Fórum témák
» Több friss téma |
Igazából csak kíváncsiságból: hogy tényleg annyival jobb-e, mint amennyivel drágább. És hogy ezt füleléssel meg lehet-e hallani? Ha jobb, benne hagyom. Ha nem rosszabb, akkor is (ne az előfok legyen a szűk keresztmetszet).
Nem kell megvenni őket, már itt van a fiókban 4 db (OPA), a HEStore-ban vettem őket, nem hiszem, hogy hamisítványok lennének (főleg ennyiért...).
Egy lánc erejét a leggyengébb szem határozza meg, szerintem egyik IC-vel sem lesz a rendszer kritikus része.
Azt szokták mondani, hogy ha igen, akkor máshol van a probléma.
Úgy néz ki, hogy itt nem kritikus a FET bemenet. Ha csak a kisebb zaj miatt akarsz kísérletezni, akkor talán jobban jársz az LM4562 típussal.
Ennek aztán tényleg alacsony a zaja, és kifejezetten alacsony zajú audio célokra fejlesztették. És kapható a Hestore-ban is. Az eddigi pályafutásom alatt talán csak egy Plessey műveleti erősítőt láttam 2,7nV-nál alacsonyabb bemeneti zajsűrűséggel. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2021
Hoppá!
Azóta fejlődött a világ, és jelenleg ezt tarják a legalacsonyabb zajú opamp-nak. LT1115 ........ ééééés kapható ez is a Hestoreban. Kicsit húzós az ára.
Biztosan ez is arról szól, hogy kinek a pap, kinek a papné.
Irdatlan mennyiségű mindenféle opamp született az integrált áramkörök megjelenése óta. És biztosan folynak kutatások, fejlesztések még jobb, még tökéletesebb eszközök irányában. Kíváncsi vagyok úgy 20-30 év múlva hogy alakul a felhozatal. ( Ha még lesz civilizáció a földön. )
Kösz a hozzászólásokat, srácok! Nemsokára kiderül, nálam melyik válik be jobban.
Azt nem csodálom. Én nem is ilyen alkatrésztemetőre gondoltam, hanem valami ilyenre:
Igény szerint növelheted is a tápfeszt, és tehetsz elé potit, bemenetválasztót. Persze az sem baj, ha a fet gate-jét lekötöd földre mondjuk egymegával.
Nem lesz kevés az a 40 uA-es nyugalmi áram a jFET-nek?
Probald ki, 7perc megepiteni, de nem 40uA, hanem 200. Kb 50-es a bétája a 2N1613-nak 10mA-en. És nem kevés, soha nem zár le. Ahogy a tranzisztor sem. Építsd meg, aztán mérd meg mennyit torzít 2V bemenőjelnél. Nekem nem sikerült megmérni egy -85dB torzitasu generatort és egy -120dB torzitasig mérő műszert magába foglaló Audio Analizerrel.
Persze jarathatod 12V-os traforol is, vagy tehetsz be kisebb emitterellenallast, ha növelni akarod az áramot.
Biztosan nagyon jó még akkor is ha meg tudom mérni az emitterkövető THD-át, de inkább ezt a láncot használom, mert nekem ez jobban teszik:
előfok > végfok > tápegység > ...fuss el véle
Értem!
Végülis könnyebb eladni, ha jó sok alkatrész van benne. Idézet: „"...de inkább ezt a láncot használom..."” Nem figyelsz, de nem számít
Sehogy nem fog alakulni. Teljesen feleslegesen fejlesztettek ezer variációt eddig is. Elvileg a "verseny" miatt. Igen, vannak fejlesztések. Hadiipar. Komolyan gondolja valaki, hogy a Föld népességének 10 a mínusz 10 tizediken, elhanyagolható hobbisták valakit is érdekelnek?
Építkezni kell a raktár készletről.
A legnagyobb felvevőpiac a tucattermék, autó, telefon, szórakoztatóipar stb. A fejlesztőket meg a gyártókat akik abból élnek jó esetben is csak megmosolyogtatná az, hogy nálam eddig a réz kontra félvezető meccs 2:0-ra áll. Ettől még ők ugyanúgy fetet fognak gyártani a rézdrót helyett.
Szeretem az elméleteket és nálam számít, tehát leszimuláltam. Csak hasonló alkatrészek vannak a CM-ben, de szerintem így is jól megközelíti a valóságot. A bázis áram 141 uA.
Nálam 10k a terhelés, erre kell dolgozzon. A THD-t meg tudom mérni, de ennek nincs jelentősége - minden esetre megmutatom. A sávszélességgel sincsenek gondok, a négyszögjel átvitel túllövésmentes, nincs benne gerjedés. A tápelnyomása olyan, amilyen egy emitterkövetőtől elvárható. Két gondom van az egésszel. Ez a tápegység így nulla. A 0.53 mVpp brumm a kimeneten megengedhetetlen. Két trafóval ez a felére csökken, de az sem elég. Növelhetem a puffert, de meddig? Hol a határ? Kapacitív sokszorozó - de az minden zavart "átenged magán" -, vagy stabilizált táp, de akkor már megint kezd bonyolódni a dolog. A másik gondom a csatolókondi. Nem szeretem, mert elkeni a dolgokat - mélyben mindig. Elkót meg semmiképp nem használnék. A jó kondi nagyon sokba fáj, mint tudjuk. Ha a tisztességesen ki akarom szolgálni ezt az egyszem emitterkövetőt, már nem is lesz annyira olcsó mulatság és nem is lesz annyira egyszerű ez az alapkapcsolás. Én legalábbis el tudom bonyolítani. És nem erősít feszültséget, amire pedig nekem szükségem van. És még nincs előtte (vagy "mögötte") a hangerőszabályzó amit/amihez szintén impedancia illeszteni kell. Még egy ilyen emitterkövető... Azért nem annyiból áll a "hájend", hogy felrajzolom a "szent Grált" egy Móricka rajzon. A csatlakozókról még nem beszéltem. Van 25 Ft-os és van a 2 ezer, vagy a 35 ezer Ft-os. Plusz a nyák. A nyákterv. Vagy helyette az aranyozott ezüst vezetékek. A doboz.
Ebből is látszik, hogy mindegyikünk homlokegyenest ellenkezően gondolkodik ugyanarról az egy dologról (nem "p"-vel kezdődik és nem szőrös, tehát nem sör). Oszt mindenkinek igaza van. Vagy mindenkinek nincs igaza, de van saját elmélete. Az enyém a legjobb
Ui: Azért a mai nap folyamán le fogom írni a saját elméletem. Majd akit nem érdekel, nem olvassa el. Úgyis közelegnek az ünnepek, a sütemény-evések, szabadnapot adok magamnak mára. A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
Ne legyél már ennyire pesszimista!
Tudom, erre az a válaszod, hogy realista vagy. Viszont csúcs minőségű, egyre jobb eszközökre nem csak a hadiiparnak van szüksége. Igaz, lehet hogy számukra fejlesztenek ki elsőnek sok mindent, de ahogy visszatekintünk, ezek a fejlesztések szépen sorban megjelennek az egyéb ipari technológiákban is.
Valaki azt mondta egyszer nekem, hogy előerősítőt tervezni a legkönnyebb. Lehet, hogy így van, lehet, hogy nem biztos.
Ez csak elvi rajz. A harmadik legegyszerűbb alapkapcsolás az egy- és a két tranzisztoros után. Több ismert integrált erősítőben használják. Ebből indultam ki. Azért nem elég jó, mert a komplementer szimmetrikus felépítésűek szebben szólnak ennél.
Ez így már egy igazi CFA (Current Feedback Amplifier). Ez már egy opamp "belseje".
Meg is lehet(ne) építeni, de így, ebben a formában rosszabbul fog szólni, mint az előző három tranzisztoros kapcsolás. Túl nagy a nyílthurú erősítése és tele van munkapont beállítási problémákkal. Az ideális feszültség-generátorokat nem könnyű megnyugtató módon megközelíteni. DC szempontból a visszacsatolókör "tarja kézben" a kapcsolást.
Azért kis módosításokkal egészen jót lehet belőle csinálni
"V3" feszültséggenerátort emitterkövetőkkel helyettesítem. A komplementer kompozit Darlington pár bevált kapcsolás. Termikusan kompenzált, kis torzítású és gyors.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
Igen Köszönöm, hogy velem vagy
Még nincs vége, folytatom... A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
A négy ideális áramgenerátort kicserélem valóságos tranzisztorokra, mert muszáj.
Most meg "keletkezett" két ideális feszültséggenerátorom, ami lehet két dióda, LED, valamilyen feszültségreferencia IC... stb.
Nem Szerintem máshová, de a langyos vizet nem találom fel.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |