Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2454 / 2501
(#) tothbela válasza Dióda hozzászólására (») Ápr 8, 2023 /
 
Értem mire gondolsz. Sajnos egy ilyen kapcsolás nem mondható végleges megoldásnak, bár az aktuális szerepében lehet használható.
Úgy gondolom, célszerűbb lenne rendes balun (DI box) használata. Nem nagy költség ha saját készítésű, lehet műveleti erősítős tisztán elektronikus is. De trafót sem nagy gond készíteni, főleg ha nem teljes sávra kell.

Az XLR GND lába azért nem teljesértékű jelöld, mert nem arra van kitalálva, hanem egyenpotenciálra hozás, valamint az árnyékolás csatlakoztatására. Lehet rajta zaj, ami a földhurokból ered.

Amit írtál, hogy ne terheljük feleslegesen a forrás invertáló kimenetét, ez érthető. Egyszerűbb szimmetrikus kimeneteknél ez valóban így is van. Viszont a szabvány előírja a vonalszintű illesztést, ami azt jelenti, hogy 0 dB 600 Ohmon. Terheletlenül +6 dB. Rövidzár esetén a kimeneti áram duplájára nő csak.
Találkoztam tisztességes szimmetrikus kimenettel, ahol nem csak egyszerűen egy invertáló és egy nem invertáló kimenet volt rákötve a csatira, hanem olyan megoldást használták, hogy ha például GND-re került az invertáló kimenet, akkor duplájára nőtt a nem invertáló kimenet jele. Ergo a nem invertáló kimeneti fokozat nem a GND-hez mint referenciához képest adja ki a jelet, hanem az invertáló kimenethez képest. És visszafelé is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2023
(#) david87 hozzászólása Ápr 8, 2023 /
 
Kikötöttem a 3 lábat és így is működik azt hittem hogy igy nem fog.
(#) Szabi1 hozzászólása Ápr 8, 2023 /
 
Sziasztok! Most egy Crown Macro-Tech 1200-as erősítőt próbálnék javítani és egy kis problémába ütköztem. Kölcsön volt adva, rövidre zárták a CH2 kimenetét, megtörtént a pukk. Raktam bele egy szett ebayes végtranyót, élesztés közben mikor eljutottam odáig hogy jelet adjak, elkezdtem kivezérelni, megint elpukkant. Szétbontva a végtranyókat kiderült hogy hamis tranzisztort vettem. Jelenleg kapott egy szett eredeti crown végtranzisztort bontásból.
Itt egy szimpla táp van per csatorna, szűrés után direktbe a végtranyó hűtőbordáira csavarozva, onnan pedig egy-egy csavar fogja át az output board PCB-t és így vezetődik tovább a kisebb áramigényű komponensek felé, minden csatornán egy hidalt AB+B végfokozat (CrownElvi.png segít a tájékozódásban)

Mikor próbáltam éleszteni IOC kialszik, de az ODEP nem engedi indítani, a primerben erősen világít az izzó. Nekifutottam mégegyszer mindent lemérni hidegen, nagyjából egyeznek az értékek a két csatorna között, ezért rákötöttem a jó csatorna driverjét és próbáltam indítani.
Az izzó elhalványul mint a jó csatornán, majd nemsokra rá az ODEP engedi indítani a végfokot, kimeneten 6mV DC, nyugalmi áramot beállítottam a service manual szerint, 300mV DC körüli van úgy mind a két ellenálláson (High side és lowside) keresztűl.

Elkezdtem pontos odafigyeléssel hidegen megvizsgálni a driver board félvezetőit, csak egy gyanús diódát találtam, bekarikáztam pirossal, kicseréltem 1N4007-re de semmi változás.
Ha a saját csatornájának megfelelő driver van rákötve a végfok panelre amivel nem indul rendesen akkor Low Side bias R321 ellenáláson keresztűl 700mV DC, High Side meg 14mV DC az R302 ellenálláson keresztűl, pedig a másik csatorna driverjével be tudtam állítani.
A test képen bejelöltem zölddel a jónak ítélt alkatrészeket a másik oldalhoz viszonyítva diódavizsgálóval.

Lehet, hogy mégis valamilyen alkatrész a végfok modulba nem jó és az egyik csatorna driverje érzékenyebb a hibára?
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2023
(#) jandark hozzászólása Ápr 14, 2023 /
 
Sziasztok. Értelmezésben kérnék segitséget..
Van egy yamaha yst sw300 aktiv mélysugárzóm ami a házimoziban vesz részt, a fő erősitő pre out kimenetén egy darab rca van mélysugárzó részére..
A mélysugárzó még régi konstrukció,így nincs lfe bemenet megjelölve,, az input 2 L-és R rca-n fogadja a bemenetet.
Segitségeteket kérném az elemzésben a feltöltött service manuálból és a képből,, hogy jól értelmezem e..

Mi változik ha egy rca kap jelet (R vagy L) egy sub rca-kimenetről? MI történik ha mindkét rca ugyanazt az egy kimenetet kapja (ugyanaz a fázis) egy rca-ról (y osztó).. És mi történik ha egy két sub kimenetes erősitő jelét kapja meg a két rca-ra?..
.
Jelenleg az egy rca sub kimenetet egy y elosztóval kapja meg mindkét rca-ra az input 2 ( R-L) bemeneten, de lehet csak beképzelem hogy így jobb..

Elméletben, a kapcsolási rajz szerint az input2- r (jobb) csatorna lenne képes jelre bekapcsolásra,, és oda menne az erősitő egy szem sub kimenete ..
De hogy is van valójában?
Köszönöm a segitségeteket az értelmezésben előre is..
(#) Szig válasza jandark hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Szia!

A rajz szerint közösítve vannak a csatornák, így mindkét csatornáról képes bekapcsolni és mindegy melyikre csatlakoztatod az egy darab RCA-t.

"Mi változik ha egy rca kap jelet (R vagy L) egy sub rca-kimenetről?"

Szerintem semmi.

"MI történik ha mindkét rca ugyanazt az egy kimenetet kapja (ugyanaz a fázis) egy rca-ról (y osztó)"

Szintén semmi

".. És mi történik ha egy két sub kimenetes erősitő jelét kapja meg a két rca-ra?.."

Mivel mindenképpen összegzi a jeleket, szerintem semmi
(#) jandark válasza Szig hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Szia!
Nagyon szépen köszönöm a segítséged!
(#) lóri hozzászólása Ápr 14, 2023 / 2
 
Sziasztok!

Csináltam én is egy KD -féle B5-öt.
Amint elnézem, ez sokkal B5-ebb lett.
Lehet, hogy nem működik, de tök jól néz ki.
(#) Karesz 50 válasza lóri hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Nagyon szépen megcsináltad! Egyszer kivehetnél már valamit a vitrinből és meg is hallgatnád... esetlen írhatnál róluk valami rövid élménybeszámolót, melyik miért tetszik jobban az egyiknél. Szerintem többünket érdekelne ez a része is - mivel nem értesz hozzá - teljesen objektív véleményként fogadnánk el amit leírsz
(#) lóri válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Köszönöm.
Hát igen, de ahhoz kéne jó hangadó, meg mindenkinek más a hallása, nekem meg már úgyis mindegy.
Ebből aztán lenne egy nagy verekedés.
Állítólag jól szól, csak azért csináltam meg.
Persze ez lesz az Orion végfokban. Merthogy lesz olyan változat, ahol külön van az elő és a végfok.

Még a VF2-őt fogom megcsinálni.
Meg a Videotonban a hangszínszabályzót, plusz, a teljes belsejét.
(#) Karesz 50 válasza lóri hozzászólására (») Ápr 14, 2023 / 1
 
Változatlanul tetszik a lelkesedésed és a hozzáállásod is : )
(#) Fidel hozzászólása Ápr 14, 2023 /
 
Sziasztok!
A mélyládába csináltam régen egy quad405-t és egy tda 1524A az előerősítője, félbemaradt a projekt, mert az előerősítő miatt iszonyatosan begerjedt az egész. Van benne egy mikrofon előerősítő, amit ha kiveszek akkor valamit javul a helyzet.
Ha jók az értesüléseim, akkor a tápegységem miatt van a gerjedés.
Nem vagyok jártas a témában, a 405 +-24V az előerősítő 12V ot kap a trafóról. Ez utóbbi külön van tekerve a trafóra.
Nincs túl bonyolítva, két egyenirányító és a puffer kondik vannak benne. Nincsenek a 0-ák összekötve, külön megy az egyenirányítókról a végfokra és külön az előerősítőre.
Csináltam valami nagy elvi hibát, hurkot, vagy ilyesmit, amiről nem is tudok?
Mivel tudok a tápon javítani valami egyszerűbb megoldással?
(#) Fidel hozzászólása Ápr 14, 2023 /
 
Remélem, hogy így jobban fog látszódni a kép!
(#) black1989 hozzászólása Ápr 15, 2023 /
 
Üdv Mindenkinek!

Tudom nem ide tartozik , de sajna sehol máshol nem tudom feltenni ezt a kérdést!

Nos létezik e olyan webshop , bolt , ahol csöves erősítőhöz való alkatrészeket lehet beszerezni ?

Gondolok itt olyanra pl, hogy egy helyen lehet venni kis , és nagy kapacitású fólia kondenzátort , de azon a helyen lehet kapni forrlécet, ellenállásokat , esetleg ilyen kenderszövet jellegű sodrott kábeleket stb! Szóval mindent egy boltban!

Minden segítség jól jönne , köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2023
(#) Hx-2 válasza black1989 hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
(#) lóri hozzászólása Ápr 16, 2023 /
 
Az volna a kérdés, hogy tudnátok ajánlani valami loudness áramkört, ami ki-be kapcsolós.
Néztem neten, de ott inkább 4 kivezetéses potikhoz vannak rajzok, vagy nem jól néztem.
ilyesmi kéne, mint a képen, a Videoton6383-ba raknám bele, a régit kiváltandó.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2023

loud.jpg
    
(#) btamas81 válasza lóri hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Jól nézted. Ha loudness akarsz 4 kivezetéses poti kell. Az a lényege, hogy alacsonyabb hangerőn emeljen ki. Kb fél hangerő után már nem csinál semmit, úgymond a poti 4. lába "kapcsolja ki". Ha van otthon loudnesses erősítőd, vagy a kocsiba fejegységed próbáld ki.
(#) lóri válasza btamas81 hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Értem, de a Videoton-on van egy ilyen kapcsoló is. Az mit csinál? Gondolom valami RC izét rákapcsol a valahova és akkor tök mély lesz minden.
(#) btamas81 válasza lóri hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Azzal kapcsolod be. Mindegyik így működik. De hiába be van kapcsolva a poti fél állása után (a poti fél állásában van a 4. láb kivezetve), már nem emel ki. És igen egy ellenállást meg egy kondit kapcsol a poti előtt.
(#) btamas81 válasza lóri hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Ja, én meghagynám a régit, szerintem jó az úgy ahogy van. Nekem 6380van.
(#) lóri válasza btamas81 hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Igen, de újracsinálom és nem lesz benne 4kivezetéses poti. Azt gondoltam egyszerű, mint a képen.
(#) btamas81 válasza lóri hozzászólására (») Ápr 16, 2023 / 1
 
Sajna, kell a 4 vezetékes poti. De lehet kapni. Ha más nem az aliról.
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Ápr 16, 2023 / 1
 
Szia! Megcsapolt hangerőpoti nélkül is készíthetsz loudness áramkört. Azt a közmegegyezést, miszerint a poti pálya alsó felén van loudness a felsőn pedig nincs nyugodtan felrúghatod. Ez az eljárás próbálja a hétköznapi júzert gátolni abban, hogy nagy hangerőn a kiemelések által tönkre tegye a szett hangsugárzóit.
Erről már tettem fel korábban rajzot, emlékeim szerint T-szűrő, vagy hasonló néven. Ha nem kerülne elő, újra elkészítem.
(#) Poli válasza lóri hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
A Google első találata ide irányít.

loudness áramkör
(#) reloop válasza Poli hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Üdv! Remélem nem ezt akartad ajánlani. Felkeltette az érdeklődésem, mit szívhatott aki ezt papírra vetette
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Ápr 16, 2023 / 1
 
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Köszönöm.
Egy kapcsolóval a két végét rövidrezárom, ha nem kell?
Vagy hogyan kössem be az on/off kapcsolót?
(#) Poli válasza reloop hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Igazából nem, a link megnyitásáig már nem jutottam el, régebben kerestem rá és emlékeztem, hogy itt találtam kapcsolós megoldást is, lóri pedig ilyent keres amire te is hoztál megoldást.
(#) btamas81 válasza lóri hozzászólására (») Ápr 16, 2023 / 1
 
Az idézett hozzászólás szerint, az r4 meg a test közé kell a kapcsoló
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Ápr 16, 2023 / 1
 
Köszönöm a kisegítést, valóban így használom.
(#) black1989 válasza Hx-2 hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
Köszönöm!

Ezzel az oldallal én is találkoztam! Mi a vélemény, rendeltél e innen valaha?
Mennyi idő a kézbesítés stb?
Következő: »»   2454 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem