Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3830 / 3960
(#) Fats Domino válasza pipi hozzászólására (») Feb 12, 2023 1 /
 
Ha nem világos,akkor elmondanám, ez egy IP/analóg kamera, ami alapvetően IP kamera, de saját memóriakártyára is tud rögzíteni és analóg videojel kimenete is van. A sarki közértben általában csak kiflit vásárolok ,mert annyira azért nem vagyok tudatlan mint amennyire annak nézek ki. Van néhány balun trafóm, tehát a 75 Ohm-os koax megoldódottnak tűnik.
Egy darab kamera jelét szeretném UTP kábelen vinni, ehhez kapcsolódik a kérdésem, ami nyilvánvalóan az analóg jel átvitelre vonatkozott,(hiszen egy érpáron a kamera nem annyira működne IP-ként) hogy mindegy melyik érpárra kötöm, és lehet-e mellette a táp is? köszi
(#) Jonni válasza Fats Domino hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Milyen tipusú kamera? Milyen csatlakozók vannak rajata?
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2023
(#) Skori válasza Fats Domino hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
100Mbit-es kapcsolathoz elég 2 érpár (ez szinte minden IP kamerának elég), a másik két érpáron lehet tápot vinni. Analóg jelhez meg balun kell, ami a koax-ot átlalakítja szimmetrikus jellé, ami a csavart érpáron mehet. A tápot meg "ízlés szerint" a szabadon maradt érpárokon.
(#) kendre256 válasza Fats Domino hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
A fórumon a "sarki közért" elnevezést a "legközelebbi elektronikai bolt" vagy a "szinte bármilyen webáruház" értelemben szokták használni...
UTP kábelben 4 érpár van. Minden jeledet át lehet rajta vinni, akár egyszerre is. Digitális jeleket a narancs-narancsfehér és a zöld-zöldfehér érpáron (B szabvány szerinti bekötés), a tápot a barna-barnafehér és a kék-kékfehér érpárokon szokták vinni . Megfelelő feltételek mellett a tápot egyetlen érpáron is elég átvinni (pl. barna-barnafehér).Ekkor a kék-kékfehér érpáron még az analóg jel is átvihető (bár a digitális és az analóg jelet is átvinni nem logikus).
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2023
(#) Fats Domino válasza Skori hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Köszi, értem, ez volt a kérdésem! Üdv!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2023
(#) Fats Domino válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Köszi a választ,ezt szerettem volna tudni! Egyszerre természetesen nem akarom a digitális és analóg jelet is, elég az egyik. Köszi, üdv!
(#) Geri86 válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Annak idején GeLee fórumtárs osztotta meg, úgy hogy működő autóhifis táp volt. Mondjuk Ő is csak az egyszerű volta miatt, el is mondta, eléggé kezdetleges semmi szabályozás semmi védelem. De ha erre nem akkor egy astabil multivibrátort mire lehet komolyabban felhasználni ledek villogtatásán kívül? Alkalmazták valamiben egyáltalán? Szimplán csak érdekel.
(#) Radio25 válasza szs hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Nagyon Szépen köszönöm válaszod,s mindenkinek aki segíteni akar s írt!

Költséghatékonyan szerettem volna megoldani,de már lassan egy hete nézelődöm s most kaptam értelmes választ.

Router (9V - 0.6A-1A) védett helyen kinti körülmények közt van amit szivargyújtórol szeretnék táplálni 12V - 15A?.

Melyik lenne a jobb választás 3 chipes megoldás közzül.?

LM2596S

XL4015

LM2596

Hálásan köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2023
(#) antiktelefon válasza Radio25 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Nem kell ennyit vacakolni, bármi jó ehhez, 7905 is és konkrétan bármilyen step down. Ami van a boltban/ közelben olcsón jófogáson vagy ahol éppen vásárolsz.
Persze ki lehet számolni mindent is, de fölösleges, működni fog bármivel.
Ezek meg kínai 150Ft-os modulok, felesleges tízszeres áron venni, Kínából 5-10db eljön 2 ezerért ezekből és máshoz is marad belőle.
Van 15 napos szállítás és eu raktáras is.
Apróban meg találsz eladót, aki nem 2000Ft szállítással küldené csak, hanem levélben is.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) pumpa hozzászólása Feb 13, 2023 /
 
Üdv! Egy KB. 1,5Kg-mos kazán ajtót szeretnék le fel mozgatni, ilyen megfizethető motort tudnátok ajánlani erre a célra. Ardunióval szeretném vezéreltetni. Én ezt néztem ki Bővebben: Link Ez jó lenne? Tudnám ardunioval vezéreltetni?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) domel válasza Radio25 hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Még az erőfeszítés is kár érte, olcsóbban megkapod, mint az alkatrészeket
https://www.hestore.hu/prod_10034287.html
(#) Lamprologus válasza pumpa hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
A linkelt szervo 4.1kg-ot tud 1 cm-es erőkaron ...
Mekkorát kell mozdítani a kazánajtón? Milyen irányban? Tényleg 1,5 kg-ot kell megemelni, vagy az ajtó tényleg ennyi, de csak oldalirányban a zsanérokon nyitni-zárni kell?
Esetleg lehet egy ellensúlyt beépíteni, és akkor már pár newton erő is elég a mozgatáshoz ...

Szóval kicsit adhatnál több infot, fényképet a feladatról.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) kendre256 válasza pumpa hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Ez nem egy egyszerű motor, hanem szervó. Táp kell neki, meg PWM jel, de ha jól rémlik, sima egyenfeszültség is jó a PWM helyett. A kitöltési tényezőtől függően beáll egy pozícióba, ami max. 60 fokos tartomány lehet. A nyomatéka 4,5 kgcm, ami azt jelenti, hogy 1 cm-es karon tud 4,5 kg-ot megtartani. 1,5 kg-ot max 3 cm-es karon tudna megtartani, és mozgatni valahány fokot. Nem tudom mennyi kellene le-fel mozgatni az ajtón, de 3 cm-es karral elég kicsi mozgás jönne ki.
Ez szerintem neked akkor lehet jó, ha valami súllyal kiegyensúlyozod a kazánajtót, hogy ne kelljen a szervónak az ajtó súlyát teljes egészében emelni, hanem csak mozgatni kelljen.
(#) tufatofu válasza pumpa hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Nem lobban el a hőtől az a kis műanyag bóvli? Rajtam már olvadt meg a melegítő a kazánajtó túlzott közelségétől. Pellet kazán adagolóját láttam ablaktörlő motorral megvalósítva.
(#) madzagos hozzászólása Feb 13, 2023 /
 
Tisztelt Szakik!
Keresnék olyan egyszerű villogó kapcsolást ami szabálytalan időközökben villantana fel néhány kék színű ledet. Villámlást imitálva egy gyermek jelmezen.
Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) szs válasza Radio25 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Bármelyik jó lenne szerintem -csak elég drága némelyik, és elég borsos házhozszállítást számolnak fel.
Ha megnézed azt, amit abban a hsz-ban linkeltem (az utolsó sor, a megvastagított: az link), azt 635+ÁFA-ért, azaz 806Ft-ért megkapod, és úgy látom a házhozszállításoknál, hogy GLS-el 990Ft-ért el is küldik -házhoz Nem lesz egészen 1800Ft. Idelinkelem megint, aztán majd meglátod, melyiket választod. Bővebben: Link
(Úgy látom, van szépséghibája azért a dolognak, kb 10-15 nap múlva érkezik be, akkor küldik majd.)

És valóban lehet kínából is rendelni, ha van kedved (pl alin) keresgélni, találhatsz akár harmadáron is (szállítással). Ahogy jobban kézreesik neked.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) Gafly válasza madzagos hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Szerintem PIC-el csináld meg, mert egyébként alkatrésztemető lesz belőle.
(#) Pethical válasza szs hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Idézet:
„És valóban lehet kínából is rendelni, ha van kedved (pl alin) keresgélni, találhatsz akár harmadáron is (szállítással). Ahogy jobban kézreesik neked.”

Nem szeretném linkelni, de itthoni shopban (azonnali szállítással) is találni 350 Ft + posta körül.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) szs válasza Pethical hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Hát akkor ne linkeld, ha nem szeretnéd nyilvánosan. Küldd el neki privátban a linket, biztosan örülni fog.

(Ui: esetleg nekem is elküldhetnéd privátban, én is biztosan örülnék neki)
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) Pethical válasza szs hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Valóban, ennek semmi értelme így. Linkelek párat.
2A szabályozható
LM2596

Mondjuk ezek állíthatóak, ami kisebb nehézséget okozhat, legalábbis kicsit körülményesebb, mint amit csak be kell rakni és jön belőle a 9V.
(#) szs válasza Pethical hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Én mindenképp köszönöm, és ő is biztosan hasznát veszi.
(#) Radio25 válasza szs hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Csatlakozom köszönöm a segítségeteket!
(#) proli007 válasza madzagos hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Hello! Ha így jó, egy "gyertya Led" segítségével..
(#) sany válasza madzagos hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Egy ötlet. Egy viszonylag egyszerű felépítésű véletlenszerű villogót, mutatott be korábban, Kera_Will fórumtársunk. Szerintem, ha kicseréled kék LED-ekre, azzal is működik. Így nem kell panel hozzá, és teljesen véletlenszerű. Persze , ha tudsz villogó kék LED-et szerezni, Persze , más színű is legfeljebb elrejted.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) madzagos válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Köszönöm szépen kipróbálom.
(#) madzagos válasza sany hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Köszönöm szépen. Ezt is kipróbálom.
(#) Gafly válasza madzagos hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Arra figyeljél, hogy a villogó LED-ek hajlamosak összeszinkronizálódni soros kapcsolásnál mindenképpen (köszönet fórumtársunknak, aki kipróbálta és felhívta rá a figyelmet), párhuzamosnál pedig ha nagyobb belső ellenállása van a táplásnak. Esetedben, mivel egyszerre fog villogni sok LED, eléggé valószínű. Érdemes a tápot kölön megoldani-stabilizálni. Ugyanígy az élethűség miatt sok LED kellene szerintem, jó nagy árammal meghajtva, ami külön tranzisztoros/FET-es kapcsolót igényel szerintem.
Az élethűséggel kapcsolatban, gondolom a villogás ütemezése eléggé lényeges. Ennek egyszerű változtatási lehetősége (programozás közben kikísérletezés) miatt is maradnék a PIC-nél...
(#) Skori válasza Gafly hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Ez csak a régebbi villogó ledekre igaz. Mostanában simán beletesznek egy mikrovezérlő chipet (tudom ágyúval verébre) a led mellé, csak azért, hogy villogtassa. Vannak véletlenszerűen villogó, RGB színváltós - lassan vagy éppen gyorsan villogó. Sok esetben a villogás valójában PWM szabályzás: jó játék a villogó leddel (gyertya led, vagy RGB színváltós led) sorba-kötni egy hangszórót, mert érdekes hangot ad, ahogy a PWM dolgozik.
(#) Gafly válasza Skori hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Ebben neked sok igazságod van, eddig amivel még találkoztam, minden villogó LED-ben két chip volt belül összebondolva.
Nekem a macskahökkentőhöz pont nem igazán lett volna jó az RGB és hasonló kontrolleres "csoda" villogó LED.
Árban viszont szerintem már kevéssé számít, hogy milyen villogó chip-et tokoznak a LED(ek) mellé...
(#) madzagos válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2023 / 3
 
Megcsináltam, nagyon faintos lett. Egy 2x1,5cm-es nyákra. A villogás idejét a kondi növelésével tudom növelni?
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2023
Következő: »»   3830 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem