Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3816 / 3965
(#) antiktelefon válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Kell bele az érték, akkor rakj 2 kisebbet elforgatva. ESR kb mindegy, ne legyen szemét azt annyi.
Mindkettő dc, csak az egyikre 1000 a másikra 15000 óra van írva.
(#) MrAngelo válasza szs hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Köszi!
Mivel 1W-os ellenállásból 1Ω és 1,5Ω-os van elég, így megpróbáltam, hogy 1,5-ösből kettőt tettem az 1-es mellé. Így mérve 3,25V-ig (3,25V; 3,20V; 3,21V) ment fel a feszültség ledenként kb. 30 perc alatt úgy, hogy a ledek a levegőbe lógtak és szinte alig lehet hozzáérni olyan forró. (az ellenállások is) - a táp egyébként 12,39V-ot ad terhelés nélkül, 3 LED + 3W 4Ω ellenállással 3,13V.

Ha lesz majd LM317T így is kell majd hűtenem? Van jópár pici hűtőbordám (9x9x4,5mm) csak nem tudom hogy rögzítem majd rá. ...vagy a ledek mellé az alu lécre rögzítem. Lehet nyomtatok hozzá műanyag kapcsokat, a ledeket is azzal rögzítettem az alu lécre, nem olvadtak meg.
(#) david87 válasza szs hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
amper mérővel sorosan raktam egy 560 ohm ellenállást és így 15A mutatott az ellenálláson 22,2 mA esik.
(#) antiktelefon válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 31, 2022 / 1
 
A 317 középső lábára van kötve a zászlója, szigetelni kell a bordától, vagy a bordát kell testtől szigetelni!
De mint idő közben kiszámoltuk a 317-en csak 2 led fog elmenni sorban, így inkább használd amit fölötte linkeltem.
Bővebben: Link
És még olcsóbb is (139Ft/db az erősebb is, de ingyen van bármiből bontva), bármilyen bontott cuccból összerakható. BD139 BD239 TIP valami bármilyen NPN tranyó jó hozzá, ami le tudja adni a fölös hőt. (sőt ha nagyon akarsz mindent hasznosítani, PNP-vel is összerakható és fettel is, de inkább nem kavarlak be azzal)
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2022
(#) Lamprologus válasza david87 hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Drága jó elektró tanárom erre azt mondaná:
Ülj le fiam! 1-es!
Idézet:
„az ellenálláson 22,2 mA esik.”


Ugorjunk neki még egyszer!
Mit akarsz mérni? Áramot vagy feszültséget?
Áram méréshez sönt (párhuzamos) ellenállás kell, feszültség méréshez előtét (soros) ellenállás kell.
(#) MrAngelo válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Jajj nekem! Már most is eléggé össze vagyok zavarva, nem csoda - ahogy nézem köztetek sincs teljes egyetértés. ...én kérek elnézést!
Ahogy az általad linkelt kapcsolást nézem, nem biztos, hogy ki tudom számolni a 2,2K helyetti valamint az előtét ellenállás méretét, hogy a 3 db LED kb 3,2V ~ 600mA-t kapjon. Meg a tranzisztorokat is hűtenem kell gondolom és eleve milyet használjak!? Van itthon BC547, BC327, BC337, A1015; 2N3906, 2N2222, 2N2907, 2N3904, S8050, S8550, C1815. Pfff...
(#) david87 válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Áramot akarok mérni Most már csak söntöt kell hozzá vennem de itthon nem lehet kapni sajnos
(#) uniman válasza uniman hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Kiderült, hogy ez nem az elektronikás vezérléssel ellátott példány!
...meg az is, hogy nagyon el volt dugulva a bemeneti szűrője, a kis vízátfolyás miatt jött belőle a forróbb víz. A kísérletezés jövőre folytatódik...
B.U.É.K! Uniman.
(#) szs válasza david87 hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Dehát: azt mondtam néked, hogy egy biztos áramerősséget bocsáss át rajta. Pl áramgenerátorral. Kezdd 5mA-el, stb.
Igaz, nem hangsúlyoztam nagyon ki, de az arányt így fogod megtudni.

Azt meg nem is értem, hogyan "eshet" (kizárólag) az ellenállason 22,2mA. Az áram nrm "esik", az a feszültség De nem baj, bizzosan mV-ot akartál írni. Csak ebből még pont az nem derül ki, amire kíváncsi lennél
Mert ha 22,2 mV esik is az ellenálláson, attól még tudnunk kéne, hány A-nél (mA-nél). És akkor tudnánk számolni.

Jut eszembe: egyszerű, néhány mA-es áramgenerátort tudod, hogyan kell?
(Nem baj, ha még nem. Van is rá példa itt a hobbielektronikán, meg meg is mutatjuk, ha kell)
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2022
(#) Jonni válasza david87 hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Feltételezem , hogy nem tanultál oroszt, de a SZDJELÁNO V SZSZSZR csak annyit jelent , hogy a szovetunióba gyártották. Az áram mérés szempontjából ennek semmi jelentősége nincs
(#) antiktelefon válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 31, 2022 / 1
 
A 2.2k az tökmindegy kb, lehet magasabb is.
Az R amit állítanod kell, mégpedig úgy, hogy a kívánt áramon 0.6V essen rajta kb tehát R=0.6V/I azaz 1ohm.
A T2 az lehet bármi NPN ami tud hűlni eleget, ezt kell hűteni. A T1 az tökmindegy, amit találsz bc182, bc547 bármi kínai retek ami tetszik és szintúgy NPN.
(#) david87 válasza szs hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Sajnos áram generátorom az nincs.
Én úgy kötöttem 9V elem + ellenállás multi + vezetéke -vezetéke vissza a 9 - ra
multi 200mA állásba.
(#) antiktelefon válasza david87 hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Sorba kösd az elemet, 560ohmot, multimétert és a műszert. Ha a multi 16.1mA-nél többet mutat akkor az elemed nagyon fel van töltve vagy rosszt mérsz.
Így az elem terhelése ugye 562.5 ohm lesz, így a 16mA-t várunk a multiméteren és valami középszerű kitérést a műszeren, ezt olvasd le. Az 560 ohm pontos ellenállását és a pontos elem feszt is mérd meg (Az ellenállással terhelve).
Igazából ha lenne egy igazi feszültségforrásod, ismert ellenállásod abból sokkal pontosabban és jobban ki lehetne számolni.
(De most honnan jött az, hogy a 75mA az nem a teljes kitéréshez tartozó érték? Nagyon rossz érzékenység, de csak nem véletlenül írták rá.)
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2022
(#) david87 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
A müszer nem volt benne csak a multi.
(#) szs válasza david87 hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Állíts össze majd egyet. Ma már nem, de ha addig nem lesz senki, aki megmutatja, akkor jövőre (egy nap múlva az lesz ) megmutathatom.
Nem kell atompontos a próbához.
(#) david87 válasza szs hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Csináltam egy mórickás rajzot

Névtelen.png
    
(#) elektroncso válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 31, 2022 / 3
 
Mindenkinek szól, csak erre reagálok.

A 75mV-os végkitérésű alapműszer szabványos ipari söntökhöz van, azoknak 75mV a "kimenete".

75mV-os söntök analóg árammérőkhöz
(#) antiktelefon válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Ez stimmel, de sok régi műszerrel volt már dolgom, amibe belebarkácsoltak már a korábbi igények alapján. Mondjuk nekem 1895-ös műszerem is van, amihez 36mV-os sönt kell.
Csak valahonnan szs felvetette, hogy a 75mV a másfélszeres kitéréshez tartozik, közben szerintem a teljeshez. De ha nem a multimétert kötné sorba azzal az 560 ohmmal, akkor megtudnánk eredeti lehet-e a belseje. (Mondjuk 9V 560ohmon 22mA-t mérve az a multi inkább ajtótámasz kategória lehet)
(#) Lamprologus válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Idézet:
„Mondjuk nekem 1895-ös műszerem is van,”

Na akkor lehet azt még Nikola Tesla is használta az első kísérleteinél!
(#) elektroncso válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Ezért szóltam bele én is a beszélgetésbe. A 75mV a végkitéréshez tartozik.
Analóg egyenáramú alapműszer sönt méréshez
Lent a leírásban is ott van, hogy mérési tartomány 0 - 0,075 V.
(#) MrAngelo válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Kipróbáltam, asszem nem rontottam el semmit a próbapadon de nem működik egyáltalán. A 'bármilyen' NPN tranzisztorból olyat választottam ami elvileg 0,8A-t bír (BC327).

Egyébként van egy ilyenem, nem tudom mennyire pontos de egy '3W power LED' direktbe a következő értékeket mutatja: (a bemeneti feszültség: 12,37V)

3,00V ~ 200mA
3,11V ~ 300mA
3,23V ~ 400mA
3,35V ~ 500mA
3,47V ~ 600mA
3,61V ~ 700mA
3,76V ~ 800mA

Nagyjából 3,4V-ig bírja a kezem a hőjét fájdalom nélkül elvezetni.
(#) moltam válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 31, 2022 / 1
 
Nem jó a rajz, a balos tranzisztor c-e fordítva van, ráadásul a bc327 meg nem npn hanem pnp. 6-700mA körül lesz szerintem az egy ohmos alsó ellenállással, ehhez nem tennék olyan tranyót ami 800mA tud max, több tartalék kell, bd139 jó mondjuk. Viszont neki több bázisáram kell, mondjuk legyen a balos ellenállás 320ohm.
(#) MrAngelo válasza moltam hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Köszi, csak 'digitálisan' van így, nem figyeltem a nyilacskát csak a tranzisztor lábait. Bár már nem vagyok benne egész biztos... a BC327-et jól benéztem...
A korábbi hsz alapján tettem 5k-t: "A 2.2k az tökmindegy kb, lehet magasabb is."
800mA tranzisztor tényleg nem elég? (ha jól számoltam, a teljes fogyasztása a ledeknek ~520mA)
Szóval az 5K helyett tegyek 320-at? 1/4W-os jó? Az 1Ω helyett meg tegyek mondjuk 2-t?
BD139-em nincs, szerinted megpróbálhatom BC337-tel, hátha? Vagy egyből kiégne?
(#) moltam válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 31, 2022 / 1
 
Szerintem a 337et hagyjad, megfőne. 2ohmmal 3-350 mA lesz, a fele. Kell az 1W a másikból is a bd vel. A kis ellenállás árammérő söntként működik, amint rajta a feszültségesés eléri a nyitófeszt ami kb 600-700mV, a bal alsó tranyó kinyit és elszívja a jobboldali bázisáramát. Beáll egy egyensúlyi állapot.
(#) szs válasza david87 hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Ez NEM áramgenerátor.
Mondtam: jövőre megmutatom.
Most pálinkaivás van, nem ezzel foglalkozom.
(#) antiktelefon válasza szs hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Nem mindegy igazából? Ha kb fix a feszültségforrás és sorba köti a két műszert rajta az ellenállással akkor ugyanazt kell mutatniuk, be fogja lőni a dolgot vele. De elektroncso is mondta, hogy 75mV a végkitérés, onnan meg a sönt adja magát alapból 0.075/I.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2022
(#) szs válasza david87 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
No, akartam áramgenerátort mutatni -de fölösleges. A mellékelt rajzodon látható áramkörrel, kis méréssel, kicsi számolással megtudhatod a sönt értékét (az sem baj, hogy elemmel megy, nem lényeges, az lényegesebb picit, hogy megfelel hozzá az a "nagy" ellenállás, nem terheled túl ezzel az aránnyal a műszert)

Tehát: összeállítottad az áramkört, vidáman folydogál az áram.
-Először megméred, mekkora feszültség keletkezett az "ampermérőd" kimenetei közt. Felírod, majd elosztod a műszered belső ellenállásával, a 2,5Ω-al. Kaptál egy áramértéket, Amper-ban.
Jó vastagon felírod.

-megnézed, mekkora áramértéket mutat a műszered.
Felírod vastagon az előző érték alá.

-A felsőt elosztod az alsóval -már meg is van az arány.

-a műszered belső ellenállásat(2,5Ω) megszorzod ezzel a számmal, és már tudod is a sönt értékét Ω-ban.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023
(#) antiktelefon válasza szs hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Ez rossz módszer.
Egy 560 és egy közel 2.5 ohmon eső feszültséget akarsz összevetni? Amikor a 2.5 ohmot multiméterrel mérte, olyan hibát fog ez belevinni... módszered arra épül, hogy ismerjük a műszer pontos belső ellenállását, ami nem igaz.
A multimétert és az árammérőt sorba kötve direktben ugyanaz az áram folyik át rajtuk, így mivel az áramot ismerjük a mutatott érték alapján lehet tudni a jelenlegi méréshatárt, ami a 75mV és a mért kb 2.5ohm alapján valahol 30mA körül lehet. Ha a mutatott érték ennek megfelel akkor nem kell semmit sem továbbszámolni, olyan söntöt kell választani, amin 75mV fog esni a kívánt maximális áramon.
(#) szs válasza antiktelefon hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Dehát: imerjük a műszer pontos belső ellenállását. Azzal indított a kérdező, hogy leírta: 2,5Ω a műszere belső ellenállása.
Akkor viszont pontosan ezzel a módszerrel (is) ki tudja deríteni, nekkora söntre van szüksége.
(A kalkulátor, amivel szerette volna, az is számol)

Értem én, hogy kőbe van vésve sz a 75mV, -de szerintem hasznos, ha azt is tudja, hogyan számolódik ki
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023
(#) JZoli válasza szs hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Ezzel egy komolyabb baj van csak. TE feltételezed, hogy azt a 2,5 ohmot pontosan mérte. Szerinted ezt az értéket milyen műszerrel lehet megmérni pontosan? Elárulom: amatőr- illetve házi körülmények között semmivel. A szokványos multiméterek ezt az értéket, már csak saccolják, mivel nagyon a méréshatár alján van, így a mért érték erősen megkérdőjelezhető. Tényleges értéknek nem szabad elfogadni. Az a jó megközelítés, hogy ha ismerjük a végkitéréshez tartozó feszültségértéket akkor azt vesszük alapul. Sokkal kisebb lesz a mérési hiba , ha ezek alapján számolunk!
De ha nekem kellene megmérnem azt az esetleges 75 Ampert akkor a műszert nem 75 Amperre méretezném, hanem a kitérésnek a 80-85%-ánál klenne a 75A és akkor ha esetleg néhány amperrel több folyna akkor is maradna tartalék a mérésben! De ez az én gondolkodásom szerint lenne, és nem biztos, hogy mindenki így gondolkodna, ha a saját projektje lenne.
Következő: »»   3816 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem