Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   835 / 842
(#) Alkotó válasza zibuprofen hozzászólására (») Okt 6, 2023 /
 
Milyen módosításra gondolsz?
A kapcsolás alig változott az idők során.
Finomszabályozható lett az áram és a feszültség is, illetve megvalósult a FET többszörözés lehetősége.
(#) zibuprofen válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 6, 2023 /
 
Hülye vagyok, rosszat linkeltem.
Erre gondoltam.

Idézet:
„Az LPSU tápegységgel kapcsolatban javaslok 3 módosítást elvégezni.
1. A referenciaforrás áramát kis mértékben növeljük meg. Ehhez R1 jelenlegi 330 R-os értékét 220 R-ra kell cserélni. Ha nem akarjuk az ellenállást kivenni (én se vettem ki), akkor ha párhuzamosan ráforrasztunk egy 680 R-ot, akkor jó közelítéssel a kívánt értéket kapjuk.
2. A több párhuzamos FET-re való tekintettel, feltételezve azok bizonyos szórását, és az adatlapi szivárgó áramtól való eltérés lehetőségét növeljük meg az áramtükör áramát. Ehhez R23 jelenlegi 100 kR-os értékét 33 kR-ra javaslom cserélni. Itt is elérjük a kívánt hatást ha egy 47 kR-ot ráforrasztunk a meglévő 100 kR-ra.”
(#) Alkotó válasza zibuprofen hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
A szöveg magárt beszél -remélem-.
(#) elactrofan hozzászólása Okt 13, 2023 /
 
Sziasztok!

Gyári nem általam épített labortápban, amikor tekerem a fesz állító potit kb 7v,14v, és 24v környékén kattan egy relé az mi célt szolgál?
(#) Massawa válasza elactrofan hozzászólására (») Okt 13, 2023 /
 
Valoszinü a trafon több kiágazás van és igy csökkentik a táp tranzisztorain a veszteséget.
(#) Gafly válasza elactrofan hozzászólására (») Okt 13, 2023 /
 
Ha én csináltam volna, akkor váltana a trafó szekunder feszültégei között, hogy ne melegedjen annyira az áteresztő tranzisztor.
(#) elactrofan válasza Gafly hozzászólására (») Okt 13, 2023 /
 
Értem köszönöm mind kettőtöknek
(#) CIROKL válasza elactrofan hozzászólására (») Okt 14, 2023 /
 
Relés előválasztó , nekem is van gyári tápom abban is ugyan ez van .
(#) exabit hozzászólása Okt 20, 2023 / 5
 
Picit átépítettem a labortápom. Eredetileg analóg árammérőt kapott mert annak nem kellett segédtáp és mert amúgy is szeretem az analóg műszereket. Tudom vannak más előnyei is, viszont kényelmetlen volt mindig elővenni a multiméteremet mert 90%-ban olyan dolgokat tápláltam meg vele, amik 100 mA alatt fogyasztanak és azokat meg azért nem igazán lehet a kívánt pontossággal leolvasni. Szóval a rest kétszer fárad, hát gyárthattam újra az előlapot, ami kézi szerszámokkal azért sok idő. Meg persze készíteni kellett egy külön tápot is, de az szerencsére még bőven elfért a dobozban. Az árammérőnek beépített bontott panelműszer az 1986-os gyártású és az alapja egy MC14433P IC amit azért tudok mert kérésemre a manuálját fél órán belül elküldte az Amplicon cég ami még mindig létezik. És végre a rövidzár gomb is az áram-állító oldalra került mert most végre sikerült nem a rossz oldalát lefújni az előlapnak.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2023
(#) designer válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Szia!
Hogyan változnak ennek a kapcsolásnak a jellemzői, ha a 0,1 ohm-os ellenállások helyett 0,47 ohm-ot használok?
(#) pucuka válasza designer hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Mivel nincs a kapcsolásban mérőműszer, így nagyjából mindegy is. Azon a söntön eső feszültség, és a referencia feszültség különbsége fogja működtetni az IC áramhatárolóját.
Azért, hogy ezt állítani lehessen, ezért a poti egyik végére a referencia feszültség, a másikra a söntön eső, az átfolyó árammal arányos feszültség kerül. A potméterrel ennek arányát lehet változtatni.
A
Ha a sönt értékét a felére veszed, akkor ez az arány állíthatósága eltolódik, lehet, hogy kiesik az állíthatóság tartományából. Ezekután lehet, hogy még használható lesz, az elvárásodnak megfelel, de lehet, hogy újra kell számolni a potméter áramkörét.
(#) Ge Lee válasza designer hozzászólására (») Okt 21, 2023 / 1
 
Egy általános felhasználás esetében lehet hogy sehogy. Igazából nem is kellenének azok oda, azért szokták betenni, hogy a párhuzamosan kapcsolt eszközökön segítsék az egyenletesebb árameloszlást. Ha ez netán teljesül, és folyik mondjuk 1,2A egy egy áteresztőn, akkor 0,1 ohm esetén 120mV fog esni rajta, 0,47 ohm esetén pedig 564mV.
(#) Alkotó válasza pucuka hozzászólására (») Okt 21, 2023 / 1
 
Ebben a kapcsolásban nem ezek az ellenállások "figyelik" a kimeneti áramot. A negatív ágban van erre két párhuzamos ellenállás.
(#) pucuka válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Én arról beszéltem, azt hittem arról van szó.
(#) Alkotó válasza pucuka hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Akkor lehet én értettem valamit félre? Csak a GeeLee által feltett kapcsolásról volt szó.
Mire gondolsz amikor "arról beszéltem"-et említesz?
(#) designer válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Köszönöm!
(#) designer válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Szia!
A max. kivehető áramot hogyan kell beállítani? Az tudom, hogy az R_Imax ellenállással, de közben mivel terhelem a kimenetet és hány voltra állítom? 2 A max. I-t szeretnék beállítani.
(#) Ge Lee válasza designer hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Teljesen mindegy hogy hány voltra állítod, állítsd mondjuk középre, a kimenetet pedig rövidre kell zárni. Már nem emlékszem, hogy az R_Imax értéke mennyi, de lehet hogy az nulla ohm a 2,5A esetén. Oda akkor kell csak ellenállás, hogy ha az áram potit maxra tekerve rövidzárban nagyobb az áram mint 2A.
(#) designer válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
És hova kötöm az ampermérőt? A rövidzárba?
(#) Ge Lee válasza designer hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Igen. Vagy méred a feszültséget a söntön, de ahhoz a sönt értélének pontos ismerete is kell, szóval azt is megméred és abból számolsz áramot.
(#) designer válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Az áram potit maxra tekerve az R_Imax trimmerrel beállítható a kívánt áram (2A is). Le is kapcsol a kimenet ahogy kell. Ha megszüntetem a rövidzárat és tekerem visszafele az árampotit már kb.a háromnegyed állásánál 0V lesz a kimeneten. Ezen poti állás alatt alatt nem tudok kimeneti feszt állítani.
(#) zsel55 válasza zibuprofen hozzászólására (») Okt 26, 2023 /
 
A you Tubon vanerröl a kapcsolásrol egy video(házilag készült labortápegység)cimen.Nézd meg,4részes nagyonjo.
(#) btamas81 hozzászólása Dec 7, 2023 /
 
Üdv!
Megépítettem a lenti kapcsolást. Kérdésem a következő. Hová kellene egy ledet betenni ami mutatná, hogy áramgemerátoros módban van?
(#) Gafly válasza btamas81 hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
Röviden: Szerintem sehova...
(#) Inhouse válasza btamas81 hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
Legyen külön egy feszültség és egy áram kijelződ és amikor a beállított feszültség esni kezd (elérte a beállított áramot), onnantól dolgozik áramgenerátoros üzemmódban.
(#) btamas81 válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
Van külön áram és feszültség mérő, csak jó lett volna egy led, mert azt hamarabb észreveszem, meg nem kell figyelni.
(#) btamas81 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
Oké, hogy nem értek hozzá, de én ezt beraktam a tinába, mert sokaltam a led előtét ellenállását. Abban akkor gyúlt ki a led, ha rövidrezártam a kimenetet.
(#) exabit válasza btamas81 hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
Annak a státusz lednek a kapcsolásban mindig égnie kellene, kb 5mA körüli áram folyik rajta, ami egy lednek elég. Ahogyan korábban is írták, azt nem tudod megtenni hogy egyszerűen valahova bekötsz egy LED-et ami az áramkorlát elérésekor kigyullad. Ahhoz kicsit több módosításra lenne szükség a kapcsolásban. Persze ha tovább bővítgeted akkor eljutsz oda hogy csinálhattál volna egy LPSU-t is.
(#) Kinka István válasza btamas81 hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
A LED-et a pufferelt fesz. táplálja, ami kb 34V. Ez a 6.8kOhmmal 5mA körüli áramot ad, erről tud világítani.
(#) Inhouse válasza btamas81 hozzászólására (») Dec 8, 2023 /
 
Esetleg valami olyasmit lehetne, hogy a kimeneti feszt leválasztva pufferelve az egyik és közvetlenül egy komparátor másik bemenetére vezetni és ha esik a feszültség, akkor billen, hajthat egy LED-et. Persze nem tökéletes, mert amikor állítod lefelé, akkor is fog világítani, illetve a puffereléssel is kell játszani, kompomisszumos...de talán működhet.
Következő: »»   835 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem