Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3762 / 3976
(#) nedudgi válasza Fidel hozzászólására (») Szept 4, 2022 /
 
Egy ilyen mátrixnál egy-egy LED által kiadott fény nem sokat számít.
Biztosan alumínium, nem spiáter?
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2022
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Olyan hogy 18V-os led nincs. A fehér ledek 3V-osak.
A 9V-osban 3 chip van sorba kötve, a 18V-os ban 6 chip, vagyis ezek inkább led modulok.
Bár így tokozva, nem nagyon látszik a különbség.

Ha az eredeti 50W-os volt, akkor valószínű, hogy a meghajtó is ahhoz igazodik.
Vagyis ha a ledeket kicseréled úgy válogasd össze az újakat, hogy az eredő teljesítmény ne haladja meg az 50íw-ot.

Valamint nem lenne baj, ha tudnád, hogy a meghajtó mekkora árammal dolgozik maximálisan.
mert ezeket a mátrixokat sokféleképpen össze lehet állítani.
(#) bitmixer hozzászólása Szept 5, 2022 /
 
Sziasztok!
Lehet-e kapni szerintetek olyan kábelt, amelyben együtt vihető a LAN és a 230 VAC? Házon belül pazarul lehetne kábelezni egy központi UPS-ről járó, kis fogyasztású eszközöket, pl. router / switch / laptopok, riasztó, stb...
Ha ilyen nincs, akkor POE módon egy pontból DC-t odavinni, és helyben csinálni nekik egyedileg szükséges tápot. Agyament ötlet?
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2022
(#) Fidel válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Írjam úgy, hogy olyan soros kapcsolású LED chip, aminek 18V a tápfesültsége?
70db LED esetén sehogy nem jön ki a matek 50W-ra.
1W os ledek 70W, 0,5W os ledek 35W

Nem tudom, hogy melyik eset a reálisabb, hogy valójában 35W, vagy a 70W-ot járatják csak 50W-on.
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Szept 5, 2022 / 1
 
Nem baj, hogy így írtad, nem is miattad jegyeztem ezt meg. Inkább azok számára az elektronikában kezdő társak számára infó, akik esetleg olvassák ezt a rovatot.

Nem tudod valahogy megsasolni és vissza rajzolni a ledek áramkörét?
Ha úgy van beállítva a ledek árama, hogy ledenként kb 0,7W jut, akkor az 49W, és arra simán írhatják, hogy 50W-os a reflektor.

A power ledekre megadott teljesítmény, az csak egy katalógus adat, azt jelenti, hogy arra van optimalizálva, és annál nagyobb teljesítményen nem szerencsés járatni, mert csökkenhet az élettartama. De egy 1W-os ledet simán működtethetsz alacsonyabb teljesítményen is, amit a rajta átfolyó árammal tudsz beállítani.
(#) Epu2 válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
49 -ről 50 nem nagy eltérés. Keletkínaiak szerintem 40 W-os LED-eket is meghajtanak 50W-ra.
Aztán ahogy lejár a gari, vagy akár előbb is elhaláloznak.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Szept 5, 2022 /
 
Rendeltem a CONRAD-tól egy "kiforrasztó pákát", nektem mi a tapasztalatotok?
(#) tufatofu válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 5, 2022 / 1
 
Nekem az, hogy én nem leltem sok örömem benne, ezért vettem egy 80W-os vákuumos pákát és csináltam hozzá egy szivattyús állomást.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Idézet:
„Rendeltem ...”

Akkor már nem mindegy? Megkapod, kipróbálod, véleményezed ... aztán vagy vagy
(#) Udvari Zsombor válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Egy videóban (már nem tudom visszakereni) láttam valami hasonlót, egy PC alaplapot javított vele az ember, a videóban azt mondta, hogy neki egészen jól működik (bár nem tudni, hogy ő hány wattos verziót használ). Innen jött az ötlet, én PS/2 csatlakozót szeretnék vele cserélni régi alaplapban.
Eddig egy hőálló műanyag hegyű "Somogyi Elektronic" féle ónszippantóval próbálkoztam (HEStore-ban is kapható), de sikertelenül, fel kell emelnem a pákát, hogy odaférjek a szippantóval, úgy meg a csatlakozó fém háza elviszi a hőt és nem megy, mellesleg kilazult benne a műanyag hegy is.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Megrendelést követően is jók a tapasztalatok, legalább lesz valami sejtésem, hogy mire számítsak.
(#) Fidel válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
A műanyag hegyű szippantóval nem túl jól lehet dolgozni!
De ha teszel rá egy 10mm hosszú szilikon csődarabot, akkor szintet léphetsz vele!
(#) Udvari Zsombor válasza Fidel hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Ja, szintet léphetek a használhatóság romlásában. Majd meglátjuk, hogy ezzel a "kiforrasztó pákával" milyen eredményt fogok tudni elérni...
(#) Fidel válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 5, 2022 / 2
 
Miért is?
Sokkal jobban lehet úgy használni, tud alakulni a panelhez, sokkal jobban lezárja a levegő irányát, oda tud összpontosulni a szívás, ahol szükség van rá!
De még véletlenül se próbáld ki, hátha működik!
(#) micimacko válasza Fidel hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Csak megerősíteni tudom. Körülbelül 25 éve így használom.
Tavaly fogyott el az akkoriban vásárolt kb 25 méternyi szilikon cső...
(#) Régi motoros válasza bitmixer hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Az első ötletedre én még nem láttam megoldást, de gyanítom, hogy nem is létezik hivatalosan,
már csak érintésvédelmi szempontból sem. 230V AC -t nem fognak vinni 0.15 mm² -es vezetéken,
ráadásul nem csavart érpáron a jelvezetékek mellett. Merthogy ugyebár egy LAN kábel ilyen.

A második feltételezésed a POE az pedig létező dolog, anno kezdetben úgy volt, hogy max 48V DC feszültséget küldhettek rajta, (de ha csak 12V szükséges, akkor annyit amennyi az igény) és ha a csatlakoztatott eszközök támogatják, akkor még tápleválasztó sem kell hozzá. Most már többféle változata is van úgy látom, olvasd át a linkelt oldalt.

Úgy rémlik mintha a számítógépes (vagy pont ebben) topikban lett volna szó erről pár hónapja...
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2022
(#) KBal76 hozzászólása Szept 5, 2022 /
 
Sziasztok! Van egy ismeretlen kapcsolású bonyolult elektronikám, amiben van szorosan egymás mellett 4 darab ismeretlen (jav: 2SD882-nek tűnnek) tranzisztornak látszó alkatrész. Ezek tokozása TO126, elég rövid lábbal forrasztva (nem igazán hajlíthatóak). És persze melegszenek, és nincs rajtuk borda. A típusukat nem látni mert mögéjük raktak egy rakás kondit. Rámérve a hôleadó füleiken egymáshoz képest 0,2 Ohm körüli ellenállás van, magyarán össze vannak kötve. Szerintetek egy közös rugós hûtôbordát rájuk merjek passzintani? Azaz ha galvanikusan összekötöm ôket a hûtôfülüknél fogva, elromolhat? Ventilátorok (12V BL) fordulatát szabályozzák.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2022
(#) Jonni válasza KBal76 hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Csak akkor raknék rá közös hütőbordát ha egyforma mértékbe melegszenek, egyébként a hűvösebbet is felmelegetitené amelyik melegebb.

Vannak olyan szigeteőlapkák hütőborda alá amik a höt vezetik de az elektromosságot nem
(#) Bakman válasza KBal76 hozzászólására (») Szept 5, 2022 / 1
 
A középső láb a kollektor, ami egyben a hűtőfelület is. Ha azok biztosan össza vannak kötve (vezetősávok által), nyugodtan rakhatsz rájuk közös hűtőbordát, nem kell elektromosan elszigetelni őket egymástól.
(#) jani1987 hozzászólása Szept 5, 2022 /
 
Az asszonykám szeretné megtartani ezt a világítást de valahogyan turbózni kellene rajta, hogy ne legyen ennyire sötét. Jelenleg egy sima izzó világít úgy ahogy. Van ötletetek mit tegyek a helyére?
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2022
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
LED "izzó".
Arra oda kell figyelni, hogy beférjen a lámpatestbe.
És ne süljön meg a hűtés hiánya miatt.
Ne a legolcsóbbat vedd meg, 15 W már egész jól bevilágít (nálam) egy szobát.
(#) Régi motoros válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 5, 2022 /
 
Nos E27 -es foglalattal van 100W -os izzó is, ha sima 60W -os volna most benne...
Persze az jobban melegszik is, azt is érdemes szem előtt tartani, hogy teljesen zárt búra,
nincs semmi szellőzése. Magyarul megsülhet benne a foglalat...

Vagy megpróbálsz valami nagy teljesítményű energiatakarékost benne, lehetőleg olyat, ami mindenfelé szórja a fényt, mert aminek kisebb a kisugárzási szöge, az csak fél oldalra fog világítani.

De ha van egy kis barkácsolási hajlamod, lelógathatod három láncon, és máris jobb a légáramlás.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2022
(#) kendre256 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 5, 2022 / 1
 
Szereld ki belőle a foglalatot, és tegyél be egy mágneses LED panelt. Én ezt csináltam, alighanem szerencsém volt a panel típusával, mert vagy 5-6 éve világít.
Mágneses LED panelek például..
Ja, és sokkal nagyobb fénye lett, mint a gyárilag engedélyezett izzóval.
(#) jani1987 válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 6, 2022 /
 
Köszi. Neked is meg a többieknek is.
(#) gordonfreemN hozzászólása Szept 6, 2022 /
 
Sziasztok. Próbáltátok már ezt a krimpelő fogót: Bővebben: Link
?
Ha teljesen jól és elfogadhatóan működik, akkor veszek egyet.
(#) tbarath válasza bitmixer hozzászólására (») Szept 6, 2022 / 1
 
Jobb helyen külön kábelcsatornában (vagy csőben) közlekedik az ethernet és a 230, nem javasolt párosítani.
A PoE jó ötlet, de van egy ára, főleg ha aktív. Én azt csinálnám, hogy párban vinném oda az Cat5E kábelt, egyikre menne az RJ45, az lenne a hálókábel, a másiknál pedig 2-2 érpárat megküldenék 24-48 Volttal az UPS-nél, a másik oldalon pedig egy stepdown konverterrel helyben előállítom a szükséges feszt. Elvileg valami 30W környékén van a PoE teteje sima kábelnél, de ha több kell, akkor többet is kihúzhatsz tápnak. Mindenesetre erre biztosan nem RJ45-öt tennék, hanem valami más csatlatozót, már ha teszel rá
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2022
(#) vargham válasza gordonfreemN hozzászólására (») Szept 7, 2022 /
 
Szerintem nem jó.
-Vékony az anyaga.
-Drága.
-Nem cserélhető a pofája. Csak azt tudja, amit most. Ha pedig sérül, akkor dobhatod ki az egészet.
-Nincs benne racsni és plusz erőkar.
Szerintem ezek olcsóbban jobbak:
https://www.hestore.hu/prod_10025976.html
https://www.hestore.hu/prod_10040373.html
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2022
(#) Bakman válasza gordonfreemN hozzászólására (») Szept 7, 2022 /
 
Hasonlóval találkoztam már. Azokra a kis érintkezőkre, amire méretezve van, teljesen jó.
(#) SzilCsong hozzászólása Szept 7, 2022 /
 
Sziasztok
Dc Motor zavarszűrésébe tudnátok segíteni?
2 irányba forgó.
320Mhz-s radio vevőt kegyetlenül zavarja
(#) Jonni válasza SzilCsong hozzászólására (») Szept 7, 2022 / 1
 
A motor lábaira egy 150 nanós kerámia kondit köss párhuzamosan és úgy próbáld meg.
Következő: »»   3762 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem