Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   692 / 727
(#) deebo válasza phyton71 hozzászólására (») Jún 26, 2022 /
 
Mi történik, ha csak a magasakat méred mindenféle hókuszpókusz nélkül?
(#) phyton71 válasza deebo hozzászólására (») Jún 26, 2022 /
 
Jó ötlet, most már a végére járok a dolognak, mert kicsit idegesítő.
Autómatikus EQ-zom CAVERN PC-s kalibrációval, úgy egyenes vonalat kapok a hallgatói pozícióban, de ugye az csak tűz locsolása vízipisztollyal, elvesztem azt a plusz dinamikát, és torzítást is viszek a rendszerbe, ami még zavaróbb, mint némi hullámvasút.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2022
(#) deebo válasza phyton71 hozzászólására (») Jún 26, 2022 /
 
Az a baj az ilyen kalibrációkkal, hogy 5cm-rel arrébb rakva a mikrofont már egészen mást is mérhetsz beltéren és akár szélsőséges kiemeléseket/csillapításokat is csinálhat a korrekció. Esetleg megpróbálkoznék egyszerű fix sávszűréssel, hátha nem lesz ilyen szélsőséges a különbség, de ahogy írtam korábban, a tölcsérek nagyobb szögben sugároznak, de azt senki sem mondja, hogy egyenletesen.
(#) phyton71 válasza deebo hozzászólására (») Jún 26, 2022 /
 
Sikerült összehozni a körülményekhez képest a legjobb megoldást.
Tulajdonképpen a crossover pontot kellett magasabb frekvenciára emelnem kb: 500Hz-val (2350Hz), így terhelhetőbb lett a magassugárzóm, és így a hallgatói pozícióban eltűnt a kiemelés, viszont on-axis-hoz hasonló frekvenciamenetet kaptam, csak mindössze 2dB-t esik off-axisban.
Lényeg, hogy eléggé tanulságos volt számomra a történet, hogy mire kell még figyelni crossoverezésnél.
(#) adapter hozzászólása Jún 29, 2022 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem a tapasztaltabb fórumtársakhoz hogy kaptam egy hangdoboz-párt (universum) a mellékletben található verziót. ((Dobáljatok meg nyugodtan, de nekem tetszik a hangja!))
A másik képen a sérülések mértéke-jellege látható ami -amennyire látom- leginkább csak esztétikai hiba.
Milyen módszereket javasoltok ezek eltüntetésére/elfedésére/elrejtésére azon kívül persze hogy áztassam be gázolajba majd gyújtsak egy gyertyát.
Az előlap gyári perforált vékony fémlemez, pici/halvány/nem mély karcolással, ami nem feltűnő és akár úgy is maradhat annyira nem szembeötlő!
Köszi..
(#) Gafly válasza adapter hozzászólására (») Jún 29, 2022 / 1
 
Osztályfőnökünket szekáltuk mindig ezzel:
Idézet:
„Hangzáshűség felső fokon,
UNIVERZUM HIFI torony.”

Mert neki ez volt, és büszkén vállalta.
Szerintem ha csak áttörlöd bútorfénnyel (ha van viaszos az talán jobb), már vállalható is lehet.
Oldalról úgysem nézegeted majd...
(#) elektrorudi válasza adapter hozzászólására (») Jún 30, 2022 / 1
 
Szia!
Szerintem nem tudsz vele mit csinálni. Ez laminált pozdorja. Nem tudok róla, hogy árulnának vasalható fóliát (olyat mint az élfólia). Gondolom, azért, mert házilag úgysem lehet normálisan feltenni.
Az öntapadós fóliával pedig két baj lehet:
- A fém rácsot nem tudod levenni sérülés nélkül, és amúgy is szívás a sarkokon, éleken afelragasztani szépen (majdnem lehetetlen)
- Ha sikerül is, nagyon sérüléken lesz.
Hagyd így!
(#) adapter válasza elektrorudi hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Valószínű akkor így marad.
Ehhez van leginkább szerszámozottságom technológiai ismeretem és legfőképp időm.
(Esetleg tényleg jól áttörlöm valami bútorápolóval....)
(#) msteve válasza adapter hozzászólására (») Júl 1, 2022 / 1
 
Szerintem ez annyira régi, hogy valódi furnér van rajta.
Én finoman átcsiszolnám,és egy vastagabb lakkréteggel eltüntetném a kisebb karcokat...
(#) adapter válasza msteve hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
Köszönöm!
(#) Fidel válasza adapter hozzászólására (») Júl 9, 2022 / 1
 
Ha tényleg valódi furnér van rajta, akkor csiszolás, és veszel egy doboz dió színű viaszt hozzá, és egy rongy labdával átdörzsölöd.
Szerintem jobb, mint a lakkozás erre a célra.
Ha meg fóliás pozdorja, akkor cipőpasztával lekened a sérülést.
(#) Fidel hozzászólása Júl 9, 2022 /
 
Elkészültem a hangdobozaimmal, most próbálom a hangzását állítgatni.
A mélyeken kéne kicsit feljebb tornázni.
Mivel érdemes próbálkozni, mi a jobb megoldás, hogy lejjebb tudjon menni a hangszóró és kicsit több db legyen már alacsonyabb hangerőnél is?
Bass reflex cső, vagy passzív membrán a jobb megoldás?
Előnyök, hátrányok?
Melyik rontja el kevésbé az összképet?
(#) deebo válasza Fidel hozzászólására (») Júl 9, 2022 /
 
A hangszórók és a doboz ismerete nélkül erre lehetetlen válaszolni.
(#) Fidel válasza deebo hozzászólására (») Júl 9, 2022 /
 
Mi határozza meg, hogy passzív menbrán lesz e a jobb, vagy a cső egy adott dobozban?
(#) deebo válasza Fidel hozzászólására (») Júl 9, 2022 /
 
A hangszóró. Röviden: minden hangszórónak megvannak a maga paraméterei, amik meghatározzák, hogy miképpen működnek. Egy zárt dobozba illő hangszóró mellé hiába teszel reflexnyílást, semmit sem fog csinálni. Ha már itt tartunk a reflexcsövet sem találomra szokás betenni, azt is pontosan méretezni kell a hangszóróhoz.

A kérdésed igazából értelmetlen.
Idézet:
„A mélyeken kéne kicsit feljebb tornázni.”

Azt sem tudom, hogy ez mit jelent.

Idézet:
„Mivel érdemes próbálkozni, mi a jobb megoldás, hogy lejjebb tudjon menni a hangszóró és kicsit több db legyen már alacsonyabb hangerőnél is?”

Lehetséges, hogy kiterjeszthető az átvitel alacsonyabb tartományba, de tudni kell a hangszóró TS adatait legalább. Az érzékenységet növelni nem lehet, tud amit tud a hangszóró.

Idézet:
„Bass reflex cső, vagy passzív membrán a jobb megoldás?”

TS adatok ismeretében lehetne erről nyilatkozni, univerzális válasz nincs.

Idézet:
„Melyik rontja el kevésbé az összképet?”

Ha nincs rendesen megtervezve, mindegy, egyébként egyik sem, különben nem használnánk.
(#) Fidel válasza deebo hozzászólására (») Júl 9, 2022 /
 
Alacsony frekvencia tartományban kevés a hangereje a mélynek, legalább is én így tudom megfogalmazni a problémát.
Van a mély hangszórónak egy felfutási görbéje a grafikoon, és azt szeretném balra eltolni.
Igazából mélyközép hangszóró HA 31 1544-422.
Igazából amikor nekikezdtem, nem tudtam, hogy mire vállalkozom, csak később az olvasgatás alapján lett világos, hogy ez nem olyan egyszerű.
A közép is mélyközép hangszóró benne, 17N558A
A magas egy BC25TG15-04

A mélyet leválasztottam, úgy méreteztem a dobozt, 65l.
(#) Fidel válasza deebo hozzászólására (») Júl 9, 2022 /
 
Thiele-Small paraméterek:
Fs..........19,802 Hz
Vas.......380,503 l


Qms. . . .2,116
Qes.....0,464
Qts.....0,381
(#) Fidel válasza deebo hozzászólására (») Júl 10, 2022 /
 
És akkor mégis min múlik, hogy mikor használják ezt, és mikor azt?
Mivel van összefüggésben a dolog?
(#) deebo válasza Fidel hozzászólására (») Júl 10, 2022 /
 
Ezt én nem tudom neked korrektul elmagyarázni, de. A membrán tömegétől, az engedékenységétől a mágnes erejétől, a vasmag és a tekercs közti légréstől és így tovább (nem tudod ezeket módosítani).

Most nem volt energiám pepötyögni a hangszóródat, de az a hangszóró azért képes elég alacsony frekvenciákra is, a pázmándi tudna egyértelműen útbaigazítani, de már nem nagyon jár errefelé.
(#) segítő válasza Fidel hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
https://hangszoro.net/adat/06_422.pdf
Kétszeres a Vas a gyári katalógusban, 608 liter, az általad megadott 380 liter ellenében. A 380 liter is sok. Zárt dobzban 65 literben nem is lesz igazi mély. Legalább100 l kellene. Más paraméterek is eltérőek, mint a gyári adatlap.
Ha nem teremhangosítás a cél, és egy 17N558A és BC25TG15-04 boldog tulajdonosa vagy, egész jó kis kétutas szobai hangdobozt tudsz építeni a két hangszóróból
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2022
(#) Fidel válasza segítő hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
Az egy régebbi adatlap, nekem ez van meg, ha jól emlékszem beszéltem is erről annak idején gyártóval.

http://hangszoroshop.hu/spd/VIMK30/HA31-422-Melykozephangszorok

Azon túl vagyok, hogy kétutas legyen.
A leírás alapján direkt lett úgy csinálva, űrtartalomra, hogy lehessen belőle bassreflex is, ha zártban nem elég a mély.
Már nem értek semmit! A Vas érték az nem csak egy elméleti viszonyszám?
Az adatlap alján az van, hogy ez a 65l jó hozzá!
Zártra még kisebb az ajánlás!
(#) GARFIELD13 válasza Fidel hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
Szia!
"Ha nem teremhangosítás a cél, és egy 17N558A és BC25TG15-04 boldog tulajdonosa vagy, egész jó kis kétutas szobai hangdobozt tudsz építeni a két hangszóróból"

Ezt még azzal kiegészíteném, hogy a Subwoofer II. építéshez is van 2 db hangszóród még mellette.
Üdv.
(#) Fidel válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
Kész van a doboz, benne vannak a hangszórók!
Ezt már nem fogom szétszedni!
A külön szub, az hogyan lenne meghajtva az erősítőről?
(#) DJ Tacki válasza Fidel hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
A topikban visszakeresve találhatsz hangfal méretező programokat, amibe beírva a hangszóró és immáron kész láda adatait ellenőrizheted, hogy különböző nyílások, reflex-csövek, stb. milyen hatással lennének a frekvenciamenetre. A program egyébként a hangláda méretére is tesz javaslatot a különböző konfigurációkban.

A WinISD ingyenes, korábban én is használtam, javaslom.

Bővebben: Link
(#) segítő válasza segítő hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
Aki egy 30 cm hagszórót "mélyközép"-ként ad el, az egyéb aljasságra is képes. Ha házi/szobai zenehallgatásról beszélünk.
(#) deebo válasza segítő hozzászólására (») Júl 12, 2022 / 1
 
Miért is? Van 40cm-es mélyközéphangszóró is. Csak azért, mert a legtöbb gagyi hangszóró már 20cm-es méretben (vagy bármilyenben) sem képes értékelhető középtartományra, még nem kizáró ok. Ne kezdjük megint a hangszórók méret alapjáni megítélését.
(#) veroka válasza Fidel hozzászólására (») Júl 12, 2022 /
 
Esetleg aktív váltással?
(#) GARFIELD13 válasza adapter hozzászólására (») Júl 12, 2022 / 2
 
Szia!
Ha a fűszereseknél lesz újra akció, akkor egy ilyet érdemes lehet venni.
Ha laminált, akkor ezzel a mélyebb karcok javíthatóak.
Üdv.
(#) segítő válasza deebo hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Mélyközép 40 cm-el létezik. Akár jó is lehet, profi hagosításnál. Mint írtam pár sorral feljebb, én szobai zenehallgatásról beszélek. A fizika itt-is sajnos beleszól
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2022
(#) deebo válasza segítő hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Egy 40cm-es hangszóró is képes 2-3KHz-et szólni, tehát lehet mélyközép hangszóró.
Következő: »»   692 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem