Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3763 / 3976
(#) domel válasza vargham hozzászólására (») Szept 7, 2022 /
 
Olyan kék nyelű krimpelő fogóm nekem is van, húsz éve vettem 12000 Ft-ért. Most meg 8700 Ft
(#) szs válasza domel hozzászólására (») Szept 7, 2022 / 1
 
Ami az ÁFA-val kb 11050ft. Azaz nem sokat csökkent.
De én is cserélhető pofájút javasolnék a kérdezőnek, abból a pénzből (igaz, cserélgetve) meg is lehetne talán mindaz a méret, és "balaset" után csak párezer ft pofát cserélni.
(#) SzilCsong válasza Jonni hozzászólására (») Szept 7, 2022 /
 
Köszi, raktam rá párat (100nanos volt) valamennyivel jobb lett, de nem az igazi.
Műanyag házas kondit tettem, kerámia? Van jelentősége?
(#) Jonni válasza SzilCsong hozzászólására (») Szept 7, 2022 / 1
 
Az elektromos zavart még úgy is lehet csökkenteni, hogy a motor kábeleit egymással megcsavarod. Például ahogy ezen a képen van.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2022
(#) Epu2 válasza Jonni hozzászólására (») Szept 7, 2022 / 1
 
Na meg a testére is 100-100 nF.
(#) tépapa hozzászólása Szept 9, 2022 /
 
Van a Transistoramp nevű program.
Ugyan azokat az értékeket adom meg mondjuk a BC184 és a 2N2369A esetében és mégis más ellenállásértékeket ad meg a két tranzisztor esetében.

Próbáltam én az Analóg és digitális áramkörök című könyv képleteivel számolni, de ott semmi az adott tranzisztorra jellemző értékere nem kíváncsi.
Szóval, minden tranzisztorra ugyan az az ellenállásértékek jönnek ki, ami szerintem nem stimmel.

Tudna esetleg valaki más képleteket megadni, mint ami az említett könyvben található?
Lehetőleg ne kelljen sokat zsonglőrködni az egyenletek átrendezésével, hanem minél egyszerűbb legyen a számítás menete.
Nagyjából ötven éve jártam iskolába és nem volt szükségem az egyenletek rendezgetésére, tehát tök kuka vagyok hozzá.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2022
(#) Gafly válasza tépapa hozzászólására (») Szept 9, 2022 /
 
Milyen ellenállás értékekre gondolsz?
(#) tépapa válasza Gafly hozzászólására (») Szept 9, 2022 /
 
Bocsi, az ábra lemaradt.

Az R1 és az R2 -re gondolok.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2022
(#) reloop válasza tépapa hozzászólására (») Szept 9, 2022 / 1
 
Üdv! A BC184-nek nagyobb az áramerősítése, jó ez így. Az értéket az adatlapból olvashatjuk ki. Ahol a program nem veszi figyelembe a tranzisztor jellemzőit (erősítés, bázis-emitter feszültség) hanem átlagos, vagy éppen ideális értékkel számol, ott is működő kapcsolást kapsz eredményül, esetleg a kivezérelhetőség lesz kicsit karcsúbb. A Puskás amatőr képzés ide vágó anyagát szoktam ajánlani.
(#) tépapa válasza reloop hozzászólására (») Szept 9, 2022 /
 
Értem.
Köszönöm szépen a segítséget.
(#) Karesz 50 válasza tépapa hozzászólására (») Szept 9, 2022 / 2
 
https://www.hobbielektronika.hu/forum/erosito-epitese-elejetol-a-ve...?pg=28

Összehordtam itt egy csomó badarságot az erősítőkkel kapcsolatban június 2.-ától napjainkig.
Ha érdekel, olvass bele...
(#) tépapa válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 9, 2022 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Szasza55 hozzászólása Szept 9, 2022 /
 
Sziasztok,
Segítséget szeretnék kérni az alábbi elektronika javításához.
Egy Festool df700 dübelmaró elektronikája.

Köszönettel. Szabolcs

IMG_4421.jpg
    
(#) antiktelefon válasza Szasza55 hozzászólására (») Szept 9, 2022 / 1
 
Ez pontosan 0 info.
Mit csinál?
Mit nem?
A kiöntőgyanta van annyira puha a nyák elpusztítása nélkül leszedd? ki tudod mérni mondjuk egy triac gatejét, működését stb?
(#) tépapa válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Nem volna esetleg differenciál erősítő méretezéséhez is hasonlóan érthető anyag?
(#) Szasza55 válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Szia,

A motor ép hogy csak pörög, erőtlen.
A kiöntőgyantát talán ellehetne távolítani.
A triacot, hogy tudnám mérni?

Üdv.
(#) tufatofu válasza Szasza55 hozzászólására (») Szept 10, 2022 / 1
 
Például így
(#) tépapa válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Olvasgattam én, de arra jöttem rá, hogy bizonyos előképzettség kell hozzá, hogy megértsem.
Nálam meg éppen ez hiányzik.
Én mint hajdani könyvelő pontosan annyit értek belőle, mint egy szakképzett pék.
(#) reloop válasza tépapa hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Erről nincs bekészített anyagom. Nézegesd a gugli találatokat! Mi sarkall a méretezés megismerésére?
(#) tépapa válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Hogy mi sarkall?

Azokat a dolgokat, amik érdekelnek, megpróbálom megérteni.
Gondolom, ehhez meg kell ismerkedni az elméleti alapokkal.
Az is jó persze ha megismeri az alkatrészek rajzjeleit és megpróbálja az áramkört utánaépíteni.
De ha mondjuk megépítem és nem működik, csak szeretném valahogy rávenni, ha már görcsöltem vele.
(#) reloop válasza tépapa hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Az Ohm törvény és az elektronikai alkatrészek működésének alapismerete lehetővé teszi, hogy megértsd az egyszerű áramköröket. Innen lépésről lépésre bővítheted a tudásodat.
A kapcsolásokat nem neked kell megtervezned. A méretezés aszerint bonyolódik, hogy mennyire vesszük figyelembe az alkatrészek ideálistól eltérő tulajdonságait. Sajnos minden alkatrésznek, még egy darabka vezetősávnak is van ellenállása, induktivitása, kapacitása és a főbb tulajdonságaik is képesek megváltozni feszültség, áram, frekvencia és hőmérséklet függvényében.
Egy képzés anyagának leírása, vagy akár belinkelése meghaladja az erőmet.
Ha építesz valamit, a hozzá illő topicban kérj támogatást!
(#) tépapa válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Rendben.
(#) Karesz 50 válasza tépapa hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Szerintem legkönnyebben úgy tudod megtanulni az alapokat, ha telepítesz egy "rendes" szimulátor programot a gépedre. A "rendes" alatt azt értem, hogy olyan, amivel már akár komoly áramköröket is lehet tervezni. Ilyen pl. a TINA, a Multisim, a Circuit Maker 2000.
Ezek megtanulásával is el fogsz tölteni néhány napot (hetet), de szerintem ennél könnyebb/egyszerűbb út nem vezet a célod felé. Évek kellenek az alapok elsajátításához és nekem olyan érzésem van, mintha varázsütésre azonnal szeretnél mindent tudni. Ez nem fog menni. A legrosszabb az egészben, hogy ezt nem lehet bemagolni. Először szép fokozatosan mindent meg kell érteni, de még ez is kevés lesz. Hogy alkalmazni is tudd a gyakorlatban amit megtanultál, ahhoz a kisujjadban kell lennie mindennek. Sokszor lesz olyan érzésed ha kérdezel itt valamit (ha nem adod fel idő előtt), hogy ezt Te is tudtad csak nem sikerült alkalmazni a gyakorlatban az adott összefüggést. Ehhez rutin kell, idő kell, sokat kell gyakorolni... addig ízlelgetni egy-egy problémát míg nem találsz rá többféle megoldást. Pl. egy bemeneti fokozatot legalább százféleképpen ki lehet alakítani. Mindegyik működik, de csak egy legjobb van - de az is csak addig, míg nem talál az ember egy annál is jobbat.
(#) kadarist válasza tépapa hozzászólására (») Szept 10, 2022 / 1
 
Szia! Ez egy nagyon jó szimulátor-gyűjtemény, nyomogasd! Bővebben: Link
(#) tépapa válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Mivel életem folyamán már megtanultam néhány dolgot, így tudom, hogy nincsen "királyi út".
Tehet idő, türelem és szorgalom kell hozzá.
Ahogy öregszik az ember, annál több idő kell a tanuláshoz.

Multisimet letöltöttem, de nekem csak XP alatt megy. Elég kevés alkatrészt ismert. Legalább is ez.
A többire még nem sikerült ráakadnom.
(#) tépapa válasza kadarist hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Köszönöm szépen.
Ez tényleg érdekes.
(#) tépapa válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 10, 2022 1 /
 
Valószínűleg sértésnek szántad ezt a lepattintós, lekezelő stílust.
Persze nem tudhatod, hogy én a saját vállalkozásom könyvelését csináltam.
A vége felé, mielőtt nyugdíjba mentem, nagyjából 40 MUNKATÁRSAM volt. Tehát, nem alkalmazottként tekintettem rájuk.

Meg kell hogy mondjam, ez a kioktató stílus igen nagy butaságra vall a részedről.
De hát mindenki olyan, amilyen.
(#) Gafly válasza tépapa hozzászólására (») Szept 10, 2022 / 1
 
Magyarul nem találtam neked hasonló anyagot, de ez angolul egészen jó szerintem.
Ha bírod a nyelvet, akkor többi fejezet is érdekes lehet...
(#) tépapa válasza Gafly hozzászólására (») Szept 10, 2022 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Suba53 válasza tépapa hozzászólására (») Szept 10, 2022 / 1
 
Szia!
Az, hogy könyvelő vagy, feltételez egy alap matematikai ismeret halmazt, amire szükség van az áramkörök számolgatásához. Nem kell magas matematikában gondolkodni, egy középiskolai szintű matek, némi függvénytan, elvileg elég az alapokhoz.

Szerezd meg a Tietze-Schenk Analóg és digitális áramkörök című könyvét. Torrentről letölthető, több kiadásban is. Azért ezt javaslom, mert teljesen az alapoktól indulva tárgyalja a témát. Amikor fiatalon elkezdtem érdeklődni az elektronika iránt, és még lila gőzöm nem volt arról, hogy eszik, vagy isszák, minden elérhető forrásból próbáltam tájékozódni, és ez a könyv volt az, amiből a legtöbbet tudtam tanulni.

Kezd el olvasni türelmesen az elejétől, értelmezve a kapcsolódó egyenleteket, diagramokat, és idővel szépen megvilágosodik minden. Az én időmben nem volt internet, nem voltak fórumok, szakkörökre nem jártam, a különböző írott folyóiratok, könyvek segítségével tudtam csak haladni.

Most annyi előnyöd van, hogy ha bármiben elakadsz a könyvben, itt a fórumon egyből megkérdezheted, hogy mi fán terem az éppen számodra még érthetetlen összefüggés.

Nem lesz fáklyásmenet, lehet hogy évekig tart, ahogy mindenkinek, de szerintem megéri a végén az a jóleső érzés, hogy érteni fogod.
Következő: »»   3763 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem