Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Számítógép hiba, de mi a probléma?
Lapozás: OK   1093 / 1127
(#) Udvari Zsombor válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 2, 2023 /
 
Ha nagyon kellene, a független speedtest.net sebesség mérőt lehet használni helyette.
(#) Epu2 válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 2, 2023 /
 
például
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2023
(#) Régi motoros hozzászólása Nov 2, 2023 /
 
A speedtest.netet én is ismerem, csak a vodásra voltam kíváncsi, hogy mi lett vele.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2023
(#) Macsek71 válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 3, 2023 /
 
Megosztanám megfigyelésem :
A vodás sebességmérő mindíg nagyobb sebességet "mér", mint bármely független hasonló szolgáltatás ...
Vodás sim, saját hálózaton, mobilnet próba
(#) dudzsi hozzászólása Nov 3, 2023 1 /
 
Sziasztok! Van egy Gigabyte GA-B75M-D3H alaplapom egy i7-3770 procival és egy Nvidia GTX 1070 videokártyával. Tegnap este le állítottam, ma délután meg a bios-ig se jut el. Söt nem is csipan egyet. Csak kattogó hangot ad a csipogója. Proci ventilátor megy, VGA is. Mindent perifériát lehuztam róla de nem segített. Viszont ha kiveszem a ramokat akkor csipog folyamatosan mert nem érzékel RAMot. 2 db van benne de egyikkel se megy. Létezik hogy kifingott az alaplap? Köszi
(#) sany válasza dudzsi hozzászólására (») Nov 3, 2023 /
 
Szia!
Létezhet, hogy tönkrement az alaplap. De lehet RAM hiba is.
Esetleg a BIOS törlést, alapállapotba való állítást próbáltad? Először én csak az egyik RAM-ot tenném bele.
(#) pipi válasza dudzsi hozzászólására (») Nov 3, 2023 /
 
A vga-t is kihúztad a ram ki/be alatt?
(#) dudzsi válasza sany hozzászólására (») Nov 3, 2023 /
 
Bios törlés volt. Az elemesel meg a CLR cmos al is. Probáltam külön külön is a ramokat az összes foglalatba. 2 ram van a gépbe. Mindkettő meghalt?
(#) dudzsi válasza pipi hozzászólására (») Nov 3, 2023 /
 
Probáltam igy is meg ugy is. Csak az alaplap+proci ram nélkül és ugyan ez vga val is.
(#) img válasza dudzsi hozzászólására (») Nov 3, 2023 /
 
Üdv!

Kimaradt a leírásodból, hogy pontosan milyen tápegységed van és milyen idős? Elsődleges ok lehet egy öreg vagy gyenge minőségű tápegység.

- Okozhatja még sérült BIOS tartalom is: a kiforrasztása után külső íróval szoktam megírni.

- Lemerült RTC elem: egyes lapok nem indulnak el, ha a CR2032 elem terhelve 2.9v alá merül.

CMOS reset helyesen:

- Kihúzol mindent a gépből, még a tápegységet is a konnektorból,
- kiveszed a CR2032 elemet (ehhez valószínűleg ki kell venned a VGA-t is),
- a CLRCMOS jumpert az 1-2 állásából átteszed a 2-3-ra 10 percre, aztán vissza az 1-2-re,
- benyomva tartod a gép bekapcsoló gombját 30 másodpercig,
- visszateszed a gombelemet (és a VGA-t),
- visszadugsz mindent amit kihúztál és visszakapcsolod a tápegységet,
- belépsz a BIOS / UEFI-be és "load default settings", majd elmented és újraindítod, utána megint belépsz a BIOS-ba és ellenőrzöd, hogy a CPU konfiguráció és szorzó megfelelően van-e elmentve, majd beállítasz minden mást, amit kell és megint elmented, majd újraindítod.
(#) dudzsi válasza img hozzászólására (») Nov 3, 2023 /
 
A táp már nem mai darab. De kiprobáltam másik tápokkal is és ezt a tápot is beraktam egy gépbe. A VGA-n van egy led ha az áram nem felel meg neki akkor jelez. Az elem új 3.18 volt. De kiprobálom amit irtál. Gondolom a helyén nem lehet írni. Mivel lehet?
(#) img válasza dudzsi hozzászólására (») Nov 4, 2023 /
 
"A táp már nem mai darab. De kiprobáltam másik tápokkal is és ezt a tápot is beraktam egy gépbe."

Ez volt a tápteszt? Ha gyengébb gépekbe tetted ahol nem volt nagy áramfelvétel, akkor semmit sem értél el vele, csak az idődet pocsékoltad. A táphibák nagy része még multiméterrel sem mérhető, legalább oszcilloszkóp kell hozzá, ESR mérő, stb.

"A VGA-n van egy led ha az áram nem felel meg neki akkor jelez."

Az kb. olyan pontosságú mint, hogy ha ég az olajkút, akkor tudom, hogy hívni kellene a tűzoltókat.

És véletlenül se áruld el a táp pontos típusát, nehogy tudjunk segíteni.

"Az elem új 3.18 volt."

Az rendben van.

"Gondolom a helyén nem lehet írni. Mivel lehet?"

Lehet a helyén is, Pl. a CH341A v1.7, mert azon kapcsolóval tudod állítani a beletett eszköz feszültségét. Ügyelj rá, hogy az alaplapod hardver revíziójának megfelelő tartalmat írj bele!
(#) KTobi válasza img hozzászólására (») Nov 4, 2023 /
 
Egy dual BIOSos alaplapon, ami RAM nélkül csipog, biztos, hogy rögtön BIOS írást kell végezni? Próbálja ki először az integrált grafikust, lehet, hogy reset után arra állt át.
(#) img válasza KTobi hozzászólására (») Nov 4, 2023 /
 
"Söt nem is csipan egyet. Csak kattogó hangot ad a csipogója."

Ez tipikusan BIOS hibára utal.
(#) dudzsi válasza img hozzászólására (») Nov 4, 2023 /
 
Meg lett a hiba. Mivel ramom nem volt másik igy azt nem tudtam kiprobálni. Most szereztem ramot, és láss csodát müködik. Tehát a 2 db ramom halálozott el. De érdekes hogy mindkettő egyszerre. Köszi a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2023
(#) sany válasza dudzsi hozzászólására (») Nov 4, 2023 /
 
Ez nem jó hír. Lehet a két szerzett RAM-od is veszélyben van.
(#) endi01 hozzászólása Nov 7, 2023 /
 
Sziasztok!

Segítséget kérnék egy Gigabite B365 DS3H alaplappal kapcsolatban.
A hiba úgy kezdődött, hogy működés közben egyszer csak megállt a gép, se kép, se hang, és már vissza sem lehetett kapcsolni.
Mindent lehúztam az alaplapról, de a táp el sem indult.
Az alaplapon találtam egy 6 lábú (AG0T) feliratú SMD alkatrészt, amire a bekapcsoló gomb megy, multiméterrel mérve 2 láb zárlatosnak tűnt. Sajnos nem tudtam az alkatrészt beazonosítani, mivel ilyen jelöléssel nem találtam a neten semmit.

Önmagában a táp elindul ( zöld vezetéket testre kötöttem).

Megpróbáltam így elindítani az alaplapot, 8-10 másodpercig ment is, de utána leállt az egész.
Most úgy látom, hogy az alaplapon a 3,3V-os ág testzárlatos.

Szerintetek hol keressem a hibát?
Vagy direktbe a 3,3V-os ágat hajtsam meg külső tápról, és amelyik alkatrész melegszik az lesz a hibás.

Van egy IT8686E 128lábú IC amire gyanakszom, de ez csak sejtés.

Előre is köszi az ötleteket.
(#) img válasza endi01 hozzászólására (») Nov 7, 2023 /
 
Üdv! A 3v3 rail ellenállása a föld felé 0.0 ohm vagy valami kis, pár ohmos érték? Az ITE IT8686 a SIO vezérlő: az tud zárlatos lenni viszont a cseréje után az újat fel kell programozni, anélkül nem fog működni a lap.

Szerk.: A helyedben egy boardview ábra és egy kapcsolási rajz beszerzésével kezdeném.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2023
(#) endi01 válasza img hozzászólására (») Nov 7, 2023 /
 
Köszönöm az információt.
Már próbáltam kapcsolási rajzot keresi hozzá, de eddig nem jártam sikerrel.
(#) img válasza endi01 hozzászólására (») Nov 7, 2023 /
 
Valószínűleg azért mert rosszul kerested: "Gigabyte B365M DS3H"-nak hívják az alaplapot.
(#) Massawa hozzászólása Nov 8, 2023 /
 
Egy uj jelenség jelent meg az asztali gépenem. A gép rendesen ki van tömve már a kezdettöl fogva . ( W7 64kB) 12 USB port van benne SSD meg HDD az alap, extra cserélhetö HDD meg a munkámhoz kell még 1 scanner egy DVD meg 1 BR iro ( külsö ) meg 4-5 külsö HDD.
Eddig szinte hibátlanul ment minden. Valamelyik upgrade valamit elrontott. Azota az SSD manegere sem indul magától csak bekapcsolás után megjelenik a felhivás, higy a VMI-indutani kell. ( ez eddig magátol elindult Samasung EVO 850)
A scanner caak a desktopon marad meg, de a kezelö program minden inditáskor ujra települ, ha inditom mindig elöször a kezelöfelületét telepiti, majd amikor elmentem a fájlt bezárja a kezelö programot ( EPSON).
Munka közben meg minden ok nélkül eltünik valamelyik USBre dugott eszköz, majd magától ujra feltámad soha nem az amelyiket használom ( a tipikus Windowsos gonggal és néha a Kaspersky is ujra vizsgálja az ujra megjelent HDD -t).
Egy Windows teszt program egy napig tesztelgetett, de nem talált semmi hibát.
Néha azaz érzésem, hogy HW hiba ( nincs elég áram az USB porton, de nem tudok semmit kideriteni).
Már probálgattam kihúzogatni az eszközöket, de ugy nem jelentkezik a hiba. Sajnos amikor valamelyik raplizik semmi nem irja ki melyik port, csak hallom a gongot és ha HDD elindul a Kaspersky ( de az is név nélkül vizsgálja).

Vakami ötlet?
(#) endi01 válasza img hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Boardview rajzot sikerült találnom, már csak az a kérdés, hogy a .tvw kiterjesztésű fájlt mivel tudom megnyitni. PDF formátumnak mutatja, de azzal nem nyílik meg.
Kapcsolási rajzot sajnos továbbra sem találtam hozzá.
(#) img válasza endi01 hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Boardviewer és Openboardview a barátaid.

A letöltési linkek mindig változnak, érdemes ellenőrizni a letöltött fájlt a virustotal.com-on, hogy nincs-e benne más is.
(#) asch válasza Massawa hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Az USB-vel én is láttam már hasonlót egyes gépeken. Én is áramkorlátra gyanakodtam, de nem tudtam soha bizonyítani. Például van olyan kütyüm, ami ugyanannak a gépnek nem minden portján volt hajlnadó működni.
Elvben mérhetőek ezek a dolgok, de nem tűnik egyszerűnek, sose álltam neki. Vannak perifériák, amik meglepően sokat fogyasztanak, nekem például ilyen az egyik billentyűzetem.
Én azt csinálnám, hogy amit éppen nem használok azt lehúznám átmenetileg, illetve kipróbálnám külső tápos USB hub-bal a dolgokat. Hátha van olyan elrendezés ami stabilan működik, és akkor abból talán a hiba okára is lehet következtetni.
Eddig sosem gondolkodtam azon, hogy a PC táppal mit kell kezdeni. Ha egy gép nem működött stabilan, azt minden ismerősöm próbálgatás alapon javította. De belegondolva kellene egy kütyü, ami méri és loggolja a táp feszültségét, és amikor valami furcsaság történik, akkor gyorsan vissza kellene nézni, hogy a táp rakoncátlankodott-e, vagy valami más. És ugyanezt meg kellene ismételni az USB vonalakon, mert annak van egy saját áramköre az alaplapon, ami az áramkorlátozást kezeli. Ismereteim szerint az USB 500mA-re van korlátozva és károsodás tűrnie kell, ha véletlenül rövidzár keletkezik rajta. Ehhez portonként tartozik egy áramkör ami nem egyszerű, és ebben is tud hiba lenni.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2023
(#) img válasza Massawa hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Ez nem egy hiba, hanem több különböző. Az alapprobléma az, hogy egy már évek óta nem támogatott oprendszert használatát erőlteted egy vele egyidős vason, ami már elfáradt. Én is Win 7 párti voltam amíg be nem láttam, hogy haladni kell a korral, mert ha a gyártó elengedi az oprendszere kezét és már nem kap frissítéseket, onnantól nagyon gyorsan zuhanórepülésbe kezd.

Kezdésként emelt szintű parancssorból érdemes lenne futtatni az "sfc /scannow" utasítást.

Azt már múltkor is írtam neked, hogy a Samsung Magician jobb ha nem fut a háttérben, mert csak problémát csinál, sok mindennel összeakad.

Ha sok minden lóg USB-n és a tápod is olyan korú mint az egész gép, akkor könnyen lehet, hogy már nem bírja az 5 voltos ág terhelését és instabil. Ez mindenre kihat, ami 5 voltot használ: a belső és külső meghajtókra és a scannerre is. Főleg, ha már új korában sem volt acélos az a tápegység. Pontosan milyen is? Van tartalék, amivel keresztbe lehet tesztelni? Az instabil tápellátás miatt dadogó HDD-k ill. SSD-k időről időre megakaszthatják a rendszert és bármelyik pillanatban adatvesztésed lehet, mert ha pl. egy 2.5" HDD fejei letapadnak a tányérra (tipikus jelenség hirtelen tápmegvonásnál), akkor azt utána már csak laboratóriumi tisztaságúra szűrt levegőjű térben felnyitva lehet helyre tenni (és ahol a fejek érintkeztek a tányérokkal, ott fizikailag lekarcolták az adatot a médiáról, tehát az adatvesztés garantált). A tápfeszültség instabilitása is írási / olvasási hibát is okozhat mind az SSD-ken, mind a HDD-ken, ami megint csak adatvesztést okoz.

"Már probálgattam kihúzogatni az eszközöket, de ugy nem jelentkezik a hiba."

Mert az eszközeid együttes fogyasztása az, ami a hibát (a táp leülését) előhozza. Ha kevesebb a fogyasztás az 5 voltos ágon, akkor nem jelentkezik a hiba.

A tünetek alapján vírust is kaphattál, érdemes lenne vírusirtókat futtatnod: ESET Online Scannert, Kaspersky Online-t, MalwareBytes-t, Hitmant (breach módban: a bal SHIFT nyomvatartásával indítva a programot)!
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2023
(#) img válasza asch hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Aliexpressen lehet kapni olcsó táptesztert, de annak a legtöbbje tervezési hibás, ráadásul meg eleve csak feszültségeket mérnek, meg feléledési időt. Tápegységek célzott teszteléséhez gyártanak mérőkörnyezetet, de az az árának a nagyságrendje miatt csak cégeknek megtérülő befektetés. A tápokat olcsó teszterrel és multiméterrel mérve csak a triviális hibáik derülhetnek ki, viszont az aljasabb többség rejtve marad. Korrekt méréshez minimum oszcilloszkóp, ESR mérő, műterhelés (plusz a védelem miatt leválasztó trafó és előtét terhelés) is szükséges.
(#) Epu2 válasza Massawa hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Nekem is sok kütyüt kell elviselnie az USB-nek. Úgy oldottam meg, hogy a külső merevlemezek és a CD-ék olvasója, Pendrive-ok külön tápon vannak. Csak az USB jelbemenet van használva. Gond nélkül megy a kép, pedig csak 3 USB működik. A közösítést egy sok portos elosztó viszi.
(#) Massawa válasza img hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Kösz hogy foglalkozol a gondjaimmal. A Kaspersky rendszeresen fut, virust kizárnám a gép keveset van a WEBen. Nekem az volt a gyanum, hogy az egyik uj progi a McAffet is tartalmazta. Azonnal arra gyanakodtam, hogy a két virusirto zaklatja egymást. Azt eltüntettem a gépröl.
Sajnos nem olyan egyszerü OS-változtatni, mert örök kompatibilitási gondok vannak. Nem is igen tudom elképzelni, hogy is gondolja MS, hogy pl sok rajzmunkát, dokumentumot és egyébb dolgot az uj rendszerek egyszerüen nem tudják megnyitni vagy kezelni.
Holnap megprobálok egy laptopot W10-re frissiteni és átviszek néhány dolgot arra, meglátom mennyire müködöképes.
A Samsunggal soha semmi gondom nem volt, s maga Samsung tesztelte kb 1 honapja az SSD- t és semmi hibát nem láttak rajta. Azota a rohadt McAffe ota nem indul a WMI automatikusan elötte jo 6-7 évig nem is tudtam , hogy SSD van a gépen.
A tápegység a legnagyobb teljesitményü, ami akkor létezett amikor a gépet vettem.[ extra] persze ez nem zárja ki, hogy gyengélkedik, de eddig semmi erre utalo hibát ( adatvesztést stb) nem vettem észre.

Vennék egy ujat, de rohadt nehéz olyat találni, ami nekem kellene ( elég USB meg monitor port, azok elhelyezése stb. soknál ilyen aproságokat nem is specifikálnak és már a boltokban is alig látni kész gépeket, amin meg lehet nézni mi is van valoban a gépen meg hol).
Holnap megyek a szervizbe a laptoppal, megbeszélem velük lehet, hogy lesz valami ötletük.
(#) img válasza img hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Szerk.: Az előző hozzászólásom törölhető.

"Holnap megprobálok egy laptopot W10-re frissiteni és átviszek néhány dolgot arra, meglátom mennyire müködöképes."

Nem akarlak elkeseríteni, de számításigényes feladatokban a desktop gépek köröket vernek a laptopokra, szóval jó sok kávéval és kispárnával érdemes készülnöd.

"A Samsunggal soha semmi gondom nem volt, s maga Samsung tesztelte kb 1 honapja az SSD- t és semmi hibát nem láttak rajta."

Ez semmit sem jelent, bármikor elromolhat úgy, hogy nem jelenti be előre.

"A tápegység a legnagyobb teljesitményü, ami akkor létezett amikor a gépet vettem."

A tápegységeknek van gyártójuk és típusszámuk, ami determinálja a tápegység minőségét (tervezés és alkatrészek minősége). Az öreg tápokban az elkók elkapacitástalanodnak, nem szűrnek, megnő a ripple, beesnek a feszültségek... Kínai barátaink egyébként is szeretnek nagyot mondani (írni) a nevenincs tápegységeikre, aztán egy rendesebb teszten kiderül, hogy a 700W-osnak hazudott táp már 500W alatt is összeesik. Tápegységeknél nagyon számít a minőség, mert mindent is magukkal ránthatnak: ezért vannak megbízhatósági listáik az interneten (PSU tier list).

"Vennék egy ujat, de rohadt nehéz olyat találni, ami nekem kellene..."

Nem tudom hol élsz a beszerzési lehetőségeket tekintve, de gép tervezésben és építésben tudok neked segíteni, mert elég sok grafikai munkaállomást és orvosi DICOM vizuális kiértékelő rendszert raktam már össze. Ha gondolod megkereshetsz privát üzenetben ezzel kapcsolatban, hogy ne itt offoljunk.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2023
(#) Massawa válasza img hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
kösz szépen!


Sajnos tudom, de eddig is használtam laptopot mert nem mindig tudok otthon dolgozni. A SW gyár szerint müködnie kell az ujabb SW-nek is. A munkafolyamat mindig ugyanaz a laptopon csak azt csinálom meg ami okvetlenül kell illetve amit be kell mutatni stb.
A desktop a központi masina .
Épp most beszéltem az egyik beszállitoval, hogy engedélyezzék a SW másolatát a másik gépre ( eddig is mindig 2- n illetve régebben 3 gépen futott ugyanaz a program.

A desktopon föleg a mechanikai kivitel a kétséges. Pl a gépek többsége fekete a mindenféle bemenetek lent vannak a sötétségben, a jelenlegibe is LEDeket szereltem mert a sötét studioban kin szenvedés volt bedugni egy USB esztözt vagy SD kártyát.
Szoval világosabb dobozt keresek és ezek a dugaszolo panelek felül legyenek. Van egy immár vagy 12 éves gép ( még WXP ) azon a felsö szél srég és ott van minden dugo és ezüst szinü) . Azota sem láttam ilyen dobozt. 3 monitorral dolgozom amihez ugye 3 stekker kell az uj gépeken már ünnep ha 2 van ( a jelenlegin 4) meg van FireWire stecker is. Stb.

Majd este megprobálom összeirni mi is kell és küldök PM-t.
Következő: »»   1093 / 1127
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem