Fórum témák
» Több friss téma |
Elérhető itt: Online oszcilloszkóp emulátor - (Csurgay)
Szerző megjegyzése: Sziasztok, köszönöm, hogy ennek a közösségnek a tagja lehetek, már az első két hónapban rengeteg segítséget kaptam. Devops mérnökként dolgozom, és a hobbim is a programozás, illetve a mikroelektronika. Pázmány IT Karon operating systems és protocol engineering tárgyakat tanítok, ezekhez segédanyagokat gyűjtök és készítek. Jelenleg egy böngészőben futó oszcilloszkópon dolgozom, amivel periodikus jelek paraméterezése, mérése, és az oszcilloszkóp kezelése tanulható, gyakorolható. A beépített kétcsatornás jelgenerátor (pwm, guass, pulse, ecg, ntsc) modulált (AM, morse, envelope) jelei sztereóban hallhatóak. Mikrofonról is mintavételez, és FFT spektrumot rajzol. Szokásos szkóp/jelgenerátor/spectrumanalyzer funkciók, XY, trigger, delay, xmag, readout, cursor. Tekerők: egérgombbal vagy drag up/down, ráklikkelés: resetel, hosszú klikk: pull.
Sziasztok,
minket is megfertőzött a régi analóg oszcilloszkópok és a hangfrekvenciás jelformálás világa. Hogy gyorsabban haladjunk a tanulásban és a gyerekek tanításában, összedobtam az elmúlt hónapban munkaidő után egy webes játék szkópot. Ezen be tudom nekik mutatni a periodikus jelalakok paraméterezését, interferenciákat, modulációkat, és meg is hallgathatjuk ezeket. Lissajous görbékkel órákig lehet játszani. Ezen a linken érhető el. - Csak Chrome-ban tesztelt! - A kétcsatornás beépített jelgenerátort az "ON" lámpácskákkal lehet bekapcsolni. - A többi lámpácska gomb is rákattintással kapcsolható. - A tekerőgombokat az egér görgővel lehet állítani, és rákattintva alaphelyzetbe visszaállítani. - A dupla tekerőgombok mindkét része külön tekerhető az egér görgővel, ha pont felettük áll az egér kurzor. - A Monitor funkcióhoz fülhallgató és alacsony hangerő javasolt. - Mic csak be van kötve, 10 mp-ig mutatja a bejövő jelet, de nincs még kalibrálva. - A debug gomb csak nekem van és folyton változik, hogy miket mutat. Jelenleg hátra van és tervbe van véve a Monitor Volume gomb bekötése, a Volts/Div kalibrálása, adsr envelope mód, wav file generálás, FFT mód, emulált trigger időzítés és paraméterezés, esetleg komplett animált interaktív leckéket. Bármit szívesen előreveszek, amin valamilyen fizikai vagy műszerismereti tudnivalót kipróbálhatóan illusztrálni lehet a gyerekeknek. Ebben kérem a segítségeteket, kritikákat, ötleteket. Üdvözlettel, Péter
Szuper!
Egy ötlet: Ingyenesen letölthető androidos okos telókra ( Gondolom a gyerekek többségének ilyen van ) a Keuwlsoft Function Generator app. Ha a szkópod tudná fogadni, és megjeleníteni a PC line bemenetén érkező jelalakokat, akkor a fiúk, lányok a saját telójukon generált jelalakokat csodálhatnák meg a szkópon. Egyben meghallgathatják, hogyan szól egy négyszög, háromszög hullámforma a szinuszhoz képest.
Nagyon tetszik. Mutatom is a gyerekeknek.
Gratulálok, nem kis teljesítmény ilyet létrehozni. Őszinte megbecsülésem az ilyen szakik iránt, akik a gyerekek tanítására szentelik idejüket!
Egyszerűen zseniális! Mennyi idődbe telt, mire elkészült?
Köszönöm mindenkinek a pozitív hozzászólásokat, sokat jelent nekem ettől a társaságtól. Építő kritikákat is várnék, Suba53 által hivatkozott jelgenerátor pl. máris inspirálja a továbbfejlesztést.
Messze nincs kész, de most a kérdés miatt utánanéztem, dec.1 az initial git commit, és dec.8 a webes könyvtár dátuma. Lassan haladok munka mellett, és mindig sokat játszunk is az új funkciókkal.
Innen már csak egy lépés, hogy van egy 24 bites hangkártya és ha lesz benne FFT, akkor csináljon a kártya bemenetre érkező jelből mindenféle kijelzést. És lehetne belőle egy 192 kHz-ig menő szkóp. ( Tudom, hogy vannak hanganalizáló programok, de egy sokkal egyszerűbb verzió elkelne... )
Ház ez nagyon jó!!!! Gratulálok. Nem is láttam még hasonlót sem. Ügyes.
Egy poénos ötletem lenne, mint egy easter egg, kicsit megerőszakolja a szkóp működést, de a számítógép bármire képes, aki ismeri meg kajálná a poént, egy menő manó figurával...na jó, nem muszáj!
Nagyon szép munka, gratulálok hozzá!
Építő jellegű kritika: mobilon/tableten nem lehet kezelni a tekerőket (nincs egérgörgő) Fejlesztési javaslat a jövőre nézve: webusb-n keresztül fogadhatna adatokat (pl. usb-soros átalakítótól, arduinótól) És tényleg minden elismerem, nagyon jól sikerült, látszik, hogy van benne munka.
Köszönöm szépen.
Mic bemenetet olvassa telefonon is. Egyelőre be kell kapcsolni egy csatornát és a Mic gombot. Nagyjából mutatja.
Gratulálok! Nagyon ügyes, nemcsak gyerekeknek. Operán tesztelve, működik!
Nagyon király! firefox alatt valóban nem működik nálam, de Chrome alatt tökéletesen.
Nekem is az jut eszembe róla, hogy a szoftver szempontjából ez egy kész digitális oszcilloszkóp. A mögöttes szoftver technológiáról akarsz írni? Ránéztem a kódra, egyetlen javascript látszik, amit nyilvánvalóan nem kézzel írtál, hanem valami fordítási lépés eredménye. A funkcióhoz mérten rövid a JS fájl. Mi van mögötte?
Köszi a kérdéseket. A kód teljesen basic javascript teljesen nulláról, egyetlen canvas. Amit látsz, azt valóban a forráskód védelem generálta. Belül a UI objektum orientált eseményvezérelt állapotgép. A jelgenerálás és a sugár megjelenítés színtiszta alap polár matek. A mikrofon bemenet olvasására és a hang megszólaltatására a Media API-t használom, előbbit újra kell írni, mert elavult (deprecated). Sok munka lesz még vele, de sokat játszunk is közben. Innen is rengeteg segítséget kaptunk már eddig is.
Szia!
Fantasztikus megoldás és kiváló gyakorló lehetőség. Sok sok éve híradásipari szakközépben dolgoztam nagyon jól tudtuk volna használni! Találtam egy linket, hátha ez is hasznos! Bővebben: Link További sikeres munkát, mégegyszer gratulálok a fejlesztéshez! Üdv: Gábor
Köszi Inhouse, természetesen óriási sikere volt az ötletednek, gyorsan meg is csináltuk
Meg akkor már kalibráltam a Volts/Div gombot. Hálásak vagyunk, ha valaki teszteli és talál hibát vagy újabb ötleteket.
Tényleg klassz alkalmazás, de nekem NAGYON hiányzik a használati útmutató hozzá. Az első hozzászólásodban leírtakat oda lehetne biggyeszteni alá/mellé, akár rákattintósan is, mintha egy papírcetlire lenne kiírva. Az se baj, ha egy "?" gombra kattintva tooltip szerűen a kezelőszerv fölé vive az egeret jelenne csak meg hogyan kell kezelni. Pl. a tekerőgombok scrollra való tekerése egyáltalán nem volt egyértelmű és simán átsiklott felette a szemem elsőre, vissza kellett jönni érte, hogy újra elolvassam, hátha írtál róla valamit.
Egyébként meg Edge böngészőben is vidáman működik (chromium alapú).
Köszönöm a tesztelést Edge-en bbb!
Most elkészült a DC Offset és az AC-GND-DC funkció, kicsit gondolkodom valami használati segédleten, köszi a tanácsot! (A Trigger kontrollokat csak felraktam, de még nincsenek bekötve.)
Stereo kimenetet scope-kötve megjelenik a Menőmanó, látod Inhouse? A sw jelgenerátor működik, itt 1kHz körül, óriási volt az ötleted!
Istenkirálycsászár vagy! El se hiszem! Ezen még agyalok, hogy a fenében működik ez egy sima szkópon is, de elképesztő!
Te csak segíts tesztelni és gyere az ötletekkel
Következőképpen működik: 1. Letöltöttem egy képet Menőmanóról. 2. Kitettem háttérnek egy erre a célra írt programban, ami 3. rögztette a koordinátákat, ahogy végigkattingattam és betöltöttem egy tömbbe a vonalat. 4. Külön az X és Y koordináta sorozatot felvettem a Func választógomb utolsó két függvényének (jelminta bufferek). 5. Ezeket választottam a Ch1 és Ch2 jelgenerátorokban (csatolt kép ronda függvényei). 6. XY módba kacsolva az Online Scope-ot már megjelenik Menőmanó, ezt már láttad. 7. Most a Monitor gombot Stereo állásba kapcsolva a bal és jobb hangszórón ezek meg is szólalnak. 8. Az igazi scope két szondájával rákapcsolódsz a fülhallgató kimenet bal és jobb kimenetére. 9. Nagyítással és pozícionálással az igazin is megjelenik Menőmanó (vagy fenyőfa, szöveg, amit akarsz). (Kérdezheted, hogy lehet XY lissajous görbeként nyitott a vonal, hiszen az periodikusan sugárkikapcsolás nélkül újra és újra bejárja ugyanazt a pályát. Ennek az a trükkje, hogy oda-vissza töltöttem be a mintabufferbe, így a sugár oda-vissza járja be a vonalat.)
Kívánsiságból megpróbáltam firefoxból, ott nem működik.
A moderátorokat pedig megkértem, hogy a témaindító hozzászólásod legfontosabb részét rakják ki a topik tetejére sárga dobozkába, ahogy néhány másik topiknál is van.
Microsoft Edge
Version 108.0.1462.54 (Official build) (64-bit) Amiket próbáltam az működik.
Szia! Tényleg fantasztikus a program, nagyon tetszik. Sokan már leírtak ezt - azt, amit én is javasolnék.
1.) Mivel gyerekekről van szó, elsőként a jelalak hangját hiányolom, mert már az nagyon hívogató tud lenni, amikor megszólal a színusz, a négyszög, vagy a háromszög és hallhatóvá válik. Nem beszélve a hallható frekvenciákról. 2.) Ami nekem nagy szívfájdalmam, az a Firefox, amin sajna nem fut. 3.) A help, mivel a téglalap jobb fele üres a standard monitorokon, akár oda is elférne, vagy egy egérmutató mozgatással, ha fölé ér az ember, akkor is kidobhatná, hogy például az egérgörgővel próbáljon az ember értéket állítani, mert nekem nem jött le elsőre. 4.) Ha már lúd - legyen kövér alapon 2 vagy többfelé osztanám a képernyőt és külön tettem volna a jelgenerátort, ami így lehetne : a.) virtuális (mint most) b.) valós - mikrofon c.) valós - hangkártya bemenet d.) valós - hangszóró kimenetre érkező bármilyen jelforrás, akár MP3 is. Ne érts félre, már úgy jó ahogy van, de mindent lehet tovább srófolni. Akár megfogadod, akár nem, jár a mancs!
Hű, köszi, ezek nagyon jó ötletek!
Ha hallani szeretnéd, a "Monitor" gombot csavard el.
Kedves Péter,
Boldog új évet kívánok. Remek, nagyszerű program. Szeretném tudni, hogy FFT funkció mikor lesz elérhető? Ill. hogy ezen funkciónak milyen paraméterei lesznek? Üdv
Kedves Fadding,
köszönöm szépen. Egyelőre a trigger funkciót kötöttem be, meg volt pár javítás, módosítás. Most az első teendő valami help vagy segédlet megtervezése, mobilos gombtekerés, és utána jöhet az FFT kitalálása. Úgy tervezem, hogy a Ch2-t át lehet majd váltani a Ch1 spektrumára, vagy van jobb ötleted? BÚÉK
Nagy előrelépés nem volt a napokban, csak kapott a scope egy (Trace)Rotate gombot, piros Cal(ibration) LED-eket, egy új eseménymodellt, meg szétkenődik a sugár, ha hosszút kell rajzolnia.
Találtam bogarat benne...
Edge aktuális verzió (108.0.1462.76). Ha rákattintok a MIC lámpácskára, akkor azonnal befagy az egész, semmire nem reagál, míg újra nem töltöm az oldalt. Pedig ki szerettem volna próbálni ezzel a youtube videóval virtuális audio kábelen keresztül: link.
Köszi a visszajelzést! Sajnos ilyet nem fog tudni, amíg nincs sztereo mikrofon a böngészőben. Kimenetként viszont tervezek hasonlót, ami majd az igazo szkópra kötve fog érdekeseket animálni a sztereo fejhallgató kimeneten...
Közben készül a Firefox fix, kész a mobilon gombtekerés, meg pár újdonság szokás szerint Idézet: Kicsit rágugliztam, mert nehéz elhinni, hogy nincs stereo... S bizony, ebben picit tévedsz, van benne stereo lehetőség „amíg nincs sztereo mikrofon a böngészőben” Paramétert kell hozzá állítani, de megvan rá a mód: chromium buglista. S egy példa a stackoverflow oldalról: stack. |
Bejelentkezés
Hirdetés |