Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   7 / 246
(#) ivicz válasza Ballage hozzászólására (») Júl 21, 2008 /
 
No, meglett a gond (nagy valószínűséggel; nem cseréltem még a kérdéses alkatrészt, de azt sikerült behatárolni). Sikerült valamelyest talpraállítani a szovjet szkópot, azzal végigkövettem a fűrészgenerátor által adott feszültséget és a TR116 előtt még jó, utána meg már nem. Úgyhogy este túrok egy BF258-as tranyót, oszt csere. Köszi a segítséget még1x.

ivicz
(#) Doncso válasza ivicz hozzászólására (») Júl 21, 2008 /
 
Te, lenne egy kérdésem, ezt nem a vaterán vetted nemolyan régen véletlen? Kb 1-2 hónapja, pusztán a kiváncsiság hajt.
Üdv: Doncso
(#) Ballage válasza ivicz hozzászólására (») Júl 21, 2008 /
 
Örülök, ha sikerült hozzájárulni valamicskét.

Tehát akkor eszerint van fűrészjel, csak elszállt az X fok vége? Akkor az X-shift sem működik, ugye?
(#) ivicz válasza Doncso hozzászólására (») Júl 21, 2008 /
 
Nem pont én, de tudom, ki
(#) ivicz válasza Ballage hozzászólására (») Júl 21, 2008 /
 
Mostmár működik minden.

Igen, a fűrészjel az utolsó tranyóig szépen megvolt, az utolsó emitterénél látszott, hogy követi a hektikusan mozgó sugarat. Találtam itthon a BF258 helyére 259-et, már ki is cseréltem, megy pöpecül. Ennek (TR116) a párját (TR115) javították már, ami most ment tönkre, az eredeti forrasztásúnak tűnt. Mindegy, kicseréltem mindkettőt. Úgy emlékszem, az X-Shift működött. Olyan régen volt már Nem is tudom, hogyan lehet ez. Mármint, hogy az x-shift működött. Talán a tranyó elviselte a konstans feszültséget...

Még van egy kis hibája, bizonyos időalapoknál néha az egyik, néha a másik csatorna sugara eltűnik. De nem mindig és ugyanazon időalapnál nem is mindig ugyanaz a csatorna. Na ez mi lehet...? Pedig nincs a két sugárnak külön eltérítése... Na mindegy, ez még a jövő zenéje.

ivicz
(#) Ballage válasza ivicz hozzászólására (») Júl 21, 2008 /
 
Szuper! Gratula!

Szerintem mérd meg a kivett tranyót, hogy nem szakadt vagy zárlatos-e, mert az sok mindent megmagyarázna.

Az időalapra meg hirtelen nincs tippem, bár kicsit késő is van már. Akkor tűnik el amikor kapcsolgatod, vagy magától hol megjelenik, hol eltűnik az egyik vagy a másik sugár?
(#) Norberto válasza ivicz hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Idézet:
„bizonyos időalapoknál néha az egyik, néha a másik csatorna sugara eltűnik”


Nem lehet, hogy az ALT/CHOP választható üzemmódoknál lesz valami gubanc?
(#) proli007 válasza ivicz hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Hello!

Tekintve, hogy ez nem egy valós kétsugaras szkóp, itt "elektronkapcsoló" kapcsolgatja a két sugarat. (A két időalap az más) Itt BeamSwitch fokozatnak hívja, és azt a BeamSwitch Bistabil multi váltogatja (TR21-219). Az ALt/Chop üzemmódot a szkóp a Time/Div kapcsoló állásától függően automatikusan kiválasztja. Az időalap felől érkező "Alt" jelet a TR220-221 monostabil formázza, és váltogatja a Bistabilt.
Viszont az R52-53 kapcsolós poti végállásba tekerésekor, a bistabil multitit fix helyzetbe billenti. Így a BeamSwitch kapcsoló, vagy az Y1 vagy az Y2 irányában áll. (így csak egy sugaras a szkóp)
Ha ennek a potinak a kapcsoló része kontaktos, időszakosan eltünhet a sugár azon az Y csatornán.

Remélem érthető volt.

üdv! proli007
(#) fongab hozzászólása Júl 22, 2008 /
 
Tisztelettel érdeklődnék.
Van egy hibás oscilloscopom Típusa: TR4655/2
Hibája a visszintes eltérítés nem működik. ( képernyő közepén pont van, amit bárhová tudok tenni. Ha frekvenciát adok a bemenetre függőleges, vonalat produkál )
Kérdés: Szervizrajz, nincs valakinek? + Esetleg ha van, gépkönyvnek is, örülnék.
Még csak leporoltam. Mérni, nem mértem rajta, semmit. Eltérítésbe keresem a hibát, vagy az idő alap nem működik?
Esetleg, ha valaki volt ilyen hibája, mit csinált?
A segítséget köszönöm
(#) Doncso válasza ivicz hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Ez az a szkóp? Mert ha igen akkor én is pályáztam rá, nem baj csak kérdezem.
(#) ivicz válasza Doncso hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Igen, az. Jó kis gép, csak már öreg, előjönnek a hibái. A Time/Div kapcsolója is kh-s, de a wd40 nem segített rajta. Veszek rendes kontakt-spray-t, az remélem, segít. Szerintem a kh miatt tűnik el egyik/másik sugár is. Pont azoknál az időalapoknál csinálja, ahonnan Chop mód van életben. Eddig azt hittem, hogy valós kétsugaras szkóp ez, mert nem volt rajta Alt/Chop kapcsoló. Aztán ma beleolvastam a doksiba és ott fehéren-feketén le van írva, hogy nem valós kétsugaras és hogy az Alt/Chop módok közötti váltás az időalap alapján automatikus.

ivicz
(#) Doncso válasza ivicz hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
A tulajdonosa akkor egy kicsit félrevezetett, mert nekem azt irta ,hogy csupán egy időalapnál csinálja és csak az egyik csatornán és azt sem mindig, mondom akkor ez csakis jaxley-KH lehet, semmi más, de amint látom nem csak az volt, de örülök hogy sikerült megjavítanod. Sajnáltam hogy elvitték az orrom elől, de nem gond mert azóta szereztem egy valódi kétsugaras Philipset, na az KH-s volt de a WD csodát tett vele, működött csak kontaktos volt, mindent átfújtam rajta és mintha új lenne. Nem bántam meg az tuti. Jó kis masina, hálás jószág.
Üdv: Doncso
(#) Imi65 válasza Doncso hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Azért óvatosan a vegyszerekkel. A kontakthibák tényleg megszűnnek, a négyszögátvitel a legtöbb esetben - igen nehezen helyrehozhatóan - viszont tönkremegy.
(#) Doncso válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Persze persze, csak ésszel, nem úgy értettem hogy telefújtam az egész szkópomat, csak a potikat, jaxley-ket, azután szépen megtörölgettem.
(#) ivicz válasza Doncso hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Ami az eredeti hibája (ami még mindig megvan), az tényleg úgy tűnik, hogy csak jaxley kh. De nem csak egy időalapnál, hanem az összesnél, ahol életbe lép a chop. A másik hiba, amit már megjavítottam, már nálam jött ki, amikor átvettem a cuccot, még nem volt meg, úgyhogy szerintem nem vert át.

ivicz
(#) ivicz válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
A kontakthibák tényleg megszűnnek, a négyszögátvitel a legtöbb esetben - igen nehezen helyrehozhatóan - viszont tönkremegy

Ez vajon miért van így? Ha elszeparálom a potikat és a jaxley-ket, akkor is okozhat ilyen gondot a spray? Megtámadja a félvezetőket a vegyszer? Vagy a nyákot? Valamit muszáj lesz csinálni a kapcsolóval és nincs más ötletem, mint kontakt-spray.

ivicz
(#) Doncso válasza ivicz hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Ja értem, azt hittem becsapott.
(#) proli007 válasza fongab hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Hello!
Sajnos nem találtam hozzá rajzot, de nem lehet, hogy egyszerűen X-Y üzemmódban van a szkóp?

Eseteleg itt keres hozzá hasonló rajzot.

üdv! proli007
(#) Ballage válasza fongab hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Hát rajz nélkül érdekes lesz....

Próbáld meg X-Y módba kapcsolni, és nézd meg, hogy a külső X bemenettel el lehet-e mozdítani vízszintesen a sugarat. Ha igen, akkor az X eltérítésed jó, és a fűrészgenerátorban kell elkezdeni keresni.
(#) fongab válasza Ballage hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Köszönöm a választ, mindkettőtöknek.
Ma kapcsolóig, szétszedtem. Érintkezőket tisztítottam, még nem raktam össze.
Végül is, én is, a fűrész generátorra gyanakszom, a pontot tudom mozgatni, a kezelő szervekkel. (előlapi potméter )
Sajnos, sokat állt. A használóját, már nem tudom megkérdezni.
Reménykedek, a rajzba. Hátha valakinek van, és megossza velem.
üdv.
(#) ivicz hozzászólása Júl 23, 2008 /
 
Na még mindig nem kerek minden. Vagy már megint. Szóval chop módban van (márcsak) 3 időalap, ahol konzekvensen eltűnik az egyik sugár. Befújkodtam az egész kapcsolót rendes kontakt spray-vel, de ezen az sem segíett. Gondolom, ott már nagyon ki lehet kopva az érintkező tárcsa.

A másik gond, hogy a sugár jobb oldala (de csak a jobb oldala) 1-2 osztást rezeg jobbra-balra. Megint keresgélhetem a hibát... A múltkori hiba teljesen eltűnt, 3 időalapot kivéve megvan mind a két sugár is; ha ez is mind megoldódik, akkor egy darabig már csak jó lesz

ivicz
(#) oldman válasza ivicz hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Mielőtt elvesznél a hibában nézd meg a forrasztásokat! pl.: a kapcsolón erős nagyítóval.
Én már többször szívtam elöregedett forrasztásokkal, illetve azzal hogy az érintkező bevonata elvált az alapfémtől és ez okozott kontakthibát.
Volt hogy a forrasztás nagyító alatt úgy nézett ki mintha habbal lenne forrasztva.
Óvatos leforrasztás után (szippantóval) megtísztitani és újra forraszás után jó. Újabban NYÁK -on is gyakori néhány év után!
Legutóbb egy EMG imp. generátornál találkoztam ilyen hibával.
Jellemző még hogy néha kicsit durvább mozgatásra is megjavul időlegesen.

Egyes sprék nem kimondottan barátságosak az alaplapokkal + mocsokkal a megváltozott felületi vezetőképesség és kapacitás okozza a hibákat. Ha jól belegondolsz csak a mocskot rakod arrébb egy hely tisztul másik koszos lesz. Nem véletlen hogy annak idején víz - mosószer víz után 96% alkoholos öblítés volt a szokványos tisztítási eljárás a Szovjet készülékeknél.
(#) ivicz hozzászólása Júl 26, 2008 /
 
Még mindig vannak gondok.

1. Amíg be nem melegszik a szkóp, addig az időalapokkal probléma van. 0.5 és 0.2sec/cm-nél hajlamos a sugár visszafelé kúszni.

2. A jel az ernyő jobb oldala felé haladva eltorzul. Az elejénél gyorsabban halad, végefelé lassabban.

3. Még mindig eltűnik egyik/másik sugár chop módban. Pontosabban ilyenkor a két sugár pontosan egymáson fut (a jel fényerősségéből gondolm), de csak az egyik potira reagál. És nem következetes: ha az adott időalapról elkapcsolom, majd vissza, van, hogy a másik sugár képe jön be. Ez mitől lehet? Vajon hogyan nézi a szkóp, hogy most alt/chop van? Ezt nem találtam meg.

ivicz
(#) Ballage válasza ivicz hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
1. Hááát, nézd meg szerintem, hogy tényleg minden rendben van-e a fokozatkapcsoló bekötésével és érintkezésével.

2. Az nem lehet véletlenül, hogy a szimmetrikus erősítőben csak az egyik tranyót cserélted ki és az paramétereiben eltér a másiktól? Ezeket egyrészről párban illik cserélni, másrészről olyan párt kell berakni, amely paramétereiben (pl. béta, liearitás) nagyjából egyformák is. Nekem egy régebbi szkóp gépkönyvében (TR-4656) azt írják, hogy tranzisztorkarakterisztika-rajzolóval ellenőrizni kell, hogy a beépített félvezetők megfelelően lineárisak-e. Gondolom neked sincs ilyen műszered, de mint hibaok, eszembe jutott a dolog.

3. A chop módban a fényerő azért is változhat, mert máshogy vezérli a KS csövet: az átkapcsolás idejére kioltja a sugarat, amúgy meg be, és ez más áramkörön zajlik, mint egyéb állásban. Az én egyik öreg szkópomban is világosabb a rajz, ha chop módban van és nem azért, mert a sugarak egymáson futnak (de persze nincs kizárva, csak furcsán hangzik). Ha csak az egyik potira mozdul, pláne, ha csak az egyik csatornára kapcsolt jel jelenik meg, akkor szerintem a másik csatornára nem kapcsol át. Mivel amúgy van átkapcsolás (hiszen néha a másik csatorna jele látszik), akkor szerintem a chop mód multivibrátora nem megy rendesen (kontakthiba?).

Most nem kukkantottam bele a rajzba (bennem van három sör ), de majd megnézem egy tisztább állapotomban.

Alt módban minden páratlan előrefutáskor az egyik, minden páros előrefutáskor a másik csatorna jelét kapcsolja az Y fokokra. Ezt általában egy bistabil multibabrátorral csinálják, amit a fűrészjel visszafutásakor billeget, itt ezt kéne megnézni. Chop módban ezt a multit egy szabadonfutó multivibrátorral szokták kapcsolgatni minden egyéb jeltől függetlenül, ezt is meg kellene vizslatni.

Az, hogy ide-oda kapcsolgatáskor mindig mást produkál, arra enged következtetni, hogy KH-s a cucc. Elsőre tényleg végig kellene mérni szakadásvizsgálóval, hogy minden vezeték, forrasztás és érintkező megfelelő-e, mielőtt komolyabban nekifeszülsz méricskélni.
(#) ivicz válasza Ballage hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
Szia,

1.: ha bemelegszik, akkor jó. Akkor nem megy vissza. De mindegy, ezzel még tudok együtt élni.

2.: mindkét tranyót cseréltem és egyszerre vettem őket, ugyanonnan. Ez persze még nem garancia semmire, csak mondtam. Nem, karakterisztika rajzolóm persze nincs. De ha így eltorzul az alak (belassul a sugár), akkor nem lehet, hogy nem a végtranzisztorokkal van a baj, hanem az azokat vezérlő multivbrátorral (?) ?

3.: az időalap-kapcsoló minden csatalkozóját újraforrasztottam (nem forrasztottam le, csak egy kis új cinnel megtámogatva meolvasztottam az eredeti forrasztásokat), az érintkezőket korábban bekontakspray-ztem, az talán már nem kh-s. Az x-panelhez nem nyúltam, gondolom az alt/chop cuccai inkább ott vannak. De az x-panelhez kapcsolódó kapcsolók/potik nem kh-sak.

Végülis most használható így azért, de ha majd nagyon zavarni fog, vagy mindenképpen két csatornán akarok mérni, vagy nagyon pontos linearitás kell, nekifekszem mégegyszer. De az is lehet, hogy inkább elviszem valakihez, aki megcsinálja rendesen. Apropó, tudtok valakit ajánlani? Természetesen az itt jelenlévők is szóba jöhetnek, sőt Észak-Dunántúl esetleg Bp.

ivicz

ivicz

(#) Ballage válasza ivicz hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Idézet:
„nem lehet, hogy nem a végtranzisztorokkal van a baj, hanem az azokat vezérlő multivbrátorral (?)”


Erről elég egyszerűen meg tudsz győződni: mérd meg szkóppal a fűrészjelet a sweep generátor kimenetén. Ha lelaposodik a teteje, akkor a generátor a ludas, egyébként meg értelemszerűen az X erőlködő.
(#) gerg0 hozzászólása Aug 8, 2008 /
 
Sziasztok!
Van nekem egy TR-4655/A (EMG1568/A)-as szkópom. Az a baja, hogy ha bekapcsolom, az ernyőn nem jelenik meg semmi.
A különböző feszültségeket mindenhol megmértem a szkópban, azokkal nincsen semmi gond, ellenőriztem a biztosítékokat is, azok is jók. Egy kisebb szkóppal megmértem a sweep kimenetet, azon nem jött ki semmilysen jelalak. Lehet hogy a sweep generator fokozatban kéne keresni a hibát?

Valamint azon is gondolkodtam, hogy adok egy külső jelet a vízszintes bemenetre (hor. in). Viszont azt nem tudom hogy milyen jelet kéne ráadni. Esetleg fűrészjelet? Ha igen akkor milyen frekvenciával és amplitúdóval?

Köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza gerg0 hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Hello!

Ha XY üzemmódba kapcsolod, és nem adsz a bemenetre semmit, a pontnak akkor is meg kell jelennie. Tehát tök mindegy a freki és az amplitúdó, valamilyen vízszintes vonalat húzni fog.
(nézd meg a képcső fűtését is, egyáltalán világít-e)

üdv! proli007
(#) gerg0 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Szia!
Ekkor sem jelenik semmi az ernyőn.
A fűtés az megy, egyedül a nagyfeszültségű 8,6kV-os részt nem tudtam megmérni.
(#) Norberto válasza gerg0 hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
És X vagy Y tengelyek mentén próbáltad már a sugár vízsz./függ. helyzetét meghatározó potijainak végállásait? Se pont, se vonal nem jelenik meg a képernyőn sehol?
Következő: »»   7 / 246
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem