Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Építsd meg egy egyszerűbb szkóp függőleges erősítőjét. Kb. 1 MHz -ig nem túl nagy probléma. A végtranzisztoroknak nem kell nagyfeszültségűeknek lenni, se nem árt valami nagyobb teljesítményű.
Szia!
Ebből érdekesen lenne 10W-os erősítő. Üdv: Gábor
Mekkora legyen a bemeneti ellenállás, a kimenet terhelhetősége ohmban, mekkora legyen a feszültségerősítés? THD?
Lehet tenni darlington végfokot a nagyfesz tranzisztorok helyére, mondjuk 2N2219/ BLY93 ból, elejétől végig differenciál erősítőként. Ebből három fokozat egymás után még nem nagy gond.
Szia!
A bemeneten egy 10kohm-os potméter van. A feszültségerősítés 20 dB a kimenet terhelhetősége 4 Ohm. A THD nem túl kritikus 0,1 max 0,5% Üdv: Gábor
Akkor egy VF2-t ajánlok, 2 x 10V táppal. Ehhez elég egy TL071, két akármilyen PNP/NPN tranyó, meg két kis MOSFET. Van itt topikja, csak át kell számolni kisebb teljesítményre. Ha reaktív terhelést is kap, akkor célszerű egy LR kör a kimenetre.
Szia!
Köszönöm, megnézem a topikot. A TL-t esetleg valami nagyobb sávszélességűre lehetne cserélni de azt hiszem így is teljesíti a kívánalmakat. Üdv: Gábor
A TL-lel azért már elég nagy a THD 10 kHz körül. Ami még olcsó és sokkal jobb az az LF357, meg van még valami LM, ami talán még gyorsabb, de nem tudom a típusát.
Nem magával az erősítővel van baj, hanem a végfokkal. Leginkább az korlátozza a sávszélességet. Az erősítő, meghajtó fokozat az lehet pl uA733, esetleg uA796 (akkor még erősítés szabályozási lehetőséged is lesz) az 10 MHz -ig gond nélkül, és ahhoz lehet faragni a szimmetrikus komplementer végfokot RF tranzisztorokból. Ezzel lesz a legtöbb munkád.
Csak 100kHz-es sávszélesség kell, ezt nagyjából egy akármilyen FET kimenetű végfokkal meg lehet csinálni. Nem kellenek nagyfrekvenciás eszközök.
Ez még két éve, de azóta több emberrel kommunikálva feketelistára került nálam a fruugo, ázsiacenter meg ilyen háttér kereskedések. Ezek igazából viszonteladók, vagyis raktár nélküli cégek. A v...ra magyar aukciós oldalon is volt néhány kereskedő, aki 100 forintos kulcstartók tömegével felskálázta az eladási értékelését, majd amikor hirtelen laptopokat meg telefonokat kezdett árulni, a termékek érdekes módon persze nem érkeztek meg.
De ennek van saját topikja, nem koszolom össze az erősítős témát. Inkább írok valami hasznosat: Jelenleg úgy ellenőrzök (szándékosan nem mérést említettem) kondenzátorokat ESR értékre, hogy 100 Ohmos ellenálláson keresztül egy PAM8403 pici PWM erősítő kimenetére csatlakoztatom a kérdéses elkót. Oszcilloszkóppal meg lehet határozni a 250kHz körüli négyszögjelből a körülbelüli ESR értéket. Sőt, a négyszögjel túllövéséből a kondenzátor impedanciamenetére is lehet valami rálátásunk. Régebben úgy is teszteltem, hogy egyszerűen egy olcsó mp3 játszó kimenetén a füles csatlakozót áthidaltam a kérdéses kondenzátorral. Mivel volt jó minőségű új kondenzátorom, össze tudtam hasonlítani a vizsgálandó egyeddel. Kis gyakorlás után a a zene hangjából következtetni lehet a kondenzátor lelki állapotára. A kapacitáscsökkent de még alacsony ESR értékű kondenzátornál a magas hangok eltűntek, a jó kondenzátoroknál csak a dübörgő basszus maradt meg. A jó kapacitású de gyenge ESR értékűnél halkulás tapasztalható, de a csilingelő magas még szépen hallatszik. Olyan is volt, ahol torz lett a hang. Ez olyan kondenzátorokra volt jellemző, amelyeket szétszedve el volt rohadva a fegyverzet.
Köszi az tanácsokat, még akkor is, ha nem nekem írtad!
Nagy teljesítményű RF tranzisztorokból létezik kifejezetten komplementer pár?
Nekem nem rémlik, de ha mutatsz létező típusokat, szívesen venném.
A kívánalmaidnak bármelyik hagyományos egyszerűbb felépítésű erősítő megfelel (tankönyvi alapkapcsolás, HTA, stb), akár egy TDA vagy LM IC is tud 100kHz sávszélességet. Nekem volt HTA-m (6db tranyó) az is tudott 130kHz-et -3dB-en. Vagy ott van a Karesz játékizéje az meg tud talán 6-700kHz-et is, az se sokkal bonyolultabb.
"DC csatolás nem feltétel de ha van az nem baj. A sávszélesség a kritikus DC vagy 10Hz-100kHZ-ig szeretném használni"
Ezt írta, ezért ajánlottam differenciál erősítős megoldást. Azt ugyan nem írta, hogy a 100 kHz felső határfrekvencián mekkora csillapítást enged meg, de számomra egy mérőerősítő azt jelenti, hogy a megadott sávszélességen belül 10 W kimenő teljesítménynél sem az amplitúdó, sem a fázistorzítás nem lehet számottevő. Ezért kell jelentősen túlméretezni a kritikus részét, a végfokozatot. sajnos nem tudok olyan tranzisztorról aminek a 10 W leadása mellet 5 - 6 MHz átvitele lenne. Mérőerősítőnél jóval nagyobb sávszálességre kell méretezni, hogy az intermodulációs torzítás elfogadható legyen. De ha nem mérőerősítőről van szó, akkor nem szóltam. A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2024
Sziasztok! Az Ebayen kaphato SYM6 erösitot epitem. Felig van kesz. Erdeklodom, hogy valaki esetleg csinalt-e mar ilyet. Bővebben: Link. Az alu bordan mar fent vannak a TO tranzisztorok. Minden nap beleteszek par alkatreszt a munkahelyen Azota szeretek bejarni.
Idézet: „Minden nap beleteszek par alkatreszt a munkahelyen Azota szeretek bejarni.” Írtam emailt a főnöködnek...
Szerintem ha rákeresel itt a fórumon belül vagy a neten a PA300 kifejezésre akkor ugyanaz a végfok fog szembenézni veled amit építesz. Néhányan megcsinálták, náluk kell érdeklődni.
En vagyok a muszaki ig LOL.... A karbantarto kollegak fureszeltek az aluminiumot es segitettek egy csoves erosito sasszit osszehegeszteni. Rendeltunk egy oszcilloszkopot azzal a kifogassal, hogy Dali lampakat tapjait kell merni. Azota egesz jol haladnak az erosito projektek. Ragtuk az ideget decemberben, foniki utasitasra csapatot epitunk. A helyiek nem szeretnek epitgetni cuccokat mindent megvesznek a boltban. Egy energia italert cserebe kaptam egy 500 wattos tuzjelzo veszuzemi erositot. Mivel 100 Voltos, es hibas is, meglett a trafo ebbe. Eldugtuk a polc moge az ilyen jellegu fusit.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2024
Megneztem, de a PA300 teljesen mas. Az egy muveleti erositos cucc, ami eretete egy Elektro cikk. Mindegy lassan osszeall teszek majd fel kepeket.
Nyilván értetted a tréfát... nem bírtam kihagyni : )
Valószínűleg az alábbi áramkört építed.
Az is tréfa, hogy egy műszaki igazgatónak ( Ha az "ig" nem mást jelent. ) suttyomban kell fusizni.
A CTO nalunk is rendszeresen kodol, nem titokban. Ezt viszont a tulajok vagy akar a maradek upper management nem feltetlen nezi jo szemmel. Nem az a dolga.. ¯\_(ツ)_/¯
Azért kíváncsi lennék, meddig lehet ragozni még alapvető, bevált kapcsolásokat. 80-as években építettem hasonlót. Már ez/az is alkatrésztemető volt. Új ötlet?
DIY építőkészletnek ez teljesen rendben van. Ha alkatrésztemetőnek érzed akkor mit mondasz a kétszer-százas Krellre?
Érdekes. Vajon miért négy termikusan független hűtőbordára szerelték oldalanként a végfok tranzisztorait?
Másutt inkább egy-egy nagy bordát lehet látni, hasonló elrendezés esetén
Görgess le ennek az oldalnak kb. negyedéig. Ott látható a végtranzisztorok hűtési megoldása.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2024
Érdekes, hogy szinte minden elkót kicserélt a paneleken, de a C61-et nem.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |