Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3717 / 3965
(#) Jonni válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 29, 2022 /
 
PL solid state relay-ban is lehet vele találkozni
(#) Bakman válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 29, 2022 /
 
A triak és a tirisztor is tud egyenáramot kapcsolni. A "gond" abból van, hogy kikapcsolni nem olyan egyszerű, ezért ezeket nem nagyon használják egyenáram kapcsolására.

A tirisztor egyirányú kapcsolásra jó, pl. egyenirányító után a pulzáló egyenáram kapcsolgatására. A triak tekinthető két antiparalell kapcsolt tirisztornak, mindkét irányban tud kapcsolni.
(#) szs válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 29, 2022 /
 
Idézet:
„úgygondoltam, hogy a tirisztor egyenáramhoz van”

Annyira nem, hogy valójában a tirisztor: egyenirányitó. (vezérelt egyenirányító) A katód felől mindig szakadás, az anód felől is csak akkortól működik, ha a vezérlőlábára egy impulzust adunk.
Használható egyenáramon is, azonban (ha az pufferelt egyenáram) miután megkapta a vezérlőimpulzust a "gate", akkor mindaddig nyitva is marad, míg a "táp" meg nem szűnt. Ha nem pufferelt az egyenáram, akkor a nullátmenetnél visszazár.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2022
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Ápr 29, 2022 / 5
 
Emlékeztem én, hogy volt egy jó kis "gif" a tirisztorról. Meg is van.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2022
(#) Tambi hozzászólása Ápr 30, 2022 /
 
Kedves Fórumtársak!

Van-e olyan decimális fel/le számláló IC, ami LE számolás esetén a "0" után nem "9"-et, hanem "-1", "-2"... vagy "1", "2"...stb számlál. ? Vagyis lefelé is "felfelé" számol, csak negatív irányban. Az sem baj, ha nem tudja kiírni a negatív előjelet.

Köszönöm szépen!
(#) proli007 válasza Tambi hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Hello! Van, a mikrokontroller..
A digitális áramkörök, csak pozitív egész számokat számlálnak, így csak Te "nézheted" azt negatív értéknek. De van fe-le számláló pld. CD4510, ahol a számlálás iránya változtatható (vagy két órajel bemenete van). Az, hogy a számod negatív, vagy hogy a számlálást korlátozni kell (max értéket, vagy átfordulást), azt Neked kell megoldani.
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
(#) Fidel válasza szs hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Köszönöm!
Ennek majd utána olvasok jobban, mert nem igazán vagyok képben!

Teljesen hülyeség, amit írtam, a tirisztorral kapcsolatban!
Tehát akkor az egy dióda, ami akkor vezet, ha kap a harmadik lábára áramot!?
Gyakorlatilag váltakozó áramnál az egyik félhullám marad meg!?

És a tiriak ugyanezt csinálja, csak váltóáramnál mindkét félhullám megmarad!?

Mi a fő különbség egy tirisztor, és egy tranzisztor között akkor?
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2022
(#) Tambi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Köszönöm szépen kedves 007!

AVR-el már sikerült megoldanom, de az alkalmazott 2x16 karakteres LCD meglehetősen szerény méretű számainak olvasása az ipari környezetben kevésbé szerencsés. Sokkal használhatóbb lenne valami nagyméretű LED kijelző, de a hétszegmens kijelző, pláne a TM1637 vagy hasonló messze meghaladja szerény képességeimet...

Mindenesetre idebiggyesztem a kódot Bascom-ban, mint életem főművét, hátha vaki tudja használni...

A 4510-et használtam már, mindenesetre elgondolkodtató ennek külső elektronikával történő kiegészítése. Az éjjel ICM7217-et raktam össze 4x7 14 mm-es LED-el, elég jól működik szobai környezetben, már csak azt kell vele megértetnem, hogy nem mehet "0" alá számolásban...

Köszönöm még egyszer!
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 30, 2022 / 1
 
Attól hogy létezik a kettes komplemens számábrázolás, a számlálók még nem számolnak másként. Azért írtam, hogy "Te annak nézted". Írhattam volna azt is hogy "kódolod".
(#) nedudgi válasza Tambi hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Ez milyen nyelv, milyen kontroller?
(#) szs válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 30, 2022 / 1
 
Nem fogalmaznék úgy, hogy hülyeséget beszéltél. Nem tudtad, mi pedig igyekeztünk elmondani, mi is az. Ez a fórum lényege, nem a lehülyézés

Igen, ez egy dióda, ami akkor kezd diódaként viselkedni, ha a vezérlőlábára kap egy impulzust. Nem is kell végig ott lennie, van egy minimáli ideje, aztán elvehetjük az áramot a "gate"-ről, akkor is vezetésben marad a tirisztor.
Az utolsó kérdésedre is válasz ez: abban is különbözik a tranzisztortól, hogy a tranzisztor addig vezet, míg a vezérlőlábát (B) csiklandozzuk, ellenben a tirisztor vezérlőlábának (G) csiklandozását a minimális idő után abbahagyhatjuk, nyitva marad (míg el nem zár valami miatt a "táp").

A triak az két ellenpárhuzamosan kapcsolt tirisztor, közös "gate"-el. Igen, azt váltakozóáramnál van értelme használni.
(#) Suba53 válasza szs hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Talán még annyit tennék hozzá, hogy a tranzisztor kollektor árama direkt függ a bázis áramtól.
A kettő hányadosa a bétának is nevezett áram erősítési tényező. A kollektor áram a bázis árammal szabályozható.

A tirisztornál ilyen nincs, ha begyújtott akkor vezet, és a terhelés határozza meg hogy mekkora áram folyik rajta.
(#) isti1969 hozzászólása Ápr 30, 2022 /
 
Tisztelt Urak!

Segítség kell. A WK-2 94V-0 jelzésű (0849 PbF) távirányító vezérlőhöz magyar nyelvű távirányító tanítási segédlet kellene. Elfelejtette az egyik távirányító a kódot és a másikat is sikerült törölni telepítői utasítás hiányában.
Csatoltan küldöm a képeket az azonosításhoz.
(#) Fidel hozzászólása Ápr 30, 2022 /
 
Sziasztok!

HDMI kimenetre, hogyan tudok analóg erősítőt rákötni?
NAS szervert szeretném közvetlenül rákötni, hogy a hang onnan menjen rá, a telefonomról meg csak távvezérelve lenne!

Gondolom, nincs analóg jel a hdmi kimenetben?
Mit érdemes oda venni, ami nem ront a hangminőségen?
(#) Bakman válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Ezt keresd: HDMI audio leválasztó.
(#) Krisztoszteron válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Sziasztok!

Azon kezdtem el agyalni, hogy meg lehetne-e a következőt oldani: van egy 9V AC kimenetű adapterom 500mA terhelhetőséggel. Van több régi magnóból bontott trafóm, amik közül eggyel megpróbálnám azt, hogy elkezdem letekerni a szekundert, amíg 600v-ot nem mérek úgy a primeren, hogy a szekunderre 9 voltot adok. Ha jól emlékszem, maga a trafó 9v-ot adott ki, így a harmadát kellene letekerni róla. A kérdés csak az, hogy jó-e, ha így csinálnám.
Működhet szerintetek a dolog?
Mi mással tudnám megoldani a tápfesz biztosítását a régebben írt kommentemben szereplő projekthez?
Előre is köszönöm a segítséget!
Krisztián
(#) Bakman válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Nem biztos, hogy a trafó szigetelése kibírja ezt a feszültséget, nem erre lett tervezve.
(#) szs válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Van bizony transzformátoros topik, az is a címe:
Transzformátor készítés, méretezés.
Ott kellene ezt kérdezni, mert
-odavaló kérdés
-ez a szabály.
Amúgy jó kérdés, biztosan érdekel mást is, csak jó helyen tedd fel.
(#) Fidel válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Köszi!
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Máj 1, 2022 /
 
Valamint valószínűleg telítésbe fog menni a vasmag, és melegedni nagyon a trafó.
(#) Doctor Béci hozzászólása Máj 2, 2022 2 /
 
Sziasztok!

Tolómérővel megmértem két vezeték átmérőjét. Az egyik átmérője 4mm a másiké 5mm. Hány mm2 a két vezeték? Milyen képlettel tudom kiszámolni?
(#) gg630504 válasza Doctor Béci hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 

https://hg9ieg.hu/szamolo/_sz/A_abdr.html
d = 4 mm
► mérnöki; 4 számjegy ►
A = 12,57 mm²



https://hg9ieg.hu/szamolo/_sz/A_abdr.html
d = 5 mm
► mérnöki; 4 számjegy ►
A = 19,63 mm²
(#) Doctor Béci válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Nagyon Szépen Köszönöm
(#) Jonni hozzászólása Máj 2, 2022 /
 
Van 2db ledes fénycsövem (230VAC , 14W/db). Ezekenek a fényerejét szeretném csökkenteni , szabályozni valami aránylag egyszerű kapcsolással. Erre van ötletetek?
(#) Suba53 válasza Jonni hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Dimmelhetőek a csövek? Ha nem, akkor necces hogy nem fog menni.
(#) Jonni válasza Suba53 hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Most igen jót kérdeztél . Azt honnan lehet tudni? De sanszos , hogy nem mert ezek voltak a legolcsobbak kb 3-4 éve
(#) Gafly válasza Jonni hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Egy armatúrában vannak?
(#) Jonni válasza Gafly hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Igen. Párhuzamosan vannak kötve.

Ilyenek
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2022
(#) Suba53 válasza Jonni hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
A dimmelhetőség a led fényforrásoknál, főleg a 230V-ról működőeknél egy olyan plusz tulajdonság, amit külön ki szoktak emelni a leírásában. És nem utolsó sorban drágábbak az átlagnál. Ezek a fénycsövek nem dimmelhetőek, vagyis a fényerejük változtatása az általános fali dimmelő kapcsolókkal nem lehetséges.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2022
Következő: »»   3717 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem