Fórum témák
» Több friss téma |
Szia Bakman, köszi a választ.
Nehezen tudom elképzelni, hogy ez a profi eszköz minden eladott példánya ugyanilyen gondokkal küzködik. Muszáj találni valami hibát, nem létezik, hogy ezt így tervezték le. Azt a téglalap egységet le kéne cserélnem és akkor mindene új lenne.
Na végre mutattál egy képet, amint látható a gyártója, ez egy kínai termék!
Ettől függetlenül nem kéne kikapcsolgatnia...(normál esetben, ha jól van beállítva és ért hozzá a kezelője). Bővebben: Link Viszont van még ez a hűtőlemezzel ellátott téglatest alakú "kocka"...bizonyára ez is egy fontos szabályozó elem. Talán efféle lehet: Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2022
Szerintem próbáljunk meg a tények talaján maradni (kicsit visszább olvastam):
- Nem IMI villanymotor kompresszor üzemi/inditó kondenzátor/biztositék leverős témakör. - Kolléga Németországban dolgozik. - Kolléga nem szakmabeli (nem a festésben, hanem elektronikában). - Gyári "profi" festőgéppel. - Percenként 15...20 inditás. - Fekete kocka hiba szerintem kizárható... - Lágyinditó meg lehet leég ennyire gyakran használva. A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2022
Szerintem megkaptad a választ, csak átsiklottál felette: a bekapcsoláskor egy átmeneti úgynevezett "inrush current" okozhatja a problémát. Ez egy jól ismert jelenség, amikor egy kondenzátorra rákapcsoljuk a tápfeszültséget, akkor hirtelen nagyon nagy áram folyik, amit szinte semmi nem korlátoz.
Ennek a mértéke sok dologtól függ, például a pillanatnyi maradék töltöttségtől, attól, hogy éppen a hálózati feszültség milyen fázisban van, stb. A kismegszakítóban is lehet például hőmérséklet függő komponens és ugyanarra másképpen reagálhat elsőre, mint másodikra harmadikra, stb. Ilyen formán egy határon lévő rendszer egyszer leoldja, egyszer nem, ez nem UFO jelenség, hanem ilyen az élet. Ha emiatt van, akkor nem fogsz hibás alkatrészt találni, mert ez tervezési hiba. Fogyasztás mérővel ezt nem tudod mérni, mivel az egész nagyon rövid ideig tart. Rögzítős szkóppal meg lehetne figyelni a jelenséget például. Az inrush current korlátozásra van jópár módszer, én ennek sajnos nem vagyok szakértője, a saját áramköreim kapcsán mostanában tudatosult csak bennem, hogy ezzel bizony foglalkozni kellene. (Én eleve csak kis teljesítményű áramkörökkel játszom.) Léteznek például "inrush current limiter" keresésre alkatrészek, az is lehet, hogy egy megfelelően méretezett ilyen alkatrész megoldás lehet, például egy "NTC thermistor". A nálam képzettebbek biztosan tudnak útmutatást adni, én csak azért írtam, hogy vedd észre, hogy megkaptad a választ. Bakman javaslata is működhet, a hosszabbító feltekerve egy induktivitás az áramkörben, és korlátozza az áram hirtelen növekedését, éppen elegendő lehet megoldani a problémát.
Szia! Az NTC termisztornak nem lenne elég ideje lehűlni, ez esetben ezért csak 1x működne, az 1. bekapcsoláskor.
Van ott még egy alkatrész...sajnos a kérdező nem nevesítette, a "vágja ki a biztit" erre vonatkozik, vagy a villanyóránál lévőre. Bizonyára a legtöbben ez utóbbira gondolhattak... Szerintem ennek a hőbiztinek kellene kioldania először, bár az értéke ismeretlen. Ráadásul ezek gyakran meg is hibásodhatnak...ennek cseréjéről sem olvastunk semmit (...és ez is egy "fekete kocka").
Sziasztok!
Referencia feszültség tápszűréséhez milyen típusú kondenzátort javasoltok? Erről lenne szó. Idézet: „a hosszabbító feltekerve egy induktivitás az áramkörben, és korlátozza az áram hirtelen növekedését, éppen elegendő lehet megoldani a problémát.” A hosszabbítónak éppen akkora az induktivitása kiterítve, mint feltekerve. Az áramlökést az ellenállása korlátozza. Sok-sok évvel ezelőtt már alkalmaztam és itt is többször javasoltam. Idézet: „A hosszabbítónak éppen akkora az induktivitása kiterítve, mint feltekerve.” Ezzel kiszabaditottad Pandórának a micsodáját, ha engem kérdeztek, az 50% igen/nem arány boritékolható.
Szerintem az induktivitással nem kell foglalkozni..
Gyakorlatban megvalósítva, feltekerve pár tized mH lenne egy-egy szál, XL talán 0.1 ohm, de a két szál már ellentétesen hatna, nincs jelentősége. Az ohmos összetevő korlátoz csak. Pandora szelencéje inkább maradjon ki innen. A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2022
Az összetekert hosszabbító bifilláris tekercsnek számít, így nincs számottevő induktivitása. Elvileg nulla, gyakorlatilag lehet eltérés a két vezeték hosszában, így egy minimális induktivitása lehetséges, de azt talán még méréssel sem lehetne kimutatni.
Az egyenes, nem összetekertnek nagyobb az induktivitása?
Pár éve nyáron dolgoztak nálunk munkások és szóltak, hogy ez a konnektor nem jó, mert eddig ment a gépük (nem sokat), de már nem megy. A konnektort ellenőrizve volt benne feszültség. A hosszabbítójuk egy dobon volt és csak annyi volt letekerve, amennyi kellett, hogy odaérjenek vele. Illetve volt rajta egy hőkioldó. Na ez ki volt ugorva és nem véletlenül, a kábel és a dob is meleg volt. Letekertettem velük és kiterítették a földön. Kicsit hűlt és utána egész nap dolgoztak vele.
Köszi a javításokat, sok hülyeséget hordtam össze.
Ez az elmélet! Gyakorlatban meg nem tudsz hegeszteni a feltekert dobról... Letekered és lám csodát normálisan dolgozik!!
Érdekes. És mi a megfejtés, miért van így?
Sziasztok!
Ez a kérdés??? A feltekert dobon nem tud hűlni a kábel és összeolvad! Ennyi. Üdv: Gábor
ferci, és HA5WS válaszát fogadd el, egy hosszabbító esetén ez a valós helyzet.
Van ugyan induktivitása is a hálózati kábelnek Bővebben: Link, de ez olyan kicsi, hogy hálózati frekvencia esetén a szokásos hosszabbítók esetén elhanyagolható. Nagyobb frekvenciákon, pl. az átvitel technikai hangfrekvenciás sávban (0,3 - 3 kHz) is csak km -es távolságban érvényesül, és akkor már tápvonalról beszélünk. (érvényesül ez a jelenség pl. távvezetékeknél, de ott a "hosszabbító" hossza 1000 km -nél nagyobb távolságoknál) Háztartásokban ez azért nem egy szokásos hosszúság. A feltekerés esetén sem változik a hosszabbító hullámimpedanciája, a bifiláris tekercselés miatt. A tápvonalnak is tökmindegy, hogy dobon van, vagy épp ki van terítve.
Ezt nem értem. Az rendben, hogy felmelegedhet, de ha a szigetelése megolvad, akkor zárlatos lesz, ami viszont nem javul meg csak úgy magától. Tehát ez nem lehet magyarázat, miután letekerés után lehetett használni.
ferci válaszával egyetértek, honnan jött, az, hogy mégiscsak el kéne fogadnom?
Idézet: „Van ugyan induktivitása is a hálózati kábelnek Bővebben: Link, de ez olyan kicsi, hogy hálózati frekvencia esetén a szokásos hosszabbítók esetén elhanyagolható.” Ezt meg én is leírtam már korábban, mi az új információ? Nem értem, hogy mit is szerettél volna nekem írni vagy jelezni.
Szia!
A dobon van hőkioldó, legalábbis az újabbakon. Pár perc használat után lekapcsol, ha letekered akkor nem melegíti nem old le. Üdv: Gábor
Már megbocsáss, de nem írtad le, csak a feltekert kábel induktivitására adtál bizonytalan választ.
Attól, hogy dobra feltekered a kábelt (erre vonatkozott az írásod) a kábel induktivitásával semmi nem történik, semmi mérhetetlen pici eltérés. Nemde? Lenne induktivitása a feltekert kábelnek, ha az ereket összezárod mindkét végén, és úgy mérnéd az induktivitást. De ez az eset egy hosszabbítónál nem életszerű. A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2022
A kétkedőknek... kinek mi van kéznél, lehet tesztelni
Csak úgy heccből feltekertem két "kidobott " drótot paralel egy D=4 cm-es keménypapír hengerre, amibe passzolt 4 db nagyméretű porvasmag - mégis legyen valamekkora jól mérhető induktivitás. Aztán mértem A-C, B-D tekercseket ( A...D), sorbakötve 80 uH volt. A-C, D-B kötéssel (A ...B ) pedig 0 uH. 50 Hz-es teszt.. Egy 2 x 9 V 20 VA-es trafó szekunderét az ábrán láthatóan megtápláltam 12 volttal és egy 12 V 10 wattos izzó volt a terhelés. Így közös vason van a 2 szekunder tekercs és az egyik változó menetiránnyal volt bekötve. Az eredmény ugye világít, nem világít az izzó - 1-2 wattossal világít vagy halványan izzik. Azért kell trafóval tesztelni, mert így is jól látszik a különbség a párhuzamos 2 drót induktív veszteségével, nem kell vas nélkül 50 ampert átfolyatni. Talán érthető.
Köszi. Akkor mégsem összeolvadásról van szó, mert azt nem értettem.
Üdv mindenkinek! Van egy 17000 mikrófarados kondenzátorom, a kapacitás rendben megmértem. A tetején a pólusok között találtam egy kis dudorodást, a kérdésem az hogy ez egy meghibásodás jele esetleg? Csatolok néhány képet a szóban forgó eszközről. A többi része rendben van nincs semmi külső elváltozás csak ez zavar engem.
Az egy biztonsági szelep. Elvileg kilövi, mielőtt szétfeszítené a pizsamáját a belső nyomás.
Igen ez biztonsági szelep de nem midig van ideje nyitni , nekem már robbant az arcomba ilyen kondi,
, |
Bejelentkezés
Hirdetés |