Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   243 / 245
(#) szamóca hozzászólása Nov 5, 2023 /
 
Van egy Philips PM 3540-es szkópom, és van egy kis probléma vele. Ha sokszor ki be kapcsolom, akkor egy idő után megjavul, de ha sokáig áll, akkor állandóan előjön a fényesedés. Gondolom valami kondibaja lehet. Nem nagyon értek hozzá. Valaki találkozott már ilyen hibával, és tudna abban segíteni mi lehet a gondja?
(#) xxxyyy válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2023 /
 
A C6003-C6004 közös pontja le van földelve, így valamelyik 1nF-100nF osztóra 230V kerül a villásdugó pozíciója szerint. Ezek közül az egyik 125V-os a másik 63V-os. (Persze az is lehet valamit csúnyán benéztem)
(#) xxxyyy válasza xxxyyy hozzászólására (») Nov 5, 2023 /
 
Csak most tűnt fel, hogy kondi másik oldalán már 250V - 50 - 60Hz is szerepel, így már csak abban kérnék megerősítést, hogy ide Y kondi kell.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2023
(#) kadarist válasza szamóca hozzászólására (») Nov 5, 2023 /
 
Idézet:
„Ez egy privát videó”
(#) kadarist válasza xxxyyy hozzászólására (») Nov 5, 2023 1 / 1
 
Nem kel, de nem árt.
(#) xxxyyy válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2023 /
 
Köszönöm az infót. Találtam vidéken, így az megy bele. Megnéztem az alkatrész listát és a kapacitív osztók kimenetei egy LM358 bemeneteire mennek közvetlenül.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2023
(#) szamóca válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2023 /
 
Nyilvánosra van pedig állítva.
(#) proli007 válasza szamóca hozzászólására (») Nov 6, 2023 /
 
De csak szerinted.. A zöldház, na, az a nyilvános...
(#) kadarist válasza szamóca hozzászólására (») Nov 6, 2023 /
 
Ezek szerint mégsem eléggé nyilvános.
(#) Toth Attila hozzászólása Jan 2, 2024 /
 
Sziasztok!
Segítségért és tanácsért fordulok hozzátok!
Hozzám került egy analóg C1-94 -es régi oszcilloszkóp. Sokat foglalkoztam vele eddig, hogy megjavítsam, de most el akadtam. Bekapcsolás után, 5-15 perc (attól függ milyen a környezeti hőmérséklet) múlva a kalibráló négyszög jel el kezd előre hátra ugrálni. Teszek fel egy rajzot ahol megjelöltem, hogy melyik tranzisztor hirtelen lehűtésével megszűnik a hiba és ahogy vissza melegszik elő jön ismét a hiba. A T10-es tranzisztorról van szó. Természetesen cseréltem már tranzisztort is, de semmi eredmény. Testhez képest mérve a T10-es tranzisztor bázis feszültsége hűtés után 710-750 mV, ekkor eltűnik a hiba, majd szépen leesik 680mV környékére és előjön a hiba. Azt értem hogy 700mV környékén nyit a tranzisztor, csak azt nem tudom miért ennyire hőfüggő és milyen hibát keressek, illetve mivel folytassam a javítást. Őszintén bevallom, nem látom át az adott áramköri részt, és nem szeretnék össze vissza cserélgetni és változtatni az alkatrész értékeken, csak is segítséggel.
(#) nagym6 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 2, 2024 /
 
Tápfeszültségeket ellenőrizd, a jelölt tranzisztor a tápegység része.
Csatolt képen a tranzisztorokon lévő feszültségek.
T10 bázisának trimmer potmétere beállítása esetleg -tápfeszültség.

CI94.jpg
    
(#) Toth Attila válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Köszönöm a gyors választ!
Tápfeszültség bekapcsoláskor -11,8; +11,9 pár perc múlva pontosan beáll +12,05; -12,03. Ahogy be lett állítva R34, és R37 pótméterekkel. T10 tranzisztoron lévő feszültségek: hidegen B: -0,730V C: -11,65V E: 0V (ekkor semmi gond) pár perc múlva melegen: B: -0,677V C: -11,63V E: 0V. (ekkor már ugrál ide-oda a kalibráló jel) Egyébként 700mV -ig jó, alatta kezdi a hibát. C17;C18;C24 elektrolit kondenzátorokat is cseréltem már, sőt szinte az összes elektrolit kondenzátort a készülékben. Két féle kapcsolási rajz van a neten, az egyiken R29: 270ohm, R33: 3kohm, a másik rajzon R29: 47ohm, R33: 5,6kohm. Az én mérésem kiforrasztatlanul, R29: 47ohm, R33: 3Kohm. Ha R29-et kicserélném (kollektor ellenállás) 270ohm-ra az változtatna a bázis feszültségen? Továbbra is, amint lehűtöm hibakeresővel a T10 es tranzisztort helyre áll 10-20 másodpercig.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
(#) sany válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Szia!
Esetleg az R34? -es (ha jó látom a képen) trimmert is érdemes lenne ellenőrözni, hogy ilyen állapotban van.
(#) nagym6 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Kalibráló négyszögjel ugrál előre hátra gondolom jobbra balra, gyanítom a vízszintes eltérítésnél lehet probléma, ami kis tápfeszültség változásra jön elő. Esetleg erre is lehetne nézelődni.
Vagy az egész képernyőkép ugrál, lehet a vízszintes erősítő hiba is, talán végerősítő.
Középen álló pontot kellene beállítani, ha elugrik, mérni mi ment el, pld.: végtranzisztoroknál, innen vissza.
(#) Toth Attila válasza sany hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Szia!
Ellenőriztem a trimmert, így beforrasztva 1,7kohm-ot mértem a két vége között.
(#) Toth Attila válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Szia!
Köszönöm a tanácsod! Nem tudom mennyire számít, de ha az előlapon található GETRIG/AUT gombot megnyomom, azaz GETRIG. állásba akkor megszűnik a jobbra-balra ugrálás. Próbálok majd videót készíteni, és megosztani Veletek, hátha akkor könnyebb lesz a hiba feltárása. Bevallom őszintén jól kifogott rajtam, ha nem foglalkoztam volna eddig ennyit vele, félre is tenném, de hajt a javítás öröme.
(#) nagym6 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Hátha bizonytalan kontaktus, pici forgatásra mit csinál.
(#) proli007 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 3, 2024 / 1
 
Hello! Alapvetően elég vicces áramkör ez.
Ahogy nézem, a stabilizátor 24V feszültséget állít elő és ebből +-12V-ot állít elő a GND-hez képest a T10 tranyó. De úgy hogy az erősítő fokozatban a legtöbb terhelés a 24V között van. De a +12V terhelése némileg több, így a GND nem "középen lenne". Vagy is a T10 a 270 ohm-al úgy terheli pluszban a -12V feszültséget. hogy a GND a 24V "közepén legyen". Vagy is ha itt valami felborul, akkor a 24V ugyan meg lesz, de a +-12V nem lesz szimmetrikus. Ennek hatására viszont az erősítők munkapontja felborulhat.
Tehát igazából nem a T10 bázis feszültségét kellene mérni, mert az jó közelítéssel, mindig a 600mV körül lesz, hanem a +-12V szimmetriáját. Lehet a tranyó kollektora is akár szakadt, vagy a 270 ohm kontaktos, akkor a T10 nem tudja középre húzni a GND-t.
Én legalább is így nézem a rajz működését..
(#) Toth Attila válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Megpróbáltam, multiméter: közepéhez képest mind a két végéhez és közben végállástól végállásig tekertem semmi gond, majd csak a két széle és úgy tekergetés, így is stabil. Próbáltam a hiba alatt is picit hozzá nyúlni de semmi változás...
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
(#) nagym6 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Hello!
Idézet:
„Alapvetően elég vicces áramkör ez.”
Hát az. Én el sem igazodok rajta. Nem találom a tápegységen hol "keletkezik" a ±12V középnullája, ami a T10 emittere is.
(#) Toth Attila válasza proli007 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Szia!
Köszönöm, hogy Te is ránéztél! Nálam az a 270ohm csak 47 ohm. A T10-es tranzisztort cseréltem már de nem jelenti azt, hogy jó. De holnap az lesz az első hogy kicserélem az R29-et 270ohm-ra, és meglátjuk mi lesz, muszáj valamit próbálnom, de fogok készíteni videót is majd.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
(#) nagym6 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Idézet:
„kicserélem az R29-et 270ohm-ra”
Ezt ne, mert a T10 R33 bázisosztó ellenállása a kollektor ellenállásához -47Ω- van méretezve. Tehát az is más érték.
(#) Toth Attila válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Értem amit mondasz, de a rajzok alapján akkor nekem az R33-nak nem 3 Kohm-nak kellene lennie, hanem 5,6Kohm-nak, tiszta rejtély ez a szkóp....
(#) proli007 válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 3, 2024 / 1
 
Hello! Igazából a 24V táp "lóg a levegőben" és pont a T10 emittere adja a középpontot. Pontosabban az áramkörök fogyasztásának java a 24V-ból táplálkozik. A GND leginkább a munkapontok vonatkoztatási szintje. A +12V és GND között nagyobbra jön ki a terhelés, mint a -12V és GND között. Ezt egalizálja a T10. Suta ugyan, mert bármi van, megborul a szimmetria, de megspóroltak egy tápot.
(#) nagym6 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Akkor szkópod 3. variációs lenne?
(#) proli007 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Igazából majdnem mindegy. Mert a +12V-ból ott van a 11V-os zéner, tehát ez felett, a potin csak 1,6V-al kell magasabb feszültség, hogy a GND középen legyen.
(#) nagym6 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Idézet:
„a T10 emittere adja a középpontot.”
Tehát itt -T10 emittere- keletkezik a középpont, nem gondoltam volna. Érdekes, eléggé instabilabb szerintem is mint a "nyers" középnulla közvetlen trafóból, vagy graetz hjdból, stb..
Köszönöm.
(#) proli007 válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 3, 2024 / 1
 
Így rajzolva talán érthetőbb a dolog.. (Az R9, csak szimulálja az áramkörök terhelési különbségét.)
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
(#) nagym6 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Gondolom, hogy legyen elegendő bázisáram a béta, és kollektor ellenállás függvényében, kellhetett a kisebb bázisellenállás.
(#) nagym6 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Még le is rajzoltad, nekem ez is nehezen érthető tervezési megoldás, de sikerült. Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
Következő: »»   243 / 245
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem