Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   245 / 276
(#) bigrobi hozzászólása Nov 6, 2021 /
 
Az AP431 az lehet a TL431 megfelelője? Egy tápegységben találtam.
(#) tnl hozzászólása Nov 6, 2021 / 2
 
Lenne néhány kérdésem:

Szerintetek érdemes LC Franklin oszcillátor építenem fet-el,
vagy a néhány poszttal feljebb látható oszcillátorom stabilitása
már nem fokozható lényegesen?

Ft8 vételhez nem kell nagy hosszútávú frekvencia stabilitás, a rövidtávú viszont fontos.
A fáziszaj a frekvencia rövidtávú ingadozása e, tehát alacsony fáziszajú
oszcillátorra kell e nekem?
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 6, 2021 / 2
 
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 6, 2021 / 2
 
http://www.datasheetdir.com/APEC-AP431+Shunt-Regulators

Ezt arra utal hogy igen!

De nem állítom pontosan ugyanolyan.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Úgy nézem igen. ap431 TL431 A valamikori Ei Nis nek voltak ilyen cuccai pl IL741 ami egy LM741 valójában. Akkor lelehet ez a táp szétszedésre kerül nem javítom.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Nov 7, 2021 / 2
 
Igen ugyanaz összeraktam és működik én egyenlőre egy telefonhangszórót raktam 120 ohmosat azon jól szólt és kis jellel is.
(#) sany válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Melyiket raktad össze?
(#) bigrobi válasza sany hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
A potenciométereset így bírom álltani hogy 3v menyen vagy 12V. Sajnos csak 1 ilyen dolog volt a tápba egy a rádiótechnikával ismerkedő ismerősömnek is akartam adni, de van meg a padláson is 1 táp. 100 ohmos ellenállást raktam a katódra.
(#) bigrobi válasza sany hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
A 2 ellenállásos is jó,azt az FM vevőn próbáltam bár ott a pici jel miatt azért jobb az LM386 maximális erősítésen. De szerintem akkor is csoda hogy 2 elemből összerakott valami működik, főleg FM jelel bitantennával vidéken. Látok benne fantáziát.
(#) bigrobi válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 7, 2021 / 2
 
Új fejlemény a 2 ellenállást kicseréltem 1.5 m ohmos potenciométerre, jobban állítható és hangosabb lett.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Nov 9, 2021 / 2
 
BJT es FET tulajdonsagai erdekesek.
Azon kivul az LC tagok erteket befolyasolo tenyezok.
Ehhez hozza jon a valtakozo es egyenaramu parameterek kulonbozo alakulasa FET / BJT foldelt source es foldelt emmiteres erositok eseten.
Mindezeket a tulajdonsag valtozasokat egyuttesen kell figyelembe venni a oszcillatorok osszehasonlitasakor.
A FET tobb parametereben jobban viselkedik.
Kevesbe terheli az LC kort igy a rezgokor josagat kevesbe befolyasolja.
A termikus stabilitashoz C tagot tobb elembol lehet osszerakni.
Ezek kulonbozo (P/N)Tkval rendelkezzenek.
Az L es a NYAK maganak a VFO dobozanak mechanikus stabilitasa is fontos.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 9, 2021 / 2
 
A rezgokor C tagjat tobb elembol rakni ossze.
Tobb parhuzamosan kotott soros kondenzator blokkokbol.
Ezeknek a Tkja egymast kompenzalja.
Amikor egyik kapacitasa novekedne a masike csokken a homerseklet valtozasra.

Az L peldaul tekeredjen keramia csevetestre.Mechanikailag stabil , ne valtozzon a merete.
Extrem esetben:
A meneteket pedig gozoljek fel ra ezustbol .
Mindezt zarjak nitrogen vedogazzal toltott tokba.
Lasd R-1xx "zold" radiok VFOja.
(#) GPeti1977 hozzászólása Nov 10, 2021 /
 
Építettem egy TCA440 IC-vel LW sávra rádióvevőt, de nem úgy működik ahogy szeretném, ferrit antennával lenne, de azzal teljesen érzéketlen, ha kicserélem az antennát egy azonos értékű induktivitásra, az IC egyik bemenetét kondin keresztül leföldelem a másikra teszek egy pár méter huzalantennát ami ezen a sávon nagyon rövid akkor van vétel. Miért nem jó a ferrit antenna mikor minden hordozható rádióban az van?
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
A földelés vezetékét is számold bele, mint antenna!
Én azt gondolom, nincs pontosan kihangolva a ferritantenna rezonanciára...

kellene egy pontos jelgenerátor, annak a kimenetére 50R-en keresztül pár menetes hurkot teszel, és így előállíthatsz tetszőleges térerőt a tesztekhez és rezonancia hangoláshoz!
(#) bigrobi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
És ha amikor a ferritantenna van rajta és akkor földeled le akkor sem szol vagy leföldeled és teszel antenenát? Lehet rosszul van behangolva a ferritantenna?
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
-Ft8 vételéhez (szerintem)nem szükséges a hosszútávú stabilitás,
a rövidtávú(ami szerintem) a fáziszaj csekély volta, azt hogy növelhetném?


-Emlékszek rá, régebben írtátok, a mosfet bs170-nek nagy a gate kapacitása,
de ez kihangolható. Ez mit jelent? a kapacitás, a rezgőkör részévé vállik?
(#) Kera_Will válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Lakihegy , kapcsoló 130-140 kHz ? Erről van szó ha jól rémlik ... másik topicban.
Próbáld meg szimmetrikus bemenetű erősítővel fogadni 2 db tranzisztor.
Valamikor a dcf vevő leírás után(Rádiótechnika nyolcvanX közepe évfolyam) pár hónappal később kijött 2 fetes bemenetű aktív ferrit antenna ami sokat javított a helyzeten.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2021
(#) GPeti1977 válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Újra építem kapható alkatrészekből, CD4069 erősítő módban, meg 74HC4066 keverő kapcsolásban , lehet a TCA440 belső erősítője nem vitte- át a 3,2kHz középfrekvenciát (455-re van tervezve). Volt egy nagyon érdekes jelenség, egy faraday kalitka szerű helységben nyitott ajtóval zajmentesen fogtam az adót 3 méter dróttal, viszont szabad helységben alig volt jel, erre nem tudok magyarázatot. Van szignálgenerátor is.
(#) Kera_Will válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 / 2
 
Külső környezeti zavar ?
Kapcsolós tápok szépen tudnak ciripelni akár felharmónikusokat generálva is ... 130-40 kHz közel van az ilyesmikhez.
Elég ha közel van a frekvenciához ... lehet nem hallatszik bele ... de spectruma eleve leülteti a vevőt/keverőt ... mondjuk a kapcsolós 4066 keverő használata ezért jobb mert jó a nagy jel tűrő képessége.
4069 mint lineáris erősítő elem ? Hmm itt azért nem használnám ... inkább tranzisztor ... jobban kézben tarthatóak a paraméterei.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2021
(#) pucuka válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Érdekes, a TCA440 adatlapja szerint az IF (KF) frekvencia 0 - 2 MHz. Az ilyen integrált erősítőknek a felső határfrekvenciája korlátozott.
Attól hogy hosszúhullámot szeretnéd fogni, a KF frekvencia még lehet 455 kHz. A nagy erősítés miatt viszont szükséges a jó KF szűrő, aminek a frekvenciáját célszerű úgy megválasztani, hogy egy kapható kristály, vagy kerámia szűrő frekvenciájával egyezzen.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Sejtésem szerint ... DC vevőként használná és így direkt kapná kívülről a 13x kHz-et .
Ezért lett emlegetve a 3.2 kHz (KF) vételi freki.
@GPETI: Igaz elvi rajz nélkül kicsit macerásabb okosat mondani ...
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2021
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Azt persze én sem tudom, mit és hova, csak az ütötte meg a szemet hogy:
Idézet:
„lehet a TCA440 belső erősítője nem vitte- át a 3,2kHz középfrekvenciát (455-re van tervezve)”

Tehát biztosan át kellett volna vinnie a 3,2 kHz -et, és erre a frekire elég nehéz jó KF szűrőt készíteni. Ha DC vevőként ezt a frekvenciát szeretné venni, akkor ezt elég nehéz rádiós úton fogni, jó hosszú antenna kell hozzá. Bár ehhez pont ideális a ferrit antenna, mert ezen a frekvencián az elektromágneses hullám mágneses összetevője a domináns.
Ha pedig DC vevő, akkor milyen KF -ről van szó?
HGA22 135,6 kHz?
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2021
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Ha a vevő sok zajt lát, az AGC miatt visszaveszi az erősítést, amiből te annyit látsz, hogy nincs meg az érzékenység a szükséges frekvencián!

Másik..., ha jól rémlik, a HGA frekvencia modulált adás, míg a TCA440 AM demodulátorral rendelkezik...
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
A dióda után, a kimenetén ott a vivő, bármire használható.
(#) GPeti1977 válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Az ötletet egy Loran-C vevő elvi kapcsolásából vettem, RT2001 meterológiai ballon bemutatása.
(#) Kera_Will válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Sejtettem ... csak hát a lufi mindig egyre fentebb van sokkal mint azok az RF szmog generátorok amik közelében kell a vevődnek működni.
(#) GPeti1977 válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
URH vevőt egyszerűbb volt építeni mint ezt.
(#) pucuka válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Azért jó lenne tudni, mi is ez a szerkezet, nehéz így találgatni. Mit szeretnél venni a hosszúhullámú sávban?
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Igen az EON idoalapjat venne 135 kHzen .
(#) vorosj válasza tnl hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Idézet:
„Szerintetek érdemes LC Franklin oszcillátor építenem fet-el,
vagy a néhány poszttal feljebb látható oszcillátorom stabilitása
már nem fokozható lényegesen?

Ft8 vételhez nem kell nagy hosszútávú frekvencia stabilitás, a rövidtávú viszont fontos.
A fáziszaj a frekvencia rövidtávú ingadozása e, tehát alacsony fáziszajú
oszcillátorra kell e nekem?”


Ezt nem egészen értem. LC oszcillátorral szeretnél FT8 képes vevőt építeni?
Az FT8 kb 50Hz sávszélességen belül dolgozik. Az egyes frekvenciák néhány Hz-re vannak egymástól. Percekig nem mászhat el a frekvencia 1-2Hz-et sem. Ha az oszcillátor nem elég stabil, nem egyszerűen sikertelen lesz a vétel, de adásnál keresztül gyalogol sok másik kapcsolat frekvenciáin.
Az ilyen stabilitás TCXO-val érhető el, vagy minimum kristály oszcillátorral termikusan stabil környezetben. Pl. a közkedvelt ebay-es SI5351 szintézer paneleken levő 25MHz-es kvarcoszcillátor nem elég jó, a bekapcsolásnál tipikusan jelentkező hőmérséklet változástól képes több 10Hz-et elmászni. Ki szokták váltani 0.5ppm-es TCXO-ra.
Következő: »»   245 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem