Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3814 / 3965
(#) antiktelefon válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Miért drága??
180Ft 5db felett és minden vidéki elektrós boltban is kapható helyben.
Nyilván 100mA felett az kell, de ha nincs ott a T de ilyen tokja van, akkor jó.
Ez a számoló vicc, 1.13W-ra 1W ellenállást javasol.
A leden melegen nem fog 3.4V esni amúgy, inkább 3.2V és máris 2.4V esik az ellenálláson.
ami 2.5 ohmnál majdnem 1A áram...
Mondjuk azt nem tudni most milyen ellenállásaid hogy vannak, de lm317 CC kapcsolás kell neked.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) Bakman válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
PC tápegység nem túl szerencsés. Ha áramgenerátoros tápegységet használsz, akkor nem fog kelleni semmilyen ellenállás a LED-ekhez, jóval takarékosabban fog üzemelni.

Lásd ezt: LM2596S-LEDD.
(#) MrAngelo válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Drága mert a jövőben kell majd kb. 40 db (több helyre szeretnék majd ilyen világítást).

Láttam, hogy a ledcalc gyengébb ellenállást javasol, ezért használtam 2 db 1 wattosat. (nem ugyanaz mintha 1 db 2 wattos lenne?)
Az ellenállás nekem nem baj ha melegszik, legalább a ventivel rásegít a terrárium fűtésére.
Ha az ellenállás kiég akkor okozhat vibrálást? Én eddig csak olyat láttam, hogy tönkremenetel után egyáltalán nem folyik áram rajta.
(Nem kötekedni akarok, csak tudni szeretném és nem értek hozzá.)
(#) MrAngelo válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Köszi, de a PC táp már adott, és majd több ilyen áramkör menne róla egyebek mellett (fűtés, szellőztető, párásító). Nyilván pár amper miatt nem használnék PC tápot, nem lenne gazdaságos.
(#) Bakman válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 / 1
 
Jobb a két db. 1 W-os, eloszlik a hő. Vibrálni akkor szokott, ha "kiég" valamelyik LED. Túl kicsi volt az ellenállás és/vagy nem volt jó a LED hűtése. A LED maximális áramának 70 - 80 %-kával számolj, jóval hosszabb életűek lesznek.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) MrAngelo válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
A LED nem tűnik forrónak, simán meg tudom fogni kézzel, az ellenállásokat viszont nemigen.
3mm x 20mm keresztmetszetű alu lécen vannak kb 5cm-enként, jól ráfekszik, nincs rés a LED és a léc között.

Jóval a max teljesítménye alá lőttem be a 2,5 ohmmal, 3,8V ~ 700mA-hez 1 ohm se kellene.

470µF kondenzátorból van nekem sok, csak ezért erőltetem, hátha van esély arra, hogy kicsit egyenletesebben folyna az áram, hátha az volt a baj, hátha megér egy próbát... De ha egyértelműen NEM a válasz és egyáltalán nincs értelme ezzel próbálkoznom akkor írjátok azt. Viszont ha bármi esély is van arra, hogy javíthat a dolgon a kondi akkor szívesen adnék neki egy lehetőséget mert így nem kerülne már egy plusz forintba se.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) Bakman válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 / 1
 
Kondenzátornak, jelen esetben, nincs értelme.

Az is egy opció, hogy egyszerűen hibás az egyik LED.
(#) Gafly válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 / 1
 
Az ellenállás legingább megégni szokott és "megnyúlni". Tehát megnő az ellenállása, vagy teljesen megszakad.
Vibrálni a "haldokló" LED-ek szoktak. Az ellen a kondenzátor nem véd.
Ha egy ugyanakkora ellenállásértékű ellenállást kettő darabból raksz össze, akkor a hőmennyiség változatlan marad, de nagyobb felületen tud hűlni.
Az két ellenállást inkább párhuzamosan érdemes kötni, mert ha az egyik megszakad, a másikkal még kisebb fényerővel ugyan, de működik a világítás. Több még jobb, érdemes különösen a LED-eket aláméretezni.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) MrAngelo válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Köszi, erre vártam.
Csak gondoltam hátha a táp nem ad egyenletes áramot terhelés alatt és a LED meg érzékeny az ingadozásra.
(#) MrAngelo válasza Gafly hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Akkor nem tévedtem az ellenállásokkal kapcsolatban. Csak 1 ill. 1,5 ohmos 1W-os ellenállásaim vannak, ezért kötöttem sorba.

Viszont így már egyre jobban azt érzem, hogy az eBay-es 'pici kínai frísippinges' LED-ek minőségével lesz a gond. A táp egyébként korrektnek tűnik, de a biztonság kedvéért arra is szereltem egy pici ventit.
(#) antiktelefon válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 / 1
 
Nem azzal van a gond, mérd meg a ledek üzemi áramát. Szerintem túlhajtod őket, az is lehet 1W nem 3W, de simán hőmegfutás is lehetséges.
Bővebben: Link
165Ft conradban, ne mondjad drága, 6600Ft 40db és nem gyújtja fel a lakást és 10 meg 80 fokon is tartja az áramot a led.
Vagy veszel aliról kérdéses minőségűt olcsóbban.
(#) Marty McFly válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Miért kellene ebayről rendelni? Innen tudsz rendelni és pár nap alatt már nálad is van.
(#) kitartás válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 / 1
 
Ha lejjebb állítod a feszültséget nem fog annyira melegedni. Egyébként a legkorrektebb megoldás egy áramgenerátoros meghajtás. Akár a fentebb említett LM317 el vagy a kapcsolóüzemű PT4115 el. Az utóbbi azét lehetne jobb megoldás mert akkor aztán akár 30 V táppal is hajthatod akkor sem fog melegedni semmi és a ledek is csak a nekik szánt áramot kaphatják.
(#) tsunami1202 hozzászólása Dec 29, 2022 /
 
Üdv. Előre is elnézést az amatőr kérdésért. A linkelt képen látható adaptert hogyan tudom legolcsóbban helyettesiteni, átalakitani 230V-ra? Egy nagyon régi távirányitos játékautó akkumulátor töltőjéhez tartozik, de nincs hozzá 230V-110V átalakito és vélhetően nem is müködik már maga a játék, szóval csak kiprobalni szeretném. A legolcsobb átalakito amit talaltam neten kb 10.000Ft, annyit közel sem szanok egy talánra.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) Régi motoros válasza tsunami1202 hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Nem nagyon fogsz sokkal olcsóbban találni hozzá transzformátort, mivel ugye ha jól értem egy
AC 230/110V -os transzformátor kellene neked. Talán jófogáson kifoghatsz egyet pár ezerért.
Két perc keresés után ezt találtam hirtelen legolcsóbban.
Persze a csatlakozója pont nem jó neked, szóval azt is buherálnod kellene.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) Gafly válasza tsunami1202 hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Ha próbára kell csak, akkor szerintem ne vegyél semmit.
Legfeljebb egy "passzoló" dugót, és mondjuk labortápról fel lehet tölteni.
Aztán ha kell, lehet keresni ilyen adaptert (nem egy nagy szám)...
(#) Marty McFly válasza tsunami1202 hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Akár át is lehet tekerni pl egy 12V os régi adaptert keresel és a szekunder tekercsből le kell tekerni pár menetet. Én úgy kezdeném hogy feszültségmérés, utána letekernék 3-4 menetet és újra mérés. A feszültség csökkenés mértékéből tudni fogod hány V/menet, és számolható mennyit kell még letekerni. Sok ilyet csináltam már amikor 9V os adapterre volt szükségem. Persze légy nagyon óvatos mert itt már hálózati 230V os feszültséggel játszadozol nem tudom mekkora a rutinod.
(#) szs válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 29, 2022 / 1
 
Én az alsó határt vettem volna figyelembe, ami 3,2V/0,56A
Ha 3db ilyen LED-et működtetnék 12V-os tápegységről, akkor
(12V-9,6V)/0,56A=4,3Ω jön ki.
Ha veszel két darab 2,2Ω-ost, az jó is lesz.
Mivel az ellenállásokon 2,4V fog esni kicsivel több, mint 0,5A mellett, ezért két 1W-os is megteheti (2,4VX0,5A=1,2W, 1,2W/2=0,6W darabonként), tehát 1W/db jó is lehet. Ha nagyobb teljesítményű, az nem baj.
De a már említett áramkorláttal, 0,55A-re állítva járnál a legjobban valóban. Ám az előtétellenállás is megteszi, ha stabil a 12V.

Ha már villog a LED, sz szerintem cserélendő.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) antiktelefon válasza szs hozzászólására (») Dec 30, 2022 / 1
 
Ez így működne, de egy 700mA led. 560mA-en nem sokat világít.
Közel lineáris a LED áram- fényerősség görbéje, olyan 20% benne marad még. Azt én is mondtam 3.2V-ra számolja mondjuk.
"Ám az előtétellenállás is megteszi, ha stabil a 12V."
Ez meg nem igaz, ahogy melegszik a led, csökken a nyitófeszük és nőni fog az áram. Arról nem is beszélve ha az egyik kínai led zárlatba hal meg, akkor mindet kinyírja sorban.
4115 egy jó kis ic, sokat használtam már, izzó gyűjtőbe kidobott 12V spotokból is lehet szedni. LM317 is elég sok futott éveken át díszletben 40V körül (Habár az icn a feszkülönbség cc módban nem a tapfeszültség), soha nem volt baj vele és azt is túléle mind amikor 50V-ra feltekerték hülyeségből a batápot és gyakorlatilag kiforrasztották magukat.
(#) uniman hozzászólása Dec 30, 2022 /
 
Csak annyi lenne a kérdésem, hogy ha egy 3,5 kW-os (230V) fűtőszál 110 (120) V-ról lenne üzemeltetve, akkor mennyi lenne a felvett teljesítménye? Kb. az eredeti negyede? Ugyanis 1500VA-as 230V/110(120)V-os trafó áll a rendelkezésre... Köszönöm a válaszokat.
(#) Bakman válasza uniman hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Sacc / kb. a negyede. Fele feszültség, fele áram. 0,5 x 0,5 = 0,25. A valóságban valamennyire el fog térni ettől a melegedés (ellenállás változás) miatt.
(#) pipi válasza uniman hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
3500/230=15A, 230/15=15 Ohm
120V/15=8A, 120*8A=960W
(#) pipi válasza Bakman hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Csak a pontosság kedvéért, P=Inégyzet*R, vagyis a fele áramtól nem a fele lesz hanem négyzetesen arányos...
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) Gafly válasza uniman hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Pontos számot tőlem most ne várjál, de viszonyításképpen több(!), mint amennyit arányosan kiszámolna az ember. Fűtőszál fémből van, annak meg pozitív a hőfoktényezője. Izzólámpánál nagyjából tízes viszonnyal, elektroncső fűtésnél nagyjából hatos viszonnyal szoktunk saccolni. Ami ennél alacsonyabb hőmérsékletű (azaz nem világít üzem közben ), még kevesebb az hideg és meleg ellenállás viszonya...
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
pipi -nek igaza van. Az eltérést nem a hőmérsékletváltozás okozza, mert az ellenállás huzalnak elég kicsi a hőfoktényezője, ellentétben az elektroncső wolfram fűtőszálával.
A nem pontosan negyede azért van, mert sem a 110, sem a 120 nem pontosan fele a 230 -nak.
Azért gondolom ez a kis eltérés elhanyagolható.
P=U2/R=I2*R, és az R ugyanaz.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Abból talán nincsen sértődés, ha csak azt állítom, hogy anyagfüggő.
Azt visszavonom, hogy minden pozitív.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) pucuka válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 30, 2022 / 1
 
Idézet:
„Közel lineáris a LED áram- fényerősség görbéje”

Én egy kicsit másképp tudom.
Elég nehéz egy jó adatlapot előtalálni, ahol látszik a fényáram, és a LED árama közti összefüggés.
Találtam egyet, ami ugyan nem nagyáramú, de a log-log diagrammon is látszik, hogy messze nem lineáris. A meghajtóáram növekedés utolsó harmadában alig változik a fényáram. Ez is oka, hogy nem érdemes a LED maximális áramával hajtani.
Ezért is nem a meghajtó áram változtatásával, hanem PWM szabályozással készülnek a LED -es fényerő szabályzók.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) MrAngelo válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget hallgatok rátok, veszek feszültség stabilizátort.

Esetleg vetnétek rá egy pillantást, ha így megcsinálom, jó lesz?
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) uniman válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat...amúgy ez egy átfolyós vízmelegítő cekásza. Egyenlőre a kitűzött célhoz túl sok a 3,5kW (pontosabban 3,53 kW). De lehetséges (még nem láttam a pontos típusát), hogy ez a Stiebel Eltron vízmelegítő "elektronikusan vezérelt" (most nézegetem az interneten a kínálatot)...ez esetben viszont bizonyára nem lesz nyerő a 110V-os megtáplálás, ahogy a triacos teljesítményszabályozó sem.
Van egy másik is, de annak meg kevés a teljesítménye (1200W)...
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) Régi motoros válasza MrAngelo hozzászólására (») Dec 30, 2022 / 1
 
Igen, úgy jó.
Következő: »»   3814 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem