Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Vagy 25 éve építettem hasonlót. Érdekes játék/kísérlet volt, de "kilyukasztja" a hangképet, effektnek lehet, hogy elmegy, de amúgy nem jó semmire, legalábbis zenehallgatásra biztosan nem jó.
Ha nagyon ráérnék, és ha valamit mindenféleképen nagyon bekéne építeni egy erősítőbe, akkor egy mid-side eq-t építenék. A stereo hang belemenne egy stereo-M/S átalakítóba, majd abból menne a mid-side hang egy dual mono eq-ba, aminek a vége belemenne egy M/S-L/R átalakítóba és menne az erősító bemenetére. De csak ha.
Hát, az igazából vitatható, hogy mennyire érek rá ilyen marhaságokra, de valami ötletelés mindig megy. Aztán lehet nem épül semmi, vagy félbehagyom egy évre vagy fogpiszkáló lesz belőle
Ha már tanulás, az miért/mire jó, hogy M/S jeleken szabályoz az ember?
Nézegettem erről a "mid-side eq"-ról infókat, és szinte kivétel nélkül audio jelfeldolgozó szoftverek babrálásával, pluginokkal operált mindegyik. Hardveres készüléket nem is tudom hogy használnak-e erre a feladatra.
Viszont lenyűgöző azoknak a jelfeldolgozó szoftvereknek a tudása. Szerintem hardveresen ennek a töredékét sem lehetne összedrótozni.
Igen, ez szoftveres, de szerintem meg lehet csinálni hardveresen is. Fázisfordítás, összeadás, kivonás. Véleményem szerint hasznosabb, mint egy "térhatás-rontó-fokozó" és exotikum faktor. Szebb színpadképet lehet vele összehozni.
Sziasztok, pár napja úgy döntöttem hogy a hulladékból össze dobok egy erősítőt. Réges rég működött de szét szedték hogy rossz, késöbb kiderült hogy a hangfallal volt valami, de akkor már késő volt mivel a transformátor a MÉH tepen végezte. Így megkaptam ajádékba a megmaradt NYÁK-okat. Hiányzott ez az törött is. Több csatornából "sikerült" pótolnom a hiányzó "alkatrészeket", a maradék panelt pedig elvágtam. Eljött az élesztés ideje, + / - 38V Szimetrikus táp, primer oldalra sorosan egy 40W-os izzóval. Izzó villan majd kialszik. De viszont a kimeneten nem törnénik semmi. Fejvakargatások között meg pillantottam egy PM1 feliratot ami szintén a kapcsolás része. Segítséget szeretnék kérni tőltek, hogyan tudnék a kimenetre hangot varázsolni Csatoltam pár képet hogy is nézki ez a dolog, és mit hová kötöttem. Válaszokat előre is köszönöm!
Nos újra erősítőépítésre tettem a fejem.
Sajnos a mostani lehetőségek eléggé gyéren mutatkoznak. Ami a legnagyobb problémám azpediglen hogy ic-set nem nagyon fűlik nekem. Sok a kamu ic (hamis) vagy eléggé döglékeny (stk) illetve az hogy a későbbiekben vagy beszerezhetetlenné válik az ic vagy pedig el is tűnik a piacról illetve ha még el is lehet érni akkor biza horror áron. Így a tranzisztorosak felé fordultam újfent. Nézegettem a tranyós végfokokat de itt végigolvasva ott a másikat végigolvasva sok ellentmondás jött elő bennem. Építettem már a jlh-tól kezdve a quad405-ig mindenfélét . De ami a fő problémám hogy egy egyszerű tranyós akár szóló akár duplatápos végfokban nem találok sehol egy úgymond hülyegyerek erősítőt. Értsd úgy hogy összerakja a jógyerek és megy. A jlh1969 egyszerűsége fojtán jó és könnyen kivitelezhető de ugye csóri A osztályú és fűt / gazdaságtalan. Így olyan végfokrajz felé kacsintgatnék ami 20-50v között működik legfőképp szólótápról. Kellően egyszerű illetve nem igényel bonyolult élesztési műveleteket. Kellően széles tartományba használható és nem mellékesen megfelelő minőségben meg tud szólalni. Jól fel adom a leckét hátha valaki tud valami csodát. A lényeg az egyszerűségben rejlik.
Akkor HTA, van neki külön topikja, egyszerűségre kb. mint a JLH, csak abból kijön 30W és AB osztály, de el lehet vele tornázni akár 100W-ig is csak komolyabb darlingtont kell venni bele.
Ha meg a hangzás az elsődleges akkor olyat félvezetővel nem nagyon tudok, ami egy 10-es skálán pontozva tudna 7 feletti valósághű hangvisszaadást.
Talán add meg a készülék típusát (feltéve ha tudod), hátha találni hozzá rajzot. Egyébként az R791 alkatrész egyik lába sehová sem vezet, úgy van vágva a panel. Lehet kellene oda valami.
És ha jól látom, az egyik emiter ellenállás lába sem valami jól van beforrasztva. Át kéne nézni az összeset, és a gyanús forrpontokat újraolvasztani. Ui.: Nagy ötlet volt úgy fotózni, hogy az írás fejjel lefelé van.
Szia neked is, ha tudnám a készülék típusát valószínű megoldódott volna a problémám. R791 a Protect ami jelen esetben nem lényeges szempont. Kép elég furán adja vissza, a forrasztás jó, de feltétlenül átforrasztom.
Ui.: Képet megfordítottam, de benéztem és az eredeti képet küldtem be. Ne haragudj. De már szerkeszteni nemtudom.
Ok értem, nekem sajnos több ötletem nincs. Talán majd a szakik.
Megoldódott, PM1 GND-re húzva már muzsikál is
Nem tudom, mit jelent, hogy "kellően széles tartományban használható", de reloop kolléga korábban ajánlott egy egyszerű, de ahhoz képest derék erősítőt.
Egy próbát megér, én is tervezem, hogy megépítem.
Ha ez segít akkor hajrá.
Sziasztok! Valakinek ismerős ez a végfok? Esetleg építette is meg? Egy hibát a rajzban kapásból észrevettem benne. A zenerek és soros ellenállásaik közös pontja felül össze van kötve a bázissal, alul nincs összekötve. Melyik a jó?
A felső a jó. Azt kell tükrözni alulra.
Jól el van buggyantva ez a rajz. Úgy néz ki, hogy teljes szimmetriát akart a tervezője a bemenettől, a kimenetig. De így nem csak a zenerek köre nem stimmel, hanem a T9, T10 sem.
Ha alul is összekötöd a zenert a bázisokkal, akkor a T10, R12 közös pontja sem mehet a T8 bázisára, hasonlóan a másik ágban a T9, R10 kötéséhez, ami nem csatlakozik az R6 bázisához. Amúgy honnan másoltad ki? Ott a részletes működési leírásból nem tudod kihámozni? ( Ha van neki olyan egyáltalán. ) A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2023
Gyanús még, hogy a T11, és a T12 bázisai is rossz helyre vannak kötve. Azoknak inkább a T6, T8 kollektorára kellene menni.
Ne építsd meg, ha csak nem tudod leszimulálni, hogy működik-e így. A T15, T16 UFO rajza mindent visz. A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2023
Biki János Ujjgyakorlatok hangfrekvenciás kapcsolásokon 1988
Belelapozva a könyvbe, nem volt hozzá közölve nyákrajz.
A 110. oldalon azt írja, hogy az illesztő fokozat a T9, T10 emitter követők.
Akkor a T11, T12 bázisai jó helyen vannak.
Úgy egyébként, mi lenne a célod vele, már ha sikerül beszerezni a hozzá való végfeteket?
Felül is van hiba, a T5, T6 bázisa a T9 kollektorávsl összekötendőek. Ezt alul ugyanígy. Az R4 pedig nem a negatív tápra, hanem a kimenetre megy.
Meg mintha a neg. visszacsatolás is hiányozna a kimenetről...
Egy marék hiba van benne, egyszerűbb/jobb lenne másik rajzot nézni.
Amikor ezt leközölték, akkor magyarországon esélytelen volt bármilyen teljesítmény FET-et beszerezni, így nem okozott gondot egy-két hibás rajz. A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2023
Valóban, először azok beszerzése előzi meg az egész építést. Ráadásul a nyugalmi áram beállító így halál. Mindig úgy tanultam, hogy egy áramkörben a kétes érintkezésű alkatrészek (trimmer) alkalmazás úgy történjen, hogy annak megszakadása esetén a szabályzót paraméter (nyugalmi áram, hangerő, kimenő fesz stb.) ne növekedjen, hanem csökkenjen.
Idézet: „Biki János Ujjgyakorlatok hangfrekvenciás kapcsolásokon 1988” Nem tudom mi van még ebben a könyvben, de a "szakmai lektorálás" nem volt a helyzet magaslatán. Ami a berakott, végzetesen elrajzolt kapcsolást illeti - ez no NFB akart lenni, figyelve a diff. erősítő bemeneteinek a kialakitását. Nehéz a hobbisták élete, de így tévútra vezetni őket... TJ. |
Bejelentkezés
Hirdetés |