Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Oszcilloszkóp vétel, mit gondoltok?
Ahogy nézem, ehhez díjmentesen járnak a MEM-DS1000Z (memória bővítés 24MPts -re), a REC-DS1000Z (valósidejű hullámforma felvétel és visszajátszás), az AT-DS1000Z (kiterjesztett trigger funkciók) és az SA-DS1000Z (RS232, I2C & SPI soros adatok analízise, trigger) funkciók.
Sziasztok! Oszcilloszkóp vásárlás előtt állok, szeretnék tanácsot kérni. Autóelektronikai mérésekre, kapcsolóüzemű táp méréseire, erősítő méréseire és kefe nélküli motor inverterének méréseire lenne használva, plusz még kitudja persze mire, de ezekre biztosan. Ami kéne, függvénygenerátor(legalább szinusz és négyszög) monitor kimenet előny, akkumulátoros üzem nagyon nagy előny, mert sokat cipelem. Inkább 4 csatorna mint kettő. Nem szeretnék gagyit. Max amit rászánnék az 400-500e ft, de persze minél olcsóbb, annál jobb.
Azt gondold még át, hogy izolált bemenetű kell-e, ez jóval drágább. Amiket leírtál, arra az lenne jó. Tehát a közös testpont izoláltnál nem közös, elválasztott, lehet egymástól független bármit mérni. Csak akkus jöhet szerintem szóba. Lehet, hogy ebay-en kellene valami használt Fluke-t nézni, 190-es sorozat. Ott ebből az árból talán lenne amit keresel, nem gagyi. Tektronix THS sorozat izolált, jó régi, használtan árban bőven benne van amit írtál, kijelzője szegényes, nappali fénynél szabadban alig látni. Van még a Siglent SHS1062 ez izolált bemenetű, a Siglent egészen jó szkópokat gyárt. Csak a Fluke van 4 csatornásban előbbiek közül, generátor ezekben nincs. Van az OWON HDS sorozat olcsón, de ez nem izolált.
Én ezeket tudom, persze lehet más is.
Köszönöm a válaszod, az izolált lenne jó, cserébe lemondanék a generátorról ha szükséges. Viszont csak új jöhet szóba, áfás számlával, mert le tudom írni az áfát, plusz céges pénzt költök rá. Siglenteket nèztem, de nem igazodtam ki teljesen közöttük.
Amit érdemes megnézni Micsig ATO1104 + diff. próbafejek: DP10007, DP10013(, DP20003).
Az izolált bemenetű szkópokat aranyáron adják. Ezeknél sokkal lejjebb van minőségben de szintén érdemes lehet megnézni a FY8300S (ezt nem tudom mennyire lehet áfás számlával beszerezni). (Itt lehet tápot kell cserélni ill. a belső referencia forrás se túl pontos). Idézet: Itt Siglent izolált, itt Siglent nem izolált. Árak nettó.„Siglenteket nèztem, de nem igazodtam ki teljesen közöttük.” De visszább írták Micsig szkópot négycsatornás, ha nem kell izolált, szerintem Siglentek kiestek. Még a maximum mérendő feszültséget kell figyelembe venni.
Nem vagyok benne biztos, hogy kell az izolált. De nem tudom, hogy mihez is kellene nekem az izolált, inverterhez talán? Az a kis izolált siglent mindenesetre szimpatikus, csak kicsi ezeknek a képernyője, de legalább mobilis, plusz alapból le van választva a hálózatról. Esetleg egy valós szituációt tudnátok mondani, ahol kell az izolált? Szeretném jobban érteni.
A max mérhető feszültség feszosztós fejjel kitolható gondolom. Kb 400V a max amit mérnék, de azt nagyon ritkán, inkább max 100 voltban kimerül.
Egy példa: áramot mértem egyik csatornán másikon feszültséget, számolta, kirajzolta mat.-ban a teljesítményt. Árammérés egy sorosan beiktatott 0.1 Ω ellenállás volt FET drain körben, ennek két végén volt az egyik mérőfej, másik mérőfej testpontja meg pld.: az áramkör negatívon. Egy időben ez rendszeres volt. Persze lehet helyette árammérőfej is aranyárban, akkor nem kellene ide izolált.
Így már világos, köszönöm. Tehát pl ha egy inverter kimenetét akarnám mérni a kefe nélküli motoron, mind a három vezetéken, akkor ahhoz kellene 3 izolált csatorna.
A normál nem izolált szkópok bemeneti testpontjai azonosak, össze vannak kötve szkópon belül mind a négy. Így ezeket csak azonos pontra lehet kötni a mérendő áramkörön, azaz elvileg elég lenne csak egyiket bekötni. Tehát zárlatot okoz ha külön pontokra mennek mérőfej testpontok, mivel közös pontok. Ha a mérendő pontok mérőfej csatlakoztatandó testpontjai nem azonosak, akkor kell elválasztott (testpontú is) bemenet. Inverter kimenet három vezetékére teszed a mérőfej jelbemenetet, a mérőfej testpontja azonos pontra jön-e, azaz kapcsolás milyen. Ha a három vezetéknek egyik vége közös pont amire jöhet a három mérőfej (szkópban összekötött) testpont, akkor nem kell izolált.
Vagy a visszább említett Micsig differenciál bemenetű mérőfej, de ilyennel nem dolgoztam, nem ismerem erre való alkalmasságát, korlátait. Itt nincs közös testpont a bemenetek között, egy csatornának mindkét bemenete melegpont. Diff mérőfej két bemenete mehet a mérendő tekercs két végére, másik diff. mérőfej két bemenete mehet másik tekercs két végére akkor is, ha nincs közös pontjuk. De ezzel kapcsolatban kérdezz jártas szakit. A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2021
Nincs a három vezetéknek közös test pontja, úgy kell elképzelni, mint egy háromfázisú motor delta kapcsolását, csak itt a hálózati 3db 50hz-es fázis helyett van az inverternek 3db “fázis” kimenete, csak ugye itt mások a frekvenciák.
Ha közvetlenül a három tekercsre akarsz csatlakozni akkor izolált kell, vagy diff. bemenetű mérőfejek (amiről hozzáértő véleménye kellene). Akkor 3 diff. mérőfej.
Úgy nem mérhető, hogy az egész áramkör közös testpontjához képest a delta kapcsolás három pontján? Akkor nem kell izolált.
A normál (tipikus) mérőfejek esetén egész komoly derating van a frekvencia növekedésével néhányszor 10kHz felett (azaz egyre kisebb a max mérhető feszültség), ennek érdemes utánanézni.
A diff. mérőfej úgy működik, hogy egy komoly fix feszültségosztó van mindkét bemeneten egy közös testpontot használva. Pl. a DP10007 esetén 100:1, DP10013 esetén 500:1 az osztó, majd ezt egy műveleti erősítővel alakítják át a szkóp asszimetrikus bemenetéhez. A kisebb osztáshoz vissza is erősítik a jelet. Az osztó több sorba kötött nagyfeszültségű ellenállásból áll (a 10007 esetben 4 van sorba kötve, a 10013 esetén már 5 a 20003 esetén megint csak öt, de azok szép méretesek), amik kompenzálva is vannak, de sokkal kisebb kapacitással mint a normál mérőfejek. Mivel ezeknek a mérőfejeknek mindkét bemenete független, de közös testponthoz van viszonyítva, kifejezetten közös tespontos (földelt) szkóppal kell használni. Elvileg a bemenetek csak a különbségre érzékenyek, a gyakorlatban a két bemenet együtt mozgása is kisebb mértékben megjelenik a kimeneten a frekvencia növekedésével kifejezetten (azaz a közös módosú elnyomás jelentősen esik a frekvencia növekedésével). A sokkal drágább mérőfejek elvileg ebben valamivel jobbak, de messze nem tökéletesek. Ha három független jelet kell mérni akkor 3 ilyen mérőfej kell.
Mielőtt bármit vásárolnál javaslom az olvasást és videók nézegetését a témában. Autódiagnosztikához autódiagnosztikára készült szkópot kell venni, nem asztalit. Ezek bemenetei nem izoláltak, nem is kell hogy azok legyenek, lévén hogy egy referencia ponthoz (test) képest kell mérniük minden adatot (szenzorok egyebek) és azokat tudod a képernyőn összehasonlítani egymással. Jellemzően ezek usb-s szkópok, 4 de inkább 8 csatornával, éppen ezért. Tehát kell hozzá egy laptop is megjelenítőnek. Léteznek olcsók meg drágák is, akár kifejezetten autó paraméterek mérésére írt célirányos szoftverrel. Teszt, és egy videó. Volt egy nagyon jó videó is konkrét javításról ahol egy ilyen autós szkóp éppen nagyon jó szolgálatot tesz, mutatja hogy a pedál állásra hogy változik adott szenzor feszültsége és hasonlók de most nem találom.
A linkelt videón látszik, hogy magyar nyelvű szoftver van a szkóphoz, ahol kifejezetten autós mérések főmenü is van, ahonnan nyílik a többi, szenzorok, gyújtás, egyebek.
Látom nem igazán pörög ez a topic, de azért próbálkozom. Van egy RTA4K-COM4 + CAL szkópom, amit itthoni mérésekhez vettem, hogy ne kelljen állandóan berohangálni a melóhelyemre - igazából semmi problémám vele, de láttam, hogy megjelent a bátyuskája, aminek már 16 bites a függőleges felbontása, 10 helyett. A kérdésem: ha valaki használ ilyet, mennyire lehet ezt a 16 bitet komolyan venni? (Tapasztalatom szerint a 10 bit a gyakorlatban úgy 8... Az árkülönbözet pedig úgy 4 misi - tehát ha a 16 bit itt valóban 16 bit, úgy bőven megérné...) Előre is köszönöm, ha valaki segít dönteni.
Segíteni nem tudok, de érdekelne, hova kell 16 bites felbontás. Talán innen kellene megközelíteni a döntést. Gyakorlatban ilyen pontosságú jelek hol vannak?
Köszönöm, hogy bár segíteni nem tudsz, de azért hozzá tudtál szólni - ha nem is érdemben. A gyakorlatban sok helyen nemhogy ilyen felbontásra, de ennek a sokszorosára van szükség... (A multislice CT kiértékelésénél pl. 24 bit az elvárt minimum a kraniokaudális tengely mentén)
Köszönöm, ebben a témában abszolút járatlan vagyok.
Ezt megértem. Otthonra játszani 5 számjegyű szkóp ár esetében is már eléggé szívtam a fogam.
De egy férfinak láncfűrész és oszcilloszkóp kell.
A gyakorlatban a >10bit érték egy szkópnál már inkább az úri huncutság kategóriája. Igen kis szelet az, ahol erre valóban szükség van(lehet)..., mármint arra, amit egy szkóp nyújt alapvetően! Sokkal jobban megéri, és jóval jobb paraméterekkel bír ilyen eseteknél is speciális kiegészítők alkalmazása, ami ugyan egy szkóp univerzalitásának jellemzően töredékét nyújtják, de abban az 1-2 dologban, amire készültek nagyságrendekkel jobban teljesítenek. Talán érdemes lenne innen közelíteni a dolgokat...
Igaz nem R&S de 12 bitesnek reklámozott szkóppal már dolgoztam. A 12 bitet csak alacsony mintavételi sebesség mellett tudta. Gyakorlatilag ugyanúgy 8 bites mint a többi, csak valószínűleg "túlmintavételez", azaz a beállított sebességnél gyorsabban megy az A/D ha van rá lehetőség, és szoftveresen lesz 10...12 bit.
Hogy az R&S hogyan oldja meg azt nem tudom, de érdemes lenne alaposabban megnézni, a kiválasztott típust hogy a 16 bitet nagy mintavételi sebesség mellett is tuja-e. Megnéztem a Batronix-nál, elég sot 16 bitet tudó típus van, és nem írtad meg melyik típust szeretnéd megvenni. Mondjuk otthonra továbbra sem értem, multislice CT kiértékelést vélhetőleg nem otthon, és nem oszcilloszkóppal szoktak végezni - még ha ehhez kellhet is ilyen felbontás..
Kicsit utánaolvastam a CT vizsgálatoknak, és találtam egy írást a neten, amit érdemesnek tartottam lementeni, hátha mást is érdekel.
Hali. Finirsi 1014d scopot megéri megvenni, vagy nagyon instabil? Használtat nem merek venni, mert csak naon régiek vannak.
Én is szemeztem vele, de nem találtam itthoni forrást, így nem ő lett a befutó, pedig tetszett.
Sok videó van róla a neten, köztük pl. magyar is. Nézd meg és hátha elég infót sikerül begyűjteni.
Ha műszerként szeretnéd használni, inkább ne tedd...
Végfokok javításához, led driverek javításához, inverterekhez kellene. Tudnál esetleg hasonló árban, lehet csak 2x50mhz.amivel jobban járnék? Megköszönném
Ha szervizeléshez kellene, akkor szerintem megéri kicsit többet belefektetni, és venni egy rendes, megbízható szkópot! Rigol, Siglent mostanában elég jó ár/érték arányt képvisel...
Amit korábban árultak ezzel a "márkanévvel", az meg sem közelítette azokat a paramétereket amiket megadtak rá, és bizonyos mérésekre egyszerűen alkalmatlan volt - amiket a paraméterei alapján egyébként simán tudnia kellett volna (és akkor még kimondottan szépen fogalmaztam). Emiatt én semmiképpen sem bíznék meg egy ilyen termékben. De ezt nyilván látatlanban mondom, az is lehet, hogy tök jó az az oszcilloszkóp (csak éppen kicsi a valószínűsége ), én meg nem szeretek ilyesmire a saját pénzemen rájönni... Nézd meg nincs-e független teszt róla (tehát ami nem reklám) pl. a youtube-on. Mert az elődjéről volt ilyen videó, ahol megmondták, hogy tulajdonképp sz@r, de legalább olcsó, és ahhoz képest már nem is annyira, csak egy kicsit. A reklámokban természetesen hiper-szuper az oszcilloszkóp.
Amúgy sok ilyen oszcilloszkópos videóban szabályos periódikus jelekkel vizsgálják a szkópot, ami általában kevésbé problémás. Sokkal érdekesebb egy soros adatátvitel jeleit megnézni, pl. usart, i2c, spi, busz. Ezeket az említett szkóp elődje képtelen volt normálisan megjeleníteni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |