Fórum témák
» Több friss téma |
Nem oldotta meg. A nullával vagyok bajban. Új órám van. Az órából kijön a nulla, és a fázis. Van egy doboz, 2 sínnel, amik össze vannak kötve egy vezetékkel, és egyikre megy az órából a nulla, másikra a földből a föld. Most a bemeneti nullája és a kimeneti nullája, ha felülről, ha alulról kell, össze van kötve. Először úgy próbáltam, hogy az órából a fázist, és a nullát is közvetlenül az aljára kötöttem, és a tetején lévő nullát kötöttem össze a sínnel. Ekkor áram nélkül se lehetett bekapcsolni. Ha kihúztam a tetején, akkor áram nélkül be lehetett, de áramra kikapcsolt. Most a sínen volt az órából jövő nulla, és a sínről jött a másik két nulla is ami rámegy, és a tetején volt a bejövő fázis. Így bekapcsolt áram nélkül, de áramra lekapcsolt. Akkor még van az, hogy azt csináljam amit legelőször, csak a tetején, és akkor az órából jövő nullát kötöm felülre, és az alját a sínre, ami össze van kötve a földdel?
Szedd ki a két sín összekötését. Nullát és védőföldet nem közösítünk, sehol.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
Az a villanyszerelő kötötte össze, aki a dobozt szabványosította.
A mérőből kijön:
- fázis(ok) - PEN Ez utóbbi az áramszolgáltatói hálózatból a Nullát és a Földelést egyesíti. Indulási pontja a transzformátor szekunderjének csillagpontja, ami rengeteg helyen útközben földelve van. Ez a PEN vezeték találkozik a háznál lévő földeléssel egy csomópontban (sin, sorkapocs, egyéb). Ezt a csomópontot lehet kettéosztani Nulla és PE (földelés) vezetékekre. A nullát lehet bevinni a betáp fázissal együtt a fi-relébe. Innen az elmenő nullát már NEM SZABAD újra összekötni a földeléssel SEHOL az épület áramköreinél. De akkor sem szabad összekötni, ha nem lenne FI-relé.
Hasonlóan, mint a mellékelt képen.
Csak itt még hiányzik a PEN pontba érkező földelőszonda is. Tehát a PE és N szétválasztása után a szabvány (és a józan ész szerint is) a PE nem szállíthat üzemi áramot. Üzemi áram alatt itt a fázison elmenő és nullán visszatérő elvi irányú áramot értjük. Tehát NEM köthetsz fogyasztót a fázis és föld közé (még ha FI-relé nélkül éppen működne is).
Akkor az egyes helyett a kettes jó lenne? Esetleg a bojler PEN-jét ki lehet hagyni? Csak 5-ös közösítőm van. A kör a bojler.
A bojlernek nincs éjszakai mérője külön?
Az az 5-ös közösítő milyen is? Egy fotó esetleg az egész elosztódobozról? Nagyon ajánlanám, hogy vonj bele a dologba egy villanyszerelőt. A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
De van, azért van 2 vezeték az óradobozból a bojlerre, és 2 a többire. Az 5-ös WAGO, de mindegy, mert nem férne bele ami kijön az óradobozból. Az 1-es képen van az eredeti, a pirosak a fi relék, az alsó négyszög az óradoboz, a zöld vezeték pedig lefelé a föld.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
Szerintem nem kéne hozzányúlnod, ha kérdés a bojler penje kihagyható-e a körből. És a rajzokonn nem lehet mindent azonosítani, de láthatóan nem érted a pen szétválasztást sem.
Mindent lerajzoltam. A két sín volt eddig az elosztó... Onnan mennek a földek, meg a nullák. Illetve még most is az, mert nem használom a fi relét. De hogy ha az elosztás után kell a fi relére kötni, akkor kell egy másik elosztó is még az egész elé, különben ha utána nem lehet összekötni a földdel, akkor sehol se lesz összekötve. De akkor ezért kapcsolt le?
Wagoval nem kötünk szekrényben, sínnek meg mégannyira nem használható! HLAK vagy más elosztókapocs kellene meg valaki aki átlátja mi van ott és érti is.
Ha van többféle óra, akkor azokra mind külön kör kell, külön fivel, külön nullával ami utána nem ér már össze és földdel sincs fi után közösítve.
Nem tudom mi nem átlátható a rajzon. Nyilván a bojlerre a vezérlőről megy a 2 vezeték a másik 2 meg a másik óráról. Ez úgy gondoltam logikus, mert mi más lenne az a 2-2 vezeték, amik pont oda mennek ahova? A piros a fi relé, a többi meg kismegszakító. A kimeneteket meg nem rajzoltam. Vannak, oda mennek, ahova kell.
Azt írtad, külön jön földelés. Ha ez valóban így van, akkor a villanyszerelő sem tudta, mit csinál. Nullát és védőföldet tilos összekötni. A PEN szétválasztás, már ha arról lenne szó, teljesen más dolog. A hibás összekötés miatt jelez a Fi-relé. A villanyszerelőnek nem tűnt fel a dolog?
Miért teljesen más dolog? 2 vezeték jön be az oszlopról, egy a földből. Az egy a földből az egyik sínre megy, a PEN a másik sínre, és össze van kötve a 2 sín, ez az a pont, ahol szét van választva, egyik sín nulla, másik föld. A bojlernek erről csak a föld kellett, mert mindkét óráról jön egy fázis, és egy PEN. Az első képen a fi relék nincsenek bekötve, mert nincsenek bekötve, mert nincsenek, csak oda rajzoltam, hogy ebbe a környezetbe lennének. A másik rajzon meg az eddig elmondottak alapján lerajzoltam, hogy hogy kéne szerintem jónak lennie. És miért ne kérdezném meg, hogy kell-e közösítenem a PEN-t a PEN-el? Hisz attól, hogy kivezették mindkét vezetéket mindkét óráról, ugyanaz a 2 vezeték. A fázis külön megy a 2 órán, de ha a fi előtt össze kell kötni a földdel a PEN-t, akkor ha nem ugyanaz lenne a 2 PEN vezeték, kint a bojler fi reléje előtt is össze kéne kötni a másik PEN-el is.
Egyszerűbb, és leginkább biztonságosabb lenne, ha keresnél egy rendesen hozzáértő villanyszerelőt, és rendbe rakatnád az egészet. Nem a sarki Pistabát, aki ismer olyat, aki hallott már olyan emberről...
Ez így egy katyvasz, és nem mellékesen életveszélyes is (lehet) amit jó lenne rendbe tetetni. De az emberek addig úgy se tanulják meg mi játék, és mi nem, amíg be nem következik a baj
Azért más dolog a PEN szétválasztás és a PE valamint N összekötése, mert két külön fogalom, még ha egy témakörbe tartoznak is. Ha TT rendszer van nálad, akkor nincs olyan, hogy PEN, nincs sehol összekötve a kettő és nem is szabad.
Elvesztettem a fonalat, mert hol földelésről, hol PEN-ről beszélsz. A hibás bekötés eredményét láttad, nem lehet felkapcsolni a Fi-relét, illetve nem lehet áram alá rakni a rendszert. A villanyszerelő nem vette észre, hogy valami nem jó?
A rajzai alapján nem adnék tanácsot neki, mert elvi hibás több helyen és esélyes a szerelésben is vannak érdekességek ott.
Az meg a másik, hogy nincs semmi info mi hol van közösítve, van-e PEN sín, szét van már választva vagy TT és csak valamiért az órán át van húzva a PE. (Meg wagot akart sínnek használni).
Az esetek többségében szokott olyan is lenni, hogy a két különböző mérő nullája találkozik. valahol. Akkor is leold a FI-relé.
A másik meg az, hogy meg kellene jegyezni, hogy a mérőhelynek és a PEN szétválasztásnak lakáson kívül van a helye. Itt csak a regisztrált szerelő dolgozik. A Fi relének és a kismegszakítóknak meg belűl. Bent már nem kötünk össze semmit. A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
Szia! Ezt a rajzot kellene tudni értelmezni, hogy hogyan is van a szolgáltatótól bejövő PEN-ből Nulla és Védőföld képezve. Az összekötésedet a két sín között meg kell szüntetni és úgy kell szétválasztani, hogy ahová a szolgáltatói vastag PEN-t kötötték a sínre és oda mennek a földelések is abból kell keresztül vinni az FI relén egy szálat (ugyan olyan keresztmetszettel) és rákötni a másik sínre ahová a Nullák lettek bekötve és kész. Az FI reléből a fogyasztók nulláit közösítő sínre kötött szál lesz a Nulla. Ez egy érthetőbb rajz erről a villanyóra részletről.
De az a baj, hogy senki nem mondja, hogy mi a baj a rajzommal, csak azt, hogy nem jó. Mivel a ti rajzaitokon is ott van a szétválasztás, ahol a földdel össze van kötve a PEN. Az pedig csak ott lehet, ahova a föld van kötve. És mindenki magyaráz, hogy ez után, meg az után, mintha már lenne előtte valahol a földdel összekötve. Ott van először összekötve a földdel, ahol össze van kötve. Az nem egy másik összekötés után van. Ezért fi relé nélkül, ahogy most van, az a leválasztó. Az összekötő vezeték pedig ugyanolyan vastag, mint a PEN. És jöhettek a WAGO-val, de a villanyszerelő is azzal kötötte be a bojlert is. Ugyanaz, aki szabványosította. Aki amúgy összegányolt mindent, meg jobban szétvert mindent mint kellett volna, utálom is érte, de ettől még olyan papírja van, amivel szabványosíthat. És ettől függetlenül az összes rajz alapján valahol össze van kötve a föld a PEN-el. Itt is egyetlen egy helyen van összekötve... És a másik rajzommal se mondta meg senki a problémát. Ugyanazt rajzoltam le, mint ami pl. az utolsó rajzon van. A plusz berakott közösítő a szétválasztó. Abba menne a PEN, abba menne a föld, abból utána egy megy a föld sínre, a másik 2 meg a fi relébe, és az egyik fi relé kimenetéről a nulla sínre. Le van rajzolva. Mi a probléma vele? Ugyanúgy egy helyen van összekötve a PEN a földdel, és sehol a nulla a földdel. Akkor mi a probléma?
Hozzáteszem, a bojlerét bekötöttem, és most megy a bojler, pedig alulra kötöttem a forrást. Eddig nem tudtam ki fog-e kapcsolni, mert ugye vezérelt áram.
Őszintén én nem értettem a rajzodat, de ha követed a kollegák javaslatait, jó lesz:
- A két mérőtől jövő PEN vezetőt amikor szétválasztottad nullára és védővezetőre (PE) már kezeld külön a nullát (N). Nem lehet sehol a két mérő külön nullája összekötve a bontási pont(ok) után felszerelt FI relé után - Ha nem tudod felkapcsolni a FI-t akkor az három okból lehetséges -> Valamelyik pontban a két nulla össze van kötve, vagy valamelyik fogyasztó nem azt a nullát kapja ami hozzá tartozik. A nappali óra fázisa és a vezérelt nullája van pl. használva -> Van egy fixen földzárlatos berendezésed. -> Vagy valahol a védővezetőt kötötték be nullának, elkeverték a védővezetőt (PE) és a nullát (N) Ha ezeket ellenőrzöd és rendbe rakod működni fog! A PEN szétválasztásánál nem érted a logikát! A PEN vezető ami védő és nulla vezető egyben megérkezik a PE sínre és innen készítesz egy leágazást a nullának. Tehát a PE sínen választod szét. Majd fogsz egy rendes földelést és ezt a pontot megtámasztod potenciál szempontból, hogy szolgáltatói PEN szakadás esetén ne álljon elő életveszélyes helyzet a mért hálózatodon. Tehát szétválasztod és egy földeléssel potenciált rögzítesz.
Többen is kértünk egy fotót, az sokat segített volna, de ez nem történt meg.
Én nagyon kíváncsi lettem volna arra a PEN szétválasztási csomópontnak nevezett helyre, aminek a szerepét egy WAGO tölti be. Főleg a vezeték keresztmetszetekre gondolok. Szinte látatlanba is érzem, hogy itt a baj fő forrása. A rajznak nevezett ábra ezt nem adja vissza.
Szia!
Idézet: Te lehet, hogy érted amit leírni próbálsz de így ez nem egyértelmű a kérdező számára. A Nulla (lehetne azt is mondani, hogy) kizárólag az FI relé utáni fogyasztói nulla sorolóba kötött PEN leágazása lesz, így van az FI-vel szétválasztva, ezután ez a NULLA, nem lehet összeköttetésben az FI relé előtti PEN és fogyasztói földelések sorolójával. Egy fénykép (erről a részletről) sokat segíte a segíteni tudóknak, hogy megoldják a problémádat. „A PEN vezető ami védő és nulla vezető egyben megérkezik a PE sínre és innen készítesz egy leágazást a nullának. Tehát a PE sínen választod szét.”
Azért beszélgetünk, hogy ha nem egyértelmű számára visszakérdezzen. Egy fénykép tényleg sokkal jobb lenne a megértéshez.
Idézet: „A Nulla (lehetne azt is mondani, hogy) kizárólag az FI relé utáni fogyasztói nulla sorolóba kötött PEN leágazása lesz, így van az FI-vel szétválasztva” Ezt nem igazán értem, mire gondoltál, van benne több ellentmondás! A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
Mivel 10-es, régebbi mérőhelyen 6-os réz jön ki a mért fővezetékként az órából, amit ha jól olvastam mostanában cseréltek/szabványosítottak, kizárt, hogy WAGO-val, amibe 4-es fér bele maximum, szét legyen választva. Bár lehet a WAGO-nak speciális kötőeleme, de ebből az nem derült ki.
Na pont erre akartam utalni, ezért kellett volna a fénykép, arra várunk.
Az kizárt dolog, hogy PEN vezető legyen bekötve WAGO-ba.Bővebben: Link 10 mm2 vezeték felett nevezzük PEN vezetőnek. Az előző hozzászólásom is erről szólt. Ott egy fővezetéki sorkapocsnak kellene lennie, minden vezetéket 2 csavarral fogva. De ezt már soha nem tudjuk meg. Ha egy ilyenre hasonlít, akkor jó is lehetne. A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
Egyetértek, bár egy fővezetéki sorkapocs lehet a wago által gyártva, nem ismerem a cég teljes termékpalettáját
Nekem amúgy az is furcsa, hogy a mérőből nem szétválasztva jön a PE+N. Én hiába próbáltam kérni, hogy ne, szétbontották az óra alatt a plombált térben. Mondjuk mivel 10-essel jönnek ki, tekintheted PEN vezetőnek továbbra is amíg megvan a keresztmetszete és később is bonthatod. Láttam erről egy állásfoglalást egy igazságügyi szakértőtől. A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
Az a baj, hogy ezerszer leírtam, hogy mi az első, és mi a második rajz, de hiába. Én azzal nem tudok mit kezdeni, ha olyan dologba kötsz bele ami nem létezik. És attól, hogy 6 oldalon keresztül számon kéritek rajtam, hogy WAGO-val van összekötve, mert amúgy ebbe tudsz belekötni, attól még leírtam, hogy a 2. rajz a rajzok, és a leírásaitok alapján készült, de mivel, hiába volt 5-ös WAGO-m, a szekrényből kijövő vezeték nem férne bele. De nem azt kapom, hogy igen, ha úgy lenne összekötve, jó lenne, vegyél hozzá ilyen ... összekötőt, nem azt, hogy nem jó, MERT..., hanem nem jó, mert (valami ami nem igaz, pl. mert WAGO-val van összekötve)
|
Bejelentkezés
Hirdetés |