Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Javításra hozzám került egy Onkyo TX-8020 erősítő. A hibajelenség, természetesen, hogy nem ad hangot. Bekapcsol, a gombokra reagál, a kimeneti reléket kapcsolja. Égésnyom, hibás alkatrész szabad szemmel nem látható. Mást egyelőre nem néztem, de persze meg fogom tenni a szükséges lépéseket.
Esetleg ezeknél az erősítőknél van valamilyen típushibás alkatrész, amelyik ezt a meghibásodás okozhatta? Tudom, mérni, mérni..., de esetleg hátha valaki javította már ez a típust ilyen hibával. A firmware verziója 1.0 és 2013 évi. Köszönöm a segítségeteket!
Idézet: „Tudom, mérni, mérni...” De ésszel! Végfok környékén néznék szét! Pl: kap e jelet?!?! Ha nem kap adnék neki..szól.. akkor előtte van a hiba! Mi van előtte? Forrásválasztó EQ, hangproci?? Ha nem szól, miért nem?? Némítja valami? Kipurcant?? Tehát ésszel, végiggondolva!
Még esetleg majd a forrasztásokat is szemügyre veszem.
A TX szériánál a DTS chip típushiba.
Köszönöm! Sajnos.
Olvastam külföldi fórumokon. Ajánlották, hogy teszt módot kell futattani, illetve alaphelyzetbe kell állítani a firmwaret. Most sikerült, szól. De nem tudom, hogy esetleg hibás lenne-e DTS csip. Pl. melegszik-e majd vagy csak valamiért összeomlott a szoftverre. A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2022
Üdv!
A segìtségeteket szeretném kérni. Van egy kis gitár erősítőm és valószínűleg a Gain poti elromlott. A probléma az hogy nem találok bele valót. Amit rá van írva az az hogy A1M. 6 csatlakozója van ezért gondolom sztereo. Honnan tudnék szerezni bele való potit? Tudtommal az A a logaritmikus a B a lineáris, mi lenne ha lineárisat rakok bele? Előre is köazönöm a segítséget?!
Csak az építés sokféleségének lehetőségére a mellékelt kép.
Szokatlan de látványos forma. (Tudom, nem csak erősítő, de mégsem témaidegen.)
Gondoltam, megadom a módját, vettem megbízható helyről jópénzért 2SC5200 és 2SA1943-at, NTE382-383 meghajtókat, meg egy 2SC1815-öt munkapont beállító tranyót. Próba a bizti helyén 230V 40W izzó, félfénnyel világít. Bizti be, próba. 1 mp múlva bizti megadja magát, izzót vissza, teljes fénnyel ég... Gyakorlatilag a 2SC5200 kivételével minden cserélt áldozatul esett.
Most keresgélek az elején levő félvezetőknél, amiket eddig nem gyanúsítottam. Nagyjából ugyan néztem előzőleg, de jobban kell vesézni. Nem adja könnyen magát a berendezés... A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2022
Nem állítottam semelyik beállító potméteren, mindegyik a "gyári" állásban volt.
A rövid idő a tönkremenetelig miatt nem gondoltam, hogy a 15A-es 230V-os tranzisztorok kinyúlnak. Mármint, hogy nem a bekapcsolás pillanatában, hanem 1-2 mp alatt. Egyik megmaradt. Most +/- 32Vos tápról tudom majd próbálni és a végtranzisztorok kollektorába teszek 10 Ohmokat. Most ezeket a garantáltan eredetieket próbálom és aztán eldöntöm, pontosan kire is haragszom. Egyelőre magam vagyok...
Tessék a potit minimumra tekerni bekapcsoláskor. Különben esetleg túl nagy lesz a nyugalmi áram.
Rajta vagyok, de: Arra gondoltam a próbánál, ok, nagy lesz a nyugalmi, mennyi? És azt miért ne bírta volna ki ez a 2 bikát lehet leütni vele típusú végtranyó? 1-2 másodperc és vége? Mindegy, most nullára tekerem. Hátsó agyamban az "utángyártott" félvezetők gondolata és azok silánysága motoszkál. Remélem, nincs igazam.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2022
A 2SC5200 azért nem az a brutális típus. Hamar meg tud főni...
Pont az maradt meg jónak... Most tápegységről, +/- 32 Volt a lehetőségem, így a 2 oldal együtt 46mA-et vesz fel. Ha a nyugalmit állító potit tekertem, 2-3mA a változás...Holnap kipróbálom a saját tápjáról és áramkorláttal.
"...máma már nem hasad tovább..." A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2022
Igen, képzeld el a kvázi rövidzárat 90V-on két tranzisztoron keresztül... Ugyanis szélsőséges esetben nyitva lehetnek annyira a tranzisztorok, hogy rövidzár lesz belőlük.
Nem vagyok biztos, miért szállt el az új tranzisztorok hada, igencsak hajlok a kétkedésre az adataikat illetően. Már az izzós áramhatárolásnál is így, utólag egyből jelentkezett a rendellenesség, ami túlzott áramfelvételbe és teljes zárlatba futott ki.
A most berakott, régi, eredeti vég és meghajtó tranzisztorokkal semmi probléma nem volt, de az előzőleg hibás oldal néma maradt. 3 a magyar igazság, még egyszer szétszedtem az egészet, hogy a panelhez hozzáférhessek. Mint elején említettem az előző tulaj lehetséges gerjedést vélt a hiba okának. Nos, a hibás és az ép oldalon is a végfok végi R-C gerjedésgátló 10 Ohmok 440 Ohmra változtak és meg is voltak égve. Aztán a hangerő szabályozó előtti RC4558 egyik oldalának minden aktív kivezetése ki volt ülve majdnem a + 15V-ra. Talán halála előtt gerjedést produkált? Sosem tudjuk meg...Végül is a foglalkozás elérte célját, kidobtam pénzt meghibásodó alkatrészekre és sokkal gyakorlottabban szedtem harmadjára szét a gépet. Amúgy szép a darab.
Nekem úgy rémlik, hogy van oszcilloszkópod. Ha úgy kaptad, hogy az előző tulaj szerint gerjedt, akkor rögtön az első indításnál már nézni kellett volna a kimenetet, és azonnal lekapcsolni, ha meglátod a gerjedést. Azután labortápról, áramkorláttal keresgélni, hogy melyik fokozat kapcsolt oszcillátor üzemmódba.
Mármint, arra gondolsz, hogy melyik elko?
Idézet: „rögtön az első indításnál már nézni kellett volna a kimenetet, és azonnal lekapcsolni,” Erre 1-2 mp-em lett volna. Mikor ránéztem az asztali multira és vissza, az alkatrészek nagy része már megboldogult. A sértetlen oldal gyári állapotában igen kicsi nyugalmi állapotban mutatkozik, hasonlóra próbáltam állítani a javítottat - tranzisztor béta függő lehet - nem teljesen sikerült. De tekintve a korát a holminak, csodát nem vártam és sok pénzt rákölteni sem akarok, működik... A valamikori gerjedés nem tudom, miből fakadhatott, nálam nem jelentkezett, pár órát bekapcsolva tartottam, a OPA kicserélése meghozta a hibás oldal hangját is. Kapott egy TEXAS NE5532-ót, gerjedést ez már nem okozhat, de a régi ki tudja, milyen csúfságra volt képes?
Üdv!
Az alany egy Fisher RS-90 rádióerősítő. Sajna kapcsolási rajzot nem találok hozzá. A hibája, az egyik oldal halkabban szól. Potik jók. STK 463 van benne. A visszacsatolásba a 47µF kondikat cseréltem, hiba maradt. Gondolom az stk-nak annyi. Nézzek még vagy mérjek még valamit, vagy cserés?
Fogok.
Amit megyfigyeltem, hogy külön lábra megy a hangszínszabályzótól a jel. A 3asra vagy 4esre. Ez a jel a jó csatornán torz, a rossz csatornán tiszta. (Fülhallgatóval hallgattam bele)
Sziasztok!
Kérdezném, hogy a fiziológiai hangerőszabályzást, azt mivel csinálják? Csak a fura potival, vagy van hozzá valami áramkör is? A VT Cleopátrában lévő érdekelne, de nincs rajzom, tudásom.
Az ilyen erösitökben általában egy potival, amin egy elágazás meg néhány passziv alkatrész van (szürö) van.
Itt a cél az, hogy alacsony hangerönél jobban kiemeljék a hangsáv széleit, mert a fülünk éppen forditva érzékeli a hangot.. A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2022
Köszönöm, akkor elég ennyi. Gilszki-nél találtam.
Nézd meg a loudness circuit Google találatokat!
Köszönöm, nézegettem, de valaki ragaszkodik a Videotonoshoz.
Sziasztok!
Végfokhibás Technics SU-X933 erősítővel kapcsolatban kérdeznék. Az eredeti végfok SVI3502B (elvileg azonos az RSN3502B-vel). Eredeti, valóban jó alkatrész beszerezhetősége eléggé kétséges. A helyettesítésére gondoltam de a magas tápfeszültség (±44 V) miatt nem sok alkalmas végfok IC-t találtam. LM4780-as van, ha pár volttal lecsökkentem a végfok tápfeszültségét, használható helyette? Az erősítőben bőven elfér egy kis panel az átalakításhoz. Vagy esetleg találkozott már valaki hasonló átalakítással, mint egyes STK végfokok diszkrét alkatrészekkel történő kiváltásával?
Szia! Erre a tápfeszültségre megbízhatóan dolgozik a TDA7293.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |