Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
A hit szép dolog, de a vásárlás az üzlet kategóriában van. Ha nem ért hozzá valaki, akkor rá hagyatkozik a körülményekre. Manapság a "gyári" mint fogalom semmit nem jelent, mivel nem tudni, hogy hol van a gyártó, mint "gyár". A HD650-em német is lehetne, de Írországból jött, és most Romániából jönne, vagy egyenesen Kínából... Akkor így mennyire Német? Az meg hogy , hogy ment tíz évet, azt egyikünk sem tudja. Abban igazad van, hogy javítás után is elmehet tíz évet, ha havonta egyszer kapcsolják be. És ahogy az a panel kinéz műszakilag? Nem mondanám "fajtisztának".
Az első mondatod realitása miatt a mancs. A többi már zavaros köztetek. jó lenne valami célmeghatározás. Pl: hangosítás, vagy házi hifi. Jómagam, mivel nem építettem azelőtt FET-erősítőt, hát rákaptam KT cuccaira. Ha hifi, akkor kevés alkatrész párti vagyok. Nem tartom szerencsésnek a párhuzamosított félvezetőket, mert az együtt futásuk kérdéses az egész frekvenciasávban, pláne ha buszos a párhuzamosítás, vagyis nem csillagpontos. Nekem 50W táján nem volt bajom a FET-ek hűtésével. És különben is a hűtés nem annyira egyszerű dolog. Hőmegfutás? A Király Tibor féle diódás megoldás nálam tökéletesen működik egy kis KP12 pasztával, így még nagyon nem is kell, hogy a dióda "rámásszon" a FET-re, és nem kell plusz alkatrész erdő. Ha otthoni felhasználásról beszélünk, és adódnak a feltételek, akkor adódik egy rendszer. És erről már volt szó... Szóval az erősítő (eleje meg vége) csak középen van, amit elemezgettek. Vagyis etetni is kell, meg ha hangfal, akkor az elvárások előtt, a helységcsillapítás is része az említett rendszernek, az adott teljesítmény függvényében. Szóval a nagy elmélkedésben azért ezt is figyelembe kellene venni az eredmény tekintetében. Azt meg hogy kinek mi számít jónak? Szerintem ezt nem szerencsés elvitatni többségi alapon. Az is igaz a tapasztalataim szerint, hogy a megépítés módja is meghatározó egy erősítő várható hangjában, mint az alkatrészek minősége, és a kábelek kategóriája, stb...
Köszi a fotókat, így már szépen látszik minden. Lehet, hogy a zárlatos dióda miatt hunyt el a vezérlő IC. Látom már azt is levetted. Ez a dióda. szerintem ugyanazt tudja, mint a mi elpukkant. Lehet, hogy csak ennyi, a dióda és IC csere után talán jó lesz.
Amit én még megtennék, hogy azt a T901 trafót a lehető legrövidebb lábakkal raknám vissza a helyére. Látom nem kompatibilis a régivel, de egy impulzus áramkörben ezek a hosszú vezetékek okozhatnak nem kívánt zavarokat, akár emiatt is elszállhatott a dióda, majd az IC. Vastagabb alkatrészlábak, max 1-2 cm hosszú darabok segítségével próbáld bekötni.
Házi használatra 2x100w böven elég. ide egy pár irfp9140-irfp250 (110v) tökéletesen megfelel. Az egyszerüsitésnek azért néhány kötelezö megoldás határt szab. Lehet három tranyoval is végfokot épiteni. Szolni fog. De ha egy kicsit jobbat akarrsz olvasd el ezt.
A trafó az a gyári! Minden láb oda van kötve ahol a helye van. Ezért is nem értem a kábelezést, pláne ilyen hosszban. Most megnéztem a 12V részen kondikat, diódákat, de nem találtam zárlatost. IC rendeltem, és láttam PC tápban ilyen nagyobb SDM diódákat, megnézem azok közül hátha lesz ami jó bele. Renelni itthon elég vicces ilyeneket! Remélem lesz valami bontható is hozzá.
Ebben a videóban meg valamit bele drótoznak szintén, de ha tippelnem kéne valamilyen 12V-ot előállító IC lehet. Semmi leírás, hogy mi az, mit hova kötnek. Amúgy a 220-on a bizti sem ment ki.
Ez fura. De semmiképpen nem egészséges ilyen hosszú vezetékeken vezetni egy kapcsoló üzemű transzformátor kivezetéseit.
Ha csak az nem volt az elkövető célja, hogy a trafónak tulajdonított szórás miatti zavart próbálta ezzel a módszerrel "kihangolni". Ha az új alkatrészekkel jó lesz, ezt te magad is próbálgathatod. Ha észlelsz zavart, és a kis trafó mozgatásával esetleg változik az intenzitása. Ha nem észlelsz ilyesmit, akkor jobb ha visszateszed az eredeti formában a helyére.
Én szerintem messze nem kell 100W egy lakásban. Én a 2x50-el is magyarázkodásra kényszerültem a nejemnél. Szóval nekem jó a KT féle VF4 a 4db FET-el oldalanként. Ha meg annyira építhetnékem lenne (ami kizárt), akkor Karezs50 utolsó erősítőjét választanám, a magam módján megépítve. Megkérdezhetem, hogy az ajánlásodban lévő erősítők közül Te melyiket próbáltad ki? Esetleg pár képet mutatnál róla? A külseje nem érdekelne...
Én 2×40 wattot eddig egyszer tekertem fél hangerő fölé, amikor végfok csere után tesztelni akartam nagyobb teljesítményen is (bár a szomszédok még erre se jöttek át). Amúgy 2/10 fölé is ritkán megy a hangerő gomb.
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem. Nézegettem ezeket a kínai modul erősítőket és kinéztem egy jópofát Bővebben: Link Valaki próbállta már esetleg tudná nekem véleményezni? Egy aktív hangfalat akarok összerakni a fiamnak amiben csak végfok és hangszórók vannak mivel gépről keverővel használná. Kicsit vakarózok mert van kész lm1875-ös panelem csak az ic kellene bele de most mocsokdrága.A két ic árából kijönne ez a modul csak azt nem tudom melyikkel járnék jobban. Legtöbbnyire sima zene bömböltetésre lenne használva és néha gitárhoz. Nem kell hatalmas teljesítmény mert nem házat akarunk bontani de azért szóljon. Ezért agyalok a sztereó lm1875-ös panel és ez között.
Konkrétan ezt nem ismerem, de ami elsőre feltűnik, hogy bár D osztályú végfok, de nincs kimeneti LC szűrő a panelen... míg más kínai modulokról ezt nem spórolják le... Pl: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2023
Az én fiam a KT féle VF3-at használja ilyen célra. Kellemes a hangzása. A bemenetre elég egy 2.2µF wima, de kell neki egy hét mire megjönnek a mélyei. Azonban kérdés, hogy van e megfelelő trafó hozzá, mert az is pénzbe kerül. KT írja, 4 ohmra, 2x-es teljesítményhez, kétszeres teljesítményű trafó dukál. Ha nem sajnálod a pufferek növelésére a pénzt, akkor még jobb hanghatást produkál. Ja, 8 ohmra kb: 12-15W. Panelterv van az oldalán.
Hang: 10/8, ez nálam nagyon jót jelent, 24V Dc max és jó erős trafóval tudja is a 2X40 w/ 8R.
Mondjuk nekem a 2.1 es verzió volt abban volt a kijáraton szűrés pluszban, de jók ezek a panelok évekig használtam egy toroiddal meg egy 10mF kondérral... Melegedés szinte semmi jó hatásfok! A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2023
Szia!
Én a szűrő nélküli verziót elvből meg sem akartam hallgatni, mert műszakilag szentségtörésnek minősítem. Majd egy javítás során hozzám került egy ilyen kapcsolás. Nagy hangsugárzóra kötve úgy éreztem, valamivel kellemesebb a hangja, mint a normál kimeneti szűrővel ellátott kapcsolásnak. Nem vagyok benne biztos, de talán ezeknek a szűrő előttről visszacsatolt erősítőknek az a rákfenéje, hogy a kimeneti szűrő hibáit nem veszi figyelembe. Ugyanazt a TPA3116 gyári panelt szándékosan piszkálgattam hogy valóban jól hallom e az eltérést, és igen. Négyféle kimeneti opciót próbáltam. A gyári alulmétetezett ferritmagos induktivitás az smd kondival volt a leggyengébb. A téglavörös toroid ami tipikusan a jobb PWM modulokon van, és a légmagos induktivitás polipropilén kondikkal fej-fej mellett jobbnak bizonyult, de a szűrő nélküli egy fokkal szebben szólt. Nem hiszem hogy az átviteli karakterisztika lett volna másabb, mert 20kHz-ig nem szólt bele a szűrő az átvitelbe. Ennek ellenére én nem szeretnék használni szűrő nélküli PWM erősítőt zenehallgatásra.
Nekem is kedvencem a kis TPA3116, jól is tud szólni, de 24VDC tápról 8 Ohm mellett nem lesz 40W még neki sem. Ha zéró veszteséggel számolunk és a moduláció 100%-os, akkor 36W/8 Ohm. Gyakorlatban 80%-OS moduláció mélységig szól szépen, a kimeneti induktivitás és a fetek RDSon értéke együttesen is csökkentik kb 5%-al a kivehető jelet, ezért 24VDC esetén 8 Ohmon 25W a normálisan kivehető teljesítmény.
Viszont az adatlap szerint 4,5V és 26V között bármekkora tápról elmegy. Szintén az adatlap szerint ha jól emlékszem 30V a max tápfesz, de 27V felett letilt az IC. A nálam lévő példányokat megkínoztam. Labortápra kötve néztem őket. 28V tápfesz mellett sem tiltanak le, valamint 36V tápfesz sem tette őket tönkre. Persze ott már nem szóltak. 20% overvoltage minden integrált áramkör esetében elvárás, ezt el kell viselniük.
Na ezt jól megaszondtátok nekem .
Szívem szerint az lm1875 -re szavaznék kicsit alulfeszelve hogy ne menjen soha tönkre. Ezektől a digitális vackoktól parázok. Legfőképp mert nemtudom gitárral mit művelne bár bevallom azt sem tudom hogy az lm1875 mit lépne rá. Azt tudom hogy a quad405 nagyon nem bírja a gitárt és fűt vele mint a barom és nyűglődik csak vele (tapasztaltam és próbálltam). De hogy ilyen mocsok drága lett az az ic az szinte felháborító. Tudom be lehet tenni helyette tda2030-at is de hogy abból is hol kap a gyerek eredetit az is nagy kérdés (van egy marékkal de ránézésből mind hamis).
Ne háborogj már annyira... Ezek szerint mást nem szoktál vásárolni. Ez meg nem is annyira fontos dolog. Igaz az én RIAA korrektorom sem. Amibe pénz ide, vagy oda, csak októberre szállítják le a fele ellenállás készletet a tengeren túlról. Mostanában ez ilyen. Egyet mondanék ehhez: kell vagy nem. Ha meg kell, ne a rossz oldalán lovagolj. Használjátok jó kedvvel!
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2023
Nem mértem le, én is határon kínoztam sokszor órákig a szub részen egy 4" lengős szubláda volt akasztva, a szélessávra meg 2 darab 2 utas 300/600w terhelhetőségű 2 utas hangfal..
Akkor úgy írnám érzetre megvolt az az 50w feeling, bár írhattam volna így? Peak.. Akkor biztosan meg is van! Egyébként kedvenc ic s erősítőm a tda 7294 után.. Vagyis hangban ez jobb érzetre is! A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2023
Sziasztok Kollégák!
Nincs meg véletlen valakinak a ROBSON DX-1000 TURBO (talán magyar gyártmányú) erölködő kapcsi rajza? Köszönöm előre is! A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2023
Sziasztok!
Segítséget kérnék a mellékelt rajz működőképességének ellenőrzéséhez! Két éve már tervben volt ez a projekt lásd itt a 2335. oldalon. Azóta ezt a számomra legegyszerűbb kapcsolást sikerült összekaparnom a NET-ről. A bekeretezett alkatrészeket kihagynám, mert adottak a vég Darlingtonok. A nyugalmi áram állításhoz BD139-re gondoltam, a Darlingtonok közé csavarozva. Kérdés a nyugalmi áram értéke és az IC 1. lábára menő ellenállás értéke. (Az R1, gondolom nem pozíciószám hanem 100 Ohm).
Az IC 1-es lába a némító ( Mute ) bemenet.
Inkább 1 kOhm kell oda. A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2023
Valami orosz fórumon írták hogy talán kompatibilis az LM4702-vel.
Ismerős valakinek?
A lábkiosztás, és funkciók ugyanazok, viszont a NEC adatlapja nem ad semmi paramétert a korrekt összehasonlításhoz.
Akár még igaz is lehet.
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy valaki használja-e ezt az ebay-en kapható "1000" wattos erősítőt? Illetve ha igen akkor mi a véleménye róla, esetleg mérte-e a teljesítményét? A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2023
Üdv mindenkinek
Segítséget szeretnék kérni, adott egy Fischer CA-9030 aminél az egyik végfoknál az a hiba ,hogy a végtranzisztorokon (Q419,421, illetve Q413) a testhez képest minden kivezetésen tápfeszültséget mérek. R435 illetve R436 volt szakadt ( R436 a másik oldali végfokhoz tartozik ,az hibátlanul működik ellenállás csere után). Mi okozhatja a hibát? Csatolom a rajzot mellé. Köszönöm!
Üdv
Meg is találtam közben a hibát, R431,R433 fuseable ellenállás értéke nyúlt meg kOhm értékűre. Csere után már normális feszültségeket lehet mérni a végtranzisztorok lábain.
Üdv!
Van egy házi építésű erősítőm, amiben van még szabad hely, illetve itt most nem érdekes körülményekből adódóan egy feladat nélkül maradt négyáramkörös kapcsoló is. Gondoltam építenék bele valami érdekes plusz áramkört, hogy legyen mit kapcsolni vele. Amik eszembe jutottak eddig: - térhatás szabályozó - visszhangosító ('70-es évekbeli reverberation amplifierek mintájára, bár ilyet a jelek szerint nehéz lenne házilag építeni) Esetleg valamelyikhez tudnátok kapcsolási rajzot ajánlani, vagy van valakinek ötlete hasonlóan "hasznos" plusz áramkörhöz, amit megépíthetnék?
Kérdés, hogy most mi van az erősítődben? Hangszín szabályozó? Kezel-e sok bemenetet, van bemenetválasztó? Esetleg távirányítható? Kivezérlésjelző? A kapcsoló ezeket is "piszkálhatja", pl.: loudness, bemenetválasztás, kivezérlésjelző: hangerő független, vagy teljesítményt mutasson, stb...
Esetleg beépíthetsz egy USB hangkártyát, hogy USB bemenet is legyen az erősítőn, vagy ha befér MP3 lejátszó, netrádió, stb...
Így van. Vagy optikai és koax bemenetet. Fillétekért lehet venni ilyen modult. De ha Bluetooth-t fogad, az sem utolsó. Néha jól jön.
Bemenet van elég (1 lemezjátszó, 2 vonalszint, 2 magnó), hangszínszabályzó és kivezérlésjelző is van már. Gondoltam loudnessre, kivezérlésjelző kapcsolgatására, meg beépíthető bluetooth modul is van itthon, de ez igazából egy kicsit arról is szól, hogy játszom mindenféle audio áramkörrel és hátha tanulok belőle valamit. Szóval valami összetettebb áramkört gondoltam építeni és beszerelni. Maga az erősítő is amúgy a '80-as évek elején épült, én csak felújítás gyanánt átépítettem úgy-ahogy korhű módon, merő időtöltésből.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |