 555-el akartam orajelet csinálni de az nem akar orajelként müködni,egy ledet rákötve villog a 3-láb és a pozitiv között viszont nincs pozitiv fele a jelnek.Pedig a kapcsolási rajzon orajelgenerátornak használják.Mit ronthattam el?Ebből a rajzbol készitettem az 555-részét.
Lehet, hogy valami nyitott kollektoros kimenet az, ahonnan a kocsiban leveszed a jelet, és hiányzik még egy felhúzó ellenállás, ezért nincs jel.
Az 555-ös áramkör nekem nem annyira tetszik, hirtelen azt sem tudom, mitől kellene villognia a lednek, az R1 alatt ugyanis nem látok kötéspontot a 3-as lábra (vagyis a kimenetre).
A rajzon a led nincs is rákötve a 3 lábra csak addig világit amig a nyomógombot nyomják és a 8 láb pozitivot kap ,de én a 8 lábat fixen a pozitivra kötöttem.
Azt nem tudom hogy a 3 .lábon milyen jelnek kéne jönnie mert most csak a negativot szaggatja nincs pozitiv fele a kimenőjelnek az orajelgenerátorból. A kocsiban probáljam a kimenetet egy kb 10k-ellenállással testre v. direktre kötni és úgy levenni a jelet?
Nem lehet az, hogy csak a mérés volt megbízhatatlan, az 555 kimenetével kapcsolatban? A csatolt rajzi értékek szerint a kimeneti frekvencia 48 kHz körül van (astabil módban f ~ 1.44 / ((R2 + 2R3) / C1), amit pl. leddel nem igazán lehet érzékelni. Az 555 kimenete egyébként +/- 200 mA terhelést bír el, viszont minél jobban terheli az ember, annál kevésbé közelítik meg az egyes szintek a tápvonal értékeit.
A kocsiban ezt a felhúzást kipróbálhatod, bajt nem nagyon lehet vele csinálni. Én fölhúznám egy 100 kOhm-os ellenállással a pozitívra, és így kötném a 4017-re.
Köszi a segitséget,müködik a km.óra.Az adó kimenetét egy 20k-ellenállással a pozitivra kötöttem és igy vettem le a jelet .Az 555-nél elfejtettem irni hogy mások az értékek:10 mikro,36k,15k.Igy 2hz a freki de nincs pozitiv fele.Még probálkozom,a lednek nem a test és a 3 láb között kéne villogni,nekem a pozitiv és a 3láb között villog.Lehet rossz az ic?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |